Skocz do zawartości

Fotoprzyroda.pl używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem

Polub nas na Facebooku!       

x


Zdjęcie

Wybór systemu do ptaszenia (zestaw do 9500 zł)


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
115 odpowiedzi w tym temacie

#1 pentaksiara

pentaksiara
  • Użytkownik
  • 52 postów

Napisano 16 marzec 2014 - 11:34

Witam,

pisałam kiedyś o moich poszukiwaniach sprzętu i rozczarowaniu, jakie przyniosło. Postanowiłam przegryźć temat jeszcze raz (gryzę codziennie od miesiąca i już zęby zgryzłam), w końcu kwota jaką chciałabym przeznaczyć na zakup jest - dla mnie - ogromna i wiem, że będzie to wybór na następnych kilka lat, a utopić kasę nietrudno...

Początkowo brałam pod uwagę zakup 7D z 400/5.6 L lub K-5IIs z 300/4. Nikona pomijałam. Teraz jednak zaczęłam się nad nim zastanawiać i sprawa wygląda tak:

- Canon - z 7d i 400-tki widziałam ogromną ilość pięknych zdjęć i wiem, że jest to rewelacyjny zestaw, mnie jednak 7D rozczarował, nie spodziewałam się, że puszka za 4 tys. da takie zaszumione zdjęcia, mój o połowę tańszy Pentax k-r radzi sobie o niebo lepiej! Wiem, że zdjęcia można odszumiać w programach graficznych, ale mnie cieszy fotografia, a postprodukcja już nie bardzo... Owszem, delikatna ingerencja w co któreś ujęcie wchodzi w grę, ale nie poprawianie każdego zdjęcia z serii, po wyjeździe w plener nie miałabym życia :) Analogowe czasy mnie rozpieściły (nie wywoływałam zdjęć sama) - robiłam zdjęcia, zanosiłam do labu, a potem zostawało tylko oglądać i się cieszyć :) 7D raczej nie wchodzi w grę, ale nie mam pojęcia co mogłoby wystąpić jako zamiennik, megaszybki AF nie jest dla mnie priorytetem, ptaki w locie fotografuję nawet wolną wiertarą DA 55-300, a za sobą mam etap ptaszenia kitem 18-55 :D Widziałam, że niektórzy z powodzeniem fotografują starszymi korpusami (350D, 500/550D - m.in. Tomasz Wilk, Piotr Górny - obydwaj z BW), ale nie znam zalet i wad takiego zestawu, spotkałam się jednak z opiniami, że niepełne klatki Canona to niestety z roku na rok coraz gorsza półka, dlatego szukam innego rozwiązania, zwłaszcza że zależy mi na głębi kolorów i szerokiej rozpiętości tonalnej, a tego Canon chyba nie oferuje. Jednak to szkło...

- Nikon - głębia kolorów i rozpiętość tonalna (podobnie jak w Pentaksie) to chyba przepaść w stosunku do korpusów Canona, bardzo mi również odpowiada kolorystyka kadrów z tego systemu (wiem, że można to zmienić w programie graficznym, wiem...). Po przeglądnięciu oferty szkieł podłamałam się jednak, chyba jedynie 300/4 wchodziłaby w grę. I to Pentax uchodzi za firmę, która nie oferuje szkieł systemowych dla ptasiarzy? W moim odczuciu tu sytuacja jest podobna, przynajmniej jeśli chodzi o budżetowe szkła (zoomy 55/70-300 pomijam). Nie wiem, jak przedstawia się jakość zdjęć z konwerterami systemowymi i gdzieś obiło mi się o uszy (a raczej oczy), że coś tam z konwerterem nie działa.

- Pentax - również zastanawiałam się nad 300/4, oprócz głębi kolorystycznej i rozpiętości tonalnej jaką oferuje system otrzymuję stabilizację, bo jest w korpusie, ale jakość telekonwertera jest póki co zagadką. Pentaksowego odwzorowania kolorów na zdjęciach z puszki nie lubię :)

Najchętniej wzięłabym korpus Nikona, ewentualnie Pentaksa i szkło 400-tkę, to rozwiałoby mój dylemat, choć z drugiej strony minimalna odległość nieco zbyt duża. 

Chciałabym, żeby puszka nie była typową puszką do ptaszenia, ale również do fotografii krajobrazów (a tu chyba rozpiętość tonalna ma znaczenie) czy prób makro. Ma to być wybór na lata. Wiem, że sprzęt to nie wszystko, ale może ułatwić pracę lub uprzykrzyć życie i odebrać radość z fotografowania, więc chcę temat przemielić na n-tą stronę :) Wiem, że nikt za mnie nie wybierze, ale niestety nie mam znajomych ptasiarzy-fotografów, którzy mogliby mi użyczyć na chwilę sprzętu w plenerze czy choćby coś poradzić. Wiem, że większość zdjęć, na jakie trafiam są z zestawu 7D+400, ale nie wiem czy zaakceptowałabym te szumy, nie wiem, jak sprawa wygląda przy dobrym świetle, ktoś pisał, że szumy są nawet przy ISO 200... Nie wiem też jak sprawa wygląda na innych korpusach, spotkałam się z opinią, że puszki amatorskie dają bardziej wygładzone zdjęcia, ale sztucznie, bo kosztem ostrości...

Pozdrawiam!



#2 0426 (Łukasz Tworek)

0426
  • Użytkownik
  • 142 postów
  • Lokalizacja:
    Jastkowice

Napisano 16 marzec 2014 - 12:37

Z tego co czytam to zestaw za 9500zł może nie spełnić twoich oczekiwań. Producenci nie są głupi i pakują najlepszych osiągów, a ku takim się skłaniasz, do sprzętu ze średniej półki. Mówię tu o szumach i dynamice tonalnej które siłą rzeczy są lepsze w droższych, małoobrazkowych puszkach. Choć nie wiem jak to wygląda poza Canonem i Nikonem. Inna kwestią jest czy kiedyś planujesz iść w więcej niż 300-400 mm, jeśli nie to system który oferuje takie ogniskowe rzędu do 400 mm i obrazek z puszki który Ci odpowiada powinien w zupełności wystarczyć.



#3 siwy49

siwy49
  • Użytkownik
  • 284 postów
  • Lokalizacja:
    Kielce

Napisano 16 marzec 2014 - 12:38

Ja w tej kwocie proponuję Nikona D3 + Nikkor 300/4.



#4 nemos_22

nemos_22
  • Lokalizacja:
    Ożarów

Napisano 16 marzec 2014 - 13:03

pentaksiara, dokup sobie sonnara 300/4, za reszte pojedziesz na super wczasy i ciesz sie zyciem ;)


Użytkownik nemos_22 edytował ten post 16 marzec 2014 - 13:04

Pentax k10d, kit 18-55, SMC A Pentax 70-210/4, pentacon 300/4

#5 Harvester (Tomek J. Kierkowicz)

Harvester
  • Lokalizacja:
    Kraków

Napisano 16 marzec 2014 - 13:17

Ja w tej kwocie proponuję Nikona D3 + Nikkor 300/4.

D3 to świetna puszka, ale ja bym jej tu nie polecił. W tym budżecie będzie ciężko znaleźć niezajechaną sztukę. Matryc ma już swoje lat i może zawieść (szumy, kolorystyka, rozpiętość tonalna). Poza tym 12mpx FX z 300mm to nie za dużo. Ja poleciłbym N D600. Co zyskujemy? Znacznie lepszą matryce - lepsza rozpiętość i kolory, mniejsze szumy, wyższe ISO i więcej mpx (można cropnąć). Ponadto: filmowanie w niezłej jakości, wbudowana lampa no i jednak to nowsza puszka. Co tracimy? Ergonomię, wolniejszy AF z 39 zamiast 51 punktów, mniej klatek/s, mniejszy bufor (chyba). Pewnie kilka rzeczy się jeszcze znajdzie i na + i na -.

D700 (ta sama matryca co w D3) nie zrobił na mnie dużego wrażenia jakością obrazu, D600 to duży skok.  Jest jeszcze D7100, ale tego nie znam. 


Użytkownik Harvester edytował ten post 16 marzec 2014 - 13:18

FB

tomaszkierkowicz.manifo.com


#6 Ledwozipie (Bartosz Bujała)

Ledwozipie
  • Użytkownik
  • 144 postów
  • Wiek: 43
  • Lokalizacja:
    Gdańsk

Napisano 16 marzec 2014 - 14:11

Nie jestem "na czasie" w temacie sprzętu foto, ale zastanawia mnie co się w tej materii zmieniło? Wybór systemu ze względu na aktualnie najlepsze body mieszczące się w budżecie? Kiedyś panowała na tym forum opinia "kup najlepszy obiektyw na jaki cie stać i body na które zostanie ci reszta" i dyskusja bardziej poszła by w kierunku czy 400L czy 300/4 innego systemu.


Sigma 400/5,6 APO TeleMacro


#7 siwy49

siwy49
  • Użytkownik
  • 284 postów
  • Lokalizacja:
    Kielce

Napisano 16 marzec 2014 - 14:23

D700 (ta sama matryca co w D3) nie zrobił na mnie dużego wrażenia jakością obrazu, D600 to duży skok. Jest jeszcze D7100, ale tego nie znam.


Tak na marginesie miałeś kiedyś do czynienia z D3, czy jesteś zwykły teoretyk?
Podobna sytuacja była z D3x miał tą samą matrycę co Sony Alfa (nie pamiętam wersji) tylko że Sony do pięt nie dorastał Nikonowi, tak samo jest z D700 a D3.
Na wszystkich forach fotograficznych jest kupa dyskutantów teoretyków, którzy wypisują brednie i wszystko dla nich poczynając od AF, ISO, WB itd. nie pasuje.
Każdy z takich dyskutantów chciałby aby producenci stworzyli aparat ich marzeń i najlepiej jak by kosztował 1000zł  (nie bierz tego do siebie - piszę tak ogólnikowo), tak samo się ma z optyką - niestety optyka dla ptasiarzy to optyka z górnej półki, a cena ich wiadomo b. droga i to nie tylko u nas ale i w całej Unii Europejskie.
Na zakończenie tej tyrady - używam od paru lat D3 i jestem b. zadowolony i nie zamierzam zmieniać na D4 który w stosunku do D3 nie jest jakąś wielką rewolucją aby dopłacać kupę kasy.



#8 Harvester (Tomek J. Kierkowicz)

Harvester
  • Lokalizacja:
    Kraków

Napisano 16 marzec 2014 - 15:04

Jak czegoś nie milem w łapach to się nie wypowiadam. D3 krótko, bo krótko ale miałem okazję przestrzelać i coś tam mogę napisać. D700 miałem przez kilak tygodni - większe doświadczenie z korpusem. Jak dla mnie jakość obrazka z D3 i D700 nie podchodzi do D600 czy D800 (D4 nie znam), a to dla mnie najważniejsze kryterium. 

Mi się marzy D4s z matrycą z D800 w cenie D600 (lub mniej). ;) A tak musiałem wybrać dla siebie optymalny korpus. 

Dla ciebie D3 jest optymalny, dla mnie D600, różne priorytety.  

 

Nie jestem "na czasie" w temacie sprzętu foto, ale zastanawia mnie co się w tej materii zmieniło? Wybór systemu ze względu na aktualnie najlepsze body mieszczące się w budżecie? Kiedyś panowała na tym forum opinia "kup najlepszy obiektyw na jaki cie stać i body na które zostanie ci reszta" i dyskusja bardziej poszła by w kierunku czy 400L czy 300/4 innego systemu.

 

Jak najbardziej się zgadzam. Tylko właśnie, który obiektyw jest tym najlepszym? ;) Szczerze mówiąc dla mnie 400L, ale nie będę dla niego systemu zmieniać bo znów Nikon ma dla mnie przewagę w innych typach szkieł (i puszkach).  


Użytkownik Harvester edytował ten post 16 marzec 2014 - 15:08

FB

tomaszkierkowicz.manifo.com


#9 obiektywny (Paweł)

obiektywny
  • Małomówny
  • 26 postów
  • Wiek: 41
  • Lokalizacja:
    Swarzędz

Napisano 16 marzec 2014 - 16:44

@pentaksiara, skoro siedzisz w systemie Pentaksa, to właśnie tu bym szukał puszki dla siebie. Brałbym pod uwagę dwie puszki: Pentax K-5IIs lub K-3.  Na plus przemawia choćby rewelacyjna współpraca ze szkłami manualnymi (żaden system Ci tego nie da, co oferuje na tym polu właśnie Pentax) ;)



#10 Ledwozipie (Bartosz Bujała)

Ledwozipie
  • Użytkownik
  • 144 postów
  • Wiek: 43
  • Lokalizacja:
    Gdańsk

Napisano 16 marzec 2014 - 17:32

@Harvester, nie wytypujemy "zwycięzcy" ;) , można jedynie wypisać szkiełka z różnych systemów które mieszczą się w budżecie koleżanki.

W Canonie widziałbym dwie opcje:

400/5,6L o tym obiektywie już tyle napisano że...

300/4 IS + tc 1,4 na plus stabilizacja, dwie ogniskowe i f/4 też czasem ważniejsze od dodatkowych 100mm.

Jeśli obrazek z 7d koleżankę rozczarował, to może używany 5d mkII+400/5,6L?

Opcje w N i P pozostawiam użytkownikom tych systemów.


Sigma 400/5,6 APO TeleMacro


#11 kabat22a

kabat22a
  • Użytkownik
  • 88 postów
  • Wiek: 28
  • Lokalizacja:
    Przysucha

Napisano 16 marzec 2014 - 17:35

albo  używany  6d


Użytkownik kabat22a edytował ten post 16 marzec 2014 - 17:38

canon 600d kit , Canon EF 70-300mm f/4-5.6 IS USM , Canon EF 50mm f/1.8 II
http://kamil-fotografia.manifo.com/

#12 Harvester (Tomek J. Kierkowicz)

Harvester
  • Lokalizacja:
    Kraków

Napisano 16 marzec 2014 - 17:58


nie wytypujemy "zwycięzcy"  , można jedynie wypisać szkiełka z różnych systemów które mieszczą się w budżecie koleżanki.

No własnie. :)

 

Jednak warto pamiętać, że puszka to jednak drugi najważniejszy element, a czasem nawet ważniejszy niż optyka. Dlatego wybrałbym Nikona. Mimo, że w C jest świetne 400/5,6 to jednak nie ma odpowiedniego body, a 300/4 Nikona tylko nieznacznie ustępuje w/w elce. Ponadto fotografia nie ogranicza się tylko do teleobiektywów. 

Oczywiście to tylko moja subiektywna opinia. 


FB

tomaszkierkowicz.manifo.com


#13 Ledwozipie (Bartosz Bujała)

Ledwozipie
  • Użytkownik
  • 144 postów
  • Wiek: 43
  • Lokalizacja:
    Gdańsk

Napisano 16 marzec 2014 - 18:01

@kabat22a, lub którykolwiek z wymienionych... Każdy daje możliwość wykonania zdjęcia które urywa dolną część pleców...

@Hervester, daleko mi do "Taliba" z pod znaku C  ;)


Użytkownik Ledwozipie edytował ten post 16 marzec 2014 - 18:07

Sigma 400/5,6 APO TeleMacro


#14 Argo (Michał Przystaś)

Argo
  • Lokalizacja:
    Warszawa

Napisano 16 marzec 2014 - 18:11

@pentaksiara, skoro 7d cię rozczrowal to może 70d, to nowa puszka ale urzytkownicy sobie chwalą, do tego tańsza (więcej zostaje na szkło :) ) Puszką tą focą @Szczepan i @Qgito, obejżyj ich zdjęcia, poproś ich to może podeślą Ci raw'y. Co do szkła to 400 L 5.6 to bardzo dobre szkło lecz jednak jeśli chcesz focić z ręki to proponowałbym coś ze stabilizacją. Np 300 L 4 IS i do tego TC 1.4x
Canon 7D | Sigma 18-200 | Canon EF 100mm f/2,8L macro | Canon EF 300mm f/2.8L IS | TC 1.4x III | TC 2x III

https://www.facebook...ystasfotografia

#15 siwy49

siwy49
  • Użytkownik
  • 284 postów
  • Lokalizacja:
    Kielce

Napisano 16 marzec 2014 - 18:42

pentaksiara - musisz jednak sama zdecydować bo tu jest jak w przysłowiu "każda pliszka własny ogon chwali"
Zawzięci zwolennicy Canona będą Ci polecali system Canona, Nikoniarze - Nikona, wniosek jest jeden zarówno system Canona jak i Nikona jest dobry, a może inny to Ty musisz zdecydować tym bardziej że fundusz masz ograniczony.


Użytkownik siwy49 edytował ten post 16 marzec 2014 - 18:43


#16 Ark (Arkadiusz)

Ark
  • Użytkownik
  • 2221 postów

Napisano 16 marzec 2014 - 18:45

Na forum Canona piszą, że 70D ma tylko nieznacznie niższy poziom szumu w stosunku do 7D.

Jeżeli priorytetem ma być szum, a raczej jego brak to piwinnaś skłonić się ku pełnej klatce. I tu chyba wygrywa Canon, bo ma wspomnianą tu 400-setkę.
Zaproponowany wyżej D3 + 300f/4 to zapewne dobry zestaw, a nawet bardzo dobry, ale do czatowni ;-).

Nikon D7100 ma bardzo niski poziom szumu (jak na body DX). Mam to body i często pstrykam na ISO 4000. Oczywiscie na tej czułości widać szum, ale ja pstrykam w lesie i wolę mieć drobny szum na zdjęciu niż kolorową "papkę". Problemem w systemie Nikona jest "tylko" systemowy obiektyw w "dobrej" cenie o ogniskowej powyżej 300mm. Co prawda Tamron 150-600 zbiera bardzo dobre opinie, ale nie każdemu pasuje takie rozwiązanie.
Gdybym stał przed wyborem systemu mając do dyspozycji 9500pln, a priorytetem byłyby szumy, myślę, że byłby to pełnoklatkowy Canon + 400f/5.6 ;-)

Wysłane za pomocą Tapatalk 2


...spokój grabarza...

 

http://www.listkiewicz.eu


#17 siwy49

siwy49
  • Użytkownik
  • 284 postów
  • Lokalizacja:
    Kielce

Napisano 16 marzec 2014 - 19:00

Zaproponowany wyżej D3 + 300f/4 to zapewne dobry zestaw, a nawet bardzo dobry, ale do czatowni ;-).

 

A to czemu?
Wystarczy dołożyć TC 1,4 i będzie to samo co pełno klatkowy Canon + 400f/5.6. ;)



#18 Ark (Arkadiusz)

Ark
  • Użytkownik
  • 2221 postów

Napisano 16 marzec 2014 - 19:07


A to czemu?
Wystarczy dołożyć TC 1,4 i będzie to samo co pełno klatkowy Canon + 400f/5.6.

TC 1,4 to kolejny wydatek ;-). A jak wspomniał @Harvester, kupić niezajechane D3 + N300f/4 i zamknąć się w budżecie 9500pln i tak będzie ciężko :-).

Pozdrawiam!


...spokój grabarza...

 

http://www.listkiewicz.eu


#19 siwy49

siwy49
  • Użytkownik
  • 284 postów
  • Lokalizacja:
    Kielce

Napisano 16 marzec 2014 - 19:16

TC 1,4 to kolejny wydatek ;-). A jak wspomniał @Harvester, kupić niezajechane D3 + N300f/4

 
Jest w tej chwili do kupienia body D3 z przebiegiem ok 50k za nieduże pieniądze co przy takim przebiegu to puszka nie do zajechania - pewnie przetrzyma niejedno z nowych puszek Nikona, chyba że ktoś lubi często zmiany sprzętu. :)



#20 dawko

dawko
  • Użytkownik
  • 800 postów
  • Lokalizacja:
    Golub-Dobrzyń

Napisano 16 marzec 2014 - 19:23

Zapewniam Cie ze obrazek  z fx cropowany(w ramach zdrowego rozsądku ) da lepszy rezultat niż goły z dx. O plastyce, pracy na wysokim iso a tym samym  przewadze puszki pełno klatkowej chyba nie trzeba pisać.. Ja bym na Twoim miejscu celował w 6d. Ale jak już siwy49 wspomniał ze każdy będzie chwalił system w którym obecnie sam jest.


Użytkownik dawko edytował ten post 16 marzec 2014 - 19:29






Podobne tematy Collapse

  Temat Podsumowanie Ostatni post

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych