Skocz do zawartości

Fotoprzyroda.pl używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem

Polub nas na Facebooku!       

x


Zdjęcie

Pilna pomoc w temacie cietrzewiowym


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
30 odpowiedzi w tym temacie

#1 robert laskowski

robert laskowski
  • Użytkownik
  • 81 postów
  • Lokalizacja:
    OSTRÓW WLKP

Napisano 15 styczeń 2008 - 14:08

Wtam

czy morze pomuc w temacie cietrzewi?,prosze na mejla.

pozdrawiam

#2 brzeziu

brzeziu
  • Użytkownik
  • 704 postów
  • Lokalizacja:
    wsi wesoła

Napisano 15 styczeń 2008 - 17:28

kto morze pomuc kolece
ja niepomogie i niepomogie
szacóneg

:farmer:
C30D/BG-E2n*EF-S10-22F3,5-4,5*EF/50F1,4*EF100F2,8*430EX*M055x pro cdn
www.brzeziu.selia.pl

#3 Marcin STFN

Marcin STFN
  • Użytkownik
  • 1775 postów
  • Lokalizacja:
    Częstochowa/Gdańsk

Napisano 15 styczeń 2008 - 18:10

Wtam

czy morze pomuc w temacie cietrzewi?,prosze na mejla.

pozdrawiam



Nie rozumiem o co chodzi w tym mailu. Tzn nie chodzi mi o błędy, bo o tym juz kiedys pisałeś, ale o sens tego zdania. :?: :?:
Pozdrawiam!
Canon 7D+BG-E7, Canon 50D+BG-E2N, Canon EF 300/2.8 L IS USM, Canon TC 1.4xII, Manfrotto 055 PROB, Manfrotto 393, Skimmer
www.marcinstefanczyk.pl

#4 Dunadan

Dunadan
  • Lokalizacja:
    Warszawa

Napisano 15 styczeń 2008 - 18:19

NO ja też własnie zbytnio nie jarzę o co chodzi :sorry: czekamy na sprostowanie.

:ninja:


#5 BlueDun

BlueDun
  • Lokalizacja:
    wawa

Napisano 15 styczeń 2008 - 18:31

Marcin STFN, Dunadan, no chodzi o to ,żeby na maila , sam Marcin pisałes o gatunkach zagrożonych , kolega chce namiar na maila aby sie za dużo osób nie dowiedzialo , żeby nie płoszyli wszyscy tylko on ;-)
żartowałem ( chyba ) oczywiście .
Zgodnie z punktem 7. regulaminu, ten użytkownik został usunięty z forum.

#6 Marcin STFN

Marcin STFN
  • Użytkownik
  • 1775 postów
  • Lokalizacja:
    Częstochowa/Gdańsk

Napisano 15 styczeń 2008 - 18:43

żeby nie płoszyli wszyscy tylko on


heheh BlueDun, dowcipny jestes ;-)

A ja przypomne szanownemu koledze Robertowi Laskowskiemu ( z resztą nie ja pierwszy mu to piszę.....) że w świetle obowiązujących przepisów potrzeba mieć zezwolenie na sfotografowanien tych wymierających pieknych ptaków. Pozwolenie nalezy uzyskać od Wojewódzkiego Konserwatora Przyrody z województwa, w którym mamy zamiar fotografowac.
Każda próba ominięcia tych przepisów jest wysoce ryzykowna i nie polecam.
Chyba nikt nie chciałby być przekreślony i napiętnowany przez środowisko ornitologiczne. A takie kłamstwo ma krótkie nogi...
Pozdrawiam!
Canon 7D+BG-E7, Canon 50D+BG-E2N, Canon EF 300/2.8 L IS USM, Canon TC 1.4xII, Manfrotto 055 PROB, Manfrotto 393, Skimmer
www.marcinstefanczyk.pl

#7 cosford

cosford

Napisano 15 styczeń 2008 - 19:13

Temat prawny ciągle powraca i dobrze. Pozwolę sobie zapodać link do strony gdzie dość klarownie są opisane aspekty prawne fotografowania ptaków :
http://www.foto-ptak... ... Itemid=186

Pozdrowienia

#8 BlueDun

BlueDun
  • Lokalizacja:
    wawa

Napisano 15 styczeń 2008 - 19:30

Marcin STFN,
znowu wraca sprawa zezwolen , być może moje zdanie nie bedzie zbyt popularne , ale mnożenie ,rzekomych zagrożeń z foceniem , (kary za ich brak i nadinterepretacja przepisów - bo dotyczą tylko stref ochronnych - zezwolenia ) jest taką , chęcią utrudnienia fotografowawania potencjalnym zainteresowanym , odbieram to jako takie małe kółko różańcowe tych co mają przyzwolenie , i splendor spada na nich , broń boże na kogoś z zewnątrz . tacy wybrani hehe z wybranych , tylko przez kogo , jak oceniane jest wydawanie konkretnej osobie zgody , czy odmowy ? tu kółeczko sie pewnie zamyka , zgode dostają ci posiadający juz dokonania , czyli co dopuscili sie wcześniej posiadania zezwolenia :) .
powiedzmy jasno za cytatem z linku cosford,

"Podsumowując powyższe, fotografowanie i obserwacja ptaków objętych ochroną, mogące powodować ich płoszenie lub niepokojenie są co do zasady zakazane. Zwolnienie z zakazu może nastąpić w drodze decyzji wydanej przez Ministra ochrony środowiska lub właściwego miejscowo Wojewodę. Można natomiast bez ograniczeń fotografować ptaki nie podlegające ochronie, oraz podlegające ochronie, jeśli nie wiąże się to z ich płoszeniem, niepokojeniem czy też naruszaniem sfer ochrony. "

że nie wolno płoszyć i nekać ( nie tylko ptaków ) chyba wie każdy potencjalny miłośnik przyrody i jej fotografowania .
Zgodnie z punktem 7. regulaminu, ten użytkownik został usunięty z forum.

#9 chemik (Krzysztof Krahel)

chemik
  • Lokalizacja:
    Białystok

Napisano 15 styczeń 2008 - 19:45

Miałem zamiar nie zabierać głosu w tym wątku, ale jednak chyba zmieniłem zdanie.
BlueDun, tu nie chodzi o tak zwane "kółko różańcowej", jak sam raczyłeś nazwać posiadaczy takowego zezwolenia. Tu potrzeba przede wszystkim wiedzy i naprawdę znajomości tematu. Nie chodzi o to by nie było możliwości fotografowania i przynoszenia splendoru już utytułowanym fotografikom. Jeśli by nie było jakichkolwiek ograniczeń, każdy by próbował na siłę zdobyć jak najlepsze zdjęcie. Dosłownie, parcie na szkło zrobiłoby swoje. A skutki były by opłakane. Te zwierzęta (czy to ptaki, czy ssaki - nie ma znaczenia) są bardzo wrażliwe na obecność potencjalnych intruzów - a za takiego może być brany nawet dwunożny ssak - człowiek. Nie odpowiednie podejście do tematu przeniesie więcej szkody, niż pożytku. Wyobraź sobie taką sytuację - tabuny paparazzi cały czas krąży koło ciebie, robi cały czas zdjęcia. Jak byś się czuł? Nie wolałbyś odrobinę spokoju, ew. jeśli by ktoś od wielkiego dzwonu zrobił ci zdjęcie z ukrycia , tak abyś o tym nie wiedział? Tu masz podobną sytuację - albo wielkie zamieszanie, albo spokój...Tu nie mam nic do ciebie, ale chyba jaśniej pokazać sytuacji nie potrafię obrazowo...
http://chemik12.blogspot.com/
http://krahel.cba.pl/


Canon 40D + C 50/1.8 ,C 400/5.6, T 17-50/2,8

#10 Marcin STFN

Marcin STFN
  • Użytkownik
  • 1775 postów
  • Lokalizacja:
    Częstochowa/Gdańsk

Napisano 15 styczeń 2008 - 19:53

Gdyby nie byly wymagane zezwolenia na tokowiskach cietrzewi bylaby czatownia przy czatowni. Slyszalem o przypadkach ze fotografik wychodzil z czatowni w czasie tokow cietrzewi!!! widocznie foty ktore juz zrobil zadowalaly go i nie chcialo mu sie tam dluzej siedziec. A toki to najwazniejszy okres w zyciu cietrzewi i nie mozna dopuscic zeby byl on zakłócany przez ludzi. Kiedys mozna bylo strzelac do cietrzewi na tokowisku, a zastrzelenie najwazniejszego samca burzyło całe toki.
Z tego co slyszalem to tokowiska cietrzewi sa teraz pilnowane i slusznie.
Ja znam największe tokowisko cietrzewi w Polsce, ale nie powiem oczywiscie gdzie jest 8-)
Pozdrawiam!
Canon 7D+BG-E7, Canon 50D+BG-E2N, Canon EF 300/2.8 L IS USM, Canon TC 1.4xII, Manfrotto 055 PROB, Manfrotto 393, Skimmer
www.marcinstefanczyk.pl

#11 BlueDun

BlueDun
  • Lokalizacja:
    wawa

Napisano 15 styczeń 2008 - 19:56

chemik, mam prożbę przeczytaj ze zrozumieniem mój tekst jeszcze raz i cytat z interpretacji , jakby nie było uznanego fotografa .
ja nie jestem za robieniem autostrady prze tokowisko , tylko przepisy coś mówią JASNO i KONKRETNIE , inne wywody to własne zdanie ich autora , ot i tyle .
moja moralnośc jest w dobrej kondycji , możesz mi wierzyć , nie cierpie tylko jak się wciska ludziom kity ,jak nie wiadomo o co chodzi to pewno o kase ,świat jest okrutny , moje słowa nie są promocją olewania przepisów , są własnie trzeżwym na nie spojrzeniem , co do etyki to polecam artykuły z pierwszych nr . Ptaków Polski , jak to opisane sa poczynania super fotografa z nazewiskiem , ktory wycinał sobie plan na lęgowisku unikalnego gatunku ( miał zezwolenia i parcie jak to sie mówi na szkielko czytaj kaskę ) no cóz takie życie , zmieniajmy je zaczynając od siebie nie od nadinterpretacji
prawa .

edit : MArcin , ale tam jest STREFA OCHRONNA i wymagane są zezwolenia , czyż nie tak co do fotografa , to przecież pewnie byl zawodowiec .
ja nie karze łamać prawa , panowie czytajcie co jest napisane a nie co sie wydaje
Zgodnie z punktem 7. regulaminu, ten użytkownik został usunięty z forum.

#12 chemik (Krzysztof Krahel)

chemik
  • Lokalizacja:
    Białystok

Napisano 15 styczeń 2008 - 20:01

No i znów może byc gorący temat :evil:
Zyjemy w państwie, gdzie są takie a nie inne przepisy i powinno się je uszanować. To czy ktoś tak, czy inaczej intepretuje nie ma większego znaczenia. Przepis jest przepisem.
Jak dla mnie EOT.
http://chemik12.blogspot.com/
http://krahel.cba.pl/


Canon 40D + C 50/1.8 ,C 400/5.6, T 17-50/2,8

#13 cosford

cosford

Napisano 15 styczeń 2008 - 20:02

Popieram BlueDuna kiedy mówi o kółkach różańcowych w tym znaczeniu, że wszelkie zezwolenia, pozwolenia i koncesje raczej źle się kojarzą. Skoro są strefy ochronne to nikt poza ornitologami w szczególnych przypadkach nie powinien mieć do nich dostępu. Niezależnie czy jest fotografem "związkowym" czy nie. Prawda, że pisanie o niepokojeniu, płoszeniu przypomina "zachowanie szczególnej ostrożności" z Kodeksu Drogowego.
Natomiast prawo czy się podoba czy nie trzeba znać, tabelka na tej stronie jest jednak konkretem.

Pozdrowienia

#14 BlueDun

BlueDun
  • Lokalizacja:
    wawa

Napisano 15 styczeń 2008 - 20:28

tak przepis jest bezdusznyn przepisem , normy moralne i etyka postepowania to coś na innym poziomie percepcjii ( co jak widze jest często obce tym właśnie profi ).

moralnie zakazane i etycznie niepoprawne jest zanieczyszcanie rzeki co nie znaczy ,ze niezgodne z prawem ( warszawski korektor np.) to subtelna róznica , ale forum czytają młodzi ludzie , nie mieszajmy im w głowach , przepisy są po to by ich przetsrzegać , normy moralne i etyczne także ale w innymwymiarze "kary ".
nie mówmy frazesów , nie majacych pokrycia w prawie.
na tomiast co do etyki możemy sie spierać :
- czy jest dopuszczalne wabienie sarny wabikiem na przestrach kożlecia ?
-czy wabienie głosem ptaków w celu wywołania rywalizacji terytorialnej?
- wykładanie mięska z marketu ?
- itd

na te pytania powinien odpowiedziec sobie każdy sam i zrobic jak mu sumienie podpowiada .
kończąć ,śmiać mi sie chciało jak rozpisywano się na temat zwierzyny na zanęte znalezionej przy drogach , niby nie można , ale argumentacja typu , no bo sie zmarnuje itd ,. lepiej wziąść jest wytłumaczeniem akceptowalnym , choć NIE zgodnym z prawem czyż nie ?
mentalność kalego ?
Zgodnie z punktem 7. regulaminu, ten użytkownik został usunięty z forum.

#15 Monastor

Monastor
  • Lokalizacja:
    Szczecin/Poznań

Napisano 15 styczeń 2008 - 20:52

No dobra, rozumiem, że nie można robić fotograficznych wypadów na cietrzewie, ale czy ktoś mi coś zrobi jeśli idąc sobie przypadkiem napotkam cietrzewia i zrobię mu kilka zdjęć?
Oczywiście mieszkam bardzo daleko od siedlisk cietrzewi i zdaję sobie sprawę, że to nie jest ptak który by po prostu wyszedł na ścieżkę prosto pod obiektyw... ale hipotetycznie, czy gdyby taka sytuacja nastąpiła można by mieć nieprzyjemności z tego powodu?

#16 Dunadan

Dunadan
  • Lokalizacja:
    Warszawa

Napisano 15 styczeń 2008 - 21:42

cosford,

Prawda, że pisanie o niepokojeniu, płoszeniu przypomina "zachowanie szczególnej ostrożności" z Kodeksu Drogowego.


Prawo dobrze opisuje na czym polega niepokojenie - za fotkę gdzi widać promienie piór możesz dostać sprawę w sądzie ;-)

Monastor,

No dobra, rozumiem, że nie można robić fotograficznych wypadów na cietrzewie, ale czy ktoś mi coś zrobi jeśli idąc sobie przypadkiem napotkam cietrzewia i zrobię mu kilka zdjęć?


To też jest określone jasno - w takim wypoadku jak podajesz ( przypadkowego spotkania ) nic ci nie grozi. Ale nie zrobisz ostrej, pięknej fotki cietrzewia przypadkowo go spotykając :sorry:

chemik,

No i znów może byc gorący temat


A to już zależy tylko do was - chcecie żeby była gorąca? prosze bardzo, ale szybko ją zakończymy. A na takie tematy TRZEBA rozmawiać, tylko z ZASADAMI DYSKUSJI

Proszę o bardzo uważne rozpatrzenie ostatniego stwierdzenia ;-)

:ninja:


#17 Monastor

Monastor
  • Lokalizacja:
    Szczecin/Poznań

Napisano 15 styczeń 2008 - 22:00

Dunadan, jeśli będę siedział z moim Canonem 1200 F/5.6 L z którego korzystam od paru lat, znając go jak własną kieszeń, w czatowni i zagubiony cietrzew wyjdzie z krzaków to dam radę. Kto sprawdzi czy zdjęcie jest zrobione w czasie przypadkowego spotkania? :-P
No rozumiem, że na zdjęcia tokujących cietrzewi trzeba mieć pozwolenie, ale na zwykłe fotki tych ptaków?

(oczywiście nie mam tego szkła, znów sytuacja hipotetyczna :-P )

#18 Roby

Roby
  • Lokalizacja:
    Warszawa

Napisano 15 styczeń 2008 - 22:04

Jedźcie na Białoruś, tam to ptak łowny, to pewno i z bliska można im zdjęcia robic.

#19 Monastor

Monastor
  • Lokalizacja:
    Szczecin/Poznań

Napisano 15 styczeń 2008 - 22:05

Roby, hehe, to pewnie nie takie proste wybrać się na kochaną Białoruś z toną sprzętu fotograficznego (włączając długie tele) i tak zwycajnie zrobić sobie plener.

#20 Roby

Roby
  • Lokalizacja:
    Warszawa

Napisano 15 styczeń 2008 - 22:15

Monastor, co ty, jest takie biuro podróży z którym byłem na Białorusi i podglądaliśmy tokujące cietrzewie, fotek nie mam bo były ze 200 m od nas, zresztą jak mozna zrobić dobrą fotkę w grupie 15 osób, ale tak naprawdę to takie zdjęcia dałoby się zrobić, wystarczy pogadać z ludżmi z parków narodowych, my tam mieliśmy przewodnika z takiego parku, który bez problemu nas zaprowadził w jedno z takich miejsc.
A z tym sprzetem też sie obawiałem, ale był z nami gościu, który miał naprawdę furę sprętu w tym jakąś wypasiona 400, Białoruś to nie dzicz, tam jest jak u nas za czasów PRL, dało się życ.





Podobne tematy Collapse

  Temat Podsumowanie Ostatni post

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych