Skocz do zawartości

Fotoprzyroda.pl używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem

Polub nas na Facebooku!       

x


Zdjęcie

gdzie w lipcu nad biebrze?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
17 odpowiedzi w tym temacie

#1 tronk

tronk
  • Użytkownik
  • 132 postów
  • Lokalizacja:
    podkarpacie

Napisano 20 czerwiec 2009 - 20:45

Witam! W poniedzialek jade na 2- tygodniowy wypad rowerowy w Polske. Na trasie mam Biebrze i mam male pytanko do osob znajacych te piekne tereny: gdzie nad biebrza jest teraz najladniej i gdzie warto sie na ok 2 dni zatrzymac (dluzej nie bo mi reszta mojej ekipy za daleko ucieknie ;-) ) W gre wchodzi caly obszar parku.
A moze ktos z forum wtedy bedzie w tych okolicach? Chetnie bym sie z kims spotkal ;-)
sorry za brak polskich liter

#2 Roby

Roby
  • Lokalizacja:
    Warszawa

Napisano 21 czerwiec 2009 - 10:23

tronk, moje jedyne lipcowe spotkanie z Biebrzą uważam za nieudane i raczej w tym terminie się tam nie wybiorę i co więcej odradzam, chyba, że na spływ kajakowy, to jak najbardziej. Malowniczych rozlewisk w tym czasie już nie ma, wody w rzece mniej, a na szlakach pieszych pełno gzów, co w zasadzie nawet w upalny dzień uniemożliwia poruszanie się po nich bez długich spodni, koszulek z rękawem do końca, po jednym dniu byłem tak pocięty przez nie, że skutecznie mnie to zniechęciło do łażenie w krótkich spodenkach pomimo temp. około 25-28 st.C.
Ale jak już tam będziesz, to mimo wszystko przejedź się carską drogą, na rower też jest świetna trasa pomiędzy wsią Dolistowo i Kopytkowo, jedzie się nad samą rzeką, wokoło pełno łąk (a na nich oczywiście gzy ;-)). W Kopytkowie jest wieża widokowa (prywatna zadje mi się, więc za wstęp trzeba zapłacić), ale jest też żółty szlak prowadzący do szlaków wokół grzęd. Warto się nim przejść. Dalej już niedaleko do uroczej wsi Jagłowo, którą koniecznie trzeba będąc nad Biebrzą zobaczyć. Najlepszy przykład że kiedyś głównym środkiem lokomocji była rzeka, a nie droga.

#3 yarekmi

yarekmi
  • Użytkownik
  • 119 postów
  • Lokalizacja:
    Sosnowiec

Napisano 12 lipiec 2009 - 21:07

Jeśli można podłącze się do wątku. Biebrza jest dla mnie nieznaną krainą jednak chciałbym to zmienić. Czy termin - druga połowa sierpnia jest stosowną dla około 10 dniowego urlopu czy podobnie jak i w lipcu nie jest to najlepszy czas. Czy bywalcy, mieszkańcy tego pięknego a mnie znanego tylko ze zdjęć i filmów miejsca mogą polecić jakąś miejscowość, gdzie można znaleźdź kwaterkę i nacieszyć oczy przyrodą?
Zoony

#4 miszak

miszak

Napisano 12 lipiec 2009 - 22:00

Jest pytanie po co chcecie jechać nad Biebrzę? Każdy czas jest dobry na inne rzeczy.

Roby dwa tygodnie temu środkowa Biebrza była otoczona rozlwiskami jak nie wiem co. W zeszłym roku idealnie w korycie była. Każdy rok jest inny.

 


#5 yarekmi

yarekmi
  • Użytkownik
  • 119 postów
  • Lokalizacja:
    Sosnowiec

Napisano 12 lipiec 2009 - 22:20

miszak zadałeś pytanie tak proste, że aż trudne :mrgreen: . Ja jako czereśniak chciałbym móc nieco poznać BPN, schować sie przed tłumami ale bez survivalu, zobaczyć to co najpiękniejsze zarówno przyrodniczo jak i architektonicznie, pochodzić, zrobić "kilka" zdjęć, polenić się i żeby robale nie żarły mocno :roll: .
Zoony

#6 thebleeding (Maciej Safaryn)

thebleeding
  • Lokalizacja:
    Białystok

Napisano 13 lipiec 2009 - 13:37

yarekmi, polecam miejscowość Brzostowo - jako miejsce wypadowe idealne - no i nad samą rzeką

#7 Claire

Claire
  • Małomówny
  • 15 postów
  • Lokalizacja:
    Piaseczno/Warszawa

Napisano 13 lipiec 2009 - 14:17

Byłam nad Biebrzą przedwczoraj po raz pierwszy – odczuwam pewnego rodzaju niedosyt, bo oprócz czarnej żmii i ptactwa, którego nie mogłam zidentyfikować (zbyt płoche !) nie napotkałam żadnej innej zwierzyny, a miałam nadzieję na łosia i wodniczkę...

Docelowa miejscowość: Osowiec (gmina Goniądz). Warto zwiedzić Twierdzę Osowiec:
http://www.monki.com.pl/twierdz.html
W Osowcu przeszłam drewnianym pomostem – szlakiem turystycznym, który wiódł blisko drogi asfaltowej, zatem cicho nie było...
Sam dojazd carskim traktem bardzo malowniczy z lasem i rozlewiskami po obu stronach i wieżami widokowymi.

Z pewnością Biebrzański Park Narodowy kryje więcej pięknych zakątków, tylko trzeba je odkryć, być może zimą albo na wiosnę...

Pozdrawiam,
Aneta

#8 thebleeding (Maciej Safaryn)

thebleeding
  • Lokalizacja:
    Białystok

Napisano 13 lipiec 2009 - 14:56

Claire, Biebrzy nie można poznawać na szybko - Biebrza ma swoje uroku - każdy zakątek o innej porze roku a często i o innej porze dnia . Nie spotkałaś łosia ? - to nie zdarza się zawsze - byłem nad biebrzą co najmniej kilka razy - zazwyczaj łosia widziałem ale tak daleko że była to tylko sylwetka (widziana oczami lornetki) a raz udało się zobaczyć dzikkiego łosia z odległości 2-3 metrów - i właśnie za to kochamy Biebrzę - za nieprzewidywalność , zmienność , piękno .

#9 Claire

Claire
  • Małomówny
  • 15 postów
  • Lokalizacja:
    Piaseczno/Warszawa

Napisano 13 lipiec 2009 - 15:16

Tak, zgadzam się z Tobą, ale przyznasz, że otaczające nas piękno przyrody wywołuje w nas niekiedy niecierpliwość, a tu trzeba pokory...i cierpliwości właśnie....
Co do łosia, nie wiem ile jest w tym prawdy, ale nad Biebrzą ponoć łatwiej jest spotkać łosia zimą...?

ps. dzisiaj o 5 rano do mojego ogródka przyleciała pięknie ubarwiona pleszka (samczyk), młody kos, sójka, para grzywaczy, bogatki a na pobliskiej brzozie harcowała młoda wiewiórka i niczego więcej mi nie trzeba :-)

#10 Roby

Roby
  • Lokalizacja:
    Warszawa

Napisano 13 lipiec 2009 - 17:46

Roby dwa tygodnie temu środkowa Biebrza była otoczona rozlwiskami jak nie wiem co.

W tym roku to faktycznie w lipcu mogła mieć szerokie koryto.

Ja jako czereśniak chciałbym móc nieco poznać BPN, schować sie przed tłumami ale bez survivalu, zobaczyć to co najpiękniejsze zarówno przyrodniczo jak i architektonicznie, pochodzić, zrobić "kilka" zdjęć, polenić się

Ja bym polecił Kopytkowo. Też nad rzeką i blisko do szlaków na grzędy.

#11 yarekmi

yarekmi
  • Użytkownik
  • 119 postów
  • Lokalizacja:
    Sosnowiec

Napisano 13 lipiec 2009 - 19:45

Skrzętnie zapisuje nazwy, podglądam w googlach, może coś wypatrze, dziękuję za sugestie zarówno te, które już padły jak i za przyszłe :bow:
Zoony

#12 miszak

miszak

Napisano 13 lipiec 2009 - 21:52

Obcować z przyrodą można w BPN zawsze. Lipiec i sierpień to nienajlepsza pora na obserwacje zwierząt bo zielsko duże, liście gęste itp. itd. Ale na przykład dość łatwo zobaczyć orły wszelkiej maści czyli bieliki, przednie a może stepowe - kto wie. Ja bym polecał na bazę oklice Goniądz - Osowiec bo jest na środku i wypady są krótsze. Brzostowo to napewno jedno z najbogatszych siedlisk wszelkiej maści ptactwa ale lipiec siepień to chyba najgorsza pora na te tematy ale można wpaść na wieże widokowe i przespać nockę pod namiocikiem. Powłóczyć się warto po łąkach. Na ptactwo w tym czasie to raczej pobliskie stawy Knyszyńskie oraz Zygmunta Augusta. Co do obcowania z przyrodą to moge polecić - Barwik - jeden dzień spaceru. Grobla Honczarowska - po cichu polecam nocleg na pięterku wieży widokowej - niedawno odnowiona, całkiem wygodna. Uwaga - jak nie ma księżyca to ciemno jak .... Grzędy - cały dzień. Drugi dzień Można przejść z Grzęd przez Wilczą górę, chociaż Animal Planet wilków tam nie nakręciło bo to nasze spryciule a nie plastikowe wilki z gór skalistych, potem przez bagno ( jesli będzie już sucho to tylko latem można przejść i rano pewnie będą tam łosie) do Biebrzy i potem wzdłuż rzeki żwirówką do mostu w Dolistowie. Po drodze można zobaczyć orły, rycyki i kulik wielkie nie mówiąc o perełkach takich jak szablodziób. Oczywiście mścichy i wycieczka na Biały Grąd w ciepły dzień bo można tam się kąpać i z namiocikiem bo można przenocować czyli 2 dni. Tu jest duża szansa na orły. Wpaść należy na taras widokowy w Burzynie chociaż tu najlepsze widoki są wczesną wiosną. Zahaczyć należy o Grądy Woniecko bo jeśli będa sianokosy to jest duże prawdopodobieństwo trafienia orlików. Łosie to raczej zimą. Czasem z końcem sierpnia zaczynają powoli buczeć i łatwiej je zlokalizować. Kurcze, ale naprzynudzałem bez składu i ładu. Jedno jest pewne - ten teren należy konsumować ze spokojem, cierpliwością i pokorą. Jeśli ktoś się naczyta czego tam nie ma i liczy, że w trzy godziny połknie to wszytko to lepiej nie jechać. To jest temat na lata nie na dni. Ja byłem pewnie ze 100 razy a wilków nie widziałem ale jesli ktoś chce to jadąc od Mścichów do Osowca należy skręcić na Sośnię a potem .... i tutaj są ;-)

#13 yarekmi

yarekmi
  • Użytkownik
  • 119 postów
  • Lokalizacja:
    Sosnowiec

Napisano 15 lipiec 2009 - 10:28

miszak nęci takie łazęgostwo z noclegiem pod chmurką czy niebem, jest tylko jedno ale - to ma być urlop z żoną a sugerując jej taką formę wypoczynku dostanę :box: i na tym się skończy. Więc albo znajdę stały dach nad głową albo zostawię to tylko dla siebie na jesień.
Zoony

#14 grabeer

grabeer

Napisano 15 lipiec 2009 - 11:16

Dołączę się do tematu choć rzadko się wypowiadam (co nie znaczy że mnie tu nie ma ;))
A więc byłem na Biebrzy tydzień temu i polecam każdemu wycieczkę balonem ... przeżycie niesamowite ;)) Spacerek też odbyłem i po lądzie i nie mam powodów do narzekań !!!
Jeśli znajdą się chętni mogę zrobić krótki reportaż z przelotu... jeśli nie, zainteresowanych odsyłam do skromnej galerii http://www.obiektywn... ... -0-0-0.php
pozdr i życzę udanych kadrów podczas wycieczki
paweł g
ps mogę polecić Mamucią Dolinę wieś Szostaki (kilka km za Burzynem) na miejsce noclegowe... gospodarz również może służyć jako przewodnik - a wtedy na bank łoś będzie w kadrze :)
jest miejsce na ognisko i kajaki ....

#15 Claire

Claire
  • Małomówny
  • 15 postów
  • Lokalizacja:
    Piaseczno/Warszawa

Napisano 17 lipiec 2009 - 07:56

Za ok. godzinę, tj. o 10.00 rozpoczyna się progam z cyklu Dzika Polska poświęcony Bagnom Biebrzańskim i zamieszkałej tam faunie.
Film pt. "Czarownicy z Bagien" emitowany będzie przez TVP Historia - niestety nie mam możliwości obejrzenia, ale może ktoś z Was będzie zainteresowany.

Pozdrawiam serdecznie,

Aneta

#16 szycho (Tomasz Szyszko)

szycho
  • Lokalizacja:
    Zachodniopomorskie

Napisano 17 lipiec 2009 - 09:27

...
A więc byłem na Biebrzy tydzień temu i polecam każdemu wycieczkę balonem ... przeżycie niesamowite ;)) Spacerek też odbyłem i po lądzie i nie mam powodów do narzekań !!!
Jeśli znajdą się chętni mogę zrobić krótki reportaż z przelotu... jeśli nie, zainteresowanych odsyłam do skromnej galerii http://www.obiektywn... ... -0-0-0.php
pozdr i życzę udanych kadrów podczas wycieczki
paweł g
...

grabeer, nie wiem jak to się stało, ale na boga, dlaczego nie ma tych zdjęć w tematycznym????? No i reportaż z lotu balonikiem też byłby super. Ja jestem chetny ;-)

#17 Roby

Roby
  • Lokalizacja:
    Warszawa

Napisano 18 lipiec 2009 - 09:34

grabeer, wątek tematyczny czeka na Twoje zdjęcia z lotu ptaka :->

#18 gdc

gdc
  • Użytkownik
  • 311 postów

Napisano 27 lipiec 2009 - 15:26

na forum kajakarzy ostrzegają przed komarami wielkości wróbla na które pomaga tylko 1 cm warstwa błota :/





Podobne tematy Collapse

  Temat Podsumowanie Ostatni post

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych