Skocz do zawartości

Fotoprzyroda.pl używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem

Polub nas na Facebooku!       

x


Zdjęcie

Bornholm


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
29 odpowiedzi w tym temacie

#1 emwi

emwi
  • Lokalizacja:
    Warszawa

Napisano 13 listopad 2011 - 22:06

Postanowiłem założyć ten wątek, żeby podzielić się wrażeniami z kilku już pobytów na bałtyckiej wyspie, obfitującej w mnóstwo fotoprzyrodniczych atrakcji, i nie myślę tu tylko o najbliższym memu sercu krajobrazie. Po raz pierwszy byłem tam w 2001 roku, potem w 2007, a ostatnio w drugiej połowie sierpnia br. czyli całkiem niedawno.

Mam nadzieję, że nie będę jedynym dostarczycielem fotek w tym wątku, w końcu to tylko kilka godzin promem ze Świnoujścia czy Kołobrzegu ... :-)

Zacznijmy od jednego z must-see, czyli obowiązkowych punktów do odwiedzenia : Świętych Klifów (Helligdomsklipperne) w północnej części wyspy, nieco na zachód od miasteczna Gudjehm. Byłem tam za każdym razem. W czasie ostatniego pobytu dwa razy, pierwszy wyglądał mniej więcej tak :

1.
Dołączona grafika
2.
Dołączona grafika
3.
Dołączona grafika
4.
Dołączona grafika
5.
Dołączona grafika


X-T3, X-T20, X-M1, K-5 IIS, S5 PRO i pleśniaków garść, szklarni nie ogarniam
 


#2 August

August
  • Lokalizacja:
    Warszawa

Napisano 13 listopad 2011 - 22:31

Będzie się działo, bo początek godny.
5 szczególnie w oko wpada, dzięki pięknemu światłu...
Jakoś nigdy Bornholm na mojej liście planów wyjazdowych nie zagościł. Może byto zmienić trzeba. Tylko jakoś mnie tak bardziej ku południu ciągnie....
<p>Nikon FX i Olympus m4/3

#3 comatus (Piotr Kendzierski)

comatus
  • Lokalizacja:
    Gdynia

Napisano 13 listopad 2011 - 22:38

emwi, też byłem jakiś czas temu na Bornholmie. Świetne miejsce.
Już jakiś czas temu wstawiałem zdjęcia do tematu o Bałtyku, a że nie pamiętam które to podam tylko linka do siebie, gdzie mam zdjęcia z tej wyspy. Zapraszam :)
:link:

#4 emwi

emwi
  • Lokalizacja:
    Warszawa

Napisano 14 listopad 2011 - 09:31

podam tylko linka do siebie

kapitalna galeria, Piotrek! mam gorącą prośbę : podrzuć jednak proszę kilka url od czasu do czasu, zdjęcia są przednie i myślę, że świetnie się będą prezentować w tym miejscu wraz z - mam nadzieję - fotkami innych fotoprzyrodników. W końcu pbase też to umożliwia ;-) Sam zamierzam pozbierać bornholmskie kadry prezentowane tu i ówdzie na FP na przestrzeni ostatnich kilkunastu miesięcy w jednym miejscu, skoro już założyłem wątek poświęcony tej pięknej wyspie ...
liczę na Ciebie :-)

X-T3, X-T20, X-M1, K-5 IIS, S5 PRO i pleśniaków garść, szklarni nie ogarniam
 


#5 KrzysiekG

KrzysiekG
  • Lokalizacja:
    Warszawa

Napisano 14 listopad 2011 - 11:46

Witajcie ,

Emwi, piękne zdjęcia, trudno któreś wyróżnić, każde ma to coś :-P

Często bywam u Mamy w Sarbinowie, jakieś 20 kilometrów od Kolbergu, już z pięć razy chciałem wybrać się z rowerem na Bornholm, może w przyszłym roku da radę?

Pozdrawiam
Krzysiek

#6 emwi

emwi
  • Lokalizacja:
    Warszawa

Napisano 14 listopad 2011 - 22:40

Dzięki za dobre słowo, chłopaki. Piotrka nieustannie zapraszam do zaprezentowania swoich świetnych zdjęć również w tym wątku. A ja dokończę wrażenia tego pogodnego sierpniowego poranka pod Świętymi Klifami.

6. z wysokiego klifu spływa malutki strumyk
Dołączona grafika
7. zadziwiająca była ilość ptasiej drobnicy na żerującej na klifie w pierwszych promieniach słońca, były sikory, trznadle, zięby, a przede wszystkim pliszki siwe
Dołączona grafika
8.
Dołączona grafika
9. fotograf się w kadr załapał :-)
Dołączona grafika
10. zadziwiające, w jakich warunkach radzą sobie rośliny... to fragment pionowej ściany kilka metrów nad poziomem wody
Dołączona grafika
11. i jeszcze nieco ciaśniejszy rzut oka na kamienie
Dołączona grafika


X-T3, X-T20, X-M1, K-5 IIS, S5 PRO i pleśniaków garść, szklarni nie ogarniam
 


#7 Marek__ZZ

Marek__ZZ
  • Użytkownik
  • 542 postów
  • Lokalizacja:
    Roztocze

Napisano 15 listopad 2011 - 19:01

Ciekawostka:
Za czasów słusznie minionych na Bornholm uciekało różnymi środkami pływającymi wielu Polaków i nie tylko
przypominam że malarstwo Vincenta van Gogha było dla współczesnych nic nie warte

#8 emwi

emwi
  • Lokalizacja:
    Warszawa

Napisano 20 listopad 2011 - 10:55

wielu ucieka i dziś, od ludzi :-) tak niedaleko od polskich plaż, nawet w środku sezonu nie widać wielu turystów ...

kilka obrazków z okolic Bolshavn z czerwca 2007, pewnie pojawiały się w kilku wątkach, ale w tym tym bardziej powinny się pojawić ... :-)

12
Dołączona grafika
13
Dołączona grafika
14
Dołączona grafika
15
Dołączona grafika
16
Dołączona grafika


X-T3, X-T20, X-M1, K-5 IIS, S5 PRO i pleśniaków garść, szklarni nie ogarniam
 


#9 KrzysiekG

KrzysiekG
  • Lokalizacja:
    Warszawa

Napisano 20 listopad 2011 - 12:34

Witajcie ,

Emwi, nawet jak powtarzały się już w innych wątkach, to i tak świetnie je się ogląda w jednym miejscu...już pisałem, że mam rzut beretem do Kołbrzegu od rodziny nad morzem, koniecznie muszę wybrać się kiedyś na wyspę z aparatem i rowerem...
Możesz napisać jaką trasę na 2/3 dni byś polecił?
Czekam na więcej zdjęć :-P

Pozdrawiam
Krzysiek

#10 emwi

emwi
  • Lokalizacja:
    Warszawa

Napisano 23 listopad 2011 - 08:59

KrzysiekG, przez 2-3 dni to całą wyspę objedziesz, choć oczywiście trochę po łebkach ... jest tam tyle magicznych miejsc, że warto wybrać się na dłużej ... powolutku pokażę to i owo, cały czas licząc, że comatus jednak poza linkiem podrzuci jeszcze swoje fotki z pbase'a :-)

trzy obrazki z zupełnie innej beczki, ale jakże charakterystyczny dla Bornholmu element krajobrazu przyrodniczego, czyli ... grzyby, które tu tylko chyba Polacy zbierają :-) wprawdzie w prywatnych lasach nie jest to do końca legalne, ale wynajmując w sierpniu domek w lesie na południu wyspy, w okolicach plaż Dueodde, wystarczy wyjść na taras, na początek koniecznie z aparatem :-) dopiero potem z nożykiem :-) a potem odpalić kozę i oddychać zapachem suszących się grzybów ...

z ostatniego pobytu, w promieniu 3 metrów od domku ... poszukam jeszcze głębiej, w czasie każdego z pobytów udało mi się uwiecznić jakieś grzyby ...

17
Dołączona grafika
18
Dołączona grafika
19
Dołączona grafika


X-T3, X-T20, X-M1, K-5 IIS, S5 PRO i pleśniaków garść, szklarni nie ogarniam
 


#11 Luke92 (Łukasz Rados)

Luke92

Napisano 23 listopad 2011 - 09:46

emwi, jak zwykle udane prezentacje, od samego początku wątku wysoki poziom. W oko wpadło mi zwłaszcza 12 13 i 16 oraz 1.
Pozdrawiam, Łukasz
www.lukaszrados.pl

#12 KrzysiekG

KrzysiekG
  • Lokalizacja:
    Warszawa

Napisano 25 listopad 2011 - 10:50

Witajcie ,

Emwi, dzięki za odpowiedź, trzeba będzie w takim razie jakiś długi weekend zarezerwować
Ależ prawus na 17, zrobiłeś go w śmietanie? :-P

Pozdrawiam
Krzysiek

#13 emwi

emwi
  • Lokalizacja:
    Warszawa

Napisano 25 listopad 2011 - 12:49

Luke92, KrzysiekG, dzięki za słówko :-)

zrobiłeś go w śmietanie?

i owszem, trafił do gara (choć to kozak chyba)

W czasie wakacji w 2001 i w 2011 miałem po jednym mglistym dniu. O ile jeszcze w 2001 nie udało mi się z tego uczynić żadnej poważniejszej dokumentacji, to w tym roku i owszem ... najpierw trochę kadrów nad morzem (pokażę później), a w drodze powrotnej do domku postanowiłem odwiedzić (po raz pierwszy w czasie moich pobytów na Wyspie) miejsce przy takiej pogodzie dosłownie magiczne : mały lasek w Louisenlund, pełen runicznych kamieni sprzed wieków, miejsce do dziś niezbadane jeżeli chodzi o to co w ziemi, ale to na ziemi (w przeszłości było ich klikaset, dziś zostało tylko kilkadziesiąt) w porannej mgle potrafi zatrzymać na dłużej ... kilka fotek w naturalnej tonacji, kilka w mono - myślę że obie formy oddają klimat miejsca...

20
Dołączona grafika
21
Dołączona grafika
22
Dołączona grafika
23
Dołączona grafika
24
Dołączona grafika
25
Dołączona grafika


X-T3, X-T20, X-M1, K-5 IIS, S5 PRO i pleśniaków garść, szklarni nie ogarniam
 


#14 Roby

Roby
  • Lokalizacja:
    Warszawa

Napisano 25 listopad 2011 - 15:32

emwi, 20 i 21 mają przedni nastrój, te kolorowe z tego tajemniczego miejsca już mniej.
12 super.

#15 August

August
  • Lokalizacja:
    Warszawa

Napisano 26 listopad 2011 - 09:30

Zdjęcia ze wschodu prześliczne, ja bym 13 wyróżnił za efekt "spawarki" (chyba?)
Ostatnia seria też piękna, osobiście wolę kolorowe ale 20 robi wrażenie.
<p>Nikon FX i Olympus m4/3

#16 KrzysiekG

KrzysiekG
  • Lokalizacja:
    Warszawa

Napisano 26 listopad 2011 - 10:40

Witajcie ,

A mi z kolei bardziej podchodzą czarno-białe ze względu na okoliczności przyrody ;-)
Tak, czy tak ładna seria

Pozdrawiam
Krzysiek

#17 emwi

emwi
  • Lokalizacja:
    Warszawa

Napisano 26 listopad 2011 - 17:39

Roby, August, KrzysiekG, dzięki za zainteresowanie, mam nadzieję, że kolejne zdjęcia was nie rozczarują ;-)

August, ta 13-ka to żadne "spawanie", w 2007 Big Stoppera jeszcze nie miałem ... pewnie wystarczyły jedna czy dwie szare połówki i wyszło te 20 sekund

Skoro już obiecałem jeszcze kilka mglistych kadrów ... wcześniej tego samego dnia pojechałem na północ wyspy, w okolice Ypnasted

26. jeszcze w prawie zupełnej ciemności, musiałem ostrzyć ręcznie, jeden z wielu na wyspie kamieni runicznych
Dołączona grafika
27. po dojechaniu w zaplanowane miejsce, okazało się że nad wodą też wiele nie widać :-)
Dołączona grafika
28.
Dołączona grafika
29.
Dołączona grafika
30.
Dołączona grafika
31.
Dołączona grafika
32. na klifie pliszki odmiany klifowej, tutaj plątały się pliszki mgielne :-)
Dołączona grafika
33.
Dołączona grafika
34.
Dołączona grafika
35. pojawiła się też rodzinka łabędzi
Dołączona grafika
36.
Dołączona grafika
37.
Dołączona grafika
38.
Dołączona grafika[/center]

X-T3, X-T20, X-M1, K-5 IIS, S5 PRO i pleśniaków garść, szklarni nie ogarniam
 


#18 comatus (Piotr Kendzierski)

comatus
  • Lokalizacja:
    Gdynia

Napisano 27 listopad 2011 - 20:12

emwi, wiedzę, że zwiedziłeś więcej niż ja, kiedy tam byłem.
Kilka kadrów ode mnie (być może powtórzone z wątku o Bałtyku).

39.
Dołączona grafika

40.
Dołączona grafika

41.
Dołączona grafika



#19 emwi

emwi
  • Lokalizacja:
    Warszawa

Napisano 28 listopad 2011 - 09:09

comatus, serdeczne dzięki za wrzucenie tych kilku zdjęć, liczę na kolejne, w końcu widziałem ich więcej ;-) Może się okazać (choć cały czas mam nadzieję że tak nie będzie), że we dwóch będziemy musieli dostarczać materiału fotograficznego, dopóki KrzysiekG się nie wybierze (a prom Kołobrzegu sezonowy chyba tylko) :mrgreen:

Wszystkie trzy bardzo mi się podobają, widać na nich piękno północnego wybrzeża wyspy, bogactwo podwodnej flory i typową dla tego miejsca przejszystość wody, mniam :-) Czy pamiętasz może jakie to były okolice? Obstawiam odcinek między Svaneke a Gudhjem, ale mogę się mylić, ostatnie mogło być zrobione nawet już na Hammeren ...

X-T3, X-T20, X-M1, K-5 IIS, S5 PRO i pleśniaków garść, szklarni nie ogarniam
 


#20 emwi

emwi
  • Lokalizacja:
    Warszawa

Napisano 30 listopad 2011 - 08:50

Ostatni dzień tegorocznego urlopu, po kilku pochmurnych dniach wyszło słońce ... lustrzanka dzień wcześniej odmówiła posłuszeństwa więc do pracy został zaprzągnięty panasonic LX-5.

Dwa pierwsze kadry to Stammershalle, z typowymi dla krajobrazu Bornholmu kamieniami runicznymi

42
Dołączona grafika
43
Dołączona grafika


Kolejne kadry powstały na półwyspie Hammeren, najbardziej na północny zachód wysuniętym końcu wyspy, skąd przy dobrej pogodzie widać wybrzeże Szwecji. Póżnym latem, kiedy kwitną wrzosy, jest tam szczególnie pięknie ...

44
Dołączona grafika
45
Dołączona grafika
46
Dołączona grafika

cdn.

X-T3, X-T20, X-M1, K-5 IIS, S5 PRO i pleśniaków garść, szklarni nie ogarniam
 





Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych