Skocz do zawartości

Fotoprzyroda.pl używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem

Polub nas na Facebooku!       

x

Zdjęcie

Czy zdjęcia dokarmianych wilków to szmira?

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
13 odpowiedzi w tym temacie

#1 macieju

macieju
  • Małomówny
  • 10 postów

Napisano 10 lipiec 2018 - 10:32

Pozwoliłem sobie założyć wątek bazując na „walczących myszakach”.

Sprawa wilka z Wetliny na pewno jest wam znana. Czytając różnego rodzaju doniesienia i artykuły w tym temacie natrafiłem na poniższy:

https://wiadomosci.w...71586370111617a

Czy znany jest wam opisywany w artykule proceder nęcisk dla wilków?  Ja osobiście jestem bardzo zaskoczony bo sądziłem, że ścisła ochrona wilka nie dopuszcza również jego dokarmiania a tym bardziej dokarmiania w celach komercyjnych. Z artykułu wynika, że proceder trwa w najlepsze i jest wielu chętnych. W zasadzie to nie ma czemu się dziwić bo skoro jest popyt to i będzie podaż … a na zdjęciu i tak nie widać w jakich warunkach było robione.

Co sądzicie?

#2 Vulpes (Marek Skruch)

Vulpes

Napisano 10 lipiec 2018 - 12:06

Nie, zdjęcia które mogą powstać w ten sposób nie muszą być szmirą, w zgodnym z definicją znaczeniu tego słowa. Wręcz przeciwnie. Pozostaje natomiast problem etyczny - czy warto "demoralizować" w ten sposób drapieżniki w celu uzyskania wymarzonych ujęć?

Mamy takie czasy, że kto ma pieniądze ten może pozwolić sobie na wszystko. A jakieś zasady, etyka... Eeee, kto by się tym przejmował. :angry:

Pentaxy dwa i kupa szkła ;)
www.marekskruch.pl

#3 Leśne Oko

Leśne Oko
  • Użytkownik
  • 289 postów

Napisano 10 lipiec 2018 - 14:29

Pani Sabina którą podziwiam posunęła się w swojej teorii ciut za daleko . Bo przyjmując taki pogląd na sprawę wykazuje że wilk ma kontakt z człowiekiem . Nie sadzę ,że wilk widzi lub wie kto zostawił martwe zwierzę nawet jeżeli fotograf jest w pobliżu ukryty w czatowni . Są osobniki odbiegające w swoim zachowaniu od reszty populacji i nie zdarza się to rzadko . Każdy zna historię Żubrów wędrujących po wsi czy łosi w mieście . 

#4 kurdeniewiemco (Paweł Wróblewski)

kurdeniewiemco

Napisano 10 lipiec 2018 - 19:35

@Leśne Oko - dokładnie. Takie wróżenie z fusów może zdarzyć się laikowi, ale naukowiec nie powinien na podstawie domysłów snuć teorii, tak samo jak sędzia na podstawie poszlak wskazywać winnego. 
Co do zdjęć wilków z czatowni komercyjnych to mnie to lotto. Sam takiej nie mam, nie mam zamiaru korzystać, ale rozumiem że ktoś chce :)
Zdjęcie i tak jest zdjęciem, nie zależnie od okoliczności powstania. Mając takie miejscówki możemy zobaczyć rzeczy jakich 10 lat temu nawet nie marzyliśmy. 

6D2+24/2.8 IS
www.dzikiswiat.pl

#5 Michu29 (Michał)

Michu29
  • Małomówny
  • 21 postów

Napisano 10 lipiec 2018 - 23:13

Należy też dodać że mięso nie musi być wykładane na wilki, mogą one po prostu znaleźć takie nęcisko przypadkiem i później już regularnie z niego korzystać. :)

#6 PREM (Przemek Zięba)

PREM

Napisano 11 lipiec 2018 - 06:44

Tak jest, abstrahując od nęcenia, co już było poruszane na forum, pani Sabina posunęła się o tyle za daleko, że w zasadzie nie ustalono chyba genetycznie czy mamy do czynienia z wilkiem czy jakaś jego krzyżówką. Ale atakujące wilki dobrze się sprzedają w sezonie ogórkowym p[podobnie jak pytony 6 metrowe grasujące gdzieś tam w Polsce. 

Ostatnio miałem na sekcji zwierzę opisane jako pies, które według wstępnych ustaleń jest jednak szakalem złocistym i to młodym ( z okolic Lublina). Co oznaczałoby, że jednak to nie mit i bajki. Ale z wilkiem pewnie sprawa jest mocno naciągana. Pani Sabina ździebełko się lansuje przestawiając hipotezy niemożliwe do udowodnienia, ale mogące odbić się rykoszetem i trafiając w  fotografów wabiących zwierzynę pod obiektyw..bez względu czym i jaka zwierzynę wabią..

#7 wacha123 (Karol Waszkiewicz)

wacha123
  • Użytkownik
  • 215 postów

Napisano 11 lipiec 2018 - 08:37

Ustalono,że był to 100% wilk z lokalnej populacji. Około 2 letni samiec. Co do teorii to niestety sam nie wiem jakie są realia tych nęcisk a przychodzi mi jedno do głowy bo regularnie fotografowane wilki są w biesczatach.Czy dochodzi tam do tak częstych kontaktów człowieka z wilkiem by ten zachował się w ten sposób? https://youtu.be/lFFzEsTDN8Y
Jeżeli takie sytuacje się powtórzą to mamy powód do dyskusji. Są głosy, że były wcześniej takie przypadki z tego rejonu ale były skutecznie tuszowane przed opinią publiczną.Z drugiej strony to są Bieszczady gdzie wilcze szczenięta są nadal wykradane z nor w celach zarobkowych. Po zachowaniu wilka z filmiku wierzę bardziej w teorię,że ktoś go odchował a jak już sobie nie dał z nim rady to go wypuścił. Pracując kiedyś w Kadzidłowie miałem do czynienia z wilkami. Koleżanka pisząca pracę magisterki o wilkach spędziła 6 miesięcy non stop ze szceniakami. W wieku około 10 miesięcy szczeniąt i w związku coraz rzadszym jej kontaktem nie była już w stanie zapanować nad młodą wstają 4wilkow i trafiły one na stałe do woliery. Zazwyczaj ta granica wiekowa to maks kiedy taki młody wilk nie zacznie robić problemów opiekunom.

Użytkownik wacha123 edytował ten post 11 lipiec 2018 - 08:57

#8 PREM (Przemek Zięba)

PREM

Napisano 11 lipiec 2018 - 09:24

Jeśli jest potwierdzenie, że to wilk to ok, ale zapewne jak piszesz odłowiony i odchowany. 

A co do nęcenia, wykładania przynęty, to nie ma znaczenia co wykładamy i jakie zwierzęta zwabiamy, oddźwięk będzie dla opinii publicznej taki sam, w przypadku drapieżników bardziej odbije się na fotografujących w tym fotografujących ptaki drapieżne. Ale i myśliwi nęcą i wędkarze czyli jak potępiać to potępiać w czambuł wszystkich albo nikogo. W pewnych aspektach zwabianie zwierzyny do nęciska to plusy, ale są i minusy. Ale wałkowaliśmy ten temat, teraz medialny bo pani Sabina chce sobie utłuc kapitał popularności potępiając komercyjne czatownie (funkcjonujące zresztą w całej Europie i nie tylko jako coś całkiem normalnego). Uważam, że w swych hipotezach zagalopowała się za bardzo, pomimo iż szanuję ją i jej pracę.

#9 wacha123 (Karol Waszkiewicz)

wacha123
  • Użytkownik
  • 215 postów

Napisano Tydzień temu

Wydaje się, że kwestia redukcji wilka to kwestia kilku miesięcy zwłaszcza po takim pr
https://m.facebook.c...100007300546412
A także a może przede wszystkim tu:

https://www.tvn24.pl...eta,858649.html
O dziwo nie ma tu teorii o nęciskach więc Pani Sabina niestety gubi się w tym wszystkim. Strach będzie tylko narasta aż zostanie zlagodzony przez legalne polowania.

#10 Vulpes (Marek Skruch)

Vulpes

Napisano Tydzień temu

@wacha123 temat z pewnością wart jest rozwinięcia, ale regulamin jest w kwestii dyskusji na tematy okołołowieckie jednoznaczny. 

www.marekskruch.pl

#11 wacha123 (Karol Waszkiewicz)

wacha123
  • Użytkownik
  • 215 postów

Napisano Tydzień temu

@wacha123 temat z pewnością wart jest rozwinięcia, ale regulamin jest w kwestii dyskusji na tematy okołołowieckie jednoznaczny.

Uznałem, że jest to bezpośrednio związane z tym o czym powyżej dyskutowaliśmy czyli min teorii,że za atakiem wilka w Bieszczadach odpowiadają komercyjne czatownie.

#12 Vulpes (Marek Skruch)

Vulpes

Napisano Tydzień temu

@wacha123 no bo jest bezpośrednio związane. Jak to mawiają na wschodzie: pożywiom, uwidim. :-)

www.marekskruch.pl

#13 kulek855

kulek855
  • Użytkownik
  • 2022 postów

Napisano Wczoraj

Gdy w grę wchodzą pieniądze dobro przyrody schodzi na dalszy plan (nie mówię, że akurat w tym przypadku).

Co do artykułu - gość który 20 lat "bada wilki" wie na pewno więcej niż fotograf przyrody. Być może jego przypuszczenia są słuszne.

Użytkownik kulek855 edytował ten post Wczoraj

http://www.danielwdowiak.pl/

Vanitas vanitatum et omnia vanitas.

#14 kulek855

kulek855
  • Użytkownik
  • 2022 postów

Napisano Wczoraj

Miało być: "ktoś kto 20 lat.... "

Niestety nie mogę już edytować. 

http://www.danielwdowiak.pl/

Vanitas vanitatum et omnia vanitas.