Skocz do zawartości

Fotoprzyroda.pl używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem

Polub nas na Facebooku!       

x


Zdjęcie

Równina kurpiowska


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
390 odpowiedzi w tym temacie

#1 Roby

Roby
  • Lokalizacja:
    Warszawa

Napisano 07 styczeń 2009 - 13:25

Równina Kurpiowska — mezoregion fizycznogeograficzny w północno-wschodniej Polsce, stanowiący północno-wschodnią część Niziny Północnomazowieckiej. Region graniczy od północy z Równiną Mazurską, od zachodu ze Wzniesieniami Mławskimi, od południowego-zachodu z Wysoczyzną Ciechanowską, od południowego-wschodu z Doliną Dolnej Narwi, a od północnego-wschodu z Wysoczyzną Kolneńską. Równina Kurpiowska leży na pograniczu trzech województw: mazowieckiego, podlaskiego i warmińsko-mazurskiego.

Jest to rozległy sandr na południowym przedpolu Pojezierza Mazurskiego, poprzecinany dolinami niewielkich rzek. Jej płaski, równinny krajobraz urozmaicają wydmowe wzgórza. Najliczniej występują w międzyrzeczach Pisy, Szkwy i Rozogi, gdzie teren wznosi się 100 -150 m n.p.m. i opada łagodnie w kierunku południowym. Doliny rzek są tu płaskie, szerokie, a w ich obrębie dominują łąki kośne i pastwiska. Melioracji uniknęła tylko dolina Pisy, zachowując naturalny charakter rzeki nizinnej z licznymi meandrami i starorzeczami. Wzdłuż Pisy ciągną się lasy i otwarte, podmokłe terasy zalewowe, wykorzystywane głównie jako łąki. Równinę Kurpiowską porastała pierwotnie Puszcza Zielona (Kurpiowska). Obecnie, lasy nie stanowią już zwartego kompleksu jak kiedyś, lecz są porozcinane siecią pól, łąk i dolin rzecznych. Na omawianym obszarze lasy dominują powierzchniowo, zajmując ponad 17 000 ha.

Głównymi miejscowościami regionu są Kadzidło, Chorzele i Myszyniec.
Za Wikipedią

Jest u nas kilku kolegów mieszkaj ących w tych okolicach, albo go odwiedzających. Zapraszam do wstawiania zdjęć :-)

1. Podmokłe łąki, drewniane płotki dzielące pastwiska i drzewa - zielona kraina.

Dołączona grafika

2.

Dołączona grafika

3. Nieodłączny element pastwisk i łąk - drewniany żuraw.

Dołączona grafika



#2 Dunadan

Dunadan
  • Lokalizacja:
    Warszawa

Napisano 07 styczeń 2009 - 13:33

Fajny ten zuraw ;-)

:ninja:


#3 sebacyw

sebacyw
  • Użytkownik
  • 512 postów
  • Lokalizacja:
    Bydgoszcz

Napisano 07 styczeń 2009 - 13:58

Ciekawe miejsce, z fotek podoba mi się najbardziej 1 i 3 :)
pzdr

#4 KamilB (Kamil B)

KamilB
  • Użytkownik
  • 279 postów
  • Wiek: 31
  • Lokalizacja:
    podlaskie/SGGW

Napisano 07 styczeń 2009 - 15:52

Ja mieszkam na skraju Równiny Kurpiowskiej :-) Mam tylko zdjęcia robione jeszcze starym aparatem (uprzedzam że cudowne nie są ;-) ) ,ale co mi tam, pokażę.

4.Kurpiowskie piaski ;-)
Dołączona grafika

5.
Dołączona grafika

#5 Roby

Roby
  • Lokalizacja:
    Warszawa

Napisano 07 styczeń 2009 - 16:10

4.Kurpiowskie piaski

To kolejny element w krajobrazie tego regionu. Fajnie, że dodałeś zdjęcia.
5 ładny kadr, choć nie pozostawiałbym na krawędziach kadru poucinanych jałowców tylko postarał się jakoś je w całości wykorzystać - wyobrażam sobie ta łąkę w popołudniowym świetle.

#6 michalv (Michał Vogelgesang)

michalv
  • Lokalizacja:
    Ostrów Mazowiecka

Napisano 07 styczeń 2009 - 21:33

1 rewelacyjna!

Sprzęt: NIKON D300; 18-70DX; Tamron 150-600; SIGMA 50/2.8 MACRO, SIGMA 10-20, AF-S 300/4 1.4 1.7
Moja wizytówka


#7 KamilB (Kamil B)

KamilB
  • Użytkownik
  • 279 postów
  • Wiek: 31
  • Lokalizacja:
    podlaskie/SGGW

Napisano 08 styczeń 2009 - 18:14

choć nie pozostawiałbym na krawędziach kadru poucinanych jałowców tylko postarał się jakoś je w całości wykorzystać

Wstawione takie jak było zrobione, bo po przycięciu trochę mało zostawało ;-).
BTW.Roby, w jakich okolicach były robione Twoje zdjęcia :?:

#8 Roby

Roby
  • Lokalizacja:
    Warszawa

Napisano 08 styczeń 2009 - 20:30

Roby, w jakich okolicach były robione Twoje zdjęcia

Okolice wsi Gaczyska na drodze między Drążdżewem a Baranowem.

#9 KamilB (Kamil B)

KamilB
  • Użytkownik
  • 279 postów
  • Wiek: 31
  • Lokalizacja:
    podlaskie/SGGW

Napisano 08 styczeń 2009 - 20:39

Okolice wsi Gaczyska na drodze między Drążdżewem a Baranowem.

To trochę daleko ;-) Myślałem, że może gdzieś bliżej mnie (czyli bliżej woj. podlaskiego)

#10 Roby

Roby
  • Lokalizacja:
    Warszawa

Napisano 10 styczeń 2009 - 21:49

No to jeszcze jedna seria.

6. Żurawie

Dołączona grafika

7.

Dołączona grafika

8. I jeszcze raz to frapujące drzewko i chmury.

Dołączona grafika



#11 max

max
  • Lokalizacja:
    Tychy

Napisano 11 styczeń 2009 - 13:42

Roby, miła i ciekawa seria, 6. ładny kadr, przyjemne światło, żurawie stoją tam gdzie powinny, mz najlepsze z całej serii, 7. podobne do 6. , ale troszkę słapsze światło i w duecie jakoś lepsze ;-) 8. bardzo ładne chmury, interesujące drzewo, troszkę razi ten element ogrodzenia u dołu ;-) miło się ogląda takie zdjęcia :thumbsup:

#12 Roby

Roby
  • Lokalizacja:
    Warszawa

Napisano 11 styczeń 2009 - 16:20

troszkę razi ten element ogrodzenia u dołu

A wiesz myślałem o tym by wystemplować ten betonowy słupek na środku kadru, dzięki :-)

#13 sebacyw

sebacyw
  • Użytkownik
  • 512 postów
  • Lokalizacja:
    Bydgoszcz

Napisano 11 styczeń 2009 - 18:36

Roby, 8 miodzik 8-)
Osobiście kadrowałbym ciut niżej-ale to tak mz :)
pzdr

#14 Jackos (Jacek Zięba)

Jackos
  • Lokalizacja:
    Ostrołęka

Napisano 14 styczeń 2009 - 20:47

Fajnie że założyłeś ten wątek Roby. Pewnie też coś tu wrzucę od czasu do czasu. Z zaprezentowanych zdjęć wyróżniłbym 1,2 i 8 - udam że nie widzę tego słupka ;-) Krajobraz na 4 również bardzo charakterystyczny dla regionu.

#15 Roby

Roby
  • Lokalizacja:
    Warszawa

Napisano 14 styczeń 2009 - 20:52

Jackos, na Ciebie min. liczyłem że będziesz aktywnie działał w tym wątku :-) Jest jeszcze Miszak z tych okolic, no i KamilB sie ujawnił że tam zagląda, a może i inni :-)

#16 michalv (Michał Vogelgesang)

michalv
  • Lokalizacja:
    Ostrów Mazowiecka

Napisano 14 styczeń 2009 - 21:30

Ja to mam dobrze. Mazowsze pod ręką, Kurpie za miedzą, na Podlasie bliziutko... Fotograficzny raj, tylko czasu brak. Kolejne wschody przechodzą mi przed nosem. Ale obiecuję, że kiedyś się dorzucę do tego wątku. Na razie zachwycam się zdjęciami 1 i 8.

Sprzęt: NIKON D300; 18-70DX; Tamron 150-600; SIGMA 50/2.8 MACRO, SIGMA 10-20, AF-S 300/4 1.4 1.7
Moja wizytówka


#17 KamilB (Kamil B)

KamilB
  • Użytkownik
  • 279 postów
  • Wiek: 31
  • Lokalizacja:
    podlaskie/SGGW

Napisano 15 styczeń 2009 - 17:13

KamilB sie ujawnił że tam zagląda

Nie zagląda, tylko mieszka ;-) W sumie to wg. niektórych map i opisów granic mieszkam na Kurpiach a wg. innych tuż za granicą, więc sam nie wiem :-)

a to mam dobrze. Mazowsze pod ręką, Kurpie za miedzą, na Podlasie bliziutko... Fotograficzny raj, tylko czasu brak

Podobnie jak ja ;-)
A co do zdjęć to raczej nie mam takich, które przedstawiają równinę ;-) Mam więcej rzek, drzew i innych ale to chyba raczej nie do tego wątku.A jeśli nawet, to te moje zdjęcia chyba nie są na tyle dobre, żeby je tutaj pokazywać :roll:

#18 McPiv

McPiv
  • Lokalizacja:
    Węgrów / Warszawa

Napisano 15 styczeń 2009 - 20:42

Roby, 8 jest genialna. Może byś powiedział jak osiągnąłeś takie niebo?
Nikon D80 | Nikkor 18-135 | Velbon DF-60 |

#19 Roby

Roby
  • Lokalizacja:
    Warszawa

Napisano 15 styczeń 2009 - 21:31

Mam więcej rzek, drzew i innych ale to chyba raczej nie do tego wątku.

Jak najbardziej do tego wątku.

Może byś powiedział jak osiągnąłeś takie niebo?

Główna zasługa obok samej aury to filtr polaryzacyjny i z tego co pamiętam to chyba dodatkowo z szara połówką.

#20 McPiv

McPiv
  • Lokalizacja:
    Węgrów / Warszawa

Napisano 15 styczeń 2009 - 22:05

Główna zasługa obok samej aury to filtr polaryzacyjny i z tego co pamiętam to chyba dodatkowo z szara połówką.


I nie miałeś winietki przy takiej konfiguracji? Ja na swoim przy polarku i połówce już muszę wyłazić poza 18mm.
Nikon D80 | Nikkor 18-135 | Velbon DF-60 |




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych