Skocz do zawartości

Fotoprzyroda.pl używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem

Polub nas na Facebooku!       

x


Zdjęcie

Manualne ustawienia ekspozycji w zdjęciach makro z lampą


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
3 odpowiedzi w tym temacie

#1 jasieczek (Piotr T)

jasieczek
  • Użytkownik
  • 1528 postów
  • Wiek: 73
  • Lokalizacja:
    Gmina Tarnowo Podgórne

Napisano 09 wrzesień 2009 - 14:31

Użycie lampy w zdjęciach makro daje duże korzyści, jednak sztuczne światło często zmienia rzeczywistość w taki sposób, że trudno nad tym przejść obojętnie. Wątek ten jest przedłuzeniem dyskusji, która została rozpoczęta w "Bzygi i muchy". Link tutaj.

Po pierwsze, chcę na wstępie zaznaczyć, że o fotografii i optyce mam bardzo mizerne pojęcie, a cała moja wiedza została zdobyta na własnych błędach.
Po drugie, doświadczenie zdobyłem na prostym kompakcie Konica Minolta Dimage Z3, więc proponowane rozwiązania techniczne trzeba przetłumaczyć na język zrozumiały dla innego aparatu.
Po trzecie, światło lampy musi być silnie osłabione przez dyfuzor czy inne rozwiązanie techniczne, w przeciwnym razie trudno będzie zapanować nad światłem mimo ręcznych ustawień ekspozycji.
Rzecz dotyczy, jak w topicu, wykorzystania ręcznego trybu ustawień ekspozycji przy robieniu zdjęć makro z doświetleniem lampą. Przy dostatecznej ilości światła korzystam z trybu przysłony, licząc na to, że aparat automatycznie dobierze właściwy i odpowiednio krótki czas, a czas jest ważny przy strzelaniu do robali. Wszystko jest OK, jeśli przysłona jest mała. Natomiast jeśli korzystam z dużych wartości F (mała dziura), aparat zwiększa ilość wyemitowanego światła przez lampę, burząc relację między światłem sztucznym i zastanym - główny obiekt jest silnie oświetlony, ale na zdjęciach pojawia się ciemne tło. Do pewnego stopnia można temu zaradzić, zwiększając EV (do +2), jednak aparat nie zmienia natężenia światła lampy i zdjęcia mogą być czasami zbyt jasne. Lepiej jest przejść na ręczne ustawienia ekspozycji, w celu wydłużenia czasu naświetlenia. W ten sposób więcej światła zastanego wpada do aparatu i na zdjęciu pokazują się elementy naturalnego tła. Zależność tę zobrazuję przykładem.

1. Długoskrzydlak zdjęty w trybie przysłony (f7,1; 1/125 sec.)

Dołączona grafika

2. Ten sam długoskrzydlak zdjęty w trybie ręcznej ekspozycji (f7,1; 1/25 sec.)

Dołączona grafika

Oba zdjęcia są tak samo obrobione (leciutkie ostrzenie i odszumianie), bez zmiany jasności, kontrastu czy kolorów. Pięciokrotnie wydłużony czas naświetlenia wydobył elementy tła, czyniąc obraz bardziej naturalnym. Lampa, ustawiona w trybie wypełnienia ("fill"), została przez aparat osłabiona, wskutek czego nawet obiekt główny jest równomierniej oświetlny.
Oczywiście, wzrastają wymagania w zakresie umiejętności blokowania aparatu. To jest warunek konieczny.

#2 ShedirAchird (Szymon Mic)

ShedirAchird
  • Użytkownik
  • 726 postów
  • Wiek: 38
  • Lokalizacja:
    Bielsko-Biała

Napisano 25 wrzesień 2009 - 19:31

Problem ciemnego tła to zmora makro. Wszystko za sprawą dyfuzora, który nazbyt rozprasza światło. A co byście powiedzieli na doświetlanie tła drugą lampą, już bez dyfuzora? Ja nie mam takiej możliwości, ale ktoś mógłby to wypróbować. No chyba że to jest z góry chybiony pomysł - w takim razie posypuję głowę popiołem.

C40D | T17-50 F/2.8 | C85 F/1.8 | S150 F/2.8
 
www.2obiektywy.pl


#3 robkiz

robkiz

Napisano 25 wrzesień 2009 - 19:46

.... A co byście powiedzieli na doświetlanie tła drugą lampą, już bez dyfuzora? Ja nie mam takiej możliwości, ale ktoś mógłby to wypróbować. No chyba że to jest z góry chybiony pomysł ...


A wręcz przeciwnie jest to bardzo dobry pomysł i jak to bywa z dobrymi pomysłami ktos na to wpadł juz dawno ;) Sprawdź sobie szeroki kadr - inspiracje wywiad z Leszkiem Szurkowskim na przykład. Będziesz miał okazje zobaczyć kilka pomysłów na prace kilkoma lampami w makro lub lampa zdjętą z aparatu co tez znacznie ułatwia osiągniecie równomiernego światła w kadrze.
Niestety nie jest to proste i wymaga dodatkowego sprzętu.
Robert

#4 August

August
  • Lokalizacja:
    Warszawa

Napisano 28 wrzesień 2009 - 08:01

robkiz, obejrzałem...świetna sprawa....tylko kilka lampek trzeba by dokupić....
<p>Nikon FX i Olympus m4/3





Podobne tematy Collapse

  Temat Podsumowanie Ostatni post

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych