Skocz do zawartości

Fotoprzyroda.pl używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem

Polub nas na Facebooku!       

x


Zdjęcie

Soczewka/konwerter makro - jaka ?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
41 odpowiedzi w tym temacie

#21 Narado

Narado
  • Małomówny
  • 33 postów
  • Lokalizacja:
    Vancouver

Napisano 16 maj 2016 - 23:31

Co to znaczy spore wymagania? Spore wymagania w stosunku do czego?Detalu ? Głębi ostrości? Bo te wymagania spełnia jedynie stack, a chyba nie o tym mówimy. Zachwycające jakością zdjęcia w 95% to własnie stack-i, czyli zdjęcia składane z 10 do nawet 200 klatek. Poza tym makro to nie tylko obraz bogaty w szczegóły ..... zajrzyj na forum makropasja.pl a zobaczysz tam w portfoliach wiele znakomitych zdjęć wykonanych lustrzankami uzbrojonymi w obiektywy z Raynox-em. Przykłady moich zdjęć z użyciem Raynox-a? Proszę :

22644001454_246f9db113_o.jpg26236658581_579e572137_o.jpg



#22 kulek855

kulek855
  • Użytkownik
  • 2042 postów
  • Lokalizacja:
    Z lasu

Napisano 17 maj 2016 - 15:33

By lustrzanka osiągnąć głębię ostrości zblizona do tej z aparatu kompaktowego należy mocno przymykać przysłonę, przez co czas naświetlania wzrasta i dlateg dla mnie jest to nie do zaakceptowania. Oczywiście można doświetlać lampą ale wtedy takie zdjęcie wiele traci. Jestem zwolennikiem naświetlania na druga kurtynę czyli w grę wchodzą dłuższe czasy naświetlania. Mam konto na wspomnianym przez Ciebie portalu.

Użytkownik kulek855 edytował ten post 17 maj 2016 - 15:36

ARTLIMITED

Vanitas vanitatum et omnia vanitas.


#23 Damian S (Damian Skiba)

Damian S
  • Użytkownik
  • 86 postów
  • Wiek: 45
  • Lokalizacja:
    Siemianowice Śląskie

Napisano 17 maj 2016 - 17:35

Ja czasem fotografowałem zestawem Sony 18-105 + Raynox 250
Szału nie ma, ale dramatu uważam też nie.

image.jpg



#24 Narado

Narado
  • Małomówny
  • 33 postów
  • Lokalizacja:
    Vancouver

Napisano 17 maj 2016 - 17:47

Jest całkiem przyzwoicie.... gdyby zastąpić zoom stałoognikowym 135 albo 200 mm było by jeszcze lepiej....



#25 Tropicielka

Tropicielka
  • Małomówny
  • 7 postów

Napisano 04 lipiec 2016 - 21:58

Miały być zdjęcia, ale hosting wariuje więc wrzucę później.
Mam soczewki makro (+10 i +20) i szału nie robią, z resztą tak jak się spodziewałam. Za to odwrócony Helios 44-M nawet z kitowym szkłem 18-55 potrafi zdziałać cuda :) Fotki wychodzą ładne, dość ostre, na prawdę znacznie lepsze rozwiązanie :) 
Edit: mam zdjęcia do porównania, może później kiedy indziej podrzucę coś jeszcze :)

soczewka +8
IMGP1118_zpswrtlpsap.jpg
 
soczewka +10
IMGP1117_zpsfz3mlo9y.jpg
 
soczewka +20
IMGP1123_zpslnxex8vy.jpg
 
i odwrócony obiektyw ;)
IMGP1116_zps4hh1i8mr.jpg

Użytkownik Tropicielka edytował ten post 04 lipiec 2016 - 22:03


#26 MichalR

MichalR

Napisano 04 lipiec 2016 - 23:22

Soczewki musza być dobrej jakości, ja używam Raynoxow, made in Japan, porządny sprzęt optycznie.

Wyssane z mTalk'a

#27 Narado

Narado
  • Małomówny
  • 33 postów
  • Lokalizacja:
    Vancouver

Napisano 05 lipiec 2016 - 00:00

Raynox to nie jest soczewka... jest to bardzo dobrej jakości konwerter z trzema soczewkami w dwóch grupach...



#28 MichalR

MichalR

Napisano 05 lipiec 2016 - 08:22

Nieważne czy konwerter czyli zestaw soczewek czy pojedyncze soczewki, ważne ze Raynoxy dają lepszą jakość niż zwykłe soczewki.
Teorie zostawmy teoretykom 😉

Wyssane z mTalk'a

Użytkownik MichalR edytował ten post 05 lipiec 2016 - 08:54


#29 Narado

Narado
  • Małomówny
  • 33 postów
  • Lokalizacja:
    Vancouver

Napisano 05 lipiec 2016 - 10:06

Dlatego właśnie Raynox jest lepszy jakościowo bo jest układem soczewek a nie jedną soczewką... Ta ostatnia często powoduje odkształcenia obrazu które niwelowane są przez zastosowanie układu soczewek.



#30 MichalR

MichalR

Napisano 05 lipiec 2016 - 10:10

dlatego tez poddalem pod rozwage zastosowanie Raynoxow zamiast pojedynczych soczewek.



#31 MichalR

MichalR

Napisano 05 lipiec 2016 - 10:14

Co to znaczy spore wymagania? Spore wymagania w stosunku do czego?Detalu ? Głębi ostrości? Bo te wymagania spełnia jedynie stack, a chyba nie o tym mówimy. Zachwycające jakością zdjęcia w 95% to własnie stack-i, czyli zdjęcia składane z 10 do nawet 200 klatek.

 

 

jako że fotografuje makro zamiast teoretyzować to chciałbym zauważyć że nie tylko stack spełnia wymagania co do porzadnego detalu jaki moze zadowolic jakies 99% makro-fotografów. stacki sa dobre do mniejszych stworzeń gdzie pojawiają się problemy z głębią ostrości i jej płytkością, natomiast na większych owadach nie ma problemu z uzyskaniem fajnego i szczegółowego zdjęcia z jednej klatki, trzeba się tylko dobrze ustawić względem fotografowanego obiektu.


Użytkownik MichalR edytował ten post 05 lipiec 2016 - 10:17


#32 PREM (Przemek Zięba)

PREM
  • Lokalizacja:
    Lublin

Napisano 05 lipiec 2016 - 18:24

jako że fotografuje makro zamiast teoretyzować to chciałbym zauważyć że nie tylko stack spełnia wymagania co do porzadnego detalu jaki moze zadowolic jakies 99% makro-fotografów. stacki sa dobre do mniejszych stworzeń gdzie pojawiają się problemy z głębią ostrości i jej płytkością, natomiast na większych owadach nie ma problemu z uzyskaniem fajnego i szczegółowego zdjęcia z jednej klatki, trzeba się tylko dobrze ustawić względem fotografowanego obiektu.

:thumbsup:



#33 Narado

Narado
  • Małomówny
  • 33 postów
  • Lokalizacja:
    Vancouver

Napisano 05 lipiec 2016 - 20:41

MaichaIR, to nie teoretyzowanie a podstawowa wiedza. I ta powinna Ci podpowiedzieć, że skoro mowa o makro konwerterach to nie chodzi tu duże owady , bo do nich nie ma sensu stosować makro konwertera a do obiektów  wymagających skal pow. 1:1. Zrób fotkę "gołym" obiektywem i powtórz ją z Raynox-em ... zobacz co dzieje się z głębią ostrości, a wszak piszemy tu o stosowaniu makro konwertera. Do fotografowania większych owadów takich jak motyle wystarczy skala odwzorowania 1:2 i tu nie ma problemu ze zmieszczeniem obiektu w głębi ostrości. Schody zaczynają się przy skalach pow. 1:1, kiedy zachodzi konieczność użycia makro konwertera. Tu niestety mój drogi rutyna i doświadczenie teorii nie przeskoczy, o czym jako praktyk powinieneś wiedzieć....



#34 MichalR

MichalR

Napisano 06 lipiec 2016 - 08:10

Że tak powiem  nie do końca masz rację, gdyz wszystko zależy od tego czym sie zdjęcia robi. Jak masz standardowy obiektyw (np 50mm) to również możesz nim zrobić makro, w skali poniżej 1:1, albo i nawet 1:1, w zależności co chcesz osiągnąc i jak duzy obiekt fotografujesz, dokładając do niego konwerter. Niekoniecznie trzeba od razu konwertery i soczewki stosować z obiektywami makro, tyle mi podpowiada kilkuletnie doświadczenie w tej materii. 

 

Podstawowe pytanie jest takie, co pytający chce uzyskac i na jakim sprzęcie, bo jak widać uogólnianie zwykle prowadzi do błędnych wniosków. Jeśli starczy mu skala 1:2 badz 1:1 i np wieksze owady bedzie fotografowal to z powodzeniem moze zastosowac DCR-250, niekoniecznie mając do dyspozycji dedykowany obiektyw macro, jesli skala będzie wykraczała pozza 1:1, to może zastosować odwrotne mocowanie i obiektyw 28mm, co będzie lepszym rozwiązaniem niż kiepskiej jakości soczewki. Jak ma makro obiektyw to tez zalezy o jakiej ogniskowej i  jakiej wielkosci obiekty bedzie fotografowal. I tak dalej i tak dalej...

 

najlepiej niech pytajacy sprecyzuje swoje wymagania, bedzie latwiej dojsc do jakichs sensownych wnioskow.

 

Punkt widzenia zależy od punktu siedzenia. Osobiscie nigdy nie stosowalem wiedzy ksiazkowej w fotografowaniu, bralem sprzet i szedlem w teren uczyc sie fotografii w praktyce. Nie stosowalem wzorow na obliczanie skali odwzorowania, bo na co to komu? Chyba dla wlasnej satysfakcji. A pare calkiem dobrych zdjec mi wyszlo z tej mojej praktycznej fotografii chyba. teoreie, jak wspomnialem, pozostawiam teoretykom, ktorzy zazwyczaj duzo gadaja a malo pokazuja :)

 

ps. przeczytalem watek od poczatku - tylu farmazonow o Raynoxie w polaczeniu z lustrzanka to w zyciu nie czytalem ;)



#35 Narado

Narado
  • Małomówny
  • 33 postów
  • Lokalizacja:
    Vancouver

Napisano 06 lipiec 2016 - 09:07

Podstawowy farmazon... Raynox-a łączy się z obiektywem a nie z lustrzanką... Moim podstawowym body jest Pentax K3 z kilkoma obiektywami makro w zakresie od 50  mm do 105 mmm, drugim body jest Olumpus OM-D-EM5 z Zuiko 60/2.8 makro. Do Olympusa często podpinam obiektywy Pentax-a czy też Kirona 105 makro i nie body decyduje u użyciu Raynox-a a obiektyw do niego podpięty. Raynox znacznie lepiej spisuje się przy ogniskowych powyżej 100 mm. Mam od kilku lat Raynox-a. Nie jestem jego fanem i rzadko go używam, ale jest on jakąś alternatywą w stosunku do relatywnie drogich obiektywów makro. Poza tym dyskusja odbiega od tego od czego się zaczęła. Napisałem że przy większych skalach odwzorowania (1:3, 1:5) uzyskanie zdjęcia bogatego w szczegóły całego obiektu bez stackowania zdjęć jest niewykonalne bez względu na to czy użyjesz obiektyw samego, z Raynox-em, odwrotki czy mieszka. 



#36 MichalR

MichalR

Napisano 06 lipiec 2016 - 09:20

nie łap mnie za słówka. napisano w watku ze nie poleca sie stosowania Raynoxa z lustrzankami, ze lepiej sie sprawuje z kompaktami ze wzgledu na lepsza glebie ostrosci wynikajaca z mniejszych rozmiarow matryc w aparatach kompaktowych. oczywiscie GO w kompaktach jest lepsza, ale to nie znaczy ze z lustrzanka i obiektywem do lustrzanki (zeby nie bylo ze Raynoxa podpinam prosto do puszki ;)) nie osiagnie sie bardzo fajnych rezultatow. kto tak twierdzi to albo nie do konca ogarnia fotografowanie makro, albo nigdy nie mial Raynoxa. jak zaczynalem zabawe w makro, stosowalem Raynoxa z obiektywem standardowym 50mm i spokojnie wieksze owady ładnie wypełniały mi kadr, a dodatkowo jakość obrazka nie cierpiala bo to optycznie fajny instrument, dobrej jakosci.

 

natomiast takie zdania jak "Zachwycające jakością zdjęcia w 95% to własnie stack-i, czyli zdjęcia składane z 10 do nawet 200 klatek." to sa totalne bzdury i przeklamania. stack wcale nie gwarantuje dobrej jakosci, bo trzeba go tez umiec zrobic, poskladac, obrobic, zadbac o swiatlo itp, itd. zachwycajace jakoscia zdjecia to nie tylko stacki, no ale to trzeba wyjsc poza fascynacje sprzetem i zaczac fotografowac.



#37 kulek855

kulek855
  • Użytkownik
  • 2042 postów
  • Lokalizacja:
    Z lasu

Napisano 06 lipiec 2016 - 09:36


kto tak twierdzi to albo nie do konca ogarnia fotografowanie makro, albo nigdy nie mial Raynoxa.

Nikt tak w wątku nie twierdzi. Da się zrobić dobre zdjęcie takim zestawem, niestety takiego zdjęcia jeszcze nie widziałem.

 

Natomiast dobre zdjęcia wykonane Raynoxem dcr250 z kompaktem widziałem.

Są tu: http://www.fotografiamakro.pl/


Użytkownik kulek855 edytował ten post 06 lipiec 2016 - 09:39

ARTLIMITED

Vanitas vanitatum et omnia vanitas.


#38 Narado

Narado
  • Małomówny
  • 33 postów
  • Lokalizacja:
    Vancouver

Napisano 06 lipiec 2016 - 09:36

Jeżeli cytujesz moją wypowiedź to rób to rzetelnie:

"Co to znaczy spore wymagania? Spore wymagania w stosunku do czego?Detalu ? Głębi ostrości? Bo te wymagania spełnia jedynie stack, a chyba nie o tym mówimy. Zachwycające jakością zdjęcia w 95% to własnie stack-i, czyli zdjęcia składane z 10 do nawet 200 klatek. Poza tym makro to nie tylko obraz bogaty w szczegóły ..... zajrzyj na forum makropasja.pl a zobaczysz tam w portfoliach wiele znakomitych zdjęć wykonanych lustrzankami uzbrojonymi w obiektywy z Raynox-em. Przykłady moich zdjęć z użyciem Raynox-a? "

Wypowiedź dotyczyła zdjęć o szczególnym znaczeniu głębi ostrości i detalu a nie ogólnie pojętej fotografii makro. Czy znajdziesz tu coś o nieprzydatności Rajnox-a przy stosowaniu go wraz z obiektywem w lustrzankach ?????

Naginasz wypowiedź pod swój wywód.... Forum ma służyć wymianie doswiadczeń a nie udowadnianiu ze moje jest mojsze od twojego... to mój ostatni post w tym temacie....



#39 kulek855

kulek855
  • Użytkownik
  • 2042 postów
  • Lokalizacja:
    Z lasu

Napisano 06 lipiec 2016 - 09:43

Bałagan Panowie robicie. Nie wiadomo kto do kogo pisze.


ARTLIMITED

Vanitas vanitatum et omnia vanitas.


#40 MichalR

MichalR

Napisano 06 lipiec 2016 - 09:47

Nikt tak w wątku nie twierdzi. Da się zrobić dobre zdjęcie takim zestawem, niestety takiego zdjęcia jeszcze nie widziałem.

 

Natomiast dobre zdjęcia wykonane Raynoxem dcr250 z kompaktem widziałem.

Są tu: http://www.fotografiamakro.pl/

 

noo, Benas to klasyka gatunku. ale wszystko zalezy od tego co sie fotografuje. do mniejszych owadow zestaw kompakt+raynox DCR-250 jest jak znalazl, ale uwierz mi ze i lustrzanka ze standardowym obiektywem da sie z Raynoxa wyciagnac bardzo fajne efekty. 







Podobne tematy Collapse

  Temat Podsumowanie Ostatni post

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych