Skocz do zawartości

Fotoprzyroda.pl używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem

Polub nas na Facebooku!       

x


Zdjęcie

Jak focić kuraki - kuropatwa,bażant


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
67 odpowiedzi w tym temacie

#1 Ariston

Ariston
  • Użytkownik
  • 746 postów
  • Wiek: 68
  • Lokalizacja:
    Kraków

Napisano 23 październik 2008 - 17:33

W okolicy gdzie mieszkam są rozległe łaki i tam widzę kuropatwy, bażanty i słyszę przepiórki. Zamierzam focić te kuraki. Wypatrzyłem gdzie przebywają kuropatwy i zbudowałem tam czatownię, będę tam chciał je zwabić przy pomocy ziarna. Czy Szanowne forum wie jakie jest dobre ziarno na wabienie tych kuraków. Mój pomysł to: kupić ziarna pszenicy, kukurydzy, konopi i zmieszać to wszystko. Następnie wysypywać to przez kilka dni przed czatownią i w końcu do niej wejść. Czy ktoś próbował takiego sposobu.
W wątku o kuropatwie przeważa metoda podchodu a ja plątając się po tych łakach mogę tylko zobaczyć ich odlatujące kupry i nie ma mowy o zdjęciach.

#2 asfoto (Andrzej Smoliński)

asfoto
  • Lokalizacja:
    Brzuśce/pomorskie

Napisano 23 październik 2008 - 17:55

Myślę że te nasiona całkiem dobrze się nadadzą, szczególnie kukurydza jest dobrze zauważalna.
Poczekaj oczywiście na przymrozki i odrobinę śniegu, wtedy będzie łatwiej je zwabić.

Nikon D500 T17-50 VC, S 150 OS, Samyang 8mm
Facebook


#3 Ariston

Ariston
  • Użytkownik
  • 746 postów
  • Wiek: 68
  • Lokalizacja:
    Kraków

Napisano 27 październik 2008 - 22:44

Czatownia zbudowana, ziarno wysypane i nawet znikło a kuraków nima ( chyba sroki wydziobały ). Zastanawiam się nad wabieniem przez głośnik. Czy ktoś tego próbował?

#4 Ariston

Ariston
  • Użytkownik
  • 746 postów
  • Wiek: 68
  • Lokalizacja:
    Kraków

Napisano 29 październik 2008 - 18:49

Dzisiaj użyłem zestawu: odtwarzacz mp3 + głośnik z zasilaniem bateryjnym o mocy 2W. Puściłem w eter głos samca bażanta i.... przyszła kura po ok. 10min. Czy to przypadek czy też kura była ciekawa co to za samiec. Przedefilowała przed czatownią w odległości ok.10m i poszła w wysoką trawę. Czy w jesieni jest sens używać takich głosów bo może tym ptakom coś się w głowach popitoli.
Zdjęć nie robiłem bo już było zbyt ciemno. Dosypałem ziarna i jutro przed świtem siadam w czatowni.

#5 TADEO_J

TADEO_J
  • Małomówny
  • 14 postów
  • Lokalizacja:
    śląskie

Napisano 25 styczeń 2009 - 22:07

Bażanty, zostawią tropy lub ślady czyli odchody, pióra.Można wysypać troszkę piasku, najlepiej suchego stworzyć im sztuczne paprzysko, lubią wracać do takich miejsc.Jeśli chodzi o karmę kukurydza jest najlepsza, ale szybko znika :-) Ptaki są strasznie ostrożne, a zmysł wzroku nie muszę chyba o nim pisać, wyśmienity.Pora zasiadki jak najbardziej przed świtem, zależy jak duża czatownia jak daleko do paśnika, temperatura itd.Podstawą w takich zasiadkach jest cierpliwość i jak najcichsze przebywanie w czatowni, o czym się zapomina.Pozdrawiam.
OD ZAWSZE PODZIWIAM PRZYRODę, KOCHAM Ją, OBSERWUJę, I żAL MI TYCH PODOBNO DOBRYCH ZMIAN.POCIESZAM SIę TYLKO TYM, żE PO NAS ZOSTANIE LAS :)

#6 pkokocinski7

pkokocinski7
  • Użytkownik
  • 694 postów
  • Lokalizacja:
    Snowidowo

Napisano 26 styczeń 2009 - 21:54

Ariston, kuropatwy bardzo dobrze biorą gotową pasze do przepiórek...
Można kupić w zoologicznym, albo w sklepie z paszami dla zwierząt.
Przygotowywania do sezonu letniego w pełni: maskowanie jest, statyw też, tylko czatownie w budowie!

#7 miszak

miszak

Napisano 27 styczeń 2009 - 10:01

Ariston, ja bym przede wszystkim starał się poznać scieżki, którymi chodzą bażanty. Na takiej scieżce należałoby zanęcić. Najlepiej sprawdzić to na śniegu lu poprostu ibserwujac rejon. Jezeli masz teren kilkanaście ha to możesz się zasadzić w miejscu, gdzie nie zaglądają i dłuuuugo poczekasz bo bażant nie szuka jedzenia z powietrza tylko musi na nie trafić. Nie wiem jaki ma węch ale chyba słaby bo widziałem jak mijaja zanętę w odległości kilku m.

 


#8 Ariston

Ariston
  • Użytkownik
  • 746 postów
  • Wiek: 68
  • Lokalizacja:
    Kraków

Napisano 30 styczeń 2009 - 14:24

Do wabienia użyłem mieszanki ziarn: pszenica + kukurydza.
Posiedziałem w czatowni parę godzin i.....
1.
Dołączona grafika
2.
Dołączona grafika

No i wreszcie przyszedł samiec był bardzo ostrożny. Natomiast samice rzuciły się na ziarno bez opamiętania.
3.
Dołączona grafika

#9 lukasz0207

lukasz0207
  • Użytkownik
  • 287 postów
  • Lokalizacja:
    Warszawa

Napisano 30 styczeń 2009 - 14:56

Gratuluje ;-)
Nikon D60 N 15-55 VR N 55-200 AF-S VR :)
http://www.fotografer.za.pl/galeria/#0
Pozdrawiam!!

#10 Qelka (Karolina Myroniuk)

Qelka
  • Lokalizacja:
    zachodniopomorskie

Napisano 30 styczeń 2009 - 20:45

nie dość , że światło dopisało to jeszcze kuraki , ale te trawy na pierwszym planie są niewybaczalne :-P

"Żyjemy w niebezpiecznej epoce. Ludzie zdobyli kontrolę nad przyrodą, zanim zdobyli kontrolę nad sobą."

 Albert Schweitzer (1875 - 1965)

 

http://myroniuk.wix.com/wildlife


#11 TADEO_J

TADEO_J
  • Małomówny
  • 14 postów
  • Lokalizacja:
    śląskie

Napisano 30 styczeń 2009 - 20:54

Super foty, extra jaka odległość od celu? Zrób ścieżkę z kukurydzy wśród innych zbóż, pójdą jak po sznurku :-D
OD ZAWSZE PODZIWIAM PRZYRODę, KOCHAM Ją, OBSERWUJę, I żAL MI TYCH PODOBNO DOBRYCH ZMIAN.POCIESZAM SIę TYLKO TYM, żE PO NAS ZOSTANIE LAS :)

#12 Ariston

Ariston
  • Użytkownik
  • 746 postów
  • Wiek: 68
  • Lokalizacja:
    Kraków

Napisano 31 styczeń 2009 - 15:06

.... ale te trawy na pierwszym planie są niewybaczalne :-P


Takie trawy ma 1-szym planie dodają trójwymiarowości i naturalności. Ale to ja tak myślę. :-D

Odległości: dla nr1 i 3 ok 10m dla Nr2 ok 6m. Były też sytuację, ze podeszły na odległość 2-3m od czatowni, ale to tylko samice. Nie byłem przygotowany na takie bliskie spotkanie, zoom nastawiony na 400mm a zmiana na krócej magła je spłoszyć. Samiec nigdy bliżej niż 9-10m.
Czy faceci są ostrożniejsi?.

#13 Qelka (Karolina Myroniuk)

Qelka
  • Lokalizacja:
    zachodniopomorskie

Napisano 31 styczeń 2009 - 15:12

1 i 2 jeszcze z tą trawą jak Cię mogę ale nie powiesz mi , że Ci się podoba ta trawa na 3 włażąca na kuraka :-? ja wolałabym bez tych wystających długich traw, ale to tylko moje skromne zdanie.

"Żyjemy w niebezpiecznej epoce. Ludzie zdobyli kontrolę nad przyrodą, zanim zdobyli kontrolę nad sobą."

 Albert Schweitzer (1875 - 1965)

 

http://myroniuk.wix.com/wildlife


#14 Ariston

Ariston
  • Użytkownik
  • 746 postów
  • Wiek: 68
  • Lokalizacja:
    Kraków

Napisano 31 styczeń 2009 - 19:12

.....ale nie powiesz mi , że Ci się podoba ta trawa na 3 włażąca na kuraka :-? ja wolałabym bez tych wystających długich traw, ale to tylko moje skromne zdanie.


Jak się nie ma co się lubi to się lubi co się ma.
Zawsze ze zdjęciami ptaków i innych zwierząt to jest tak, że wchodzą nam często w taki kadr jaki nam nie pasuje. W przypadku tego samca to trzeba by przemówić " Odejdz no na chwileczkę ja se tę trawkę utnę a Ty przyjdz za chwilę, dam Ci cukierka "
Zawsze dobre zdjęcie jest wypadkową wielu czynników, przypadku też.

#15 michal

michal
  • Lokalizacja:
    Leśnica

Napisano 31 styczeń 2009 - 19:47

2 najlepsza :-)
POZDRAWIAM Optyka CANON+Benro KB-2

#16 Qelka (Karolina Myroniuk)

Qelka
  • Lokalizacja:
    zachodniopomorskie

Napisano 01 luty 2009 - 08:51

zgadzam się z Tobą, ale pisałeś że miejsce przygotowywałeś więc stąd moja uwaga. Wszystko o czym piszesz jest prawdą i zgadzam się w 100 %.

"Żyjemy w niebezpiecznej epoce. Ludzie zdobyli kontrolę nad przyrodą, zanim zdobyli kontrolę nad sobą."

 Albert Schweitzer (1875 - 1965)

 

http://myroniuk.wix.com/wildlife


#17 niemar

niemar
  • Lokalizacja:
    Kujawsko-Pomorskie

Napisano 12 luty 2009 - 19:30

Czekam na ciąg dalszy, bo zapowiada się nieźle.

Canon 5DIV, 6DII, 7DII, 50D, 40D, EF 17-40L, EF 400/5.6L, EF 70-200/4L, EF 24-70L, 85/1.8, YH324C.


#18 miszak

miszak

Napisano 08 marzec 2009 - 18:59

2 bardzo ładna. No niestety, musisz być nisko i skosić te trawki. Dobre są nożyce poziome z lidla. Będą od czwartku w promocji za 20 zł. Kupiłem takie w zeszłym roku - super. Jak się przyzwyczają to podejdą bliżej, tak, że nie dasz rady wyostrzyć ;-)

 


#19 Ariston

Ariston
  • Użytkownik
  • 746 postów
  • Wiek: 68
  • Lokalizacja:
    Kraków

Napisano 08 marzec 2009 - 22:37

Czekam na ciąg dalszy, bo zapowiada się nieźle.

Ktoś rozwalił mi czatownię muszę zbudować nową i dopiero wtedy będzie ciąg dalszy.
Tylko kiedy ja zbuduję następną? Zawsze brak czasu albo światła.

#20 Fotoamator

Fotoamator
  • Użytkownik
  • 997 postów
  • Lokalizacja:
    Łosice

Napisano 29 marzec 2009 - 07:14

Chciałbym się dowiedzieć czy jak teraz wysypę zboże to jest szansa że bażant przyjdzie.





Podobne tematy Collapse

  Temat Podsumowanie Ostatni post

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych