Skocz do zawartości

Fotoprzyroda.pl używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem

Polub nas na Facebooku!       

x


Zdjęcie

Co może zrobić amator przez duże A.


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
125 odpowiedzi w tym temacie

#41 marcinn29

marcinn29
  • Lokalizacja:
    Olsztyn/Iława

Napisano 11 luty 2008 - 22:10

Szanowni,
nie chciałbym być źle zrozumiany, nie jestem ortodoksem, sam używam lustrzanki bo to ogromne ułatwienie. Jednak z drugiej strony, nie chciałbym aby ktoś, kto zaczyna robienie zdjęć zwierzaków, żył w przekonaniu że najważniejszy jest sprzęt. Moje zdanie jest takie, że braki sprzętowe można nadrobić wiedzą, pasją, pomysłowością, cierpliwoscią - umiejętności i wiedzy, raczej sprzętem nie nadrobimy.

#42 August

August
  • Lokalizacja:
    Warszawa

Napisano 11 luty 2008 - 22:32

Ale nie oszukujmy się: gdyby kompaktami można było robić takie zdjęcia jak lustrzankami, to mało kto wydawałby duże pieniądze na drogie puszki + szkła.

Można...i to nawet lepsze, przynajmniej w dziale Macro. Sam ganiam z Lustrzanką Pentaxa i Sigmą 105/2.8 Macro i uważam, że trudniej tym zestawem zrobić lepsze zdjęcie niż porządnym kompaktem (H5, S3IS) z dopiętym DCR-250. Oczywiście trzeba brac poprawkę na fotogarfującego :lol: ale mam wrażenie że do Macro bardziej podchodzą kompakty. Znam zresztą opinie jednego z lepszych macherów od macro, który mając Penatxa K10D woli robić portrety owadom kompakcikiem...
<p>Nikon FX i Olympus m4/3

#43 Vulpes (Marek Skruch)

Vulpes
  • Lokalizacja:
    Jasło

Napisano 12 luty 2008 - 07:51

August, Pozdrawiam Pentaxianina! Czyżby chodziło Ci o mistrza macro Marka Wyszomirskiego? :-)
Kompakty sprawdzają się przy macro z prostej przyczyny - łatwiej nimi uzyskać większą głębię ostrości przy mniej domkniętej przysłonie. To oczywiście zasługa małej powierzchni matrycy. Lustrzankami jest trudniej ale gdy te trudności się pokona to efekt końcowy może byc tylko lepszy aniżeli miałoby to miejsce przy macro kompactowym :-)
<strong class='bbc'><span style='font-size: 10px;'>Pentaxy dwa i kupa szkła ;)</span></strong><br />
<span style='font-size: 14px;'><strong class='bbc'><a class='bbc_url' href='[url="""]http://www.marekskruch.pl'>www.marekskruch.pl</a></strong></span>[/url]

#44 MarcinP

MarcinP
  • Lokalizacja:
    Siewierz

Napisano 12 luty 2008 - 08:09

Sam ganiam z Lustrzanką Pentaxa i Sigmą 105/2.8 Macro i uważam, że trudniej tym zestawem zrobić lepsze zdjęcie niż porządnym kompaktem (H5, S3IS) z dopiętym DCR-250


To po jakiego grzyba się tak męczysz? :mrgreen: Kompakt leciutki jest i ma jeszcze mnóstwo innych zalet. Mam nadzieję, że moja żonka nie przeczyta Twojego posta, bo będę miał wówczas problem z wytłumaczeniem się, po co chcę wydać taką kasę na sprzęt, który będzie niewiele lepszy od Lumixa.

A tak poważnie: rok fotografowania kompaktem krajobrazów, zwierząt biegających i latających wystarczy. To miał być czas na opanowanie podstaw fotografii, przypomnienie sobie jak wyglądają las, łąka, mokradła i inne bezdroża :-) A teraz chciałbym czegoś więcej, tzn. odpowiedniej jakości zdjęć. A kompakt mi tego nie da. Jakiś miesiąc temu udało mi się sfotografować rodzinkę łosi (znajdziesz to zdjęcie w wątku z tymi zwierzakami). Byłem wtedy na "polowaniu" z kolegą, który stał obok mnie i "strzalał" do nich z identycznej odległości i w takich samych warunkach oświetlenia. Różnica w jakości zdjęć jest dramatyczna. A nie podejrzewam, żebym popełnił wtedy jakieś błędy w sztuce.
Co macro: pewnie jest tak jak mówisz, ale mnie akurat macro nie pociąga.

#45 marcinn29

marcinn29
  • Lokalizacja:
    Olsztyn/Iława

Napisano 12 luty 2008 - 10:48

Poniższy kawał, w 100% oddaje to co chciałem przekazać. (treść nie jest w 100% oryginalna ;-) )

Pewien kucharz ogląda zdjęcia i mówi to fotografa, piękne zdjęcia, pewnie ma pan super obiektywy. Na co fotograf odpowiada: pan świetnie gotuje, musi mieć pan świetne garnki.

#46 MarcinP

MarcinP
  • Lokalizacja:
    Siewierz

Napisano 12 luty 2008 - 12:13

Ale sam wybrałeś lepsze garnki prawda? Możesz wyjaśnić jaka była przyczyna?

#47 Vulpes (Marek Skruch)

Vulpes
  • Lokalizacja:
    Jasło

Napisano 12 luty 2008 - 12:20

Jak masz lepsze garnki to oleju np. nie musisz używać. Ooooo, taki Zepter na przykład :mrgreen:
<strong class='bbc'><span style='font-size: 10px;'>Pentaxy dwa i kupa szkła ;)</span></strong><br />
<span style='font-size: 14px;'><strong class='bbc'><a class='bbc_url' href='[url="""]http://www.marekskruch.pl'>www.marekskruch.pl</a></strong></span>[/url]

#48 MarcinP

MarcinP
  • Lokalizacja:
    Siewierz

Napisano 12 luty 2008 - 12:22

Aha. Zapomniałem dodać: dowpcip przedni! :clap:

#49 Anna_W

Anna_W
  • Lokalizacja:
    Wrocław

Napisano 12 luty 2008 - 13:08

Dowcip super :lol:
Dzięki wszystkim za tak ciekawą dyskusję :bow: Powiem szczerze, że cieszę się, że generalnie mamy podobne zdanie.

Co do poznawania obyczajów zwierząt - tego nigdy dość. :-D

#50 Misza

Misza
  • Użytkownik
  • 169 postów
  • Lokalizacja:
    Józefów

Napisano 12 luty 2008 - 13:14

właśnie przysła mi kolejna myśl odnośnie lepszego "bradziej PRO" sprzętu, niestety dwa dni temu mój D80 z podpiętym Tamronem 17-50 wylondował doś "twardo na betonie" jestem pewien że wiekszość kompaktów już by tego nie zniosła... a on się tylko delikatnie przyrysował... pewnie za jakiś czas ślady się zatrą :)

#51 marcinn29

marcinn29
  • Lokalizacja:
    Olsztyn/Iława

Napisano 12 luty 2008 - 13:22

Ale sam wybrałeś lepsze garnki prawda? Możesz wyjaśnić jaka była przyczyna?


To prawda, ostatnio zmieniłem Sigmę na Nikona VR - i mówiłem sobie ze teraz to dopiero zdjęcia będę robił. I co, jak na razie to kombinuje jak zwabić sarny przed czatownię. A obiektyw czeka :-) Jeszcze raz podkreślam, nie jestem przeciwnikiem unowocześniania, ale nie można sobie tłumaczyć że lepszy sprzęt = lepsze zdjęcia. Jest zbyt wiele innych czynników które na to wpływają. Moje zdanie jest takie, że dobry sprzęt jest uzupełnieniem a nie podstawą udanych zdjęć.

#52 MarcinP

MarcinP
  • Lokalizacja:
    Siewierz

Napisano 12 luty 2008 - 13:29

nie można sobie tłumaczyć że lepszy sprzęt = lepsze zdjęcia. Jest zbyt wiele innych czynników które na to wpływają. Moje zdanie jest takie, że dobry sprzęt jest uzupełnieniem a nie podstawą.


Zgadzam się z Tobą w 100%. Nigdy nie twierdziłem, że jest inaczej. Będę się upierał jednak przy swoim: jakość techniczna zdjęcia w dużej mierze zależy od sprzętu. I tylko o to mi chodziło. Wydaje mi się oczywiste, że lepiej mieć lustrzankę niż kompakta, tak samo jak lepiej mieć VR niż Sigmę (oczywiście zachowując proporcje).

#53 Vulpes (Marek Skruch)

Vulpes
  • Lokalizacja:
    Jasło

Napisano 12 luty 2008 - 15:51

MarcinP, i dlatego nie kupiłem jeszcze sigmy albo tamrona 70-300 lecz czekam aż w sprzedaży będzie SMC Pentax DA 55-300/4-5.8, który mam nadzieję będzie dobry także przy 300mm a cenę będzie miał porównywalną. Niestety w systemie pentaxa brak w tej chwili odpowiednika Nikkora VR 70-300. Owszem są fajne szkła (np. Sigma 100-300/4 czy 135-400/4-5,6) ale w tej chwili są poza moim zasięgiem ze względu na cenę. A ten DA 55-300 fajny się wydaje bo malutki :-)
<strong class='bbc'><span style='font-size: 10px;'>Pentaxy dwa i kupa szkła ;)</span></strong><br />
<span style='font-size: 14px;'><strong class='bbc'><a class='bbc_url' href='[url="""]http://www.marekskruch.pl'>www.marekskruch.pl</a></strong></span>[/url]

#54 August

August
  • Lokalizacja:
    Warszawa

Napisano 12 luty 2008 - 19:52

August, Pozdrawiam Pentaxianina! Czyżby chodziło Ci o mistrza macro Marka Wyszomirskiego?

Też pozdrawiam :-D .
Jasne że miałem na myśli Marka, sam pisze że do zdjęć macro woli komapkta.
A co do innych opinii - pełna zgoda, nic nie daje akiej frajdy jak "kłapanie lustrem" żadne sztuczne dźwięki tu nic nie pomogą. I jakość zdjęć rzeczywiście zupełnie inna...
<p>Nikon FX i Olympus m4/3

#55 Piotrek_ce

Piotrek_ce
  • Małomówny
  • 27 postów
  • Lokalizacja:
    KalwariaZebrzydowska

Napisano 04 maj 2008 - 12:14

Moim zdaniem sprzęt słabej klasy wzmacnia kreatywność, pomysłowość posiadacza. Sam mam zwykłego kompakta i dobrze wiem ile należy się ukombinować ;-) aby zrobić np. dobre zdjęcie sikorce, żeby zdjęcie było naprawdę ostre wypadało podejść do niej na metr. I co zrobiłem? ukryłem się w kartonowym pudle ok. 1.5 m od karmnika i zdjęcia jak marzenie i przy okazji udało się jeszcze upolować dzięcioła, dzwońce, grubodzioba it

Kompakt i duże ambicje to prawdziwa szkoła życia :mrgreen: własnie zbieram fundusze na moje I lustro

#56 arateusz

arateusz
  • Użytkownik
  • 222 postów
  • Lokalizacja:
    warszawa

Napisano 04 maj 2008 - 12:31

A ja dzis słyszałem od znanego fotografa, ze obecnie fotografom jest ciężko bo wszyscy fotografują, a najgorsze wg niego jest to, ze nie myslimy przy fotografowaniu, gdyż

- kiedyś mielismy film w aparacie i "oszczędzaliśmy" klatki - obecnie mozemy po prostu wykasować - najpierw "tworzylismy w glowie" fotkę

- za dużo mozemy zmieniać za pomocą komputera....

- focimy dużo i liczymy ze się trafi jakas fajna :-)

Co o tym sądzicie Wy?
Pozdrawiam,
arek

:pomidor:

www.orchid.zafriko.pl

#57 Cerberiusz

Cerberiusz
  • Lokalizacja:
    Otwock/Celestynów

Napisano 04 maj 2008 - 14:53

arateusz, po części muszę się zgodzić. Kiedyś kiedy nie było cyfrówek fotografia wydawała mi się czarną magią. Po za tym w tamtych czasach wywołanie zdjęć i zakup materiałów, było dla mnie poważnym problemem - brak pieniędzy. O ciemni mogłem tylko pomarzyć. Dzisiaj nieudane zdjęcie wymaga tylko wciśnięcia przycisku. Po zakupie aparatu przez bardzo krótki czas fociłem wszystko. Pojęcie mocnego punktu to była czysta abstrakcja. Dzisiaj staram się tak wszystko poustawiać, aby za pierwszym razem wyszło tak jak trzeba. Przeglądając digarta niestety da się zauważyć obniżenie jakości fotografii. Widać, że fotografowane jest wszystko - w większości bez zastanowienia się chwilę. Pstryk i już jest. Pod względem technicznym też pozostawiają wiele do życzenia.
Pozdrawiam Cię [you]

www.mikolajleszczynski.pl

#58 thebleeding (Maciej Safaryn)

thebleeding
  • Lokalizacja:
    Białystok

Napisano 05 maj 2008 - 14:09

arateusz, też to słyszałem - wczoraj w radiu - po części się z tym zgodzę , a po części nie . Świadomy fotograf zawsze stara się zrobić dobre zdjęcia, a era cyfrówek po prostu rozpowszechniła "fotografię" - pisaną właśnie tak - ze względu na ich jakość . A nam raczej pomaga - po pierwsze taniej uczyć się jak fotografować lepiej , bez błędów i przyjemnie dla oka . Wywoływanie w komputerze też może sprawiać przyjemność - czemu nie . Dawniej w ciemni też robiono różne sztuczki.

#59 Anna_W

Anna_W
  • Lokalizacja:
    Wrocław

Napisano 21 luty 2011 - 15:50

Odkopuję temat po prawie 3 latach, bo po dyskusji ciśnienie jednak nadal mi skacze. :mrgreen:
Poszło o swoistą hipokryzję - moim skromnym zdaniem. Czyli jedne foty kompakcikiem, ba nawet komórką są OK. Natomiast fotografia przyrodnicza tylko i wyłącznie sprzętem za konkretną kasę. Alternatywą dla mnie szaraczka, jest kupienie sobie porządnej manualnej stałki. :-> Tak w skrócie wyglądają poglądy osoby o dużym doświadczeniu fotograficznym.

Szczerze? Nie zgadzam się. Moje zdjęcia nie są ekstra, są przeciętne, ale też znowu nie są jakieś beznadziejne. Obecnie zwyczajnie brak mi czasu na konkretne eskapady w kierunku robienia zdjęć.

Nie wierzę, nadal, że fotografia przyrodnicza musi być dostępna wyłącznie dla elit (czytaj: ludzi, których na to stać). Ba coraz bardziej myślę, że to bardzo szkodliwy trend, kształtujący zamknięte TWA. I jeśli już na siłę się do niego przekonuje innych... to tym bardziej źle. Wiem po sobie, bo na wiele miesięcy odwiesiłam aparat na kołek i poważnie myślałam, żeby sobie temat odpuścić.

Przepraszam za ten odgrzewany kotlet... ;-) ale musiałam...
Zapraszam na moją skromną stronę :) http://www.annaw.pl | E-3 + szkła różne

#60 Fotoamator

Fotoamator
  • Użytkownik
  • 997 postów
  • Lokalizacja:
    Łosice

Napisano 21 luty 2011 - 16:53

Anna_W, Zgadzam się z tobą w dzisiejszych czasach zdjęcia można robić zwykłymi kompaktami wiadomo że zdjęcia znacząco się różnią od tych zrobionych profesjonalnym sprzętem nie każdego stać na taki sprzęt ale z czasem nazbiera się na lepszy ;-)





Podobne tematy Collapse

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych