Skocz do zawartości

Fotoprzyroda.pl używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem

Polub nas na Facebooku!       

x


Zdjęcie

Kampinoski Park Narodowy.


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
2621 odpowiedzi w tym temacie

#1 Roby

Roby
  • Lokalizacja:
    Warszawa

Napisano 27 sierpień 2008 - 19:13

Obejmuje tereny Puszczy Kampinoskiej w pradolinie Wisły, w zachodniej części Kotliny Warszawskiej. W puszczy, która jest pozostałością po Puszczy Mazowieckiej, zaczęto karczowanie polan, uprawę ziemi i budowę osad w XVII w. Osady rozrastały się w miarę powiększania areału rolnego. W XX wieku sytuacja uległa zmianie. od końca lat 70. ziemia jest wykupywana przez KPN i stopniowo zalesiana, a osadnictwo ograniczane. Na odtworzenie boru potrzeba 150 lat, by powstał najbardziej cenny drzewostan grądowy - 350 do 400 lat. Powierzchnia parku wynosi 38 544 ha, powierzchnia otuliny 37 756 ha.

Wydmy powstałe w pradolinie Wisły i obszary bagienne są najbardziej charakterystycznymi elementami tutejszego krajobrazu. Wydmy Parku uważane są za najlepiej zachowany kompleks wydm śródlądowych w skali Europy. Tak kontrastowe środowiska sprzyjają różnorodności świata roślin i zwierząt. Bagna porośnięte są roślinnością łąkową, turzycami, zaroślami i lasami bagiennymi, do których należą występujące w Parku lasy olsowe i łęgowe.

Najczęściej spotykanym w Puszczy Kampinoskiej zespołem leśnym jest kontynentalny bór sosnowy świeży. Z dębów stanowiących tu ważną domieszkę - około 10% - występują trzy gatunki, dwa rodzime: dąb szypułkowy i dąb bezszypułkowy oraz pochodzący z Ameryki dąb czerwony.
Park i dolina nieuregulowanej Wisły ze starorzeczami, piaszczystymi łachami, wyspami i zaroślami stanowią ważne miejsce bytowania wielu zwierząt. Wśród nich znajdują się gatunki przywrócone naturze: łoś - będący symbolem parku, bóbr oraz ryś.

Tereny Parku maja bogatą historię, związaną z walkami o niepodległość. Miały tu miejsce walki powstańcze w 1794 i 1863 r., walki armii "Poznań" we wrześniu 1939 r., a także walki w 1944 r. Znajdują się tu: mogiły powstańców z 1863 r., cmentarz partyzantów, cmentarz w Palmirach osób rozstrzelanych w latach 1939-1944.

Na terenie parku dozwolona jest turystyka piesza. Służą jej znakowane szlaki turystyczne o długości około 360 km oraz Kampinoski Szlak Rowerowy o długości 144,5 km.

W okresie wiosenno-letnim bardzo atrakcyjnym środkiem dojazdu na północno-zachodni skraj parku, do Wilczy Tułowskich, jest zabytkowa kolej wąskotorowa z Sochaczewa.

Obszar parku został uznany przez Parlament Europejski za ostoję ptaków o randze europejskiej. W 2000 KPN wraz z otuliną został wpisany na listę rezerwatów biosfery jako Rezerwat Biosfery "Puszcza Kampinoska". Strefę centralną rezerwatu tworzą obszary ochrony ścisłej parku, strefę buforową obszary ochrony częściowej i krajobrazowej, zaś strefą przejściową jest otulina. (za Wkipedią)

1.

Dołączona grafika

2.

Dołączona grafika

3.

Dołączona grafika



#2 reju

reju
  • Lokalizacja:
    Hajnówka

Napisano 27 sierpień 2008 - 19:58

moze kiedys odwiedze Kampinos :-) fajne kolorki najbardziej 3.

#3 lukasz0207

lukasz0207
  • Użytkownik
  • 287 postów
  • Lokalizacja:
    Warszawa

Napisano 28 sierpień 2008 - 08:36

Mi się najbadziej podoba 2. KPN warto odwiedzić jest naprawde piękny i urozmaicony. Ja ostatnio coraz częściej jeżdze po puszczy, już nawet znalazłem łączke gdzie zawsze są żurawie :mrgreen: Szkoda, że w puszczy można chodzić tylko szlakami :-(
Nikon D60 N 15-55 VR N 55-200 AF-S VR :)
http://www.fotografer.za.pl/galeria/#0
Pozdrawiam!!

#4 Roby

Roby
  • Lokalizacja:
    Warszawa

Napisano 11 listopad 2008 - 12:09

4.

Dołączona grafika


5.

Dołączona grafika



#5 lukasz0207

lukasz0207
  • Użytkownik
  • 287 postów
  • Lokalizacja:
    Warszawa

Napisano 11 listopad 2008 - 13:12

Roby gdzie robiłeś te dwa zdjęcia, niedaleko cmentarza w Palmirach??
Nikon D60 N 15-55 VR N 55-200 AF-S VR :)
http://www.fotografer.za.pl/galeria/#0
Pozdrawiam!!

#6 Roby

Roby
  • Lokalizacja:
    Warszawa

Napisano 11 listopad 2008 - 14:36

niedaleko cmentarza w Palmirach?

Tak to właśnie to bagienko niedaleko cmentarza. Po Twoich wpisach widzę że jesteś w KPNie częstym gościem, gdzie zatem Twoje zdjęcia z tego parku ? ;-)

#7 Monastor

Monastor
  • Lokalizacja:
    Szczecin/Poznań

Napisano 11 listopad 2008 - 14:49

Roby, 5 bardzo mi się podoba. Lubię odbicia. Do tego nie wchodzi ani kawalątek nieba i wszystko jest prawidłowo naświetlone.

#8 lukasz0207

lukasz0207
  • Użytkownik
  • 287 postów
  • Lokalizacja:
    Warszawa

Napisano 11 listopad 2008 - 16:07

Po Twoich wpisach widzę że jesteś w KPNie częstym gościem, gdzie zatem Twoje zdjęcia z tego parku ? ;-)


Jak narazie nie ma, ale będą :)
Nikon D60 N 15-55 VR N 55-200 AF-S VR :)
http://www.fotografer.za.pl/galeria/#0
Pozdrawiam!!

#9 piotrek72t

piotrek72t
  • Użytkownik
  • 763 postów
  • Lokalizacja:
    Szczecin

Napisano 11 listopad 2008 - 16:16

Roby - ja mogę się jedynie wypowiedzieć o zdjęciu 4, piątki nie widzę , krajobraz leśno podmokły , bardzo sympatyczny, kolory jak na światło jakie miałeś ( wnoszę po skrawku nieciekawego nieba ) też okej, czego sie mogę przyczeczipć ? - gełęzi "wpraszającej" sie od dołu w kadr !
Piotr Talarczyk Canon 5D II + optyka Canon

#10 Roby

Roby
  • Lokalizacja:
    Warszawa

Napisano 11 listopad 2008 - 16:29

piątki nie widzę

No właśnie zniknęła, co dziwne w fotosiku jest i pokazuje się, chyba wgram ją przez imageshack. Dzięki za słowo, faktycznie ta gałąź niepotrzebna, nie zwróciłem na nią uwagi popatrzę mam jeszcze kilka z tego miejsca ;-)
Edit ok już powinno być widać.

#11 Roby

Roby
  • Lokalizacja:
    Warszawa

Napisano 11 listopad 2008 - 21:39

To samo miejsce co na 2 i 3 tyle, że w listopadzie .

6.

Dołączona grafika

7.

Dołączona grafika



#12 Norbius

Norbius
  • Użytkownik
  • 2121 postów
  • Lokalizacja:
    Warszawa

Napisano 11 listopad 2008 - 21:43

5 rewelka - bardzo mi podchodzi :-)

#13 Roby

Roby
  • Lokalizacja:
    Warszawa

Napisano 12 listopad 2008 - 21:16

8.

Dołączona grafika

9.

Dołączona grafika

10.

Dołączona grafika



#14 Tomek_K

Tomek_K
  • Użytkownik
  • 3087 postów
  • Lokalizacja:
    Mazowieckie

Napisano 12 listopad 2008 - 22:07

Na 9 fajny klimacik.To i ja coś zamieszczę.

11.Listopad
Dołączona grafika

#15 Roby

Roby
  • Lokalizacja:
    Warszawa

Napisano 13 listopad 2008 - 18:29

Tikoś, dałbym chyba więcej GO.

#16 Tomek_K

Tomek_K
  • Użytkownik
  • 3087 postów
  • Lokalizacja:
    Mazowieckie

Napisano 16 listopad 2008 - 20:15

Wiem,wiem ,ale to były początki mojego focenia

#17 piotrek72t

piotrek72t
  • Użytkownik
  • 763 postów
  • Lokalizacja:
    Szczecin

Napisano 16 listopad 2008 - 20:37

Roby - chciałem napisać, że z ostatniej serii najbardziej "do mnie gadają" 8-10, i w tym momencie zwróciłem uwagę na żurawia na 9, bez tego drobnego elementu zdjęcie byłoby takie bardzo zwykłe, dzięki niemu wysuwa się na prowadzenie ;) , choć tak moczary jak i samotne drzewo też mają swój urok.

Tikoś - pomysł na kard zdecydowanie na plus, kolorystyka jak najbardziej też, natomiast za Roby-m nieco zamała GO.
Piotr Talarczyk Canon 5D II + optyka Canon

#18 August

August
  • Lokalizacja:
    Warszawa

Napisano 17 listopad 2008 - 22:33

to samo bagienko w Palmirach co o Roby'ego - tyle że tydzień wcześniej...
12.
Dołączona grafika

13.
Dołączona grafika

14. ciekaw jestem co powiecie na taki nastrój....
Dołączona grafika
<p>Nikon FX i Olympus m4/3

#19 Roby

Roby
  • Lokalizacja:
    Warszawa

Napisano 17 listopad 2008 - 23:19

August, 12 świetny klimacik, świetne zdjęcie, 14 nie podoba mi się to drzewo przewrócone na pierwszym planie, gdyby było ostre.
Muszę sie tam z rańca kiedyś wybrać.

#20 Roby

Roby
  • Lokalizacja:
    Warszawa

Napisano 26 listopad 2008 - 22:25

No i się w zeszły wtorek wybrałem z rańca ;-)

15.

Dołączona grafika

16.

Dołączona grafika


17.

Dołączona grafika







Podobne tematy Collapse

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych