Skocz do zawartości

Fotoprzyroda.pl używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem

Polub nas na Facebooku!       

x


Zdjęcie

Kokoszka (kurka wodna) - Gallinula chloropus


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
229 odpowiedzi w tym temacie

#1 stan1968

stan1968
  • Użytkownik
  • 173 postów
  • Wiek: 55
  • Lokalizacja:
    Telford /Anglia

Napisano 17 styczeń 2007 - 16:58

Kokoszka (kokoszka wodna, kurka wodna)
(Gallinula chloropus)


Wystepowanie

* Gallinula chloropus chloropus - Europa, północna Afryka, Azory, Wyspy Kanaryjskie, Wyspy Zielonego Przylądka oraz Azja po Półwysep Malajski, Japonię i Cejlon. Podgatunek cześciowo wędrowny, przeloty w marcu - kwietniu i wrześniu - listopadzie. Zimuje w basenie Morza Śródziemnego w subsaharyjskiej Afryce, na Bliskim Wschodzie i Azji Południowej. W Polsce nielicznie gnieździ się w całym kraju poza górami, liczniejsza na stawach rybnych i starorzeczach.
* Gallinula chloropus meridionalis - Afryka na południe od Sahary po Wyspę Świętej Heleny
* Gallinula chloropus pyrrhorrhoa - Madagaskar, Reunion, Mauritius i Komory
* Gallinula chloropus orientalis - Seszele, Wyspy Andamańskie, Archipelag Malajski, Filipiny i Palau
* Gallinula chloropus guami - północne Mariany
* Gallinula chloropus cachinnans - Ameryka Północna od Kanady po Panamę oraz Bermudy i Galapagos
* Gallinula chloropus sandvicensis - Hawaje
* Gallinula chloropus cerceris - Wielkie i Małe Antyle
* Gallinula chloropus barbadensis - Barbados
* Gallinula chloropus pauxilla - góry wschodniej Panamy, Kolumbii, Ekwadoru i Peru
* Gallinula chloropus garmani - Andy od Peru po Chile i Argentynę
* Gallinula chloropus galeata - Trynidad oraz niziny Ameryki Południowej od Gujany po północną Argentynę i Urugwaj.

Cechy gatunku

Brak wyraźnego dymorfizmu płciowego. Wierzch ciała oliwkowobrązowawy. Głowa, szyja, pierś i boki łupkowoszare. Brzuch białawy, zaś pokrywy podogonowe białe. Nogi długie, z bardzo długimi palcami, na bokach których znajdują się wąskie fałdy skóry. Na czole naga rogowa blaszka koloru czerwonego. Młode brązowe z zielonkawą blaszką. Pisklęta czarne z czerwoną plamą wokół dzioba. Poszczególne podgatunki nieco różnią się między sobą. Podgatunki Starego Świata mają blaszkę na czole w kształcie eliptycznym, najszerszą w części środkowej o zaokrąglonym szczycie. Podgatunki Nowego Świata mają niemal kwadratową blaszkę najszerszą na szczycie. G. c. meridionalis i G. c. orientalis mniejsze o stalowoszarych pokrywach skrzydłowych oraz bez oliwkowego odcienia wierzchu ciała. G. c. pyrrhorrhoa ma pokrywę podogonową barwy cielistej. G. c. guami jest ciemniejszy. G. c. cachinnans wygląda jak G. c. chloropus lecz ma odmienny kształt blaszki na czole i dłuższy dziób, nogi i palce. G. c. cerceris ma wierzch raczej oliwkowy. G. c. sandvecensis z dużą tarczą czołową i czerwonymi stopami. G. c. pauxilla jest mniejszy niż G. c. cachinnans i o szarobrązowym wierzchu ciała. G. c. garmani większy i ciemniejszy niż G. c. chloropus oraz o wierzchu w bardziej ołowianym odcieniu.

Wymiary średnie

dł. ciała ok. 28 - 40 cm
rozpiętość skrzydeł ok. 50 - 55 cm
waga ok. 170 - 490 g

Biotop

Zbiorniki wodne o zróżnicowanej wielkości z gęstą roślinnością podwodną oraz nadwodną.

Gniazdo

Na ziemi pod osłoną roślin, na zwałach trzcin w wodzie, na zatopionych przedmiotach lub na niskich gałęziach.

Jaja

W ciągu roku wyprowadza 1 do 4 lęgów (zazwyczaj 1 lub 2), składając w marcu - sierpniu (Europa), w porze deszczowej (wschodnia Afryka), lutym - wrześniu (środkowa Afryka), przez cały rok (południowa Afryka), kwietniu - czerwcu (Ameryka Północna) 5 do 11 jaj.


Wysiadywanie

Jaja wysiadywane są przez okres 17 do 22 dni przez obydwoje rodziców. Pisklęta opuszczają gniazdo po kilku dniach, dobrze pływają w 3 dniu życia, a nurkują w 8 dniu. Do tego czasu karmią je oboje rodzice, a pisklęta z późniejszych lęgów są również karmione przez starsze rodzeństwo. Już po opuszczeniu gniazda pisklęta długo w nim, lub w jednym z dodatkowych gniazd zbudowanych przez samca, nocują. Podczas rozpoczęcia drugiego lęgu pisklętami opiekuje się samiec.

Pożywienie

Pokarm mieszany. Zbiera go zarówno na lądzie, jak i na powierzchni wody i pod wodą. Dobrze pływa i nurkuje, a także chodzi po drzewach.

Ochrona

Objęty ochroną gatunkową ścisłą.



Mam nadzieje ze nie dubluje tego tematu :?: , ale szukalem i nie znalazlem , wiec prosze sie ujawniac jesli macie fotki tego cudaka :-D
1.
Dołączona grafika
2.
Dołączona grafika
3.
Dołączona grafika
4.
Dołączona grafika

#2 nieudacza (Marcin Perkowski)

nieudacza
  • Użytkownik
  • 1022 postów
  • Wiek: 46
  • Lokalizacja:
    Białystok

Napisano 17 styczeń 2007 - 17:37

witam, moje foty to niestety tylko kokoszka - młodziak, nie jest tak ładna jak dorosła bestyjka ;-) no i foty robione jak miałem aparat drugi miesiąc, a na manualu robiłem dopiero od miesiąca. można było dużo lepiej sfocić ten obiekt ;-)
5.
Dołączona grafika
6.
Dołączona grafika

http://marcinperkowski.pl/

Canon 7D + 500/4L IS


#3 Dunadan

Dunadan
  • Lokalizacja:
    Warszawa

Napisano 17 styczeń 2007 - 18:38

Troszkę poucinany :D ale jest OK ;-)

:ninja:


#4 michalv (Michał Vogelgesang)

michalv
  • Lokalizacja:
    Ostrów Mazowiecka

Napisano 17 styczeń 2007 - 21:23

stan1968, ciekawy obiekt, ale trochę ginie w tle.

nieudacza, zdjęcia nie takie złe, tylko ogonka żal... :-)

Sprzęt: NIKON D300; 18-70DX; Tamron 150-600; SIGMA 50/2.8 MACRO, SIGMA 10-20, AF-S 300/4 1.4 1.7
Moja wizytówka


#5 stan1968

stan1968
  • Użytkownik
  • 173 postów
  • Wiek: 55
  • Lokalizacja:
    Telford /Anglia

Napisano 17 marzec 2007 - 18:42

Male co nieco z dzisiaj :mrgreen:
7.
Dołączona grafika
8.
Dołączona grafika
9.
Dołączona grafika

#6 michalv (Michał Vogelgesang)

michalv
  • Lokalizacja:
    Ostrów Mazowiecka

Napisano 17 marzec 2007 - 20:05

Fajne ptaszydło :-D
Podoba mi się 9, choć oczko chyba ciut nieostre.

Sprzęt: NIKON D300; 18-70DX; Tamron 150-600; SIGMA 50/2.8 MACRO, SIGMA 10-20, AF-S 300/4 1.4 1.7
Moja wizytówka


#7 stan1968

stan1968
  • Użytkownik
  • 173 postów
  • Wiek: 55
  • Lokalizacja:
    Telford /Anglia

Napisano 21 marzec 2007 - 21:31

No to jeszcze cosik z dzisiaj :->
10.
Dołączona grafika

#8 sauer

sauer
  • Użytkownik
  • 1395 postów
  • Lokalizacja:
    Kościerzyna

Napisano 22 marzec 2007 - 18:36

W pionowym kadrze byłoby znacznie lepiej ;-) -byłoby odbicie. :-D
Moja galeria: http://foto.recenzja... ... -6188.html

Canon 30D+Canon 10-22 IS USM+Pol-Cir+Statyw i głowica Manfrotto+szkiełka M-42 :D

#9 stan1968

stan1968
  • Użytkownik
  • 173 postów
  • Wiek: 55
  • Lokalizacja:
    Telford /Anglia

Napisano 22 marzec 2007 - 21:12

W pionowym kadrze byłoby znacznie lepiej ;-) -byłoby odbicie. :-D


Wstaw tu taka , to ja zrobie z odbiciem ;-) :mrgreen:
Pozdrawiam :beer:

#10 sauer

sauer
  • Użytkownik
  • 1395 postów
  • Lokalizacja:
    Kościerzyna

Napisano 23 marzec 2007 - 07:31

stan1968, przecież wiesz, że nie wstawię, bo nie mam, a takie zdjęcie jest niemożliwe dla mnie, chyba, żebym był tak blisko, że 200mm by wystarczyło :mrgreen:
Ja tylko mówię jak byłoby lepiej :->
Moja galeria: http://foto.recenzja... ... -6188.html

Canon 30D+Canon 10-22 IS USM+Pol-Cir+Statyw i głowica Manfrotto+szkiełka M-42 :D

#11 stan1968

stan1968
  • Użytkownik
  • 173 postów
  • Wiek: 55
  • Lokalizacja:
    Telford /Anglia

Napisano 23 marzec 2007 - 10:16

stan1968, przecież wiesz, że nie wstawię, bo nie mam, a takie zdjęcie jest niemożliwe dla mnie, chyba, żebym był tak blisko, że 200mm by wystarczyło :mrgreen:
Ja tylko mówię jak byłoby lepiej :->


Mowisz , ze nie ?? a ja wiem ze mozesz , to zdjatko bylo zrobione przy 168mm + godzina lezenia plackiem coby ptaszydlo podeszlo dosc blisko :mrgreen:

Wiec nie poddawaj sie :punk:

#12 sauer

sauer
  • Użytkownik
  • 1395 postów
  • Lokalizacja:
    Kościerzyna

Napisano 23 marzec 2007 - 11:57

Nie poddaję się...na dodatek u mnie nie bardzo z kokoszkami, ale za to są perkozy do których w tym roku się przymierzam :-D
Moja galeria: http://foto.recenzja... ... -6188.html

Canon 30D+Canon 10-22 IS USM+Pol-Cir+Statyw i głowica Manfrotto+szkiełka M-42 :D

#13 stan1968

stan1968
  • Użytkownik
  • 173 postów
  • Wiek: 55
  • Lokalizacja:
    Telford /Anglia

Napisano 23 marzec 2007 - 17:48

Dawaj perkozy , Dawaj :punk: . Bo moje jakie sa to widac :-/ i chyba lepiej nie bedzie :cry:
( ale bede prubowal :mrgreen:)
Wiec zycze Ci wspanialych perkozowych fotek :beer:

#14 sauer

sauer
  • Użytkownik
  • 1395 postów
  • Lokalizacja:
    Kościerzyna

Napisano 24 marzec 2007 - 07:33

Dziękuję :-) W wakacje perkozy będą miały całkiem przekichane :mrgreen:
Moja galeria: http://foto.recenzja... ... -6188.html

Canon 30D+Canon 10-22 IS USM+Pol-Cir+Statyw i głowica Manfrotto+szkiełka M-42 :D

#15 stan1968

stan1968
  • Użytkownik
  • 173 postów
  • Wiek: 55
  • Lokalizacja:
    Telford /Anglia

Napisano 28 marzec 2007 - 10:23

Mialo byc w pionowym kadrze , to i jest ;-)
11.
Dołączona grafika

A tu juz zwyczajnie :mrgreen:
12.
Dołączona grafika
13.
Dołączona grafika

#16 Dunadan

Dunadan
  • Lokalizacja:
    Warszawa

Napisano 28 marzec 2007 - 11:58

Świetne zdjęcia. Tło choć zabałaganione wcale mi nie przeszkadza. Wręcz przeciwnie - pokazuje świetnie środowisko w jakim ptak czuje się najlepiej.

:ninja:


#17 sauer

sauer
  • Użytkownik
  • 1395 postów
  • Lokalizacja:
    Kościerzyna

Napisano 28 marzec 2007 - 12:55

Kurcze...na 11 przypomina czatującą czaplę :mrgreen:
Moja galeria: http://foto.recenzja... ... -6188.html

Canon 30D+Canon 10-22 IS USM+Pol-Cir+Statyw i głowica Manfrotto+szkiełka M-42 :D

#18 stan1968

stan1968
  • Użytkownik
  • 173 postów
  • Wiek: 55
  • Lokalizacja:
    Telford /Anglia

Napisano 28 marzec 2007 - 13:36

Dunadan , sauer dzieki . Faktycznie trudno spotkac te cudaki w "niezabałaganionym" otoczeniu..... ale moze kiedys ;-)

Pozdrawiam :beer:

#19 mmsko

mmsko
  • Użytkownik
  • 507 postów
  • Lokalizacja:
    konin

Napisano 28 marzec 2007 - 14:29

Faktycznie trudno spotkac te cudaki w "niezabałaganionym" otoczeniu


W takim razie spróbuj bardziej rozmyć tło.
Nikon

#20 Roby

Roby
  • Lokalizacja:
    Warszawa

Napisano 28 marzec 2007 - 20:43

Stan nr 13 bardzo mi się podoba, może tylko niżej dałbym kokoszkę, a więcej góry nad nią.





Podobne tematy Collapse

  Temat Podsumowanie Ostatni post

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych