Skocz do zawartości

Fotoprzyroda.pl używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem

Polub nas na Facebooku!       

x


Lis na wymarciu?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
23 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_winnetou_*

Guest_winnetou_*
  • Gość

Napisano 27 styczeń 2007 - 21:56

Przetaczały sie na forum dyskusje o rosnącej populacji lisa w Polsce i jego wpływie na zwierzyne drobną. Zainteresowanym polecam dyskusje tocząca się na forum łowieckim ( http://www.lowiecki.... ... 7&t=190117 - trzeba kliknąć, po otwarciu strony zamknąc i kliknąc raz jeszcze w link ).
Ja osobiście w swoich stronach nie widze spadku liczebności lisa, faktycznie nie było go zbytnio widać ale wystarczył snieg i mrozek a lisy idą na wab. A u Was?

#2 mateusz20

mateusz20

Napisano 27 styczeń 2007 - 23:20

Tak samo, jutro zbioruweczka na liski bedzie nareszcie.
zapraszam do siebie www.forum.woliera.com

#3 michalv (Michał Vogelgesang)

michalv
  • Lokalizacja:
    Ostrów Mazowiecka

Napisano 28 styczeń 2007 - 08:41

jutro zbioruweczka na liski bedzie nareszcie.

A co to właściwie znaczy?

Sprzęt: NIKON D300; 18-70DX; Tamron 150-600; SIGMA 50/2.8 MACRO, SIGMA 10-20, AF-S 300/4 1.4 1.7
Moja wizytówka


#4 Guest_winnetou_*

Guest_winnetou_*
  • Gość

Napisano 28 styczeń 2007 - 10:31

michalv, "zbiorówka" czyli polowanie zbiorowe - w myśl prawa polowanie przy wspólpracy przynamniej dwóch myśliwych.
Na lisa zbiorowo poluje się głównie z naganką obstawiając i pędzac trzcinowiska, małe śródpolne laski itp. ale trzeba wiedziec, że to mało skuteczny sposób. Lis przeważnie już w trakcie obstawiania miotu przez myśliwych z niego uchodzi i na takich polowaniach nie ma dużego pozyskania. Prawda jest taka, że to raczej pretekst do spotkania sie w większym gronie i... coś co daje poczucie, że w kwestii lisa coś się robi. Znacznie skuteczniejsze jest polowanie (także zbiorowe) z użyciem norowców. Myśliwi obstawiają wyjścia z nory a lisa wygania norowiec. Jest to skuteczne polowanie szczególnie w czasie cieczki, gdy w jednej norze może przebywać nawet kilka lisów.
Zaś najefetywniejszą metoda jest polowanie indywidualne w mroźne noce z wabikiem, choć ostatnimi czasy takie same efekty przynosi polowanie z norowcem na stogach.

#5 michalv (Michał Vogelgesang)

michalv
  • Lokalizacja:
    Ostrów Mazowiecka

Napisano 28 styczeń 2007 - 11:55

Dzięki winnetou, juz jest jaśniej :-)

Sprzęt: NIKON D300; 18-70DX; Tamron 150-600; SIGMA 50/2.8 MACRO, SIGMA 10-20, AF-S 300/4 1.4 1.7
Moja wizytówka


#6 mateusz20

mateusz20
  • Użytkownik
  • 65 postów

Napisano 28 styczeń 2007 - 12:42

I po polowanku, były 3 liski, w jednym miocie, ale na tym poprzestajismy bo zaczoł padać deszcz ze sniegiem.
zapraszam do siebie www.forum.woliera.com

#7 morav

morav
  • Lokalizacja:
    świętokrzyskie

Napisano 28 styczeń 2007 - 20:27

Panowie chyba fora pomyliliście, to nie forum myśliwskie :evil:

#8 mateusz20

mateusz20

Napisano 28 styczeń 2007 - 20:35

Wiemy tylko wymieniamy spostrzeżenia, co do poglądów i opinii a przy okazji wymieniamy się doświadczeniem i przeżyciami, proszę nie gniewaj się
zapraszam do siebie www.forum.woliera.com

#9 Guest_winnetou_*

Guest_winnetou_*
  • Gość

Napisano 28 styczeń 2007 - 20:37

Patrze i czytam : "Wolny temat. Rozmowy o wszystkim i o niczym", za chwile widzę "Panowie chyba fora pomyliliście[...]" i doznaję dysonasu poznawczego...
OK. Morav, jeżeli dla Ciebie problematyka spadku liczebności lisa nie łapie się do problematyki przyrodniczej to nie pozostaje nic innego jak usunięcie tego posta.

P.S. Ja osobiście cenię takze wiedze myśliwych i śmiem twierdzić, że niejednokrotnie więcej wiedzą co gdzie i jak w przyrodzie piszczy i dlatego podałem link do ich dyskusji. Jeśli korzystanie z wiedzy innych jest ponizej godności przyrodnika no to cóż... trudno. A off top z polowaniami sie zrobił dlatego, że próbowałem wyjaśnić co to "zbiorówka" - wszak wiedza nie parzy...
Pozdrawiam

#10 Roby

Roby
  • Lokalizacja:
    Warszawa

Napisano 28 styczeń 2007 - 20:50

winnetou, wiem że to wolny temat, ale jak można wywnioskować z wypowiedzi mateusza20 to ustrzelił lub przyczynił się dziś do ustrzelenia trzech lisów. Zapis 1. pkt Regulaminu forum brzmi:
1.Tematyką Forum Fotoprzyroda.pl jest obserwacja oraz fotografia dzikiej przyrody.

Sorry, ale to nie forum myśliwskie.

#11 morav

morav
  • Lokalizacja:
    świętokrzyskie

Napisano 28 styczeń 2007 - 20:52

winnetou, inną sprawą jest spadek liczebności lisa a inną relacje z polowań, a obawiam się, że wątek pójdzie w tym kierunku.
Były już takie rozmowy i wszyscy wiedzą jak się to zakończy :-/

Widzę, że poczułeś się urażony, nie było to moim zamiarem, zawsze ceniłem twoje wypowiedzi na forum.

#12 mateusz20

mateusz20
  • Użytkownik
  • 65 postów

Napisano 28 styczeń 2007 - 20:54

Roby, niestety się mylisz wszystkie lisy uszły cał, a ja nie strzelam bo niemam broni, moge strzelać wzrokiem albo aparatem
zapraszam do siebie www.forum.woliera.com

#13 mateusz20

mateusz20

Napisano 28 styczeń 2007 - 20:59

jesli mozna dodac to ja w powyszszym poście nie dychłem ani słowa ze zostały zabite tylko że były
zapraszam do siebie www.forum.woliera.com

#14 Roby

Roby
  • Lokalizacja:
    Warszawa

Napisano 28 styczeń 2007 - 20:59

Roby, niestety się mylisz wszystkie lisy uszły cał


Mateusz20, ok. w takim razie Twoje wcześniejsze wypowiedzi sugerowały coś innego. Ja przynajmniej tak to odebrałem. I myslę, że jeśli się myle to raczej nie 'niestety', a 'a szczęście' tych lisów :-) .

#15 mateusz20

mateusz20

Napisano 28 styczeń 2007 - 21:02

Szczeście Lisów, nieszczeście wszelkiego ptactwa które padnie ich ofiarą
zapraszam do siebie www.forum.woliera.com

#16 Guest_winnetou_*

Guest_winnetou_*

Napisano 28 styczeń 2007 - 21:03

Tematyką Forum Fotoprzyroda.pl jest obserwacja oraz fotografia dzikiej przyrody.

I ja sie z tym zgadzam, dlatego tez napisałem: "Ja osobiście w swoich stronach nie widze spadku liczebności lisa, faktycznie nie było go zbytnio widać ale wystarczył snieg i mrozek a lisy idą na wab."
Chciałem tez aby zainteresowani tematem podzielili się swoimi obserwacjami.

morav, jezeli dyskusja ma zejść na relację z polowań to ja prosze o usunięcie tematu.
Mam jednak nadzieję, że wiedze stricte myśliwska nie będzie na tym forum traktowana jak spuścizna barbarzyńców. Ja osobiście czerpię z jej pokładów...
Urażony? Nie skąd. Poprostu lubię jasność i klarowność i trochę się zdziwiłem, że taki temat nie mieści się w ramach wolnej dyskusji o przyrodzie.


Mateusz20 - czy nieszczescie? Taka jest natura.. a że zniekształcona przez człowieka.. to tylko siebie powinniśmy winić

#17 michalv (Michał Vogelgesang)

michalv
  • Zarządca
  • 14230 postów
  • Wiek: 49
  • Lokalizacja:
    Ostrów Mazowiecka

Napisano 28 styczeń 2007 - 21:15

Mateusz20, ja tez odczytałem twojego posta tak jak Roby, tzn, że upolowaliście 3 liski.
Dobrze, że to sprostowałeś.
winnetou, też mi się wydaje, że powinniśmy korzystać z wiedzy myśliwych, ale jeśli chodzi o relacje z polowań na tym forum to też jestem przeciw.
Wydaje się, ze wszystko zostało wyjaśnione. :-)
Proponuję :beer:

Sprzęt: NIKON D300; 18-70DX; Tamron 150-600; SIGMA 50/2.8 MACRO, SIGMA 10-20, AF-S 300/4 1.4 1.7
Moja wizytówka


#18 mateusz20

mateusz20
  • Użytkownik
  • 65 postów

Napisano 28 styczeń 2007 - 21:20

michalv, I popieram, a na przyszłość bedę pisał jaśniej aby nie było nie domuwień
zapraszam do siebie www.forum.woliera.com

#19 Roby

Roby
  • Lokalizacja:
    Warszawa

Napisano 28 styczeń 2007 - 21:30

a na przyszłość bedę pisał jaśniej aby nie było nie domuwień

Oki, z mojej strony też :beer:

#20 morav

morav
  • Zarządca
  • 3631 postów
  • Lokalizacja:
    świętokrzyskie

Napisano 28 styczeń 2007 - 21:59

To i ja się przyłączę :beer:





Podobne tematy Collapse

  Temat Podsumowanie Ostatni post

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych