Skocz do zawartości

Fotoprzyroda.pl używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem

Polub nas na Facebooku!       

x


Zdjęcie

Sosna - pinus.


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
227 odpowiedzi w tym temacie

#1 Czarny zwierz

Czarny zwierz
  • Użytkownik
  • 1162 postów
  • Lokalizacja:
    Sośnicowice

Napisano 19 sierpień 2007 - 19:45

Hehe, chyba źle widzę. Czy na pewno niema jeszcze tematu o sosnach?? Jeśli nie to wrzucam moją sosenkę, są przepalenia (tak mi się przynajmniej wydaje), ale mi się bardzo podoba więc wrzucam :-D

1.
Dołączona grafika

#2 michalv (Michał Vogelgesang)

michalv
  • Lokalizacja:
    Ostrów Mazowiecka

Napisano 20 sierpień 2007 - 19:51

(...) są przepalenia (tak mi się przynajmniej wydaje)

Oj są są :!: :-D
Wróć tam wcześnie rano, bo sosenka ma potencjał :-)

Sprzęt: NIKON D300; 18-70DX; Tamron 150-600; SIGMA 50/2.8 MACRO, SIGMA 10-20, AF-S 300/4 1.4 1.7
Moja wizytówka


#3 sauer

sauer
  • Użytkownik
  • 1395 postów
  • Lokalizacja:
    Kościerzyna

Napisano 20 sierpień 2007 - 19:58

Wróć tam wcześnie rano, bo sosenka ma potencjał

I z szarą połówką, albo polaryzacyjnym ;-)
Moja galeria: http://foto.recenzja... ... -6188.html

Canon 30D+Canon 10-22 IS USM+Pol-Cir+Statyw i głowica Manfrotto+szkiełka M-42 :D

#4 Czarny zwierz

Czarny zwierz
  • Użytkownik
  • 1162 postów
  • Lokalizacja:
    Sośnicowice

Napisano 21 sierpień 2007 - 06:33

Wróć tam wcześnie rano, bo sosenka ma potencjał :-)

Tylko, że ta sosenka jest 300 km od mojego domu :crybaby: :cryingy: więc odpada wrócić tam o innej porze dnia :cz-rozpacz:

#5 Mortis

Mortis
  • Lokalizacja:
    Olsztyn

Napisano 21 sierpień 2007 - 07:19

wypadaloby rowniez troszke wyprostowac i jakos zmienic kadr :)
World is a lonely place - you're on your own.

#6 nebari (Piotr)

nebari
  • Lokalizacja:
    Nowa Sarzyna

Napisano 22 sierpień 2007 - 07:34

świetna sosenka niczym naturalne bonsai w stylu literata

https://www.facebook...s.Piotr.Majder/

|BODY - CANON EOS 450D | CANON EOS 70D | Minolta A-2 |
|SZKŁO - SIGMA 70-300 APO DG Macro | SIGMA 18-50mm F2.8 EX DC MACRO |
|INNE - system Cokin -P, pierścienie pośrednie |


#7 Rafał

Rafał
  • Użytkownik
  • 185 postów

Napisano 30 sierpień 2007 - 12:06

Hej!
Czarny Zwierzu - super miejsce :)

To w takim razie, ja zaprezentuje moją sosenkę :)
2.
Dołączona grafika
Typ lasu: monokultura sosnowa. (popr.28.09.07)

Jest to rozwiązanie które stosują leśnicy. Jak każdy już pewnie zauważył, przy wyrębie pozostawia się jedną lub więcej, najczęściej zdrową sosnę i sadzi młody się młody las. Ma to pomóc rosnąć młodym drzewkom. W tej akurat, znajduje się kilka do kilkunastu dziupli :) Jest blisko ambony więc fajnie obserwuję się ptaki z wysokości dziupli. Jeśli są chętni mogę rozwinąć temat zdjęciowy, oparty o wywiad u leśniczego, bo ja jestem zielony jeszcze w tym temacie :)

Pozdrawiam
Rafał
Dołączona grafika

#8 Dunadan

Dunadan
  • Lokalizacja:
    Warszawa

Napisano 30 sierpień 2007 - 12:40

Rafał,

Jest to rozwiązanie które stosują leśnicy. Jak każdy już pewnie zauważył, przy wyrębie pozostawia się jedną lub więcej, najczęściej zdrową sosnę i sadzi młody się młody las. Ma to pomóc rosnąć młodym drzewkom.


Już ja kiedyś widziałem jak pomogło - wokół sosny NIC nie rosło - presja korzeniowa... takie drzewa to raczej nasienniki, które mają pomagać bardziej w odnowieniu danego terenu a nie samym wzroście młodych drzewek ( sosna lubi otwarte nasłonecznione miejsca, nie potrzebuje ocienienia itp. )
ładne zdjęcie ale szkoda tego cienia na dole.

:ninja:


#9 Rafał

Rafał
  • Użytkownik
  • 185 postów

Napisano 30 sierpień 2007 - 13:56

Już ja kiedyś widziałem jak pomogło - wokół sosny NIC nie rosło - presja korzeniowa... takie drzewa to raczej nasienniki, które mają pomagać bardziej w odnowieniu danego terenu a nie samym wzroście młodych drzewek ( sosna lubi otwarte nasłonecznione miejsca, nie potrzebuje ocienienia itp. )


Faktycznie możesz mieć rację. Sosna ma ogromne korzenie. Zauważyłem, że nie wszędzie stosuje się ten sposób. W miejscu wykonania fotografii są dwa poletka. Po jednej stronie leśnej drogi jest poletko, z pozostawionymi sosnami w różnych miejscach, są tam też pagórki. Po drugiej stronie, nie ma żadnych górek i także sosen pozostawionych. Jest tam za to domieszka innych sadzonek, często obgryzanych, lub wręcz zjadanych :) Kawałek jest ogrodzony siatką, kawałek prowizoryczną taśmą aby odpędzić amatorów drzewek ;) Teraz pytanie: Czy widoczne zależności, są dokonane celowo przy urządzaniu lasu, czy na zasadzie prób i błędów?

W innych miejscach widziałem natomiast pozostawione sosny dookoła sadzonek.

ładne zdjęcie ale szkoda tego cienia na dole.


Niestety ściana lasu zasłoniła zachodzące słońce. Niemniej jednak, dziękuję za pochwałe :)

Pozdrawiam
Rafał
Dołączona grafika

#10 Dunadan

Dunadan
  • Lokalizacja:
    Warszawa

Napisano 30 sierpień 2007 - 14:12

Rafał,

Czy widoczne zależności, są dokonane celowo przy urządzaniu lasu, czy na zasadzie prób i błędów?


A to już zależy od leśniczego :-D najpewniej z palca sobie tego nie wyssał. Co do obgryzania młodych drzewek przez zwierzynę - to normalne, czasem trudno tego uniknąć, można przez stosowanie wspomnianych siatek ale to bywa kosztowne i kłopotliwe ( potem trzeba siatki usuwać, a poza tym przeszkadzają zwierzętom ). Nadmierne zgryzanie jeśli występuje powinno być ograniczone przez prawidłową gospodarkę łowiecką... ale z tym też bywa różnie.
W najgorszym wypadku uprawa się nie uda za jakiś czas ją powtórzą. Dziwi mnie tylko czemu sadzą sosnę jednocześnie z gat liściastymi ( bo rozumiem że te inne gatunki to właśnie liściaste? ). To tak trochę nie bardzo bo chyba... zresztą co ja tam wiem, jestem tylko studentem, tu by się musiał leśnik wypowiedzieć :mrgreen:

:ninja:


#11 ricosz

ricosz
  • Użytkownik
  • 2758 postów
  • Lokalizacja:
    Łuków

Napisano 31 sierpień 2007 - 16:29

1 piękna fota z panoramą w tle i... przepaleniami.

Canon SX10 + Raynox DCR-250 + dyfuzor


#12 Rafał

Rafał
  • Użytkownik
  • 185 postów

Napisano 04 wrzesień 2007 - 22:58

Dunadan, Dziękuję za cenne informacje. :-)
Rafał
Dołączona grafika

#13 Rafał

Rafał
  • Użytkownik
  • 185 postów

Napisano 28 wrzesień 2007 - 17:49

Hej!
Znalazłem taką :-) Pień główny rozchodzi się na dwie części. Ta zupełnie po prawej to już osobne drzewo.
3.
(skasowana)

Pozdrawiam
Rafał
Dołączona grafika

#14 michalv (Michał Vogelgesang)

michalv
  • Lokalizacja:
    Ostrów Mazowiecka

Napisano 28 wrzesień 2007 - 20:51

Niesamowita. Szkoda, że nie widać dolu.

Sprzęt: NIKON D300; 18-70DX; Tamron 150-600; SIGMA 50/2.8 MACRO, SIGMA 10-20, AF-S 300/4 1.4 1.7
Moja wizytówka


#15 Dunadan

Dunadan
  • Lokalizacja:
    Warszawa

Napisano 28 wrzesień 2007 - 21:33

Hmm... zdjęcie dość kiepskiej jakości. A sosna rośnie pewnie na jakimś piachu ;-) sporo takich rośnie na wybrzeżu...

:ninja:


#16 Rafał

Rafał
  • Użytkownik
  • 185 postów

Napisano 28 wrzesień 2007 - 21:51

Ano słabej, właśnie zmieniam optykę, bo to co mam trudno nazwać optyką. Mam nadzieje, że jakość się poprawi.. Co do pory wykonania fotografii, to wybiorę się tam jeszcze. Jeśli chodzi o samą sosenkę, do wysokich to ona nie należy (5-6m). Dół zasłaniają zarośla, a po bokach też nie jest najlepiej, ale po spróbuje jeszcze. Rośnie na piaszczystych wydmach śródlądowych, których w moim rejonie nie brakuje. Wykorzystuje jeszcze ostatnie dni starych "szkiełek", lecz nadal pokazują, że tanie AF są daleko w tyle.. (canon 75-300 III usm i tamron 28-105).
Rafał
Dołączona grafika

#17 Dunadan

Dunadan
  • Lokalizacja:
    Warszawa

Napisano 28 wrzesień 2007 - 21:59

Czyli bór suchy... ja bym sobie darował tę akurat sosnę, niczego w niej szczególnego nie ma, a bardzo trudno zrobić zdjęcie drzewa w lesie ( o dziwo :mrgreen: )...

:ninja:


#18 Rafał

Rafał
  • Użytkownik
  • 185 postów

Napisano 28 wrzesień 2007 - 22:02

Dunadan, Masz rację. Jak robić zdjęcie, to porządne :)
Rafał
Dołączona grafika

#19 Dunadan

Dunadan
  • Lokalizacja:
    Warszawa

Napisano 29 wrzesień 2007 - 11:22

Warto poszukać sosen na skraju lasu, są IMHO ciekawsze, czasem tez uda się znaleźć samotnie rosnące sosny na otwartym terenie. Sosna ( podobnie jak większość drzew ) rosnąca w zwarciu ( czyli duże zagęszczenie drzew ) będzie miała pień prosty i bez gałęzi, z wysoką koroną. Na otwartym terenie ta sama sosna będzie rosła bardziej w szerz :mrgreen:

:ninja:


#20 Dunadan

Dunadan
  • Lokalizacja:
    Warszawa

Napisano 29 wrzesień 2007 - 14:34

Sosna bliżej czyli zabawa w Roa ;-)

3.
Dołączona grafika

4.
Dołączona grafika

:ninja:






Podobne tematy Collapse

  Temat Podsumowanie Ostatni post

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych