Skocz do zawartości

Fotoprzyroda.pl używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem

Polub nas na Facebooku!       

x


Zdjęcie

Srokosz - Lanius excubitor


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
236 odpowiedzi w tym temacie

#1 tomajk

tomajk
  • Użytkownik
  • 1574 postów

Napisano 29 listopad 2007 - 19:07

Właściwie nie znalazłem nic o srokoszu, owszem była piękna fotka jurgena z dziełem tego małego Zorro :mrgreen: ale z samym osobnikiem nie znalazłem żadnego tematu.
Jeśli szefostwo będzie miało zastrzeżenia, i uzna że można umieścić fotkę w temacie "Strefa srokosza" to proszę o przeniesienie.
1.
[img[/img]

Nie jest łatwo podejść tego ptasiora, zwabić się niczym nie da, jedynie cierpliwe powolne podchodzenie, światło było już troszkę słabe, choć ładne, innym razem znowu na wysokim drzewie, więc wiadomo, NIEBO i też nie bardzo, więc z dwojga złego wybrałem to, :-> ale powoli wypracowuję sposób na niego i powinny być poprawki. :mrgreen:

#2 Marcin STFN

Marcin STFN
  • Użytkownik
  • 1775 postów
  • Lokalizacja:
    Częstochowa/Gdańsk

Napisano 29 listopad 2007 - 19:21

tomajk, znajdź spiżarnie srokosza czyli jakieś cierniste krzewy z ponabijanymi ofiarami tego ptaszka na ciernie. Podobno jak jest bardzo mroźna zima i mało jest pokarmu to można zostawić martwą myszkę w takiej spiżarni i srokosz chętnie ją przygarnie :mrgreen: A jak wiadomo ptaszek ten jest u nas osiadły, więc śmiało można się zaczaić.
Pozdrawiam!
Canon 7D+BG-E7, Canon 50D+BG-E2N, Canon EF 300/2.8 L IS USM, Canon TC 1.4xII, Manfrotto 055 PROB, Manfrotto 393, Skimmer
www.marcinstefanczyk.pl

#3 Czarny zwierz

Czarny zwierz
  • Użytkownik
  • 1162 postów
  • Lokalizacja:
    Sośnicowice

Napisano 29 listopad 2007 - 19:22

tomajk, gratuluję zdjęcia tego ptaka. Jeś śliczny. Co do fotki, to jedyne zastrzezenie to troszke za ciemny dół. Co do ptaszka kogoś mi przypomina (nie liczę pana Zorro :mrgreen: ), jak sobie przypomne to napisze :-D

#4 tomajk

tomajk
  • Użytkownik
  • 1574 postów

Napisano 29 listopad 2007 - 19:31

Marcin STFN, Znam tą sztuczkę i szukałem również magazynu, ale gdzieś musi dalej robić zapasy i jeszcze nie trafiłem. :-(
Na kołku miałem myszkę zszywaczem przypiętą za ogon, :mrgreen: ale nie skusił się, a taka by FOTA była, że hoho :roll: Zauważyłem, że poluje na czeczotki a zawzięty był niemiłosiernie, więc dało się coś tam skrobnąć.
W tamtym roku widziałem go zaledwie parę razy, bez możliwości fotnięcia, a w tym roku pokazuje się regularnie więc szanse mam, trochę więcej czasu by się przydało, ale oby do świąt. ;-)

#5 Marcin STFN

Marcin STFN
  • Użytkownik
  • 1775 postów
  • Lokalizacja:
    Częstochowa/Gdańsk

Napisano 29 listopad 2007 - 19:34

poluje na czeczotki a zawzięty był niemiłosiernie, więc dało się coś tam skrobnąć.

To niezly widok musial byc :shock: Pokaz jakas fote :mrgreen:
Pozdrawiam!
Canon 7D+BG-E7, Canon 50D+BG-E2N, Canon EF 300/2.8 L IS USM, Canon TC 1.4xII, Manfrotto 055 PROB, Manfrotto 393, Skimmer
www.marcinstefanczyk.pl

#6 nieudacza (Marcin Perkowski)

nieudacza
  • Użytkownik
  • 1022 postów
  • Wiek: 46
  • Lokalizacja:
    Białystok

Napisano 29 listopad 2007 - 19:36

u nas srokosz ma duży dystans ucieczki, więc na fotach mam go jako niewielkie biało-czarne plamy. dwa lata temu w lutym, przy ostrej zimie srokosz polował na podwórku rodziców, sytuację znam tylko z opowieści ale musiał być bardzo głodny bo zatłukł wróbla siedzącego przy karmniku i targał go do krzaków malin, a robiło już się ciemnawo. ojciec oglądał jego poczynania z kilku kroków. co ciekawe następnego dnia z rana był znowu i dojadał resztki wróbla, musiał być już na ostrym głodzie.

http://marcinperkowski.pl/

Canon 7D + 500/4L IS


#7 Dunadan

Dunadan
  • Lokalizacja:
    Warszawa

Napisano 29 listopad 2007 - 22:57

tomajk, gratuluję bardzo ciekawego zdjęcia - choć pozostawia trochę do życzenia pod względem technicznym ;-)
Srokoszy w Polsce coraz więcej więc powinno być coraz łatwiej go ustrzelić :mrgreen:
Nie wiedziałem też że mogą polowac na inne ptaki :shock:

:ninja:


#8 michalv (Michał Vogelgesang)

michalv
  • Lokalizacja:
    Ostrów Mazowiecka

Napisano 30 listopad 2007 - 20:44

Gratuluję ptaszorka :-)

Sprzęt: NIKON D300; 18-70DX; Tamron 150-600; SIGMA 50/2.8 MACRO, SIGMA 10-20, AF-S 300/4 1.4 1.7
Moja wizytówka


#9 Cerberiusz

Cerberiusz
  • Lokalizacja:
    Otwock/Celestynów

Napisano 30 listopad 2007 - 22:20

Tylko pogratulować tomajk.
Pozdrawiam Cię [you]

www.mikolajleszczynski.pl

#10 tomajk

tomajk
  • Użytkownik
  • 1574 postów

Napisano 30 listopad 2007 - 22:52

Nie wiedziałem też że mogą polowac na inne ptaki :shock:

Nie wiem jak inne, ale ten u mnie poluje głównie na ptaki, ostatnio na czeczotki, które mam zamiar poprawić, a za nic w świecie nie chcą w pobliże przylecieć, więc problem jest nie lada, a gatunek ładny :-D przydałby się do kolekcji. :mrgreen:

PS. Oczywiście zapomniałem o zaproszeniu innych na wrzucenie do tematu swoich fotek.

#11 Dunadan

Dunadan
  • Lokalizacja:
    Warszawa

Napisano 01 grudzień 2007 - 00:03

Akurat dziś przygotowywałem prezentację o sposobach oceny składu pokarmowego ptaków ( na seminarium ) i się dowiedziałem że faktycznie srokosze pałaszują też inne ptaki!

Co było tłem? bo jest bardzo ciekawe!

:ninja:


#12 nieudacza (Marcin Perkowski)

nieudacza
  • Użytkownik
  • 1022 postów
  • Wiek: 46
  • Lokalizacja:
    Białystok

Napisano 01 grudzień 2007 - 08:56

zgooglujcie "jerzy lewtak srokosz" drugi wynik to praca licencjacka z UW "SROKOSZ (LANIUS EXCUBITOR L.) JAKO PRZYKŁAD GATUNKU GROMADZĄCEGO POKARM" sporo ciekawych rzeczy i badań. mi się czytało super :mrgreen:

http://marcinperkowski.pl/

Canon 7D + 500/4L IS


#13 Dunadan

Dunadan
  • Lokalizacja:
    Warszawa

Napisano 01 grudzień 2007 - 09:22

Jurek pisał prace o srokoszach?... tak się składa że go znam :mrgreen: Ale jakoś nie wiedziałem że zajmował się srokoszami - ciekawe.

#14 BlueDun

BlueDun
  • Lokalizacja:
    wawa

Napisano 01 grudzień 2007 - 09:39

Dunadan, widziałem , tez tego gościa :mrgreen: , po tym co przeczytałem , to musiał być on , rozpedzona biała kula w szarzy na kosy !
widziałem -teraz wiem ,że to nie kamień :roll: leciał i kosy tak panicznie wypłoszył .

to jest wartośc tego forum ,że poza fotami można sie czegoś dowiedzieć , niech tak zostanie , (plus poezja od korby- mniam !!)
Zgodnie z punktem 7. regulaminu, ten użytkownik został usunięty z forum.

#15 Dunadan

Dunadan
  • Lokalizacja:
    Warszawa

Napisano 01 grudzień 2007 - 10:02

OK, srokosz kosa? w to nie uwierzę :mrgreen:

:ninja:


#16 BlueDun

BlueDun
  • Lokalizacja:
    wawa

Napisano 01 grudzień 2007 - 10:52

wiesz glowy nie dam , ale co by to mogło byc ?

edit :
ja nie wiem ,czy to był atak zmasowany na nie ;-) , czy profilaktyczna ucieczka .
Zgodnie z punktem 7. regulaminu, ten użytkownik został usunięty z forum.

#17 BlueDun

BlueDun
  • Lokalizacja:
    wawa

Napisano 01 grudzień 2007 - 11:29

takie cos znalazłem hm , może jednak wzrok mnie nie myli ?? :->

http://serwisy.gazet...48,3459849.html
Zgodnie z punktem 7. regulaminu, ten użytkownik został usunięty z forum.

#18 Dunadan

Dunadan
  • Lokalizacja:
    Warszawa

Napisano 01 grudzień 2007 - 12:17

BlueDun, zwracam honor - teraz już wierzę :mrgreen: kurcze, nie miałem pojęcia że są zdolne do takich rzeczy...

:ninja:


#19 tomajk

tomajk
  • Użytkownik
  • 1574 postów

Napisano 01 grudzień 2007 - 16:08

Jest taka możliwość, że poluje na ptaki większe od niego, zawsze gdy się pojawia sieje większy popłoch niż krogulec.
Ale w związku z tym, że nie potrzebuje wiele ofiar upolować, to też i te polowania nie są zbyt częste, tak na przykład w czwartek polował, a w piątek i dziś już nie.
Choć wcześniej myślałem o srokoszu i krogulcach jak o bandytach, co mi ptaszki mordują, i zły na nie nawet nie robiłem im fotek, tylko wyskakiwałem z domu przepędzając je, tak teraz myślę, że są wyjątkowo dobrymi selekcjonerami, i nawet zaczął cieszyć mnie ich widok.

#20 Dunadan

Dunadan
  • Lokalizacja:
    Warszawa

Napisano 01 grudzień 2007 - 18:03

tomajk,

Choć wcześniej myślałem o srokoszu i krogulcach jak o bandytach, co mi ptaszki mordują


NIestety ciągle bardzo wielu ludzi tak myśli :-/

:ninja:






Podobne tematy Collapse

  Temat Podsumowanie Ostatni post

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych