Skocz do zawartości

Fotoprzyroda.pl używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem

Polub nas na Facebooku!       

x


Zdjęcie

Rezerwaty przyrody naszych okolic


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
94 odpowiedzi w tym temacie

#1 Waldek24

Waldek24
  • Małomówny
  • 15 postów
  • Lokalizacja:
    Skarżysko - Kamienna

Napisano 04 maj 2008 - 19:14

Mieszkam 30 metrów od Puszczy Świętokrzyskiej, więc tematy się same nasuwają.

Wiele godzin codziennie w terenie, oczywiście z aparatem i klamotami.
Pokazuję na początek (moim zdaniem) zdjęcia ze średniej półki, bo najlepsze czekają w szufladzie na jesień.
Mam czas 24h na dobę, więc CODZIENNIE - plener.

Poniższe robione Canon 5D z obiektywem EF 24-105L IS USM – spacerniak.
Filtr polaryzacyjny heliopan Cirular Slim SH-PMC – ES 77
Statyw.

ISO 100 i niektóre zdjęcia malowane na matrycy były przez ponad 20 sekund.
Lubię dać czas przy statycznych obrazach matrycy – niech maluje.

Wypad w Rezerwat Dalejów, na początek dzisiejszy.
Samochodem 10 minut od mojego miejsca zamieszkania to miejsce, reszta pieszo.

1. Od tego miejsca już kilometry tą drogą przez puszczę do "Bramy do Piekła".
Dołączona grafika
2. Przez tą bramę trzeba przejść - jest wrażenie, dla potrzeb Internetu przy obniżaniu wartości kadru zdjęcie traci 70% swojej jakości.
Dołączona grafika
3. Już prawie na tyłku przeszedłem, po deszczach ślisko, kamienie śliskie jak lód.
Dołączona grafika
4. Jestem już po drugiej stronie w piekle.
Dołączona grafika

Z samego piekła innym razem.

PS. Zdjęcia lepsze, gorsze, cóż traktuję je bardzo personalnie, więc nie jestem obiektywny.
Pozdrawia Waldek
http://rafa.koralowa.pl

#2 Dunadan

Dunadan
  • Lokalizacja:
    Warszawa

Napisano 05 maj 2008 - 09:43

Waldek24, witaj na forum.
Polecam zapoznać się z regulaminem forum... tak w skrócie - 3 zdjęcia w poście, fotki max 250kb i 800x800pix i nie dublować postów. Popraw proszę zdjęcia bo ważą za dużo ;-)

Zdjęciom czegoś brakuje, jakiejś plastyki - kwestia światła pewnie...

:ninja:


#3 Hunt

Hunt
  • Użytkownik
  • 563 postów
  • Lokalizacja:
    Gdańsk

Napisano 05 maj 2008 - 11:31

dla potrzeb Internetu przy obniżaniu wartości kadru zdjęcie traci 70% swojej jakości.


Kwestia przygotowania zdjęcia do prezentacji ;-) Jak już Dunadan, wspomniał zdjęciom czegoś brakuje kadry mało wyszukane, światło też mogło być lepsze...

Do mnie nie przemawiają...
Jakiś Canon jakieś szkła...

#4 Waldek24

Waldek24
  • Małomówny
  • 15 postów
  • Lokalizacja:
    Skarżysko - Kamienna

Napisano 05 maj 2008 - 13:20

dla potrzeb Internetu przy obniżaniu wartości kadru zdjęcie traci 70% swojej jakości.


Kwestia przygotowania zdjęcia do prezentacji ;-) Jak już Dunadan, wspomniał zdjęciom czegoś brakuje kadry mało wyszukane, światło też mogło być lepsze...

Do mnie nie przemawiają...

Poprawię, i zmniejszę ciężar zdjęć.

Robione już podczas rozpoczynającego się deszczu, bardzo ponuro, pochmurno, następne będą lepsze, będę tam jeszcze nie raz i nie dwa w innych warunkach pogodowych.

Obszar bardzo wdzięczny do fotografowania, zresztą jak wiecie fotografowanie w puszczy, lesie należy do najtrudniejszych.
Wielu wówczas „ucieka” do detali.
Pozdrawia Waldek
http://rafa.koralowa.pl

#5 Dunadan

Dunadan
  • Lokalizacja:
    Warszawa

Napisano 05 maj 2008 - 13:22

Waldek24, rozumiem twój zamiar - sam lubie "mokre" zdjęcia ;-) ale tu jednak jakos nie wyszło, częściowo to pewnie tez kwestia obróbki.

:ninja:


#6 Waldek24

Waldek24
  • Małomówny
  • 15 postów
  • Lokalizacja:
    Skarżysko - Kamienna

Napisano 05 maj 2008 - 13:42

Waldek24, rozumiem twój zamiar - sam lubie "mokre" zdjęcia ;-) ale tu jednak jakos nie wyszło, częściowo to pewnie tez kwestia obróbki.

Doskonale zrozumiałeś mój zamiar. ;-)

Wszystkie zdjęcia robię w RAW i obrabiam wstępnie w C1, w zasadzie Gimp lub PS rzadko, ale bywa jak mi zależy na kadrze.

Co tu dużo pisać, nie napracowałem się przy obróbce, może aby wystartować z niskiego pułapu na forum i prezentować się coraz lepiej, kto wie ;-) :?:

PS. Dopiero, co wróciłem z pleneru od godziny 4.30 i przepraszam, że moje odpowiedzi są tak lakoniczne, padam ze zmęczenia a przed wieczorem znów w plener, pogoda się poprawiła.
Pozdrawia Waldek
http://rafa.koralowa.pl

#7 Dunadan

Dunadan
  • Lokalizacja:
    Warszawa

Napisano 05 maj 2008 - 17:38

Waldek24,

i przepraszam, że moje odpowiedzi są tak lakoniczne

Aż boję się co będzie kiedy zaczniesz się rozpisywać :hihi:

Cóż, czekamy na więcej ;-)

:ninja:


#8 Waldek24

Waldek24
  • Małomówny
  • 15 postów
  • Lokalizacja:
    Skarżysko - Kamienna

Napisano 05 maj 2008 - 19:37

Dunadan napisał/a:

Aż boję się co będzie kiedy zaczniesz się rozpisywać :hihi:

Jedno zdanie więcej, jakoś wytrzymamy, prawda ;-)

Cóż, czekamy na więcej ;-)

Będą, bo cóż mam z nimi robić toż całkowity hobbysta, nigdy mnie nikt nie zmusił do zrobienia najprostszego zdjęcia pamiątkowego tzw. "u cioci na imieninach" - poważnie nigdy.
Małżonka od miesiąca nie może się doprosić, aby zrobić fotkę naszego Owczarka Kaukaskiego.

PS. Może jest ktoś ze Skarżyska to proszę się odezwać na priv.
Pozdrawia Waldek
http://rafa.koralowa.pl

#9 Waldek24

Waldek24
  • Małomówny
  • 15 postów
  • Lokalizacja:
    Skarżysko - Kamienna

Napisano 19 maj 2008 - 07:14

Proszę powiedzcie szczerze o takim podejściu do tematu.
W pobliżu mojego zamieszkania PIEKŁO koło Niekłania.
Inne piekło.
Jeździłem tak parę razy, aby utrafić na światło.
Przykładowo to zdjęcie, bardzo wczesny ranek, czas ekspozycji kilkanaście sekund.
Zawsze robię przy ISO 100.
Taki tam jeden motyw z tego miejsca.
W tydzień czasu nie „zrobię” całości obiektu.
Jeden z motywów.
Wywołanie RAW za pomocą Lightroom.

5.
Dołączona grafika

Patrzę teraz na zdjęcie zamieszczone i jednak traci 70% swojej, jakości. :cry:
Pozdrawia Waldek
http://rafa.koralowa.pl

#10 Roby

Roby
  • Lokalizacja:
    Warszawa

Napisano 19 maj 2008 - 07:23

Ja nie jestem do końca przekonany czy w ogóle w dni słoneczne, nawet z rana opłaca sie robić zdjęcia w lesie. Wszystko zależy od tego czy poprzepalają Ci się elementy kadru. Kontrasty czasem można fajnie powykorzystywać, ale nie zawsze one pomagają. Las fajnie też wygląda jak jest mroczny i ponury.
Na Twoim zdjęciu są lekkie przepalenia na skałach z prawej i zieleń ma jakiś dziwny kolor, kadr jest ok., choć może dałbym trochę mniej tego zbocza z prawej.

#11 unkas

unkas
  • Użytkownik
  • 791 postów

Napisano 19 maj 2008 - 07:27

Waldek24, nie rozumiem, czemu mają służyć az tak długie czasy naświetlania, dlaczego nie można Twoim zdaniem dac wyższego ISO jak 100? Zdjęcie wygląda na poruszone, brakuje w nim głębi. Jak dla mnie to wrażenie jest spowodowane chęcią zbyt poprawnego naswietlenie - brakuje głębszych cieni, które pzeciez sa tak charakterystyczne dla poranków (nie pisze o dużych kontrastach). Coś sie z nich wyłania, coś w nich pozostaje. Jednocześnie widac na tym zdjęciu przepalenia...
Brakuje czegoś co będzie zdecydowanym akcentem, tematem i bedzie od razu zrozumiałe dla patrzącego. Miałabyc głównym tematem skałka? No nie wiem.. wydaje sie to zbyt oczywiste.. A widac, że światło mogłoby ciekawie popracowac w tamtych warunkach.
To tylko moje zdanie - laika.

#12 Waldek24

Waldek24
  • Małomówny
  • 15 postów
  • Lokalizacja:
    Skarżysko - Kamienna

Napisano 19 maj 2008 - 07:50

Ja nie jestem do końca przekonany czy w ogóle w dni słoneczne, nawet z rana opłaca sie robić zdjęcia w lesie. Wszystko zależy od tego czy poprzepalają Ci się elementy kadru. Kontrasty czasem można fajnie powykorzystywać, ale nie zawsze one pomagają. Las fajnie też wygląda jak jest mroczny i ponury.
Na Twoim zdjęciu są lekkie przepalenia na skałach z prawej i zieleń ma jakiś dziwny kolor, kadr jest ok., choć może dałbym trochę mniej tego zbocza z prawej.

Nie zdarzyło mi się od bardzo dawna abym w ogóle robił zdjęcie bez statywu.
Histogram wzorcowy, długo szukałem punku AF zanim zdecydowałem się na przycisk pilota.
Jest oczywiście wrażenie przepaleń, ale te skały miejscami mają taki kolor, po prosu bardzo zbliżony do białego.
Aż zobaczyłem, dokładnie czas ekspozycji 3.2 sek przy f=18
Godzina 4.32 zdjęcia.
Było to ostatnie zdjęcie bo już słońce przeszkadzało.

Poniżej jest zdjęcie wcześniejsze, przy czasie ekspozycji 8 sekund.

6.
Dołączona grafika

Dlaczego takie długie czasy ekspozycji.
Przyroda nie ucieka, bezwietrznie, dać czas namalować na matrycy wszystko co się da.
Takie tam moje skromne zdanie.

Zaintrygował mnie do tych zdjęć fakt - jak ze skał mogą wyrastać tak wysokie okazałe drzewa.
Toż tam oprócz 2 cm ściółki łopaty na pewno nie wbije.
Pozdrawia Waldek
http://rafa.koralowa.pl

#13 Roby

Roby
  • Lokalizacja:
    Warszawa

Napisano 19 maj 2008 - 08:23

Nie zdarzyło mi się od bardzo dawna abym w ogóle robił zdjęcie bez statywu.

I słusznie, szczególnie przy tego typu leśnych i krajobrazowych zdjęciach. Odnośnie iso to najlepiej wiedzieć na jakim matryca najlepiej rejestruje, ja np. robie głównie na iso 200 bo w testach wyczytałem że są najmniejsze szumy.
Zdjęcie nr 6 (NUMERACJA) bardziej mi się podoba niż poprzednie, kadr ciekawszy, ale wiesz co bym jeszcze zrobił przy tych zdjęciach - trochę je przyciemnił. MZ są nieco za jasne. Widać to szczególnie na tej skale na dole kadru nie ma prawie szczegółów, a wydobyłbyś je gdybyś troszkę przyciemnił obraz.

#14 Waldek24

Waldek24
  • Małomówny
  • 15 postów
  • Lokalizacja:
    Skarżysko - Kamienna

Napisano 19 maj 2008 - 08:45

Oczywiście, masz rację widziałem ten kamień u dołu.
Wszystko leży w RAW'ach więc zawsze można poprawić.
To akurat zdjęcie zrobiłem na dużym f, ale i robiłem na f=5.6 i mniejszym aby las był tylko tłem.
Obiektyw do tego zdjęcia razem EF 24-105L IS USM - Godzina 3.47 ekspozycji.
Oczywiście IS na statywie zawsze wyłączam, potrafi robić psikusy.

Całe pasmo około 1 km robię od kilku dni, dzisiaj leje, i po wielogodzinnej wczorajszej wspinaczce jestem nieco „połamany”.
Pierwszy dzień od dwóch miesięcy (poważnie) nie jestem w plenerze.

ISO 200 hmm pomyślę, toż to nic nie kosztuje – prawda.
W sumie to już od sporego czasu zapomniałem, że body 5D ma inne ISO. :lol:


PS. Na chlebek już nie muszę pracować, więc czas na przyjemne nieraz tyranie.
Pozdrawia Waldek
http://rafa.koralowa.pl

#15 Jackos (Jacek Zięba)

Jackos
  • Lokalizacja:
    Ostrołęka

Napisano 19 maj 2008 - 09:40

Proszę powiedzcie szczerze o takim podejściu do tematu.

To i ja dorzucę swoje trzy grosze. Takie ogólne plany jak zaprezentowałeś i to jeszcze w słoneczny dzień to strasznie trudny temat. Niskie słońce tworzy w lesie piękne efekty ale żeby to pokazać należałoby się skupić na szczegółach, a nie na "szerokim" spojrzeniu. Żeby jeszcze jakaś mgła się trafiła, mogłoby być ciekawie. Wydaje mi się, że ta okolica świetnie by się prezentowała w bardziej mrocznym klimacie. Miejsce na pewno interesujące i piękne ale niestety nie udało Ci się tego pokazać, praktycznie żadne zdjęcie z całej serii mnie nie zachwyca. No i zastanawia mnie kiepska jakość tych fotek, a przecież tak zacnym szkłem robione...

#16 morav

morav
  • Lokalizacja:
    świętokrzyskie

Napisano 19 maj 2008 - 11:51

Waldek24, nazwę rezerwatu umieść w tytule,każdy będzie mógł dołożyć swoje zdjęcia

Teraz zaczynasz tworzyć wątek autorski, a tego tu nie praktykujemy.

#17 Roby

Roby
  • Lokalizacja:
    Warszawa

Napisano 19 maj 2008 - 12:20

A może zmienić tytuł na 'Rezerwaty przyrody moich okolic' lub najbardziej ogólnie 'Rezerwaty przyrody', wtedy pasowałby też pod inne rezerwaty, bo sam mam pomysł na kilka zdjęć w rezerwacie który mam pod nosem, a nie wiem czy warto na każdy z osobna rezerwat dawać osobny wątek?

#18 Waldek24

Waldek24
  • Małomówny
  • 15 postów
  • Lokalizacja:
    Skarżysko - Kamienna

Napisano 19 maj 2008 - 13:09

a przecież tak zacnym szkłem robione...

Przez wiele lat robiłem analogiem, cyfrę mam od niedawna i co tu dużo pisać, kuleje u mnie ciemnia RAW’owa, ale to problem czasu.

RAW’y czekają, niewątpliwie poprzez kadrowanie i lepszą obróbkę będzie można znacznie ładniej z czasem pokazać zdjęcia.
Sam pracuję na dwóch programach do wywoływania i nadal nie wiem który wezmę za priorytetowy.

Zaopatrując się w szkła (4), brałem same L-ki, aby później mieć tylko do siebie pretensje za skopany kadr.

morav ;-) - problem czasu abyśmy się osobiście poznali, przypuszczam, że chodzimy wielokrotnie tymi samymi ścieżkami.

Roby - w zasadzie to od Was zależy jak zreorganizujecie wątki, ja nieco poczułem się zagubiony, i dlatego osobny wątek, problem w tym abym znalazł później swoje posty. ;-)
Pozdrawia Waldek
http://rafa.koralowa.pl

#19 Waldek24

Waldek24
  • Małomówny
  • 15 postów
  • Lokalizacja:
    Skarżysko - Kamienna

Napisano 19 maj 2008 - 14:47

A może zmienić tytuł na 'Rezerwaty przyrody moich okolic' lub najbardziej ogólnie 'Rezerwaty przyrody', wtedy pasowałby też pod inne rezerwaty, bo sam mam pomysł na kilka zdjęć w rezerwacie który mam pod nosem, a nie wiem czy warto na każdy z osobna rezerwat dawać osobny wątek?

Teraz dopiero spojrzałem na Twoją stronę w stopce.
Jest, kogo ścigać, gratuluję podobają mi się Twoje zdjęcia.

Taka moja osobista uwaga, wszyscy pchają się nad tą Biebrzę a obok w promieniu około 50 km tyle piękna.
Podoba mi się Twoja propozycja, aby był temat gdzie można zamieszczać zdjęcia swoich okolic – rezerwatów.

PS. No nic jednak jedziemy zaraz do rezerwatu cisów.
Pozdrawia Waldek
http://rafa.koralowa.pl

#20 Roby

Roby
  • Lokalizacja:
    Warszawa

Napisano 19 maj 2008 - 20:13

podobają mi się Twoje zdjęcia

A dzięki, miło mi.
To zmieniłem tytuł wątku na 'Rezerwaty przyrody naszych okolic'





Podobne tematy Collapse

  Temat Podsumowanie Ostatni post

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych