Skocz do zawartości

Fotoprzyroda.pl używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem

Polub nas na Facebooku!       

x


Zdjęcie

Ryś - Lynx lynx


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
217 odpowiedzi w tym temacie

#41 Bartłomiej

Bartłomiej
  • Użytkownik
  • 65 postów
  • Lokalizacja:
    Podlasie

Napisano 29 styczeń 2008 - 11:51

tak...dokładnie w Dolinie Popradu...


czatowałeś czy idąc natrafiłeś na niego, jak się zachowywał, opisz sytuacje :)

#42 larix31

larix31
  • Małomówny
  • 12 postów
  • Lokalizacja:
    Rytro

Napisano 29 styczeń 2008 - 12:03

...znalazłem go przy zamarzniętej padlinie sarny, jego zachowanie było nienaturalne, pozwolił do siebie podejśc na odl. 5 m, zrobiłem kilkadziesiąt zdjęc. Gdy przepłoszyłem wyraźnie kulał na przednią łapę. Kontaktowałem się z lekarzem weterynarii oraz woj. kons. przyrody...niestety bezskutecznie (był to okres wigilii i świąt). Po dwóch dniach kociak zdechł. Po oględzinach okazało się, że na potylicy miał dużego krwiaka i w pachinie cysty robne, zresztą po jego oczach widac wysoką gorączkę organizmu.
Latem w tym terenie widziałem kotkę z dwoma kociakami i najprawdopodobnie jest to jeden z nich. Wydaje mi się, że okaleczony został przez dorosłego samca...
Na szczęcie w Beskidach w ostatnich latach inwentaryzujemy coraz większy stan liczebny populacji rysia...pozdrawiam.
aaa....Kociak miał niespełna rok, niezdążył jeszcze wymienic mleczaków...
K.T. Siama

#43 Bartłomiej

Bartłomiej
  • Użytkownik
  • 65 postów
  • Lokalizacja:
    Podlasie

Napisano 29 styczeń 2008 - 12:16

Widać, że trochę chorawy, wielka szkoda... Myślisz, że został okaleczony przez dorosłego samca? O ile wiem rysie nie walczą ze sobą, stronią od konfrontacji.
Mówisz, że stan liczebny u Ciebie się zwiększa. Jakie są to proporcje? U mnie na Podlasiu niestety rysia coraz mniej.

#44 unkas

unkas
  • Użytkownik
  • 791 postów

Napisano 29 styczeń 2008 - 12:32

larix31, zdjęcia świetne, choć mam pytanie - czy to napewno Ty robiłeś te zdjęcia? Pytam nie bez przyczyny - na lowiecki.pl przedstawiłeś inną wersję (no chyba, że użytkownik o nick'u "larix2" pokazujący w galerii zdjecie tego rysia to nie Ty... w takim razie przepraszam). Jeśli jednak są to dwa nicki tej samej osoby, to która wersja jest prawdziwa? Czy ta z fotoprzyroda.pl:
"znalazłem go przy zamarzniętej padlinie sarny, jego zachowanie było nienaturalne, pozwolił do siebie podejśc na odl. 5 m, zrobiłem kilkadziesiąt zdjęc."

Czy może ta z lowiecki.pl:
"Zdjęcie naszego leśnego drapieżnika. Zrobił je mój kolega (mam pozwolenie na publikację)"?
Fajnie by było jakbyś to wyjaśnił..
link do galerii na lowiecki.pl http://media.lowieck...pis.php?p=10718
(kliknąć, otworzyć, zamknąc i jeszcze raz kliknąć - strona otworzy się po drugim kliknięciu)

#45 larix31

larix31
  • Małomówny
  • 12 postów
  • Lokalizacja:
    Rytro

Napisano 29 styczeń 2008 - 12:38

Na terenie ok. 20 tys. ha mamy go (wg inwentaryzacji luty 2007 oraz całoroczna obserwacja) 12-15 szt. Ponadto sąsiedztwo terenów Słowacji sprzyja migracji dużych drapieżników, tym bardziej, że na Słowacji do rysia i wilka się strzela.
Współpracuję z Zakładem Badania Ssaków PAN w Białołowieży, gdzie przesyłam im wszystkie stwierdzenia, a jest ich w ostatnim czasie bardzo dużo (podobnie jak z wilkiem). W tym sezonie zawiesiłem odstrzał sarny na całym OHZ-cie z powodu bardzo dużych ubytków w jej pogłowiu od rysia...
Rysie są wybitnie terytorialne i dorosłe osobniki (samce) nie tolerują żadnych intruzów...
K.T. Siama

#46 larix31

larix31
  • Małomówny
  • 12 postów
  • Lokalizacja:
    Rytro

Napisano 29 styczeń 2008 - 12:46

Już wyjaśniam...pozwoliłem na publikację moich zdjęc koledze...są to w 100% moje zdjęcia zresztą możesz zapytac użytkowanika na portalu łowieckim...zbieżnośc nicków przypadkowa...:) Niewiem jaką wersję przedstawił pod zdjęciem ponieważ nie czytałem.
Dla sprawdzenia zapraszam do galerii Wirtualne Lasy...Pozdrawiam.
K.T. Siama

#47 Bartłomiej

Bartłomiej
  • Użytkownik
  • 65 postów
  • Lokalizacja:
    Podlasie

Napisano 29 styczeń 2008 - 12:58

W tym sezonie zawiesiłem odstrzał sarny na całym OHZ-cie z powodu bardzo dużych ubytków w jej pogłowiu od rysia...


słusznie, ryś coś jeść musi

Rysie są wybitnie terytorialne i dorosłe osobniki (samce) nie tolerują żadnych intruzów...


jak najbardziej, ale samo spotkanie i zlustrowanie przeciwnika często wystarcza, ale pewnie nie zawsze

#48 Dunadan

Dunadan
  • Lokalizacja:
    Warszawa

Napisano 29 styczeń 2008 - 14:14

larix31, :hmmm: ja tam nei wiem co tu jest skomplikowanego we wstawianiu zdjęć na forum. Tak jest na wszystkich forach w jakich uczestniczyłem ( sztuk 6 ). Osoby pojawiające się pierwszy raz tutaj wiedzą jak to się robi.

No nic, za pierwszym razem poprawa postów gratis ;-) taka promocja. Za drugim razem 50zeta od posta :hihi: Radzę nie iśc na łatwiznę i jednak przeczytać regulamin forum ;-)

Fotki super, tylko balans bieli strasznie porozjeżdżany we wszystkie strony. Szkoda kociaka... :-|

#49 larix31

larix31
  • Małomówny
  • 12 postów
  • Lokalizacja:
    Rytro

Napisano 29 styczeń 2008 - 14:31

Dzięki...:)
K.T. Siama

#50 unkas

unkas
  • Użytkownik
  • 791 postów

Napisano 29 styczeń 2008 - 18:40

larix31, ok - przyjąłem do wiadomości. Mam nadzieję, że nie masz mi za złe zwrócenie się z prośbą o wyjaśnienie. Wydała mi się zwyczajnie podejrzana zbieżność nicków i jednoczesna rozbieżność twierdzeń. Zrobiłem to w trosce o autora, a więc jak widzę Ciebie. Jeśli uraziłem - przepraszam.
Fuji s5600 (50d + Sigma 100-300 f/4 w fazie testów...).

#51 larix31

larix31
  • Małomówny
  • 12 postów
  • Lokalizacja:
    Rytro

Napisano 30 styczeń 2008 - 08:35

Unkas...nie ma problemu...:)
K.T. Siama

#52 BlueDun

BlueDun
  • Lokalizacja:
    wawa

Napisano 30 styczeń 2008 - 08:39

larix31, może bys jakieś foty jeszcze zapodał , pisałeś ,że masz ich sporo , to taki rarytas ,że miło sie ogląda , szkoda ,że tak zakończył życie .
Zgodnie z punktem 7. regulaminu, ten użytkownik został usunięty z forum.

#53 larix31

larix31
  • Małomówny
  • 12 postów
  • Lokalizacja:
    Rytro

Napisano 30 styczeń 2008 - 09:10

jak tylko znajdę chwilkę...teraz mam masę roboty....
K.T. Siama

#54 masko

masko
  • Lokalizacja:
    Lubelszczyzna

Napisano 02 marzec 2009 - 00:06

Pozwolę sobie odświeżyć temat... Kilka dni temu byłem w Bieszczadach. Wędrowałem z aparatem gotowym do 'strzału' z nadzieją sfotografowania sarny. Wytoczyłem się z krzaków, a 30 metrów dalej, równolegle do mnie pojawił się ON... niestety, gdy pierwsze emocje opadły zdążył się odwrócić :cry:

Dołączona grafika

#55 Piastun

Piastun
  • Małomówny
  • 35 postów

Napisano 02 marzec 2009 - 00:18

Ależ spotkanie !!! Gratulacje ... no i zazdroszczę Ci ;-)

#56 moby dick

moby dick
  • Lokalizacja:
    Zręcin k/Krosna

Napisano 02 marzec 2009 - 00:21

masko, możesz napisać coś więcej o miejscu spotkania?
Canon 7D; C 400/5.6 L; Benro gh-2; Patrol GR

#57 ŁUKASZ SZIN

ŁUKASZ SZIN
  • Użytkownik
  • 197 postów
  • Lokalizacja:
    SZCZECIN

Napisano 02 marzec 2009 - 08:26

masko,

Moje gratulacje ze spotkania.
Nie co dzień się spotyka rysia . . .
POZDRAWIAM,
ŁUKASZ
zapraszam na http://www.fmix.pl/zdjecia/25960/1
D80 / MB-D80 / SB 800 / N 17-55 f 2.8 / N 105 VR f 2.8 / N 300 f 4.0
"...Nie ma w życiu rzeczy nie możliwych, Tylko trzeba do nich dążyć..."

#58 Roby

Roby
  • Lokalizacja:
    Warszawa

Napisano 02 marzec 2009 - 08:47

masko, wielkie gratulacje za spotkanie!

#59 pazdzioch

pazdzioch
  • Lokalizacja:
    Haczów podkarpackie

Napisano 02 marzec 2009 - 11:28

masko- gratuluje tak wspaniałego spotkania, ach jak ja bym chciał zobaczyc takiego stwora, o zrobieniu mu zdjęcia nawet nie mówię. Robiłeś jakies przygotowania czy całkiem przypadkowo spotkałeś tego kiciusia?

#60 masko

masko
  • Lokalizacja:
    Lubelszczyzna

Napisano 02 marzec 2009 - 12:07

Spotkanie było nad Sanem, totalny przypadek ;-)
pozdrawiam!




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych