Skocz do zawartości

Fotoprzyroda.pl używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem

Polub nas na Facebooku!       

x


Zdjęcie

Orlik krzykliwy - Aquila pomarina


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
168 odpowiedzi w tym temacie

#1 alej

alej
  • Małomówny
  • 16 postów

Napisano 11 wrzesień 2007 - 19:41

Tu umieszczamy fotki orlików ... ;)

1.
Dołączona grafika

Dawno tu do Was nie zaglądałem. :oops: Dobrze, że mi Admin przypomniał ... :!:
Pozdrawiam wszystkich.

#2 michalv (Michał Vogelgesang)

michalv
  • Lokalizacja:
    Ostrów Mazowiecka

Napisano 11 wrzesień 2007 - 21:08

Piękne spotkanie! Gratulacje!

Sprzęt: NIKON D300; 18-70DX; Tamron 150-600; SIGMA 50/2.8 MACRO, SIGMA 10-20, AF-S 300/4 1.4 1.7
Moja wizytówka


#3 Dunadan

Dunadan
  • Lokalizacja:
    Warszawa

Napisano 11 wrzesień 2007 - 23:05

Niesamowite zdjęcie... mimo tych gałązek ( a może dzięki nim? ). Jak Michalv wspomniał - wspaniałe spotkanie.

Aż się zdziwiłem gdzie zapodziałem mojego orlika którego pomyliłem z myszołowem :mrgreen:

:ninja:


#4 zap

zap
  • Małomówny
  • 27 postów
  • Lokalizacja:
    z nienacka

Napisano 13 wrzesień 2007 - 06:57

jako, że widzę tu parę orlików to autor powinien wiedzieć, że krzykliwy to gatunek strefowy i przebywanie w odległości poniżej 100m od gniazda jest przestępstwem - mozna się dowiedziec jakie szkło i jaka odległość od fotgrafowanego obiektu ???
orliki w parze przebywają TYLKO w najbliższej okolicy gniazda...
ZaP

#5 Dunadan

Dunadan
  • Lokalizacja:
    Warszawa

Napisano 13 wrzesień 2007 - 08:32

zap, można się jeszcze przypadkowo natknąć na gniazdo... ale masz rację choroba, trzeba na to zwracać uwagę...

:ninja:


#6 alej

alej
  • Małomówny
  • 16 postów

Napisano 13 wrzesień 2007 - 09:08

Dzięki za gratki ale, względem samego spotkania nie ma w tym wiele mojej zasługi a ze zdjęcia nie jestem zbyt zadowolony ... ;) Wielu z Was zrobiło by je zdecydowanie lepiej. Nawet przypadkowość tego spotkania nie moze mnie usprawiedliwiać. Powinienem je lepiej wykorzystać.
Zdjęcie orlików umieściłem tu tylko dla tego, że ich tu nie mieliście.

ad. Zap
Nie wiem jak mam traktować Twój tekst? Jako pouczenie, upomnienie, oskarżenie ...? bo jest, przynajmniej dla mnie, dosyc niejednoznaczny
Trzeba by to wyjaśnić. Jeśli chcesz porozmawiać o okolicznościach spotkania to, moim zdaniem, źle zaczałeś ...

Pozdrawiam,
alej

#7 zap

zap
  • Małomówny
  • 27 postów
  • Lokalizacja:
    z nienacka

Napisano 13 wrzesień 2007 - 09:15

informacja po prostu...
jako, ze fotograf ze mnie cienki.. wole zdecydowanie latać ze swoimi ptakami niż im zdjęcia robić ...
ZaP

#8 alej

alej
  • Małomówny
  • 16 postów

Napisano 13 wrzesień 2007 - 09:38

ad zap.
To była informacja ??? :-/
Słuchaj, każdy, nie tylko autor owego zdjęcia, powinien znać przepisy. I to nie tylko o ochronie przyrody ale całą resztę ... Ale czy to nie truizm? Trzeba o tym informować?
Zdjecia zrobiłem z ... drogi publicznej. Mam szerszy kadr (ze słupem ;) i kilku świadków. Moze byc?

#9 michalv (Michał Vogelgesang)

michalv
  • Lokalizacja:
    Ostrów Mazowiecka

Napisano 13 wrzesień 2007 - 20:33

zap, Witaj na forum.
Bardzo ciekawe informacje podajesz. Nie wiedziałem o tym. Fakt, że zabrzmiało trochę jak oskarżenie, ale mam nadzieję, że już się wyjaśniło i można sobie pozwolić na :beer:

Sprzęt: NIKON D300; 18-70DX; Tamron 150-600; SIGMA 50/2.8 MACRO, SIGMA 10-20, AF-S 300/4 1.4 1.7
Moja wizytówka


#10 alej

alej
  • Małomówny
  • 16 postów

Napisano 14 wrzesień 2007 - 08:55

... a tak swoją drogą, z jakiego przepisu wynika, ze przebywanie w odl. 100 m od gniazda orlika jest przestępstwem? bo jakoć trudno mi to znaleźć. I co za to grozi?

Pozdrawiam,
alej

#11 zap

zap
  • Małomówny
  • 27 postów
  • Lokalizacja:
    z nienacka

Napisano 14 wrzesień 2007 - 09:04

bocian czarny, orlik krzykliwy, bielik to niektóre z tak zwanych gatunków strefowych.
Przebywanie w odległości poniżej 100m, w przy gnieździe jest przestępstwem. Polecam lekturę ustawy o ochronei przyrody wraz z załącznikami.
ZaP

#12 alej

alej
  • Małomówny
  • 16 postów

Napisano 14 wrzesień 2007 - 09:37

ad. zap.
czy możesz podać konkretny przepis (nr dziennika, załacznik)

Czy chodzi Ci o przebywanie, przekraczanie, wyznaczonej (i oznaczonej w terenie) strefy ochronnej gniazda czy generalnie ... że np. idę sobie leśnym duktem, nie ma wyznaczonej strefy ochronnej, nieświadom jestem niczego, nagle patrzę w górę, bo cos mnie pikło akurat, a tu gniazdo orlika czy innego czarnego bociana. Wtedy tez popełniam owe przestępstwo? Owa strefa to jest od każdego gniazda? czy żeby wyczerpac znamiona przestepstwa musi byc ona oznaczona i dopiero przekroczona?
Z oznaczonymi strefami orlika i bociana spotykałem sie, i to juz nie raz, ale z tego co pamietam wynosiły chyba nawet z 500 m. O tych 100, w dodatku obligatoryjnych, to pierwszy raz słyszę.

PS. lubię czarne bociany bo tłuką żmije. Szczesciem, mam nadzieje, ze nie jestem w zwiazku z tym przestępca notorycznym, widuje ich coraz więcej ...

#13 Dunadan

Dunadan
  • Lokalizacja:
    Warszawa

Napisano 14 wrzesień 2007 - 09:52

alej, przepis taki jest. Ochrona strefowa nie jest jednak całoroczna oczywiście. A chodzi przede wszystkich o świadome przekraczanie strefy i/lub wykonywanie w niej czynności które mogą zakłócić życie ptaków. Trzeba mieć pozwolenie od konserwatora przyroda.

Niestety... prawda jest taka że ten przepis jest martwy, nie da się go kontrolować :-/ Można ew. bojkotować powiedzmy właśnie zdjęcia zrobione w ten sposób, przy czym w twoim wypadku to trochę nie ma sensu...

Czasem też bywają dziwne sytuacje jak np sokół wędrowny na Pałacu Kultury - według prawa w promieniu 100 metrów nie mogą być wykonywane żadne prace no i nie powinno być ludzi. czyli trzebaby zamknąć centrum wawy ;-D ( tak apropos, jak w tym roku z sokołami z Pałacu? miały lęgi? )

:ninja:


#14 zap

zap
  • Małomówny
  • 27 postów
  • Lokalizacja:
    z nienacka

Napisano 14 wrzesień 2007 - 09:59

momencik - nadinterpretacja - wiekszość stref jest oznakowana "ostaoja zwierzyny- wstęp zwbroniony" przekroczenie takiej strefy to przestępstwo, promień strefy jest czasmi różny ze wzgledów np ukształtowania terenu bo nie może być strefy "okrągłej" jesli bielik ma gniazdo tuz przy polach uprawnych. Przepis nie jest martwy ponieważ coraz częściej można spotkac pewne służby w okolcach stref...
nie będę polemizował ale do strefy może wejśc TYLKO osoba z tzw listy ministra środowiska - NIKT INNY !!
ZaP

#15 alej

alej
  • Małomówny
  • 16 postów

Napisano 14 wrzesień 2007 - 10:41

Sprawę wypada wyjaśnic do spodu. Bardzo wiec proszę o podanie mi konkretnego przepisu, który złamię przebywając mniej niz 100 m od gniazda orlika.
Z góry dziękuję.

#16 Dunadan

Dunadan
  • Lokalizacja:
    Warszawa

Napisano 14 wrzesień 2007 - 11:08

zap, właśnie jak możesz podaj konkretny zestaw, bo widać mam braki :-D myślałem ze można starać się o oficjalne pozwolenie u regionalnego konserwatora...
dobrze znać takie przepisy.

:ninja:


#17 Jackos (Jacek Zięba)

Jackos
  • Lokalizacja:
    Ostrołęka

Napisano 14 wrzesień 2007 - 12:24

Sprawę wypada wyjaśnic do spodu. Bardzo wiec proszę o podanie mi konkretnego przepisu, który złamię przebywając mniej niz 100 m od gniazda orlika.
Z góry dziękuję.

Bardzo proszę - sprawę reguluje rozporządzenie Ministra Środowiska z 26.09.2001 (Dz. U. z 15.11.2001, ZAŁĄCZNIK 3, na podstawie Ustawy o Ochronie Przyrody, której to lekturę, a przynajmniej niektórych jej fragmentów polecam każdemu forumowiczowi

#18 alej

alej
  • Małomówny
  • 16 postów

Napisano 14 wrzesień 2007 - 13:07

ad Jackos,
niestety, w podanym rozporzadzeniu nie ma nic o jakichkolwiek 100 metrach od gniazda. A nawet gdyby było zostało już dawno, bo 2004.08.12, uchylone.

Nadal proszę o coś konkretnego i obowiązujacego.

PS, które to z fragmentów, wspomnianej ustawy, polecił byś forumowiczom szczególnie?

#19 Roby

Roby
  • Lokalizacja:
    Warszawa

Napisano 14 wrzesień 2007 - 13:42

Macie wyciąg z rozporządzenia:

Dz.U.04.220.2237
ROZPORZĄDZENIEMINISTRA ŚRODOWISKA z dnia 28 września 2004 r.
w sprawie gatunków dziko występujących zwierząt objętych ochroną
(Dz. U. z dnia 11 października 2004 r.)
Na podstawie art. 49 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (Dz. U. Nr 92, poz. 880) zarządza się, co następuje:

ZAŁĄCZNIK Nr 5
GATUNKI DZIKO WYSTĘPUJĄCYCH ZWIERZĄT, DLA KTÓRYCH WYMAGANE JEST USTALENIE STREF OCHRONY OSTOI, MIEJSC ROZRODU LUB REGULARNEGO PRZEBYWANIA*

Lp.
Nazwa polska
Nazwa łacińska
Strefa ochrony całorocznej w promieniu do
Strefa ochrony okresowej w promieniu do
Okresowy termin ochrony




ptaki jastrzębiowate
Aves Accipitridae

7
orlik krzykliwy
Aquila pomarina
100 m od gniazda
500 m od gniazda
1.03-31.08


Dodam tylko, że jeżeli taki teren jest nieoznaczony, to nikt nie popełnia wykroczenia, jeżeli przez przypadek znajdzie się w takiej strefie.

#20 alej

alej
  • Małomówny
  • 16 postów

Napisano 14 wrzesień 2007 - 13:55

Dokładnie!
Tak więc samo przebywanie w odległości mniejszej niz 100 m od gniazda orlika nie będzie wyczerpywać znamion wykroczenia a już o przestepstwie mowy nie ma.
Wykroczeniem będzie przekroczenie wyznaczonej strefy ochronnej gniazda.

Pozdrawiam,
alej





Podobne tematy Collapse

  Temat Podsumowanie Ostatni post

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych