Skocz do zawartości

Fotoprzyroda.pl używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem

Polub nas na Facebooku!       

x


Zdjęcie

Nikon d40 czy Panasonic FZ18


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
18 odpowiedzi w tym temacie

#1 spinarak

spinarak
  • Użytkownik
  • 60 postów
  • Lokalizacja:
    Mościny

Napisano 01 maj 2008 - 09:28

Witam
Mam szybkie pytanko odnośnie zakupu aparatu

Do wyboru jest Nikon d40 ze standardowym kitem lub Panasonic FZ18
Inne narazie nie wchodzą w grę bo jestem ograniczony finansowo. Prosze o konkretną pomoc.

#2 Mortis

Mortis
  • Lokalizacja:
    Olsztyn

Napisano 01 maj 2008 - 10:19

podstawowa roznica to to, ze fz 18 to kompakt, a d40 lustro. Lustrzanka zawsze da lepszą jakość zdjecia, mniejszy poziom szumow, wieksze mozliwosci. Kompakt jest za to bardziej uniwersalny, choc placimy za to jakoscia. Fz 18 z tego co pamietam ma zoom 18 razy, a to po prostu nie moze skutkowac dobra ostroscia, jakoscia fotek.. nawet kit z d40 zdecydowanie go przebija. Inna sprawa, ze Lustrzanka to worek bez dna, Wpakujesz w nia z czasem sporo pieniedzy, kompaktow to raczej nie dotyczy.

Wg mnie zdecydowanie lustro. Kit moze i szczytem techniki ni jest, ale ja swojego z powodzeniem uzywam do dzis. Trzeba pamietac ze d40 nie ma silniczka af w body, czyli nie bedzie autofocusa z obiektywami bez swm. Kit jednak taki silnik ma, wiec wszystko zadziala.
World is a lonely place - you're on your own.

#3 Monastor

Monastor
  • Lokalizacja:
    Szczecin/Poznań

Napisano 01 maj 2008 - 11:03

spinarak, jeśli masz/będziesz miał pieniądze na dodatkowe inwestowanie w obiektywy i nie chcesz ograniczyć się do widoczków i zdjęć rodzinnych, czy innych robionych z niewielkim zbliżeniem, jeśli zamierzasz robić czasem większe wydruki, oglądać fotki w powiększeniu na komputerze, zdecyduj się na Nikona.

Jeśli z kolei chcesz wywoływać zdjęcia w formacie albumowym, czyli najwyżej kilkanaście na kilkanaście centymetrów, a chcesz fotografować wszystko co się da, od makro po detale architektoniczne czy zwierzaki, a nie zamierzasz później inwestować w aparat, bierz Panasa.

Jakość zdjęć z FZ18 będzie dużo słabsza niż z D40, ale kompakt jest zdecydowanie bardziej uniwersalny. Musisz się zdecydować na czym bardziej Ci zależy.

#4 spinarak

spinarak
  • Użytkownik
  • 60 postów
  • Lokalizacja:
    Mościny

Napisano 01 maj 2008 - 16:04

Aparatu zamierzam używać bardziej do nauki fotografowania niż na przyjęcia rodzinne - do tego mam zwykły mały kompakcik, który w zupełności mi wystarcza.
Interesuję sie trochę przyrodą i właśnie pod tym kątem zastanawiam się nad kupnem aparatu. Który pozwoli mi nauczyć się więcej. Nie wykluczam że w przysżłości zaiwestuję w sprzęt lepszej jakości.
Jak mówiłem chę używać aparatu do nauki fotografowania.

#5 Dunadan

Dunadan
  • Lokalizacja:
    Warszawa

Napisano 01 maj 2008 - 16:08

spinarak, to odpuść sobie Nikona D40 - do niego podepniesz tylko obiektywy z silnikiem i to może byś problem... pokombinuj z innym modelem.

JAk do nauki to faktycznie lustrzanka...

:ninja:


#6 Monastor

Monastor
  • Lokalizacja:
    Szczecin/Poznań

Napisano 01 maj 2008 - 16:16

spinarak, hmm, a może Canon 400D? Do dostania za nieduże pieniądze, a daje większe możliwości niż D40 i D40x, a także D60.

#7 spinarak

spinarak
  • Użytkownik
  • 60 postów
  • Lokalizacja:
    Mościny

Napisano 01 maj 2008 - 16:23

W sumie macie racje tylko że jak już pisłam jestem dość ograniczony finansowo ipóki co raczej się to nie zmieni :lol:

Ale warto by się było zastanowić. A może jeszcze coś innego w naprawde bardzo podobnej cenie??

#8 Monastor

Monastor
  • Lokalizacja:
    Szczecin/Poznań

Napisano 01 maj 2008 - 16:26

spinarak, Olympus E-410/E-400, Canon 350D, z czego mocniej polecam Canona, da większe możliwości i lepszą jakość obrazu niż olki.

#9 spinarak

spinarak
  • Użytkownik
  • 60 postów
  • Lokalizacja:
    Mościny

Napisano 01 maj 2008 - 18:21

Przeglądałem jeszcze neta. A co powiecie o Pentaxie K100??

#10 Monastor

Monastor
  • Lokalizacja:
    Szczecin/Poznań

Napisano 01 maj 2008 - 18:37

spinarak, całkiem fajny aparacik. Ma bardzo porządną optykę kitową, ale niestety dość mocno szumi. Nie daje też dużych możliwości jeśli chodzi o dalszą rozbudowę systemu. Pentax oferuje co prawda bardzo dużo szkieł, z których wiele jest świetnej jakości, ale z dostępnością tej optyki w Polsce jest niestety marnie.

#11 spinarak

spinarak
  • Użytkownik
  • 60 postów
  • Lokalizacja:
    Mościny

Napisano 01 maj 2008 - 18:53

Dobrze wiedzieć.
A zna ktoś adres stronki gdzie mogę znaleść jakieś fotki zrobione Canonem 350d a może ktoś z użytkowników forum używa tegoż sprzętu, obejżał bym je sobie. Byłbym bardzo wdzięczny za jakieś info. :beer:

#12 Vulpes (Marek Skruch)

Vulpes
  • Lokalizacja:
    Jasło

Napisano 01 maj 2008 - 19:00

Przeglądałem jeszcze neta. A co powiecie o Pentaxie K100??

To puszka lepsza niż D40. Wiem bo mam :mrgreen: Matryca ta sama, lecz w przeciwieństwie do D40 stabilizowana. A stabilizacja matrycy to dla amatora który nie może wydać zbyt wiele na obiektywy lepsze rozwiązanie niż stabilizacja w obiektywie. K100D ma lepszy wizjer i według mnie lepszą ergonomię. Do tego korpusu podepniesz stare dobre szkło z bagnetem K lub na gwint M42 (przez przejściówkę) i będziesz miał z nim pomiar światła, potwierdzanie ostrości i stabilizację. Ponadto, w przeciwieństwie do sytuacji sprzed kilku lat, nie jest już dziś problemem mały wybór nowych szkieł do systemu Pentaxa. Dla amatora jest ich aż nazbyt wiele :-) i są to zarówno szkła budżetowe (np. dobrze zapowiadający się DA 55-300), jak i szkła z wyższej półki np. teleobiektywy DA*300/4 czy DA200/2,8. Z dostępnością w Polsce też nie jest tak źle. A jeśli przestanie wystarczać K100D to zawsze można przesiąść się na wyższy model, np. K20D.
Pozdrawiam
<strong class='bbc'><span style='font-size: 10px;'>Pentaxy dwa i kupa szkła ;)</span></strong><br />
<span style='font-size: 14px;'><strong class='bbc'><a class='bbc_url' href='[url="""]http://www.marekskruch.pl'>www.marekskruch.pl</a></strong></span>[/url]

#13 Monastor

Monastor
  • Lokalizacja:
    Szczecin/Poznań

Napisano 01 maj 2008 - 19:03

spinarak,
http://www.dpreview....s350d_samples1/
http://www.dpreview....s350d_samples2/

Klikając 'next' nad zdjęciem oglądasz kolejne.
Na dole masz przy każdym zdjęciu link z nazwą pliku i napisem (click to download original), używasz go do ściągnięcia zdjęcia w pełnych rozmiarach.

Z dostępnością w Polsce też nie jest tak źle.

Ale nadal nie tak dobrze jak u Nikona i Canona... oby szybko się to poprawiło, zyskają na tym wszyscy, nie tylko użytkownicy pentaksa. Konkurencja dobrze służy klientom :-)

A jeśli przestanie wystarczać K100D to zawsze można przesiąść się na wyższy model, np. K20D.

Zdecydowanie, zaletą sytemu Pentaksa jest to, że K100D nie jest jedynym body i są wyższe ;-) :-P

#14 Vulpes (Marek Skruch)

Vulpes
  • Lokalizacja:
    Jasło

Napisano 01 maj 2008 - 19:26

Zdecydowanie, zaletą sytemu Pentaksa jest to, że K100D nie jest jedynym body i są wyższe ;-) :-P

No tak, rzeczywiście to co napisałem sugerować może, że twierdzę jakoby inne systemy zapewniały dostępność tylko jednego modelu :mrgreen:
<strong class='bbc'><span style='font-size: 10px;'>Pentaxy dwa i kupa szkła ;)</span></strong><br />
<span style='font-size: 14px;'><strong class='bbc'><a class='bbc_url' href='[url="""]http://www.marekskruch.pl'>www.marekskruch.pl</a></strong></span>[/url]

#15 spinarak

spinarak
  • Użytkownik
  • 60 postów
  • Lokalizacja:
    Mościny

Napisano 02 maj 2008 - 10:02

A gdyby tak kupić samą puszkę i do tego osobno obiektyw.
Na ceneo znalazłem coś co mnie zastanowiło.

Samo body:
Canon 400d - 1111zł
Canon 350d - 1389zł

Z kitem:
Canon 400d - 1839zł
Canon 350d - 1399zł

Wychodzi na to że obektyw do 350 można za zeta kupić. Mógłbym kupić np. 400d za 1111 zeta tylko w jakich granicach kosztowałby do tegoż szankla obiektyw??? :-/

#16 Monastor

Monastor
  • Lokalizacja:
    Szczecin/Poznań

Napisano 02 maj 2008 - 10:13

spinarak,

Canon 400d - 1111zł

Tak to wygląda na Ceneo, ale link jest pusty ;-)
Poza tym nie polecam kupowania w najtańszym sklepie, choć akurat fotojoker nie jest taki zły.
Zanim kupisz powiedz w jakim sklepie. Na niektóre trzeba uważać :-?

Nie sądzę, żebyś kupił 400D za 1111 zł... ale jeśli naprawdę tyle kosztuje to jest to najlepsza oferta jaką można znaleźć. Obiektyw kitowy do 400D powinien kosztować koło 200 zł, a nowy kit ze stabilizatorem przeznaczony do 450D około 600. Dalej Sigma 17-70 F/2.8-4.5 i Tamron 17-50 F/2.8 za około 1300 zł.

#17 spinarak

spinarak
  • Użytkownik
  • 60 postów
  • Lokalizacja:
    Mościny

Napisano 02 maj 2008 - 10:21

postaram się informować o wszystkim na bierząco. Dziś wieczorem pewnie rozejże się w kiklu sklepach i będę mógł coś więcej stwierdzić.

#18 Monastor

Monastor
  • Lokalizacja:
    Szczecin/Poznań

Napisano 02 maj 2008 - 10:23

spinarak, udanych łowów :-)

#19 spinarak

spinarak
  • Użytkownik
  • 60 postów
  • Lokalizacja:
    Mościny

Napisano 02 maj 2008 - 10:29

Monastor, wielkie dzięki :mrgreen:





Podobne tematy Collapse

  Temat Podsumowanie Ostatni post

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych