Skocz do zawartości

Fotoprzyroda.pl używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem

Polub nas na Facebooku!       

x


Zdjęcie

Październik 2008


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
319 odpowiedzi w tym temacie

#1 miszak

miszak

Napisano 02 październik 2008 - 11:34

Mikoauk wywołał mnie do tablicy w sprawie liska i przez niego będziecie musieli się chwilę pomęczyć zanim dojdziedzie do końca ;-)

Wolny czas w ostatniej dekadzie września poświęciłem na plądrowanie odludnych terenów w Polsce NE. Dość długo było zimno, bez słońca i w końcu, nie patrząc na pogodę, trzeba było się nieco przewietrzyć. Wypadając po pracy ( po 16 ) w teren o tej porze roku nadzieję na dobre zdjęcia raczej ma się nikłą ale krajoznawczo i ogólnie przyrodniczo może być ciekawie. Pobiegałem trochę nad Narwią i Biebrzą. Miałem chęć trafić na siewki złote, choć to trochę wcześnie, i oczywiście nasłuchać się buczenia albo stękania jak to mówią nad Biebrzą. Odwiedziłem Wiznę, Bronowo, Grądy Woniecko, Strękową Górę, carski trakt, Burzyn. Większą część wypadów mogłem odbyć komfortowo dzięki mojemu przyjacielowi Markowi a dodatkowo dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy od znawcy tematu – wielkie dzięki.
Zdjęcia generalnie prywatnie dokumentacyjne głównie ISO 1600. Plenery z ogniskowej 135 – niezły szeroki kąt ale w sumie do opowiadania jak znalazł ;-)

Pierwszy wypad w poszukiwaniu buczących łosi jakoś tak nieszczególnie się udał. Spotkaliśmy się z klępą na dość bliskim dystansie ale stała w tak gęstym olsie, że nie dało się zrobić jej zdjęcia. Widziałem ją tylko jak się ruszała. Znajomej klępy z dwójka młodych nie zobaczyliśmy w stałym miejscu. Na bagnie Ławki spotkaliśmy byka ale ciut daleko niestety.

1

Dołączona grafika

Robiło się już ciemno. Przeskoczyliśmy do Burzyna. Tu zawsze buczą spore zwierzaki. Było zimno jak w zimie. Niestety na drugim brzegu stał jakiś bus pomimo, że był to teren parku. Może wystraszył zwierzęta. Buczała tylko jedna sztuka.

Następnym razem jechaliśmy na pewniaka. Dzień wcześniej na grobli Honczarowskiej buszowało kilka sztuk. Po drodze w czasie jazdy strzeliłem Długą Lukę.

2

Dołączona grafika

Na początku grobli byliśmy ok. 17.20. Aby złapać łyk światła przy wieży ruszyliśmy marszobiegiem. 4 km i byliśmy na miejscu. Na grobli łosi nie było  Słońce niestety już chowało się za drzewa na horyzoncie. Grobla Honczarowska prawie w ciemności wygląda tak jak na fot. Poniżej. Mały promyk czerwieni przedarł się przez drzewa i trafił akurat w ten krzak, w który powinien. Przydałaby się jakaś puszka FF i jasne szkło do tego zdjęcia.

3

Dołączona grafika

Zapomniałem jeszcze – mgła zalewające Bagno Podlaskie.

4

Dołączona grafika

Zmierzch na środku bagien. Rewelacja. Słychać tylko klangor stadka żurawi ( jakieś 100-200 szt.) i buczenie łosi. Pozostał nam tylko marszobieg powrotny przez bagienny ols po ciemku. Teraz to był koncert. Czasem już nie wiadomo było czy to buczy łoś czy ryczy lew albo inny tygrys. Ciemność powodowała, że dystans od ryczącego zwierza wydawał się kilkukrotnie mniejszy. W drodze powrotnej, w zupełnych ciemnościach na drodze były dwa znajome młodziaki. Mama widać wypuściła się wiadomo na co. Młodziaki są w niebezpieczeństwie bo po bagnie ławki biegają wilki.
W sumie 3 godz. w samochodzie i 1,5 na bagnach.

A teraz kwestia, która była przyczynkiem do mojej przydługiej wypowiedzi. Na carskim siada sobie lisek. Siedzi przy samej drodze. Nie wygląda na chorego. Przydałby się tylko jaśniejszy obiektyw ale miałem przy sobie tylko swoją SIGMĘ semi pro 135-400 ;-) lisek z okna samochodu wygląda tak. Nic nie było już widać więc zdjęcie z fleszem ale widać, że on to lubi.

5

Dołączona grafika

Się już rozpisałem a pominąłem Narew. Narew od Łomży w górę jest super. Siewek jeszcze nie było za to Myszaków jest dużo. Widziałem ich więcej niż w ciągu całej reszty tego roku. Najczęściej siedzą na trawie. Widać, że nasze jeszcze nie odleciały a północne już są. Gdzieś tam w innym wątku była dyskusja o odlatywaniu błotniaków. Na grądach nie było ani jednego wiec na pewno odleciały chociaż prawdą jest, że z roku na rok coraz wiecej ptaków różnych gatunków zimuje w kraju. Z innych fruwających pierzastych były jeszcze na przykład nurogęsi ( jeśli to coś innego to poprawcie ):

6

Dołączona grafika

Ptaki dla mnie najładniej śpiewające czyli jak widać ibisy ;-)

7

Dołączona grafika

No i to co przyciąga wielu do NE Polski. Tu akurat białoczelne:

8

Dołączona grafika

Na koniec coś co mnie ostatnio prześladuje – gdzie się nie udam, ona też tam jest ;-)

9

Dołączona grafika

Jeśli ktoś doczyta do końca to niech da znać że żyje ;-)

#2 chemik (Krzysztof Krahel)

chemik
  • Lokalizacja:
    Białystok

Napisano 02 październik 2008 - 11:52

Świetny tekst. Miło się czyta. Oj wyobraźnia to dobra rzecz ;-)
http://chemik12.blogspot.com/
http://krahel.cba.pl/


Canon 40D + C 50/1.8 ,C 400/5.6, T 17-50/2,8

#3 marcinm

marcinm
  • Użytkownik
  • 851 postów
  • Lokalizacja:
    Gorzów Wlkp.

Napisano 02 październik 2008 - 12:06

Oj co niektórzy jednak mają talent do pisania :-D swietna opowieść miszak
A to znowu dzisiejsze zmagania z sikorami :mrgreen:
10
Dołączona grafika
11
Dołączona grafika
12
Dołączona grafika
Olympus E-510 Sigma 135-400mm Fotografia to zabawa

#4 Mikouak

Mikouak
  • Lokalizacja:
    Legionowo/Zegrze

Napisano 02 październik 2008 - 20:56

miszak, super opowieść! Balsam na nerwy skołatane po 12 godzinach klepania w klawiaturę i słuchania kretynów... dzięki!
Śliczny rudzielec, a ptasiory i futrzaki mimo że dokumentacyjne, to i tak jest na co popatrzeć. Chyba muszę zacząć się ruszać gdzieś dalej na weekendy. Tyle pięknych miejsc do obejrzenia.
7D; 10-20; 50/1,8; 55/1,4; 100/2,8; 400/5,6
...:: http://www.jakzobrazka.pl ::...

#5 pczarnul

pczarnul
  • Użytkownik
  • 451 postów
  • Lokalizacja:
    Gdańsk

Napisano 02 październik 2008 - 21:27

miszak, świetny tekst. Znam te tereny - w tym roku byłem 2 razy, w przyszłym wracam znowu.
Na Grobli Honczarowskiej złapała mnie nagła burza :-D
4 fajna.

#6 leon

leon
  • Małomówny
  • 40 postów
  • Lokalizacja:
    Zegrze / Warszawa

Napisano 03 październik 2008 - 10:59

W tym miesiącu na miejscu 13. wystąpi Sójka :)

13.
Dołączona grafika

edit: poprawione :blush:
NikĄ D300 | N 24-70/2,8 | N 50/1,4 | N 80-400/4,5-5,6 VR | S 105/2,8 MACRO ::: niestety nawet to nie pomaga jak się ma leniwy, za przeproszeniem, zadek

#7 marp10

marp10
  • Lokalizacja:
    Czerwonak

Napisano 03 październik 2008 - 11:14

leon-ale nic nie widać.

#8 Qelka (Karolina Myroniuk)

Qelka
  • Lokalizacja:
    zachodniopomorskie

Napisano 03 październik 2008 - 11:44

nie widać, nie widać. Pewnie nie ten link wklejony :-> Miszak wspaniałe spotkania , zazdroszczę tej różnorodności. JA ostatnio nie mam możliwości wyskoczenia w teren i normalnie mnie już nosi (czyt. mąż w domu obrywa).

"Żyjemy w niebezpiecznej epoce. Ludzie zdobyli kontrolę nad przyrodą, zanim zdobyli kontrolę nad sobą."

 Albert Schweitzer (1875 - 1965)

 

http://myroniuk.wix.com/wildlife


#9 Dunadan

Dunadan
  • Lokalizacja:
    Warszawa

Napisano 03 październik 2008 - 11:47

leon, coś skopałeś z z linkiem. w fotka fajna ale trochę jej jednak brakuje...

:ninja:


#10 grabeer

grabeer

Napisano 03 październik 2008 - 11:50

JA ostatnio nie mam możliwości wyskoczenia w teren i normalnie mnie już nosi (czyt. mąż w domu obrywa).

dobre :-D :-D :-D

#11 Gutek

Gutek

Napisano 03 październik 2008 - 16:37

Oj ciężko upolowac czysto dzika w puszczy
14.
Dołączona grafika

15.
Dołączona grafika

#12 marcinm

marcinm
  • Użytkownik
  • 851 postów
  • Lokalizacja:
    Gorzów Wlkp.

Napisano 03 październik 2008 - 16:49

A ja was dalej będe męczył sikorami :mrgreen: ,bo jak narazie nic innego sie nie pojawia :-(
16
Dołączona grafika
Olympus E-510 Sigma 135-400mm Fotografia to zabawa

#13 Mikouak

Mikouak
  • Lokalizacja:
    Legionowo/Zegrze

Napisano 03 październik 2008 - 19:02

leon, bueheheh.... leon potrafi :mrgreen:

Gutek, pomijając jakość, 15. całkiem ciekawa. Ile ich tam było? 4 sztuki? Całkiem blisko musiałeś być.

marcinm, sikora wyszła pięknie, tylko tła szkoda
7D; 10-20; 50/1,8; 55/1,4; 100/2,8; 400/5,6
...:: http://www.jakzobrazka.pl ::...

#14 Gutek

Gutek

Napisano 04 październik 2008 - 12:30

Gutek, pomijając jakość, 15. całkiem ciekawa. Ile ich tam było? 4 sztuki? Całkiem blisko musiałeś być.

Był ich znacznie wiecej ale pochowane za krzakami, a byłem dosyc blisko.

#15 szycho (Tomasz Szyszko)

szycho
  • Lokalizacja:
    Zachodniopomorskie

Napisano 04 październik 2008 - 18:49

Z dzisiejszego wypadu do lasu na grzybki :mrgreen:
17.
Dołączona grafika
18.
Dołączona grafika
Przy 18, jak pociągnąłem z flash'a na iso800 to aż sam się przestraszyłem tego co wyszło :-/
Pierwszy raz zostełem osaczony przez inne sikory jak bogatki i modraszki, i kiszka wyszła :cry: Ale mam... ;-) Ktoś spróbuje rozpoznać :?:

#16 Roby

Roby
  • Lokalizacja:
    Warszawa

Napisano 04 październik 2008 - 20:33

Na 17. to kowalik, a na 18. najprawdopodobniej sikorka uboga.

#17 szycho (Tomasz Szyszko)

szycho
  • Lokalizacja:
    Zachodniopomorskie

Napisano 04 październik 2008 - 20:54

Dzięki Roby. Co do kowalika to wątpliwości nie mam. Chodziło mi o sikorę: ubogą czy czarnogłówkę :lol:

#18 Roby

Roby
  • Lokalizacja:
    Warszawa

Napisano 04 październik 2008 - 21:02

Chodziło mi o sikorę: ubogą czy czarnogłówkę

Tego juz nie rozstrzygnę, dla mnie one prawie sie nie różnią :-)

#19 Elvie

Elvie
  • Moderator
  • 723 postów
  • Lokalizacja:
    Wyżyna Sandomierska

Napisano 04 październik 2008 - 21:19

Moim zdaniem to sikora uboga, ale na 100 % to rozróżnić te gatunki można tylko po głosie :->
POZDRAWIAM

#20 Qelka (Karolina Myroniuk)

Qelka
  • Lokalizacja:
    zachodniopomorskie

Napisano 05 październik 2008 - 09:32

U mnie dalej bez większych rezultatów, byliśmy wczoraj u znajomych na grilku w terenie a teren naprawdę piękny. Szkoda tylko, że strasznie wczoraj wiało (czasami ciężko było usłyszeć, co druga osoba mówi ( potem to już można było zgonić na grzańca, ale początki były ciężkie). Chęć zjedzenia kiełbaski i popicia grzańcem wygrała u nas z pogodą, co tam trzeba hartować ciało przed zimą :mrgreen: . Słoneczko okazyjnie się przebijało zza chmur, więc aparat większość czasu przeleżał. Leżał, leżał a jednak świerzbił. Towarzystwo się bawiło a ja wdrapałam się na górkę :

19.

Dołączona grafika

Szkoda, że pogoda byle jaka można się było pobawić (nic straconego jeszcze tam wrócę :-P )

Po zejściu na dół przysiadłam sobie w dosyć wysokiej trawie. Delektowałam się nadchodzącą jesienią, zapachem suchych traw i swoistym ich tańcem pod dyktando wiatru. Minęło kilka chwil i odwiedził mnie dziwny gość. Zaszedł mnie od tyłu, o jego obecności dowiedziałam się za sprawą ciepła z jego chrap na swoim karku.

20.

Dołączona grafika

Było to o tyle dziwne, że teren dosyć rozległy, do najbliższej wsi kawałek, o jakimś ogrodzonym terenie nie ma tu mowy a zwierz bez kantaru wyłonił się nie wiadomo skąd. Obwąchał mnie dokładnie z każdej strony, czułam na twarzy ciepło wyrzucane z jego nozdrzy. Zastanawiałam się chwile, co się stanie. A on po kilku minutach majestatycznie odszedł oglądając się jeszcze raz na górce.

21.

Dołączona grafika

Jakby sprawdzając, chcąc jeszcze raz zerknąć na mnie. A ja tkwiłam dalej w punkcie, w którym nie zostawił, obserwując jak znika za następną górką, myśląc, dokąd zmierza i skąd przyszedł. Iście osobliwe spotkanie.

Po zejściu niżej w stronę obozowiska ukazał mi się jeszcze znajomy kształt

22.

Dołączona grafika

By po chwili zniknąć gdzieś w morzu traw

23.

Dołączona grafika

Ot i tak miło spędzona sobota





Podobne tematy Collapse

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych