Skocz do zawartości

Fotoprzyroda.pl używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem

Polub nas na Facebooku!       

x


Zdjęcie

Blenda - dyfuzor w plenerze


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
8 odpowiedzi w tym temacie

#1 MartaG

MartaG
  • Małomówny
  • 42 postów
  • Lokalizacja:
    Wadowice

Napisano 17 luty 2008 - 10:19

Chciałabym zrobić sobie dość dokładną fotograficzną dokumentację tego co rośnie w moim ogrodzie, niestety nie zawsze mogę tam dojechać w czasie kiedy jest najlepsze światło, poza tym niektóre kwiaty otwierają się tylko przy sporym nasłonecznieniu. Wymyśliłam, że zrobię coś w rodzaju plażowego parawanu z białą tkaniną delikatnie rozpraszającą światło. Dodatkowo zależy mi na tym by w miarę dokładnie oddać kolory roślin.
Pytanie - czy ktoś próbował? I czy ma to sens? Będę wdzięczna za podpowiedzi:)
Pozdrawiam, Marta

#2 ostapowicz (Wojtek)

ostapowicz
  • Lokalizacja:
    zachodniopomorskie

Napisano 17 luty 2008 - 10:47

No nie wiem czy ten parawan nie sprawi że powstanie cień, a dodatkowo może być problem z odpowiednim ustawieniem skoro mówisz o ostrym świetle czyli godziny południowe słońce jest wysoko więc parawan może nie zdać egzaminu.
Pewnie cos w rodzaju parasola który wbijesz w ziemie będzie bardziej poręczne no i pytanie jakiej tkaniny użyjesz do rozproszenia światła musi być mleczno biała i nie z gruba.
Wojtek

#3 Dunadan

Dunadan
  • Lokalizacja:
    Warszawa

Napisano 17 luty 2008 - 11:02

MartaG, ja zrobiłem kiedyś tekturowy dyfuzor. Sprawdzał się rewelacyjnie! dawał piękne światło. Niestety szybko się rozleciał i był nieporęczny :-/

:ninja:


#4 MartaG

MartaG
  • Małomówny
  • 42 postów
  • Lokalizacja:
    Wadowice

Napisano 17 luty 2008 - 11:03

No nie wiem czy ten parawan nie sprawi że powstanie cień, a dodatkowo może być problem z odpowiednim ustawieniem skoro mówisz o ostrym świetle czyli godziny południowe słońce jest wysoko więc parawan może nie zdać egzaminu.
Pewnie cos w rodzaju parasola który wbijesz w ziemie będzie bardziej poręczne no i pytanie jakiej tkaniny użyjesz do rozproszenia światła musi być mleczno biała i nie z gruba.


Myślałam o czymś cienkim (tkanina) i oczywiście wiem, ze tkanina musi być mleczno biała.
Parasol mam w planach i pewnie go kupię tyle tylko że np do grupy roślin lub jakiegoś większego zielska nie bardzo on się nadaje, ale chciałam na początku zobaczyć czy można inaczej, licząc że parawan rozproszy światło a nie zacieni rośliny. Pomysł zrodził się kiedy zobaczyłam jak fotografuje się modelki do katalogów na słonecznej plaży.
Latem tego problemu nie mam, w ogrodzie jest mnóstwo drzew i dzięki temu bywa fajne rozproszone światło, problem jest wiosną, kiedy liści jeszcze nie ma na drzewach.

Dunadan jakieś szczegóły co do budowy?
Pozdrawiam, Marta

#5 Dunadan

Dunadan
  • Lokalizacja:
    Warszawa

Napisano 17 luty 2008 - 11:18

MartaG, sam wymysliłem jak to zrobić - na czuja :hihi:
Projekt wygląda mniej więcej tak:

1.
Dołączona grafika

Trójkąty tworzą boczne ścianki - musisz je zagiąć. U podstawy tniesz a dolna część stanowi pomoc w mocowaniu...

Wykonanie:
2
Dołączona grafika
Pomiędzy bpcznymi ściankami należy wstawić jakis rozpraszający element - tu akurat ręcznik papierowy ale może być kalka techniczna.

Piętą achillesa jest mocowanie :-/

Efekty:
3
Dołączona grafika
Choc teraz widzę że fotka jest za ciemna...

:ninja:


#6 MartaG

MartaG
  • Małomówny
  • 42 postów
  • Lokalizacja:
    Wadowice

Napisano 17 luty 2008 - 11:32

MartaG, sam wymysliłem jak to zrobić - na czuja :hihi:


Dzięki, może spróbuję i ja - wrr prace ręczne ze szkoły mi się przypominają :angry:

Choc teraz widzę że fotka jest za ciemna...


O tym będę pamiętać ustawiając ekspozycję i korektę:)
Pozdrawiam, Marta

#7 BlueDun

BlueDun
  • Lokalizacja:
    wawa

Napisano 17 luty 2008 - 13:06

sam nie próbowałem , ale skoro chcesz tak profesonalnie podejść do rzeczy , to ja widziałem zdjęcia jakiegoś Francuza , on uzywał blend odbijajacych swiatło ( dwustronnych złoto - srebrnych ) i musze przyznać ,ze doświetlane z dołu - boku rośliny wygladały lepiej , a na złotym jeszcze cieplej.

#8 MartaG

MartaG
  • Małomówny
  • 42 postów
  • Lokalizacja:
    Wadowice

Napisano 17 luty 2008 - 13:26

sam nie próbowałem , ale skoro chcesz tak profesonalnie podejść do rzeczy , to ja widziałem zdjęcia jakiegoś Francuza , on uzywał blend odbijajacych swiatło ( dwustronnych złoto - srebrnych ) i musze przyznać ,ze doświetlane z dołu - boku rośliny wygladały lepiej , a na złotym jeszcze cieplej.


:) O dzięki, srebrną blendę już mam (od starej suszarki fotograficznej :mrgreen: ) Myślałam, żeby z drugiej strony nakleić kalkę techniczną:) Kiedyś doświetlałam jakieś paprocie lusterkiem:) Pobawię się tym i chyba faktycznie szarpnę się na przyzwoite blendy, bo ceny są akceptowalne. Jednak wcześniej muszę na czymś poćwiczyć, żeby samej dojść do tego co konkretnie mi jest potrzebne a przede wszystkim w jakim rozmiarze:)
Nie chodzi o profesjonalizm, nie chcę tego robić na pocztówki, ja jestem totalny amator. Po prostu chcę żeby zdjęcia były dobrej jakości i oddawały cechy charakterystycznej danej rośliny i umożliwiły identyfikację gatunku czy odmiany:) Beż przepałów, dużych kontrastów i cieni:(
Pozdrawiam, Marta

#9 August

August
  • Lokalizacja:
    Warszawa

Napisano 18 luty 2008 - 22:45

zajrzyjcie do jakiegoś sklepu z materiałami do robienia reklam (szyldów). Mają tam śietne samoprzylepne folie różnych kolorów, są srebrne, złote są i czarne albo szare. Płachta 1,5 x 1,5 metra kosztuje około 10 złotych.
Przy odrobinie dobrych chęci takie cos można sobie zbudować:

Dołączona grafika

Środek tej "machiny" jest wyklejony własnie taką srebrną folią, a na zewnątrz jest czarna, która raz że utrzymuje całą konstrukcję, to w dodatku dobrze zabezpiecza przed wodą. Ale to raczej typowy dyfuzorek do zdjęć makro jest.
<p>Nikon FX i Olympus m4/3





Podobne tematy Collapse

  Temat Podsumowanie Ostatni post

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych