Skocz do zawartości

Fotoprzyroda.pl używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem


Zdjęcie

Aparata kompaktowy


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
29 odpowiedzi w tym temacie

#1 Krzysiek93 (Krzysiek)

Krzysiek93
  • Małomówny
  • 95 postów
  • Lokalizacja:
    Racibórz

Napisano 28 grudzień 2013 - 09:09

Jest tu jakaś osoba która robi zdjęcia kompaktem?



#2 kulek855

kulek855
  • Użytkownik
  • 2042 postów
  • Lokalizacja:
    Z lasu

Napisano 28 grudzień 2013 - 09:30

Są takie osoby.

Kompaktem najlepiej robić makro.

Przykładem może być Paweł : http://benas.atspace.com/

 

Jeżeli chodzi o ssaki i ptaki to o kompakcie zapomnij. W tym przypadku powiedzenie: "to fotograf robi zdjęcie a nie aparat" jest po prostu śmieszne. W fotografii przyrodniczej największe znaczenie ma kasa. Masz kasę to masz sprzęt, nawet jeżeli zdjęć nie umiesz robić i nie znasz się na przyrodzie to wystarczy wynająć czatownię i problem z głowy. :D

Więc podsumowując - jeżeli chcesz robić makro możesz kupić kompakt, jeżeli ptaki i ssaki bez dobrego obiektywu i lustrzanki się nie obejdzie.


Użytkownik kulek855 edytował ten post 28 grudzień 2013 - 09:37

ARTLIMITED

Vanitas vanitatum et omnia vanitas.


#3 Krzysiek93 (Krzysiek)

Krzysiek93
  • Małomówny
  • 95 postów
  • Lokalizacja:
    Racibórz

Napisano 28 grudzień 2013 - 11:00

No to jest ten problem ta kasa,jest lustrzanka za 1200 zł CANON 1100D (18-55mm DCIII) ale jeszcze mi brakuje

   

#4 asfoto (Andrzej Smoliński)

asfoto
  • Lokalizacja:
    Brzuśce/pomorskie

Napisano 28 grudzień 2013 - 11:57

Poczytaj TEN temat, może trochę rozjaśni... 

 

Edit... ok to Twój temat :) wiec znasz to  

...ale fakt, lepiej poczekaj spokojnie i kup lustro, na wiosnę jak wszystko się ruszy będziesz miał nowy sprzęt i energię do pracy :)


Użytkownik asfoto edytował ten post 28 grudzień 2013 - 12:00

Nikon D500 T17-50 VC, S 150 OS, Samyang 8mm
Facebook


#5 kulek855

kulek855
  • Użytkownik
  • 2042 postów
  • Lokalizacja:
    Z lasu

Napisano 28 grudzień 2013 - 12:27

@Krzysiek93

Jeżeli będziesz chciał "focić" na własną rękę przyrodę to będzie bardzo ciężko gdyż trzeba:

 

- poznać każdego fotografowanego "zwierza", znać jego tryb życia, zwyczaje, siedlisko itp.

- umieć go odnaleźć

- być bardzo cierpliwym

- mieć sporo wolnego czasu

- mieć dobry sprzęt (moim zdaniem 4tys na obiektyw to minimum)

- wcześnie rano wstawać

- być przygotowanym na złe warunki pogodowe jak i terenowe

 

i tak można wymieniać i wymieniać.

 

Lub opcja 2 mieć kasę wynająć czatownię a osoba u której wynajmujesz budę zapewne wskaże kilka cennych rad jak fotografować.

Wtedy bierzesz swój sprzęt (600mm + jakąś wyczesana puszka) siadasz w wygodnym fotelu i martwisz się tylko naciskaniem przyciskiem migawki, kiedy widzisz akcję przyciskasz spust i jedziesz z tematem. Latem natomiast możesz wynająć przewodnika, który Cię jak dziecko doprowadzi do interesującego cię ptaka czy też ssaka.


ARTLIMITED

Vanitas vanitatum et omnia vanitas.


#6 Krzysiek93 (Krzysiek)

Krzysiek93
  • Małomówny
  • 95 postów
  • Lokalizacja:
    Racibórz

Napisano 28 grudzień 2013 - 12:41

No ja mam cierpliwość niekiedy czekam 2 dni na branie karpia a że dużo czasu spędzam nad wodą to w między czasie mogę fotografować. 



#7 rusałka

rusałka
  • Użytkownik
  • 209 postów
  • Lokalizacja:
    Zielonka

Napisano 28 grudzień 2013 - 15:17

ja sporo czasu robiłam zdjęcia kompaktem w sumie teraz też się zdarza (ponieważ nie posiadam żadnego długiego obiektywu, więc kompakcik pomaga jak zwierzyna daleko) teraz są te super zoom  mój ma 26x ale fajnie sobie radzi i sporo ładnych zdjęć wyszło :) wiadomo jak słabe światło to ciężej z fotkami w ruchu, ale nie narzekam :)

wiadomo komapkt inna jakość zdjęć, ale da się coś fajnego ustrzelić dokumentalnego :)

 

 

tutaj zdjęcia robione kompaktem Nikon P100 (bez żadnych odróbek prosto z aparatu) nie które  na max zoom więc wtedy ostrość słaba lub  kilka zdjęć jest na dodatkowym cyfrowym zoomie

https://plus.google....1489?banner=pwa

 

dla mnie komapkt był początkiem przygody w fotografowaniu oczywiści amatorskim i większość zdjęć czysto dokumentacyjna :) dopiero w tym roku udało się kupić lustrzankę używaną :) mega różnica, ale jedynie co lubię w kompakciku to jego cichość

 

co do robienia zdjęć ptaków owszem da się, ale zależy czego oczekujesz jaka to ma być jakość itp.

jak fajne światełko i można jak najbliżej podejśc zdjęcia naprawdę ładne wychodzą proszę bardzo ptaszor jakiś

DSCN9292.jpg

 

kupiłam komapkcik i chodziłam po lesie zwiedzałam tereny i obserwowałam co gdzie można zobaczyć, wszystko sama robiłam po prostu trzeba chcieć :) wiem teraz gdzie mogę spotkać łosie u siebie,  gdzie dziki lubią przebywać , którędy chodzą  :) czy nawet zwykłe spacerowanie z psem też coś się spotka jakiegoś ptaszka czy też ssaka  :)


Użytkownik rusałka edytował ten post 28 grudzień 2013 - 15:28


#8 monia77

monia77
  • Użytkownik
  • 511 postów
  • Lokalizacja:
    gogolin

Napisano 28 grudzień 2013 - 19:05

krzysiek93 ja robie dużo fotek kompaktem mam starego sony H5 juz drugiego jak również mam lustrzankę z obiektywem 70-300 i tak szczerze mówiąc częsciej jest ze mną kompakt w terenie niż lustrzanka-tą zabieram tylko do czatowni.Plusy lustrzanki jak pisali jakość fotek ale obróbka też często wchodzi w grę.Minus droga lufa bo byle czym też zle się pstryka.Ja w kompacie cenię zoom,bo nie zawsze da sie podejść na tyle by zrobić "dobre" foto.Makro wychodzi super jak na moje potrzeby a przecież Ty też narazie robić będziesz foty dla siebie bo mało kto jest w komfortowej sytuacji by sprzedawać foty do kalendarzy,czasopism itp.Zdjęcia robisz dla siebie.Ja mimo,że robie kiepskie foty robie w mojej okolicy wystawy-nie wywołuję wielkich fotek tylko 18 x 20 i jest ok ludziom odwiedzającym się podoba.Teraz noszę się z zamiarem kupna canona sx50 z super zoomem widziałam fotki fajnie wychodzą a jest to hybryda wiec i ravy też ma.A kompaktem też da sie dobre foto zrobić na moim blogu wiekszość fotek z kompakta:)


canon eos 50d,Canon EF 70-300 mm f/4-5.6 IS USM,statyw Velbon Sherpa 200R,sony H5
http://przyropol.blogspot.com/

#9 Krzysiek93 (Krzysiek)

Krzysiek93
  • Małomówny
  • 95 postów
  • Lokalizacja:
    Racibórz

Napisano 29 grudzień 2013 - 13:56

Rusałka te niektóre foty ci niezle wyszły u mnie też np.na polu idzie spotkać dużo sarn ale za blisko nie podejdziesz bo są płochliwe a tak zawsze idzie coś przybliżyć a tym bardziej że ja dopiero zaczynam fotografować to po co mi lustrzanka za 1500 zł myślę że na początek kompakt starczy. :)



#10 Dunadan

Dunadan
  • Lokalizacja:
    Warszawa

Napisano 30 grudzień 2013 - 09:41

Jest tu jakaś osoba która robi zdjęcia kompaktem?

Ja czasem focę. Czasem nie ma sensu wyjmować lustrzanki albo się po prostu nie chce/nie ma możliwości, a współczesne kompakty klasy premium są lepsze od lustrzanek sprzed kilku lat. W sumie, do większości fot krajobrazowych wystarczyłoby mi coś w stylu RX100 zwłaszcza w górach kiedy lustrzanka staje się małym utrapieniem...

Ale nie widzę innych zastosowań dla kompaktów ponad krajobrazy i takie "ogólne" zdjęcia.


Użytkownik Dunadan edytował ten post 30 grudzień 2013 - 09:42

:ninja:


#11 Biodar

Biodar
  • Użytkownik
  • 126 postów
  • Lokalizacja:
    Lubelskie

Napisano 30 grudzień 2013 - 11:51

tyle, że komapkt RX100 kosztuje znacznie więcej niż Krzysiek93 planuje wydać na lustrzankę ;)

 

mówiąc "kompakt" ma raczej na myśli aparat za ok 500zł, którym da się zrobić ładne pamiątkowe zdjęcia z wycieczek, także przyrodniczych, fotografując wszystko co jest w miarę duże i nie ucieka   - przerabiałem to dawno temu 

 

kupno samej  "lustrzanki" nie poprawia tematu bo potrzebne są odpowiednie obiektywy, kosztujące czasem więcej niż sama lustrzanka ...

 

wtedy  - jak kasy brak - faktycznie lepiej kupić dobry kompakt, przynajmniej szyi nie urywa ;)


Parę moich fotek:  http://biodar.flog.pl


#12 Dunadan

Dunadan
  • Lokalizacja:
    Warszawa

Napisano 30 grudzień 2013 - 12:18

Można zawsze kupić używanego Canona G9 (albo G-ileśtam). Ma RAWy, tryb PASM i korektę ekspozycji - w sumie więcej mi nie trzeba. A Krzysiek93 pisał coś 1500zł... wszystko jeszcze zależy od tego co kolega chce fotografować...


:ninja:


#13 kulek855

kulek855
  • Użytkownik
  • 2042 postów
  • Lokalizacja:
    Z lasu

Napisano 30 grudzień 2013 - 12:49

Tak na marginesie jeszcze dodam, że też fotografuję makro kompaktem sony dsc h5 + raynox dcr 250 - wymarzony sprzęt do tej dziedziny jak na początek. Najlepsze jest to, że ten niepozorny kompakt daje większe możliwości przy wyciąganiu szczegółów z cienia (plik .jpg) niż raw z EOS 40d.


ARTLIMITED

Vanitas vanitatum et omnia vanitas.


#14 Monastor

Monastor
  • Lokalizacja:
    Szczecin/Poznań

Napisano 30 grudzień 2013 - 13:06

Tak na marginesie jeszcze dodam, że też fotografuję makro kompaktem sony dsc h5 + raynox dcr 250 - wymarzony sprzęt do tej dziedziny jak na początek. Najlepsze jest to, że ten niepozorny kompakt daje większe możliwości przy wyciąganiu szczegółów z cienia (plik .jpg) niż raw z EOS 40d.

 

Skąd takie rewelacje o wyciąganiu szczegółów z cienia?



#15 obiektywny (Paweł)

obiektywny
  • Małomówny
  • 26 postów
  • Wiek: 41
  • Lokalizacja:
    Swarzędz

Napisano 30 grudzień 2013 - 14:38

Skąd takie rewelacje o wyciąganiu szczegółów z cienia?

 

Z autopsji? Ja swojego czasu zdjęcia macro robiłem Pentaxem Optio MX-4 z Raynox MSN-200

http://pentax.org.pl/viewtopic.php?p=653143 ---> tu masz zdjęcia wykonane takim zestawem. Nie zapominaj, że są robione tanim i do tego starym kompaktem ;)


Użytkownik obiektywny edytował ten post 30 grudzień 2013 - 14:39


#16 Monastor

Monastor
  • Lokalizacja:
    Szczecin/Poznań

Napisano 30 grudzień 2013 - 14:59

@obiektywny nie rozumiem co te zdjęcia mają udowodnić. Wiem, że kompaktem można zrobić świetne makro. Zastanawiam się tylko skąd stwierdzenie:

 

ten niepozorny kompakt daje większe możliwości przy wyciąganiu szczegółów z cienia (plik .jpg) niż raw z EOS 40d.

 

 

Na jakiej podstawie dokonano takiego porównania? Co z oświetleniem, ustawieniami aparatu? Zdarzyło mi się robić zdjęcia przy pomocy zarówno Sony DSC-H5, jak i Canona 40D i mam na ten temat zupełnie inne odczucia. Matryce tych aparatów to zupełnie inna liga, na korzyść lustrzanki.


Użytkownik Monastor edytował ten post 30 grudzień 2013 - 15:00


#17 kulek855

kulek855
  • Użytkownik
  • 2042 postów
  • Lokalizacja:
    Z lasu

Napisano 30 grudzień 2013 - 16:20

@Monastor

To może zrób test i wrzuć tu.


Użytkownik kulek855 edytował ten post 30 grudzień 2013 - 16:57

ARTLIMITED

Vanitas vanitatum et omnia vanitas.


#18 Biodar

Biodar
  • Użytkownik
  • 126 postów
  • Lokalizacja:
    Lubelskie

Napisano 30 grudzień 2013 - 19:32

znakomite fotografie makro robione kompaktem (poza benasem) są tu: http://ricosz.flog.pl/ 

wystarczy zrobić łatwo mały dyfuzor i jest fajny sprzęt dla makromaniaka 


Parę moich fotek:  http://biodar.flog.pl


#19 August

August
  • Lokalizacja:
    Warszawa

Napisano 30 grudzień 2013 - 23:38

Na początek przygody z fotografią dobrej klasy kompakt (a  w granicach 1500 PLN można już trochę powybierać) w zupełności wystarczy. Lekki, wygodny, nie ma potrzeby kupowania całego stada osprzętu, typu dodatkowe szkła, lampy itd...

Jak złapiesz bakcyla i będziesz miał kasę pomyślisz o lustrzance, a jeśli nie to będziesz miał wygodne pstrykadło na rodzinne imprezy.

Osobiście polecam Ci np. Panasoniki serii TZ. Ja używam od kilku lat TZ-5 i naprawdę można nim fajne ujęcia porobić, choć ma zakres zooma raptem 28-200. A najnowsze TZ-40 dadzą Ci 24-480 - nie dość że superzoom 480mm to jeszcze szeroki kąt 24 mm na początku. A cena w granicach 1000PLN - akurat na dobrą kartę, futerał i lekki statyw zostanie pieniędzy.


<p>Nikon FX i Olympus m4/3

#20 Krzysiek93 (Krzysiek)

Krzysiek93
  • Małomówny
  • 95 postów
  • Lokalizacja:
    Racibórz

Napisano 31 grudzień 2013 - 13:24

 a co myślicie o FUJIFILM s4800 zoom (x30) albo PANASONIC DMC LZ30 zoom (x35)?

PN





Podobne tematy Collapse

  Temat Podsumowanie Ostatni post

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych