Skocz do zawartości

Fotoprzyroda.pl używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem

Polub nas na Facebooku!       

x


Zdjęcie

Zapisywanie zdjęć w Photoshopie


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
18 odpowiedzi w tym temacie

#1 michalv (Michał Vogelgesang)

michalv
  • Lokalizacja:
    Ostrów Mazowiecka

Napisano 13 lipiec 2008 - 10:21

Ponieważ wiele osób ma problem z uzyskaniem jak najlepszej jakości zdjęcia przy jednoczesnym zachowaniu wielkości zdjęcia wymaganej na forum, zamieszczam krótki tutek, jak ja sobie z tym problemem radzę.

Na początek opcja FILE/Save AS w Photoshopie (lub skrót SHIFT+CTRL+S):

1.
Dołączona grafika

Pojawi się okno, w którym wybieramy folder i nazwę dla zapisywanego pliku.

2.
Dołączona grafika


Można tu zaznaczyć opcję As a Copy. Wtedy w katalogu zostanie umieszczona kopia pliku z końcówką nazwy ….copy.jpg Plik źródłowy nie zostanie nadpisany.

Następnie zostaniemy zapytani właśnie o kompresję pliku. Wygląda to mniej więcej tak:

3.
Dołączona grafika

Stopnie kompresji możemy wybierać poprzez:
1. Wybranie z listy
2. Przesuwanie suwaczka od small file do large file
3. Wpisanie wartości w okienku Quality od 0 do 12

Stopnie kompresji wyglądają następująco:
0-4 LOW
5-7 MEDIUM
8-9 HIGH
10-12 MAXIMUM

Ja z reguły „ciągam” suwaczek do uzyskania odpowiedniej wielkości pliku, zbliżonej do 250 kB, czyli do wielkości dopuszczalnej na forum. Oczywiście przy opcji Save As… powinna to być wartość trochę mniejsza od 250 kB, ponieważ zapas kilku kB potrzebujemy na dane EXIF.
Przy zapisie zdjęcia opcją Save As… EXIF będzie widoczny dla użytkowników forum.

Wielkość pliku będzie widoczna na bieżąco w polu zaznaczonym na czerwono poniżej:

4.
Dołączona grafikaDołączona grafika

Przy zaznaczonej opcji Preview, na zdjęciu będzie można na bieżąco oceniać jakość zdjęcia. Poniżej dwa zdjęcia obrazujące mniej więcej jak to wygląda przy skrajnych stopniach kompresji. Przy stopniu 0 (zdjęcie nr 6) widać wyraźnie znaczne pogorszenie jakości.

5.
Dołączona grafika
6.
Dołączona grafika

W najbliższym czasie postaram się zamieścić kolejną metodę zapisu zdjęć metodą Save for Web... (ALT+SHIFT+CTRL+S)

Sprzęt: NIKON D300; 18-70DX; Tamron 150-600; SIGMA 50/2.8 MACRO, SIGMA 10-20, AF-S 300/4 1.4 1.7
Moja wizytówka


#2 Roby

Roby
  • Lokalizacja:
    Warszawa

Napisano 13 lipiec 2008 - 10:39

Przystępnie opisane. Dodam, że najlepiej korzystać z suwaczka widocznego na zdjęciu nr 4 -> small file----large file. Pozwala bardzo precyzyjnie ustawić wagę zdjęcia, o czym Michał napisał.

#3 michalv (Michał Vogelgesang)

michalv
  • Lokalizacja:
    Ostrów Mazowiecka

Napisano 13 lipiec 2008 - 13:16

Zapisywanie zdjęć opcją Save for Web (ALT+SHIFT+CTRL+S).

7.
Dołączona grafika

Pojawi się takie okno:

8.
Dołączona grafika

Z lewej strony mamy rączkę do przesuwania zdjęcia i lupkę do powiększania. Reszta narzędzi nie wiem do czego służy :sorry:

Na górze natomiast są zakładki:
Original - w oknie widzimy tlko oryginalne zdjęcie
Optimized - w oknie widzimy zdjęcie zoptymalizowane wg zadanych przez nas parametrów (foto 8)

2-Up - w oknie widzimy dwa zdjęcia – oryginalne i zoptymalizowane
9.
Dołączona grafika

4-Up - w oknie widzimy 4 zdjęcia – oryginalne i 3 zoptymalizowane wg różnych stopni kompresji

10.
Dołączona grafika

Ja najczęściej zapisuję fotki patrząc tylko na zdjęcie zoptymalizowane i na wartości wielkości pliku (zaznaczone na niebiesko na Foto 11).

Przy zapisie zdjęcia opcją Save for Web, EXIF nie będzie widoczny dla użytkowników forum. Zostanie wycięty!!!

11.
Dołączona grafika

Z prawej strony mamy narzędzia do zmiany kompresji zdjęcia.
W odróżnieniu do opcji Save As... mamy tu aż 100 stopni kompresji. Metoda ta jest więc dużo dokładniejsza od Save As, gdzie stopni kompresji jest tylko 12.

Stopnie kompresji możemy wybierać poprzez:

1. Wybranie z listy (Foto 12)
2. Przesuwanie suwaczka od lewej do prawej (Foto 13)
3. Wpisanie wartości w okienku Quality od 0 do 100

Stopnie kompresji wyglądają następująco:
0-29 LOW
30-59 MEDIUM
60-79 HIGH
80-99 VERY HIGH
100 MAXIMUM

12.
Dołączona grafika

13.
Dołączona grafika

Po ustawieniu żądanej wartości stopnia kompresji wciskamy przycisk Save (Zapisz). Program pyta gdzie zapisać zdjęcie i jak ma się nazywać plik.

14.
Dołączona grafika

W razie gdy plik już istnieje, program pyta, czy zamienić istniejący plik.

15.
Dołączona grafika

To w zasadzie tyle. Jeśli ktoś ma uwagi lub chciałby rozszerzyć wątek o inne metody zapisu zdjęć serdecznie zapraszam.

Sprzęt: NIKON D300; 18-70DX; Tamron 150-600; SIGMA 50/2.8 MACRO, SIGMA 10-20, AF-S 300/4 1.4 1.7
Moja wizytówka


#4 MAck (Maciej)

MAck
  • Użytkownik
  • 276 postów
  • Wiek: 38
  • Lokalizacja:
    Warszawa

Napisano 18 lipiec 2008 - 23:54

Jest jeszcze jeden przydatny "myk". Będąc na planszy 13, nad polem "Quality" mamy przycisk w kształcie kółeczka z trójkątem. Klikamy na niego i z rozwijanej listy wybieramy "Optimize to File Size...". W oknie, które nam się otworzy wpisujemy ile chcemy, aby zdjęcie ważyło - np 250 (max dopuszczany na naszym forum). Klikamy OK. Do zadanej ilości KB program dobierze minimalną możliwą kompresję czyli maksymalną jakość ;) Dalej postępujemy zgodnie z opisem Michała.

#5 ŁukaszZ (Łukasz Ziewacz)

ŁukaszZ
  • Lokalizacja:
    Kraków

Napisano 19 lipiec 2008 - 12:18

michalv a jak zapisac jpg aby nie było podanego exifa ?

Facebook.com/ZiewaczLukaszFotografiaPrzyrodnicza
www.ziewaczlukasz.pl


#6 Roby

Roby
  • Lokalizacja:
    Warszawa

Napisano 19 lipiec 2008 - 12:34

jak zapisac jpg aby nie było podanego exifa

Korzystając z save for web, czyli proces od zdjęcia nr 7.

#7 ŁukaszZ (Łukasz Ziewacz)

ŁukaszZ
  • Lokalizacja:
    Kraków

Napisano 19 lipiec 2008 - 22:13

dziekuje Roby, jakoś nie zauważyłem tego wczesniej. :)

Facebook.com/ZiewaczLukaszFotografiaPrzyrodnicza
www.ziewaczlukasz.pl


#8 miszak

miszak

Napisano 05 sierpień 2008 - 10:09

Dzięki za tutek. Ja korzystałem z wersji save as.

Może jeszcze napisalibyście jak wrzucacie zdjęcia na forum. Ja wrzucam przez fotosik. Jednak wrzutka taka obniża kontrast zdjęcia. Jest to dla mnie duży problem bo zdjęcie przygotowuję w domu a wrzucam w pracy a tutaj nie mam narzędzi do obróbki zdjęcia. Chcąc uzyskać odpowiedni kontrast na forum podbijam go wcześniej na zdjęciu przed wrzuceniem na fotosik. Jednak nie zawsze trafiam co słusznie zauważył Michalv na moim łęczaku. Jest jakiś sposób na dodawanie zdjęć do forum w formie niezmienionej w stosunku do oryginału na kompie?

Inny problem to odszumianie. Moje szkło należy przymknać przynajmniej do F 8 aby obraz był przyzwoity czyli muszę podbijac ISO. Czasem więc muszę skorzystać z odszumiania. Korzystam z NI. Nie udaje mi się uzyskać fotek o wadze 250kB przy rozdzielczości 800x600. Zawsze wychodzi mi sporo mniej. Jest jakiś sposób na to, żeby po odszumieniu fotki miały ok. 250 kB?

 


#9 Cerberiusz

Cerberiusz
  • Lokalizacja:
    Otwock/Celestynów

Napisano 05 sierpień 2008 - 19:40

Większość osób wrzuca zdjęcia przez www.imageshack.us/. A tutaj masz napisane jak to zrobić.
Pozdrawiam Cię [you]

www.mikolajleszczynski.pl

#10 Roby

Roby
  • Lokalizacja:
    Warszawa

Napisano 06 sierpień 2008 - 10:02

Ja wrzucam przez fotosik. Jednak wrzutka taka obniża kontrast zdjęcia.

Też ostatnio wrzucam przez fotosik i nie zauważyłem tego obniżenia kontrastu. Może to kwestia różnego ustawienia monitora w domu i w pracy.

#11 miszak

miszak

Napisano 06 sierpień 2008 - 10:14

Ja wrzucam przez fotosik. Jednak wrzutka taka obniża kontrast zdjęcia.

Też ostatnio wrzucam przez fotosik i nie zauważyłem tego obniżenia kontrastu. Może to kwestia różnego ustawienia monitora w domu i w pracy.


Widzę to na jednym monitorze. Wczoraj wrzuciłem na image shuck i mam to samo. Może jakieś ustawienia lokalne grają rolę?

Macie rację, na imageshack.us jest ok. Ja wpisałem w wyszukiwarkę image shuck i wrzucałem na jakiś inny serwer - łomatko :mrgreen:

Nareszcie koniec z trafianiem w kontrast i nasycenie :-D

Czy na imageshack.us lepiej się zarejestrować czy też można wrzucać z wolnej stopy?

#12 chemik (Krzysztof Krahel)

chemik
  • Lokalizacja:
    Białystok

Napisano 06 sierpień 2008 - 13:57

Na imageshack.us lepiej się zarejestrować. Wówczas masz możliwość lepszej kontroli na swoimi zdjęciami. Np. jeśli wrzucisz jako gość, nie masz później możliwości usunięcia tego zdjęcia...
http://chemik12.blogspot.com/
http://krahel.cba.pl/


Canon 40D + C 50/1.8 ,C 400/5.6, T 17-50/2,8

#13 michalv (Michał Vogelgesang)

michalv
  • Lokalizacja:
    Ostrów Mazowiecka

Napisano 06 sierpień 2008 - 17:58

Ja się zarejestrowałem i zainstalowałem coś, dzięki czemu mam fukcję "Upload to IS" w menu kontekstowym (prawy klawisz myszy).

Sprzęt: NIKON D300; 18-70DX; Tamron 150-600; SIGMA 50/2.8 MACRO, SIGMA 10-20, AF-S 300/4 1.4 1.7
Moja wizytówka


#14 miszak

miszak

Napisano 11 sierpień 2008 - 13:21

Ja też sie zarejestrowałem i niestety, dzisiaj dodałem fotkę i jest to samo - jak wyprana :-|

 


#15 chemik (Krzysztof Krahel)

chemik
  • Lokalizacja:
    Białystok

Napisano 12 sierpień 2008 - 21:25

miszak, nie wiem. U mnie wszystkie zdjęcia są "dokładnie takie same", jak przed wrzuceniem. Sprawdzałem między innymi po rozmiarze - nic się w moim przypadku nie zmieniał. Więc nie rozumiem, dlaczego u ciebie są jakieś różnice... Jedynie, co można zauważyć, to zmiana nazwy pliku....
http://chemik12.blogspot.com/
http://krahel.cba.pl/


Canon 40D + C 50/1.8 ,C 400/5.6, T 17-50/2,8

#16 Dunadan

Dunadan
  • Lokalizacja:
    Warszawa

Napisano 13 sierpień 2008 - 07:25

miszak, wszystkie foty w necie będą "jak wyprane" bo żadna przeglądarka ( poza najnowszym FireFoxem po małej modyfikacji ) nie obsługuje profili ICC - informacji o profilu kolorów. Dlatego zdjęcia są różne z tym co jest na kompie.

:ninja:


#17 miszak

miszak

Napisano 13 sierpień 2008 - 09:49

miszak, wszystkie foty w necie będą "jak wyprane" bo żadna przeglądarka ( poza najnowszym FireFoxem po małej modyfikacji ) nie obsługuje profili ICC - informacji o profilu kolorów. Dlatego zdjęcia są różne z tym co jest na kompie.


thx

W końcu wiem, że nie mam na to wpływu. A może mam :?:

#18 Dunadan

Dunadan
  • Lokalizacja:
    Warszawa

Napisano 14 sierpień 2008 - 20:24

miszak, masz, zapisuj zdjęcia, a raczej obrabiaj je bez profili ICC - jak je usuniesz to to co będziesz widział w pwoiedzm Photoshopie będzie się zgadzało z tym co jest w necie. O ile ten co będzie oglądał fotkę ma dobrze ustawiony monitor, a raczej ustawiony tak jak twój :hihi:

:ninja:


#19 miszak

miszak

Napisano 18 sierpień 2008 - 09:18

miszak, masz, zapisuj zdjęcia, a raczej obrabiaj je bez profili ICC - jak je usuniesz to to co będziesz widział w pwoiedzm Photoshopie będzie się zgadzało z tym co jest w necie. O ile ten co będzie oglądał fotkę ma dobrze ustawiony monitor, a raczej ustawiony tak jak twój :hihi:


Spróbuję zrobić coś bez profilu.
Widzę małe zainteresowanie wątkiem - czy to tylko ja mam takie przyziemne problemy?





Podobne tematy Collapse

  Temat Podsumowanie Ostatni post

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych