Skocz do zawartości

Fotoprzyroda.pl używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem

Polub nas na Facebooku!       

x


Zdjęcie

Biedronki


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
425 odpowiedzi w tym temacie

#1 Dunadan

Dunadan
  • Lokalizacja:
    Warszawa

Napisano 03 listopad 2006 - 14:48

To teraz żółta biedronka. Zrobiłem w swoim życiu klilka zdjęć co do których nie mam zastrzeżeń. Te dwa są jednymi ( jedynymi? ) z nich... no, OK - przydałaby się większa GO :-D Ale i tak myślę że to moje najlepsze zdjęcia...

1.
Dołączona grafika

I grzybek :D
2.
Dołączona grafika

Niewiele kombinowałem, może odrobinę kontrast.
Czekam na krytykę :mrgreen: [/b]

Jak macie mącnziakówkę to wrzucajcie :)

#2 michal_w

michal_w
  • Użytkownik
  • 116 postów
  • Lokalizacja:
    inąd

Napisano 03 listopad 2006 - 22:37

hmmmm,
powiem tak - jeszcze zanim napisze swoje 3 slowa to bardzo bym chcial sie dowiedziec dlaczego te zdjecia wygladaja tak a nie jakos.... normalnie?

a gdzie tlo?
pozdrawiam, Michał ______________ NIKON | CANON ______________

#3 Dunadan

Dunadan
  • Lokalizacja:
    Warszawa

Napisano 04 listopad 2006 - 09:45

tło się spaliło :-D serio mówie. Biedronka stałą sobie na przeźrocvzystym plastiku, na białej kartce. No a lampa na szynie stałą kilkadziesiąt cm od biedronki. Jak walnęło to tło się przepaliło a biedronka doświetliła się idealnie... - nie licząc przepały gdzie światło odbiło się bezpośrednio.

:ninja:


#4 michal_w

michal_w
  • Użytkownik
  • 116 postów
  • Lokalizacja:
    inąd

Napisano 04 listopad 2006 - 12:26

chcialbym zadac jeszcze jedno pytanie pomocnicze..... 8-)

dlaczego uwazasz, ze to zdjecie nalezy do Twoich najlepszych? skoro tak piszesz, to rozumiem, ze potrafisz to uargumentowac
:blink:
pozdrawiam, Michał ______________ NIKON | CANON ______________

#5 Dunadan

Dunadan
  • Lokalizacja:
    Warszawa

Napisano 04 listopad 2006 - 12:49

Kompozycja, jakość no i... podoba mi się :-D pokaż drugie takie :-P
No dobra, możesz je wreszcie zjechać, czekam na komentarze :-)

:ninja:


#6 aczu

aczu
  • Użytkownik
  • 138 postów
  • Lokalizacja:
    Warszawa

Napisano 04 listopad 2006 - 14:06

Było by świetne gdyby nie te przepalenia na górze i gdyby bylo inne tło!
Poza tym bardzo fajne fotki :)

#7 Dunadan

Dunadan
  • Lokalizacja:
    Warszawa

Napisano 04 listopad 2006 - 14:13

Ale jakie inne tło? czarne? zielone? czerwone?... :-D uważam ze białe jest tu najbardziej neutralne i sprawia że widz skupia się tylko na biedronce... A zamysłem zdjecia nie było pokazania robala w naturze, tylko samego robala :-)
Co do przepaleń - przydałby się jaki softbox :-/ albo chociaż dobry dyfuzor.

#8 Roby

Roby
  • Lokalizacja:
    Warszawa

Napisano 04 listopad 2006 - 14:16

Na pierwszym szkoda tego przepalenia na grzbiecie odwłoka i pewno wolałbym gdyby bardziej wyeksponowana była głowa, a nie odwłok. Tło jest ok. W końcu to zdjęcia "studyjne". Drugie jako "grzybek" jest fajne.

#9 aczu

aczu
  • Użytkownik
  • 138 postów
  • Lokalizacja:
    Warszawa

Napisano 04 listopad 2006 - 14:20

Według mnie z tym tłem wygląda bardzo nienaturalnie, jakby unosił się w niebycie :) , po prosutu brakuje mi tam czegoś! Ale to tylko moje subiektywne zdanie.
Pozdrawiam

#10 Dunadan

Dunadan
  • Lokalizacja:
    Warszawa

Napisano 04 listopad 2006 - 14:21

Hmm... wyeksponowana głowa... no coś w tym jest, nie pomyślałem. Ale pokrywy skrzydłowe tak mi się spodobały że się na nich skupiłem... :-)

:ninja:


#11 Roby

Roby
  • Lokalizacja:
    Warszawa

Napisano 04 listopad 2006 - 14:27

wyeksponowana głowa

Tzn. na tym zdjęciu owad wyglada jakby już odchodził, a chyba kompozycyjnie ładniejsze ujęcie byłoby gdyby tak trochę go z przodu :-) To takie moje zdanie, bo w sumie te pokrywy skrzydłowe są dobrze ujęte na dwójce. Ale widzisz jak to jest - każdy "widzi" zdjęcie nieco inaczej i na czyms innym sie skupia. Ty widzialeś głównie pokrywy skrzydłowe, ja się skupiłem na głowie, która jest gdzieś tam za nóżką już w nieostrości.

#12 michal_w

michal_w
  • Użytkownik
  • 116 postów
  • Lokalizacja:
    inąd

Napisano 04 listopad 2006 - 17:51

moze ja jestem zbyt malo "flexible" ale na moj gust fotografia przyrody powinna pokazywac przyrode, w formie i w postaci jaka wystepuje w naturze - wniosek jest prosty - im fotografii blizej do oryginalu tym dla niej lepiej.
Idac ta nieco zagwatwana sciezka uwazam, ze powyzsze zdjecia, z calym szcunkiem dla Autora rozplywajacego sie w achach o ochach, jest raczej przecietna w kierunku za nawet bym sie osmielil powiedziec ze slaba. Jedyne, co moge dobrago powiedziec to fakt dobrego wyeksponowania faktury pokryw.
gdy nie ma tla, to ciezko jest mowic o kompozycji obrazu - no bo wzgledem czego ma sie odnosic ta kompozycja? Mowimy, ze zdjecie jest dobrze skomponowane, bo obiekt, ktory ma przyciagac wzrok jest umiejscowiony tak, ze wzrok sam ku niemu podaza. No dobra, niby sie zgadza, bo jesli nie ma tla, to gdzie ma spoczac wzrok - spoczywa na jedynym elemencie ktory jest na zdjeciu, ale nie tedy chyba droga do dobrej kompozycji....
Mimo tego co napisalem, to zdjecie moze byc wciaz bardzo dobre - to jest moja subiektywna diagnoza i nie mam patentu na nieomylnosc, ale jakos mi sie to na usta cisnelo....
pozdrawiam, Michał ______________ NIKON | CANON ______________

#13 Dunadan

Dunadan
  • Lokalizacja:
    Warszawa

Napisano 04 listopad 2006 - 18:54

OK, więc... hmm... jak już wspomniałem zamysłem zdjęcia było pokazanie biedronki... to jak z portretami - tymi takimi które widzimy w kobiecych czasopismach. I to właśnie było zamysłem zdjęcia - znaczy się... taki portret.
To teraz mi wytłumacz po co sprzedawane są specjalne czarne tła do fotografii makro? Swoją drogą na czarnym tle żółty biedron też by fajnie wyszedł :-)
To raz. Dwa - wiesz jakby wyglądała ta fotka gdyby biedronka siedziała na trawie? IDENTYCZNIE tylko tło byłoby brunatno-zielonkawe...

z calym szcunkiem dla Autora rozplywajacego sie w achach o ochach

Chyba może mi się podobać jedno czy dwa ( drugie to skakun :-) ) zdjęcia które zrobiłem w swoim życiu? ;-)

to jest moja subiektywna diagnoza i nie mam patentu na nieomylnosc, ale jakos mi sie to na usta cisnelo....

Otóż to - gusta się różnią po prostu...

:ninja:


#14 michal_w

michal_w
  • Użytkownik
  • 116 postów
  • Lokalizacja:
    inąd

Napisano 04 listopad 2006 - 19:14

baz jakichkolwiek podtekstow -> dwie uwagi.

1. gdy napisales o czarnym tle, to cos mi sie przypomnialo. jeden z problemow polega na tym, ze czyms innym jest biale tlo, a zupelnie innym tlo przepalne (w rezultacie rowniez biale)
2. to dobrze ze Ci sie zdjecia podobaja - to podstawowa zasada - ja sobie moge pisac a Ty i tak wiesz swoje :-/ Do momentu kiedy nie zaczniesz robic zdjec komercyjnych, to przed wszystki Tobie musza sie podobac.
pozdrawiam, Michał ______________ NIKON | CANON ______________

#15 Dunadan

Dunadan
  • Lokalizacja:
    Warszawa

Napisano 04 listopad 2006 - 19:24

1. gdy napisales o czarnym tle, to cos mi sie przypomnialo. jeden z problemow polega na tym, ze czyms innym jest biale tlo, a zupelnie innym tlo przepalne (w rezultacie rowniez biale)


To teraz powiedz mi co rozumiesz pod pojęciem przepał? :-) ale chyba zaczynam rozumieć - np tło mogło być szare, niejednolite itp. Normalnie te wszystkie 'itp.' byłyby na zdjęciu, ale po przepaleniu ich nie ma bo... są przepalone :-D - białę tło jest jendolicie białe z natury... no więc moje było białe jak wspomniałem ( kartka papieru ). A że nie ma idealnie białęgo tła więc każde tło musi być przepalone tak czy siak :mrgreen: - ehh, coś się zakołowałem... powiedz mi - jaka jest róznica między przepalonym białym tłem a białym tłem? jest białe? jest, więc o co chodzi? :-D a białe wybrałęm dlatego że łądnie podświetla od spodu jak się mocniej lampą walnie...

2. to dobrze ze Ci sie zdjecia p odobaja - to podstawowa zasada - ja sobie moge pisac a Ty i tak wiesz swoje :-/ Do momentu kiedy nie zaczniesz robic zdjec komercyjnych, to przed wszystki Tobie musza sie podobac.


No nie do końca bo zdjecia robię nie tylko dla włąsnej przyjemności - również dla przyjemności innych o ile ktokolwiek czerpią jakąś przyjemnośc z oglądania moich fotek... ktoś? ktokolwiek? zadowole się belekim! :mrgreen:

#16 Roby

Roby
  • Lokalizacja:
    Warszawa

Napisano 04 listopad 2006 - 19:48

O co ta sprzeczka? O tło? Ja mam szacunek dla Dunadana, że próbuje pokazać coś innego i szuka własnej ścieżki. Nie zawsze coś idealnie wyjdzie, ale z drugiej strony czy wszystkie zdjęcia przyrodnicze muszą być identyczne i sztampowe? To tło białe mi nie przeszkadza. Bardziej to, o czym wyżej pisałem. Michale_w Twoje propozycje są jak najbardziej klasyczne, zgodne z jakimiś tam zasadami. Te tu zdjęcia nie są właśnie takie. I jak pisze Autor to taki rodzaj (chyba) studyjnej fotografii przyrodniczej - przyjął takąie założenie i je realizuje. Mimo zastrzeżeń, które sam wcześniej wygłosiłem, te zdjęcia uważam za dosyć ciekawe. Właśnie przez swoja inność. Nie jest może to coś nadzwyczajnego, ale widać, że Dunadan ma jakiś pomysł i go realizuje. Zresztą wiem jak trudno jest takie zdjęcie zrobić może dlatego bronię tych zdjęc.

#17 michal_w

michal_w
  • Użytkownik
  • 116 postów
  • Lokalizacja:
    inąd

Napisano 04 listopad 2006 - 20:05

alez ja sie nie sprzeczam!
tylko i wylacznie dyskutujemy na temat tych zdjec. nie mam jakiegolowiek celu w zmianie widzenia fotografii przez Autora - jak sam napisalem - najwazniejsze, iz te zdjecia jemu sie podobaja - mi nie musza.
napisalem z czym nie do konca sie identyfikuje i co mi sie nie podoba - i tyle :)
pozdrawiam, Michał ______________ NIKON | CANON ______________

#18 Dunadan

Dunadan
  • Lokalizacja:
    Warszawa

Napisano 04 listopad 2006 - 20:06

Roby - kurczaczek, żadna sprzeczka :-P Jest wdzięczny Michałowi za tę dyskusję, lubie czasem tak pogadać o fotografi... OK, nawet ciut się posprzeczać :-) NO i Roby dzięki za słowa poparcia - nie patrzyłęm na swoje fotki z tej strony... ale ja wiem czy coś innego? widziałem już przyrodnicze zdjecia 'studyjne'...
Ach, no i jeszcze jedna rzecz. Zastanówmy się nad sensem zdjęć macro. Mają one za zadanie pokazywać to, czego człowiek nie zobaczy normalnie, lub musi się cholernie starać by to zobaczyć. Przynajmniej ja widzę macrow ten sposób. Pokazując zdjęcia robaszków chcę pokazać ludziom jak dokłądnie one wyglądają - ich najskrzytsze zakamarki :-D ( bez skojarzeń! :-P ). Kiedy robiłęm te zdjęcia sam byłem w wielkim szoku - oto widzę oczyy owada! albo mogę zobaczyć przezmiankę a w niej ciąg nerwów!!! dla mnie to było strasznie podniecające :-D ( znów bez skojarzeń proszę )
Jedyne czego mi jeszcze brakuje to większa GO - nie wiem jak ją uzyskać :-( tzn, wiem ze innym zestawem...

EDIT:
Chłopaki, błagam, jestem Dun, żaden 'Autor' :-D

#19 michal_w

michal_w
  • Użytkownik
  • 116 postów
  • Lokalizacja:
    inąd

Napisano 04 listopad 2006 - 20:23

Dun - opisz mi dokladnie swoj zestaw prosze - moze cos sie wymysli :)
pozdrawiam, Michał ______________ NIKON | CANON ______________

#20 Roby

Roby
  • Lokalizacja:
    Warszawa

Napisano 04 listopad 2006 - 20:31

Oki chłopaki, oki, użyłem złego wyrazu, to nie sprzeczka. zwracam honory :-) No to dyskutujcie dalej, popieram dyskusje i wymianę uwag. Miło :-) Pozdrawiam Was.
Gdzieś kiedyś też widziałem zdjęcia tego typu fotografii, ale jest ich mało, w każdym razie zdecydowanie mniej niż "klasyki".
Co do głebii ostrości - nie pamiętam, czy masz Dun lampę do macro, czy korzystasz z innych zestawów? Może problem tkwi w specjalistycznej lampie?





Podobne tematy Collapse

  Temat Podsumowanie Ostatni post

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych