Skocz do zawartości

Fotoprzyroda.pl używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem

Polub nas na Facebooku!       

x


Zdjęcie

Różności


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
79 odpowiedzi w tym temacie

#1 Niewiem

Niewiem
  • Małomówny
  • 5 postów

Napisano 03 styczeń 2007 - 14:31

Witam

Mam takie pytanko do Was, bo w temacie fotografii/filmów jestem niemal całkiem zielony. Zacznę od początku: w zeszłym roku kupiłem kamerkę cyfrową i nakręciłem film o owadach (i pająkach, żeby być dokładnym :) ). Fragmenty tego filmu (z muzyką którą skomponowałem i nagrałem) można obejrzeć tutaj, jeśli ktoś jest cierpliwy (pliki są duże, bo chciałem żeby była dobra jakość):

http://www.motherfun...om.pl/filmy.htm


A tutaj kilka zrzutów ekranu (nie jest to rzecz jasna jakość fotografii, ale może kogoś zainteresuje):

http://www.motherfun...com.pl/foto.htm


To tylko niewielki ułamek tego co nakręciłem. Ale przechodzę już do mojego pytania: Otóż nieco później dokupiłem do kamery pierścienie makro. Dawały całkiem fajne powiększenie, ale tylko do pewnego stopnia, bo przy większym zoomie kadr był rozmazany(z wyjątkiem środka). Niedawno kupiłem konwerter makro Raynoxa. Optyka jest świetna, powiększenie rewelacyjne, ale mam teraz inny problem: dany obiekt (np. owada) muszę filmować z odległości ok. 2 cm, co jak wiadomo jest mało komfortową sytuacją. Da się coś z tym zrobić? Kiedy używałem tamtych pierścieni mogłem filmować z odległości 15 cm.

Z góry dziękuje za każdą odpowiedź. Gdyby komuś chciało się obejrzeć moje filmiki czy zrzuty ekranu, to wszelkie komentarze również będą mile widziane. No i przepraszam za to, że tak się wcinam z tym tematem, a przecież to forum dotyczące fotografii a nie filmu. Myślę jednak, że dla miłośnika przyrody to też może być ciekawostka warta rzutu okiem :)

Pozdrawiam

#2 Dunadan

Dunadan
  • Lokalizacja:
    Warszawa

Napisano 03 styczeń 2007 - 16:49

Hmm, faktycznie może to być ciekawe. A w jakiej rozdzielości są filmy? bo mam nadzieję że nie w 1280/cośtam bo wtedy to mi nie pójdzie... IMHO powinieneś tak czy siak zmniejszyć rozmiar choćby fotek - to nie HD ;-) zdjęcie po zmniejszeniu zyskuje często na jakości - znikają wtedy niedoskonałości matrycy lub obiektywu.

Chwilka, używałeś kamery? z wymienną optyką? na początku zrozumiałem ze to kompakt po prostu, ale kiedy przeczytałem o pierścieniach pośrednich... no więc, kwestia może leżeć w optyce - kup specjalny obiektyw do macro... na filmowaniu nie znam się kompletnie ale podejrzewam że i do kamer są obiektywy macro...
Jakiego sprzętu w ogóle używasz?

:ninja:


#3 Niewiem

Niewiem
  • Małomówny
  • 5 postów

Napisano 03 styczeń 2007 - 17:46

Kamera której używam to Panasonic SDR-S100. Ten obiektyw Raynoxa który kupiłem służy właśnie do zdjęć/filmów macro, i ponoć nadaje się zarówno do kamery jak i aparatu.

#4 Dunadan

Dunadan
  • Lokalizacja:
    Warszawa

Napisano 03 styczeń 2007 - 18:45

To co kupiłeś to nie obiektyw, a soczewka ;-) wspominałeś jednak o pierścieniach pośrednich... :roll:

:ninja:


#5 sauer

sauer
  • Użytkownik
  • 1395 postów
  • Lokalizacja:
    Kościerzyna

Napisano 03 styczeń 2007 - 19:43

Czyżby Raynox z serii MSN? Mam zamiar kupić Raynox MSN-202, mam kasę, ale Ojciec nie chce go kupić. Z moim SONY DSC-F828 powinnien pracować bez zastrzeżeń :-D
Moja galeria: http://foto.recenzja... ... -6188.html

Canon 30D+Canon 10-22 IS USM+Pol-Cir+Statyw i głowica Manfrotto+szkiełka M-42 :D

#6 Niewiem

Niewiem
  • Małomówny
  • 5 postów

Napisano 03 styczeń 2007 - 20:53

Może i soczewka :) Raynox MSN-505. Mówiłem że jestem zielony jak chodzi o te sprawy. I jak byłem, tak jestem dalej :)

Te pierścienie to może też były soczewki a nie pierścienie :) Dla mnie to wsio rawno. Interesuje mnie tylko, czy da się coś zrobić z tym Raynoxem, żebym mógł filmować owady z ciut większej odległości.

#7 Dunadan

Dunadan
  • Lokalizacja:
    Warszawa

Napisano 04 styczeń 2007 - 00:12

aha... no to ni da się :-/ trzeba się 'męczyć' z podchodzeniem na te kilka cm.

:ninja:


#8 Niewiem

Niewiem
  • Małomówny
  • 5 postów

Napisano 04 styczeń 2007 - 09:12

A do czego służą te pierścienie pośrednie? Bo jak rozumiem w aparatach fotograficznych używa się czegoś takiego?

#9 Dunadan

Dunadan
  • Lokalizacja:
    Warszawa

Napisano 04 styczeń 2007 - 11:20

pierścienie pośrednie pozwalają bardziej zbliżyć się do fotografowanego obiektu, dzięki czemu można uzyskać większe powiększenie. Tyle że je wstawia się między aparat a obiektyw... tak czy siak cudów nie ma. Jak chcesz uzyskać duże powiększenie musisz się zbliżyć do obiektu ( choć taka Sigma 70-300 daje powiększenie 1:2 z odległości ~1 metra ).

:ninja:


#10 michalv (Michał Vogelgesang)

michalv
  • Lokalizacja:
    Ostrów Mazowiecka

Napisano 05 styczeń 2007 - 21:32

Generalna zasada jest taka, że im dłuższa ogniskowa, tym odległość od obiektu jest większa, przy zachowaniu skali odwzorowania.

Sprzęt: NIKON D300; 18-70DX; Tamron 150-600; SIGMA 50/2.8 MACRO, SIGMA 10-20, AF-S 300/4 1.4 1.7
Moja wizytówka


#11 Mortis

Mortis
  • Lokalizacja:
    Olsztyn

Napisano 06 styczeń 2007 - 12:50

apropo raynoxa, to kupiles model, ktry ostrzy z takiej wlasnie odleglosci. sa inne, msn 202, aldo dcr 250 na przyklad, ktore ostrza z wiekszej, zale za to powiekszenie jest mniejsze

#12 Niewiem

Niewiem
  • Małomówny
  • 5 postów

Napisano 09 styczeń 2007 - 14:05

OK, dzięki za wyjaśnienia. Zależało mi na dużym powiększeniu, ale gdybym wiedział że będę musiał filmować z odległości 2cm to chyba bym kupił inny model Raynoxa.

EDIT: A nie ma jakiegoś sposobu na wydłużenie ogniskowej? Np. za pomocą jakichś specjalnych pierścieni pośrednich albo czegoś w tym rodzaju?

#13 ricosz

ricosz
  • Użytkownik
  • 2758 postów
  • Lokalizacja:
    Łuków

Napisano 05 listopad 2008 - 21:25

Trzej przyjaciele z boiska (tak mi się skojarzyło):
Dołączona grafika

Canon SX10 + Raynox DCR-250 + dyfuzor


#14 Dunadan

Dunadan
  • Lokalizacja:
    Warszawa

Napisano 05 listopad 2008 - 21:33

OK, ale tu już nie uwierzę że to tak naturalnie ułożone było :-P

:ninja:


#15 ricosz

ricosz
  • Użytkownik
  • 2758 postów
  • Lokalizacja:
    Łuków

Napisano 05 listopad 2008 - 21:39

OK, ale tu już nie uwierzę że to tak naturalnie ułożone było :-P

Na pewno fotomontaż to to nie jest. Owadki były żywe. Pozostaje trzecia możliwość.
Dun, tak się ustawiły. Zaraz się rozpierzchły, ale fotkę zrobiłem.
Zwróć uwagę na tego małego prosionka. Niemal przeźroczysty. Wszystkie trzy stawonogi były bardzo małe. Ślimak miał ze 3mm.

Canon SX10 + Raynox DCR-250 + dyfuzor


#16 Dunadan

Dunadan
  • Lokalizacja:
    Warszawa

Napisano 05 listopad 2008 - 22:45

Nie no... respekt... ten prosionek faktycznie genialny, w sumie to jakaś larwa we wczesnym stadium?

:ninja:


#17 Roby

Roby
  • Lokalizacja:
    Warszawa

Napisano 05 listopad 2008 - 23:02

Ricosz świetne :-)

#18 Monastor

Monastor
  • Lokalizacja:
    Szczecin/Poznań

Napisano 09 listopad 2008 - 01:04

Ricosz, gdzie Ty je znajdujesz? W życiu takich paskud nie widziałem.
Tylko nie mów, że żyją w pościeli/jedzeniu/na podłodze itd. W takim wypadku wolę nie wiedziec, nawet kosztem niemożliwości zrobienia im zdjęc :mrgreen:

#19 ricosz

ricosz
  • Użytkownik
  • 2758 postów
  • Lokalizacja:
    Łuków

Napisano 09 listopad 2008 - 15:30

Jeśli nie zadbasz o pościel to i tam się zagnieżdżą :mrgreen:

Canon SX10 + Raynox DCR-250 + dyfuzor


#20 Rosa

Rosa
  • Lokalizacja:
    Katowice

Napisano 04 styczeń 2009 - 16:48

świetne zdjęcie ricosz

2. Coś
Dołączona grafika


Robiąc zdjęcie myślałam, że to malutki czarny ślimak a tu taka niespodzianka :shock: [/b]
Udanych łowów




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych