Skocz do zawartości

Fotoprzyroda.pl używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem

Polub nas na Facebooku!       

x


Zdjęcie

Obróbka plików RAW/NEF w Capture One Pro


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
3 odpowiedzi w tym temacie

#1 michalv (Michał Vogelgesang)

michalv
  • Lokalizacja:
    Ostrów Mazowiecka

Napisano 02 marzec 2007 - 23:52

Chciałbym Wam przedstawić program, którego używam do obróbki NEF-ów. Program ma wiele przydatnych opcji i jest bardzo szybki. Obróbki dokonuje się na wglądówkach, a potem przetwarza wsadowo do JPG-ów lub TIFF-ów. W porównaniu z Nikon Capture, praca z Capture One to prawdziwa przyjemność :-)
Mam nadzieję, ze tekst ten komuś się przyda :-)

1. Rozpoczęcie pracy i ustawianie balansu bieli.
Na początek wybieramy katalog z nefami do obróbki. Służy do tego okno w lewym dolnym rogu z drzewem katalogów na naszym dysku. Gdy już wybierzemy katalog, pojawią się miniatury zdjęć z lewej strony ekranu (jeśli w katalogu jest dużo zdjęć może to potrwać dłuższą chwilę :-)). Część tę możemy rozszerzać i powiększać przez zamknięcie okna z drzewem katalogów.
Następnie wybieramy zdjęcie do obróbki klikając na miniaturę. Zdjęcie pojawia się w głównym oknie programu.
Po prawej stronie ekranu mamy panel z zakładkami dotyczącymi różnych parametrów zdjęcia. Najpierw ustawimy balans bieli (White Balance). Mamy do wyboru kilka możliwości ustawienia balansu bieli:
a) za pomocą suwaków temperatury kolorów (Color Temperature) i zabarwienia (Tint)
B) za pomocą znacznika na kole barw i suwaków barwy i nasycenia (Color balance correction, Hue, Sat.)
c) za pomocą pipety, którą klikamy na zdjęciu w punkcie, który chcemy, żeby był biały
d) za pomocą rozwijanej listy predefiniowanych ustawień balansu bieli (np.chmury, slońce, lampa, cień itd.)

Dołączona grafika

2. Kadrowanie.
Kadrowanie rozpoczynamy klikając prawym klawiszem na ikonkę kadrowania (ta obok lupki na górze ekranu). Pojawia się wtedy okienko widoczne w prawym dolnym rogu. W okienku tym decydujemy o jasności (Lightness) i przeźroczystości (Opacity) obszaru poza kadrem, o tym, czy ma być wyświetlana siatka ułatwiająca komponowanie w trójpodziale (Show 3 by 3 composition grid - używam namiętnie :-)) i najważniejsze – proporcje kadru (Constrain aspect ratio). Gdy już dokonamy wyboru kadrujemy poprzez kliknięcie i przeciągnięcie myszką prostokąta kadru. Po tak dokonanym kadrowaniu można wprowadzać korekty poprzez przesuwanie okienka kadru myszką i/lub poprzez rozciąganie krawędzi kadru.

Dołączona grafika

3. Obrót.
Zdjęcie możemy obracać po kliknięciu ikonki obrotu (taka zawinięta strzałeczka w górnej części ekranu ). Pojawia się okno, w którym możemy wpisać z łapki kąt obrotu, lub narysować prostą, która wyznaczy kąt obrotu zdjęcia a program automatycznie doprowadzi ją do pionu/poziomu. Po takiej operacji klikamy ikonę kadrowania, potwierdzamy, ze chcemy obrócić zdjęcie. Program automatycznie zaproponuje kadrowanie, które możemy skorygować wg pkt. 2.

Dołączona grafika

4. Ekspozycja.
Klikamy zakładkę Exposure w prawym panelu. Mamy do wyboru następujące opcje:
a) suwaczki do korekty
EC – ekspozycji – od -2,5 EV do +2,5 EV
CC – kontrastu
CS - nasycenia – od -20% do +20% (można też ustawić domyślny stopień nasycenia barw poprzez menu File/Preferences/Miscellaneous Settings)

B) okno histogramu, na którym możemy korygować suwaczkami obszary świateł, półcieni i cieni podobnie jak to ma miejsce, przy opcji Poziomy (Levels) w Photoshopie. Po odznaczeniu opcji Preserve color balance można korygować histogram każdego kanału RGB osobno.
c) zakładkę krzywych (za przeproszeniem Curve), na której możemy korygować zdjęcie tak, jak to ma miejsce przy opcji Krzywe (Curves) w Photoshopie.

Przy okazji korygowania ekspozycji możemy też zaznaczyć opcję pokazywania przez program obszarów przepalonych i całkowicie czarnych (ikonka na górze ekranu z czerwonym trójkącikiem). Jakie obszary program ma uznać za przepalone lub nieoświetlone zaznaczamy w zakładce Warning Color, w okienku, w którym wybieraliśmy już opcje kadrowania w prawym dolnym rogu ekranu.

Dołączona grafika

5. Wyostrzanie i odszumianie.
Przechodzimy do zakładki Focus. W panelu po prawej stronie ekranu możemy ustawić wartości parametrów wyostrzania (Sharpening), odszumiania (Noise parameters) i kontroli bandingu (Banding suppression). Domyślne ustawienie tych parametrów znajduje się w menu File/Preferences/Miscellaneous Settings. Efekty kontrolujemy w górnej części, gdzie widzimy powiększony podgląd obrazka. Powiększenie możemy regulować suwakiem Zoom.

Dołączona grafika

6. Kopiowanie ustawień.
Jeśli mamy zdjęcia, do których możemy zastosować podobne parametry korekcji, można to zrobić kopiując ustawienia. Po skorygowaniu jednego zdjęcia klikamy miniatury pozostałych zdjęć przytrzymując klawisz CTRL. Następnie klikamy ikonę w prawym górnym rogu zakładki Process (ikonka ta jest też w pozostałych zakładkach i działa dokładnie tak samo). Pojawi się okienko, w którym możemy wybrać, jakie ustawienia chcemy skopiować do pozostałych zdjęć. Następnie klikamy Apply i ustawienia zostają przejęte przez wszystkie zaznaczone zdjęcia.

Dołączona grafika

7. Przetwarzanie wsadowe.
Jeśli mamy skorygowane zdjęcia, przechodzimy do zakładki Process. Na początek wybierzemy ikonką przypominającą niebieski skoroszyt docelowy katalog, w którym mają znaleźć się nasze zdjęcia. Możemy też wybrać rozmiar zdjęć (w pikselach, mm, cm lub calach) i format – JPG – w trzech stopniach jakości lub TIFF.
Następnie zaznaczamy miniatury zdjęć, które chcemy przetworzyć wsadowo i klikamy ikonkę z małym czerwonym krzyżykiem. Teraz możemy iść na kawę. Rozpoczęło się wsadowe przetwarzanie naszych nefów/rawów na jpgi :-)

Dołączona grafika

Opis może jest przydługi, ale przy odrobinie wprawy, zdjęcia obrabia się bardzo szybko, a przetwarzanie wsadowe oszczędza czas, który możemy poświęcić na lekturę forum :-)

Sprzęt: NIKON D300; 18-70DX; Tamron 150-600; SIGMA 50/2.8 MACRO, SIGMA 10-20, AF-S 300/4 1.4 1.7
Moja wizytówka


#2 Apollo36

Apollo36
  • Użytkownik
  • 198 postów
  • Lokalizacja:
    Grudziądz

Napisano 14 marzec 2007 - 20:29

Michalv,właśnie szukam aplikacji do obróbki plików RAW, program, który opisałeś, wydaje mi się dobry :-)
Mam pytanie, gdzie można kupić ten program i za ile?
Widziałem w sieci info, cena była coś koło 500$, pomyłka czy co?
KonicaMinolta D7D+ 16-300mm f/1.4-5.6

#3 michalv (Michał Vogelgesang)

michalv
  • Lokalizacja:
    Ostrów Mazowiecka

Napisano 15 marzec 2007 - 19:00

Drogi jest to prawda. Poszukaj wersji LE.
Pdobno była też darmowa licencja przy kartach CF bodajze San Diska.

Sprzęt: NIKON D300; 18-70DX; Tamron 150-600; SIGMA 50/2.8 MACRO, SIGMA 10-20, AF-S 300/4 1.4 1.7
Moja wizytówka


#4 Ryszard

Ryszard
  • Użytkownik
  • 55 postów
  • Lokalizacja:
    Ostróda

Napisano 17 marzec 2007 - 14:30

Michalv
Dodam jeszcze, bo w twojej wyliczance nie zauważyłem , iż jest jeszcze ikonka z opcją auto white balance i auto correct exsposure.
Ja często z tych opcji korzystam , najczęściej nie trzeba już nic poprawiać , ewentualnie wprowadzić suwakami drobne korekty.

pozdrawiam Ryszard
Dziadek





Podobne tematy Collapse

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych