Skocz do zawartości

Fotoprzyroda.pl używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem

Polub nas na Facebooku!       

x


Zdjęcie

Żółw czerwonolicy - trachemys scripta elegans.


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
37 odpowiedzi w tym temacie

#1 dragonfly

dragonfly
  • Małomówny
  • 45 postów
  • Lokalizacja:
    Bydgoszczy okolice

Napisano 03 maj 2008 - 11:26

wiem ze jezeli chodzi o jakosc fotek to nie jest ona najlepsza ale mysle ze i tak sa nienajgorsze :)
1.
Dołączona grafika
2.
Dołączona grafika
3.
Dołączona grafika
4.
Dołączona grafika

Żółw czerwonolicy, żółw czerwonouchy (Trachemys scripta elegans) – podgatunek żółwia ozdobnego (Trachemys scripta) z podrzędu żółwi skrytoszyjnych z rodziny żółwi błotnych.

Opis
Karapaks owalny i spłaszczony z nieznaczną stępką barwy oliwkowo-zielonej do prawie czarnej u niektórych starszych samców. U młodych osobników pancerz i skóra ma kolor od żółto-zielonego do ciemnozielonego. Po bokach zielonej głowy występują rozszerzające się do tyłu czerwone paski, a poniżej paski jasnożółte. Palce stóp łączy błona pływna. Samce są zazwyczaj mniejsze od samic i mają dłuższe i grubsze ogony oraz mają dłuższe pazury wykorzystywane w okresie godowym do przytrzymywania samicy.

Rozmiary
Długość karapaksu do od 12,5 do 28,9 cm.

Biotop
Większe zbiorniki ze stojącą wodą.

Pokarm
W diecie młodych osobników przeważa pokarm zwierzęcy, by wraz z wiekiem stać się w 90% roślinożercami. Uzupełnieniem ich diety są wodne owady, ślimaki, kijanki, raki, ryby. Pokarm muszą połykać w wodzie, gdyż z powodu braku mięśnia poruszającego językiem nie mają jak go przesuwać.

Behawior
Zimuje w mule na dnie zbiorników wodnych. Gdy wygrzewa się w słońcu przyjmuje charakterystyczną pozycję rozkładając szeroko odnóża przednie, a tylne do tyłu z odwróconymi podeszwami do góry.

Rozmnażanie
Gody odbywa wczesną wiosną. Samica składa od maja do lipca do dołka w ziemi zwilżonego moczem 4-23 jaja dwa lub trzy razy w sezonie. Młode wylęgają się po 2 do 2,5 miesiącach między lipcem a wrześniem i mierzą ok. 2,5 cm. Jeżeli wylęg nastąpi późną jesienią, młode mogą przezimować w gnieździe i wyjść z niego dopiero na wiosnę.

Występowanie
Ameryka Północna i Ameryka Środkowa po północny zachód Ameryki Południowej

Ciekawostki: Zwierzak ten jest obiektem intensywnych badań biologów ze względu na mechanizm regulacji płci potomstwa w zależności od temperatury wylęgu jaj. Póki co nie rozpracowano kompletnej kaskady genów odpowiedzialnych za ten proces, jednakże praca wre. Szczególnie pracownia dr. Davida Crewsa z uczelni stanowej w stolicy Teksasu - Austin ma w tej dziedzinie ciekawe osiągnięcia. Jak obecnie określono poziomy RNA kilku genów związanych z rożnicowaniem płci i rozwojem gonad.
Panasonic DMC-TZ1

#2 Soviet

Soviet
  • Użytkownik
  • 100 postów
  • Lokalizacja:
    Warszawa

Napisano 28 maj 2009 - 14:13

5.
Dołączona grafika

Łazienkowy :-)
Zapraszam www.ozminfoto.pl

#3 skrzat

skrzat
  • Małomówny
  • 18 postów
  • Lokalizacja:
    Włocławek

Napisano 09 wrzesień 2009 - 19:14

sfocony we Włocławku na Wiśle
6Dołączona grafika

#4 Roby

Roby
  • Lokalizacja:
    Warszawa

Napisano 14 wrzesień 2009 - 21:51

sfocony we Włocławku na Wiśle

O to ciekawe, jakiś uwolniony.

#5 skrzat

skrzat
  • Małomówny
  • 18 postów
  • Lokalizacja:
    Włocławek

Napisano 15 wrzesień 2009 - 21:40

Na 100%, i co ciekawe jest ich coraz więcej.

#6 skubi

skubi
  • Użytkownik
  • 102 postów
  • Lokalizacja:
    Szczecin

Napisano 02 październik 2009 - 13:38

Soviet, śliczne ujęcie... czym go przekupiłeś :mrgreen: , że zechciał tak pozować ??
obserwowałem w lipcu jak jeden z tych "łazienkowych" opychał się chlebem dla kaczek...
SONY ALFA 350 :)

#7 Soviet

Soviet
  • Użytkownik
  • 100 postów
  • Lokalizacja:
    Warszawa

Napisano 09 listopad 2009 - 21:44

Niczym. Jak zaczołem go podchodzić to zrobił "crash dive" :mrgreen:
Zapraszam www.ozminfoto.pl

#8 Łobuzio

Łobuzio
  • Małomówny
  • 5 postów
  • Lokalizacja:
    Elbląg / Szczecin

Napisano 18 kwiecień 2010 - 23:12

Ludzie kupują słodkie malutkie żółwiki ( maluchy są naprawde śliczne ), a po niedługim czasie mają w domu wiecznie nienażarte potwory wielkości talerza( pracowałem długi czas w zoologicznym ). Czytałem że ten żółw może być dużym zagrożeniem dla polskiego błotnego.
Pentax k100d, kit, szkła od PentaconaSix 50 mm 80 mm 300 mm, plus pare dodatków

#9 helmuth

helmuth
  • Małomówny
  • 29 postów
  • Lokalizacja:
    FFM

Napisano 22 marzec 2011 - 22:47

Wysuszony dlatego kolory są mniej intensywne. Wygrzewał się na tej kłodzie dość długo. Zauważyłem go jak zaczynałem spacer. Wracając po ok 2 godz, zobaczyłem go w tym samym miejscu. Przedarłem się przez nadbrzeżny krzaki i zrobiłem zdjęcie.
7
Dołączona grafika

#10 Dratwa (Paweł Szydło)

Dratwa
  • Lokalizacja:
    Pogórze Strzyżowskie

Napisano 23 marzec 2011 - 02:18

mnie się taka kolorystyka podoba. mogła by być trochę niższa perspektywa. i mz bliżej prawego dolnego rogu chyba wyglądałby ciut lepiej.

#11 Bushman

Bushman
  • Użytkownik
  • 111 postów

Napisano 23 marzec 2011 - 07:26

Czytałem że ten żółw może być dużym zagrożeniem dla polskiego błotnego.

Może. Jest szybszy i silniejszy, a przy tym potrafi być cholernie agresywny. I potrafi przeżyć zimę bez problemu.

#12 Saint (Jakub Szymkowiak)

Saint
  • Lokalizacja:
    Mosina/Poznań

Napisano 23 marzec 2011 - 14:16

Tutaj raczej chodzi o swego rodzaju konkurencyjne wypieranie z siedlisk błotnego na rzecz lepiej radzącego sobie w silnie zmieniających się warunkach siedliskowych czerwonolicego.

jakubszymkowiak.wordpress.com

Nikon D200 + Nikon D7200 + Nikkor 18-105 mm + Tamron 24-70 mm + Tamron 150-600 mm


#13 Bushman

Bushman
  • Użytkownik
  • 111 postów

Napisano 23 marzec 2011 - 14:33

Tutaj raczej chodzi o swego rodzaju konkurencyjne wypieranie z siedlisk błotnego na rzecz lepiej radzącego sobie w silnie zmieniających się warunkach siedliskowych czerwonolicego.

Nie o "swego rodzaju" tylko po prostu o wypieranie z siedlisk. Przed zakupem żółwi czerwonolicych zapoznałem się trochę z informacjami o nich. I obserwuję doniesienia o ich poczynaniach w Polsce od kilku lat.

#14 Saint (Jakub Szymkowiak)

Saint
  • Lokalizacja:
    Mosina/Poznań

Napisano 23 marzec 2011 - 14:40

Zasadniczo z tym wypieraniem to też nie jest do końca tak, że pojawił się czerwonolicy i błotny nagle zaczął znikać. W wielu przypadkach błotny znika nie przez wyparcie go przez czerwonolicego, a dlatego że siedlisko staje się już dla niego nieodpowiednie na długo przed tym jak pojawi się czerwonolicy.

jakubszymkowiak.wordpress.com

Nikon D200 + Nikon D7200 + Nikkor 18-105 mm + Tamron 24-70 mm + Tamron 150-600 mm


#15 Bushman

Bushman
  • Użytkownik
  • 111 postów

Napisano 24 marzec 2011 - 07:36

Postępujące wyniszczanie siedlisk żółwia błotnego jest oddzielnym tematem. Tak czy siak nasz rodzimy żółwik nie ma łatwego życia. Ale już chyba wystarczy zaśmiecania.

#16 kurdeniewiemco (Paweł Wróblewski)

kurdeniewiemco

Napisano 24 marzec 2011 - 20:53

Bushman, - cenne informacie to nie śmieci.
Mi się przydały, bo nie wiedziałem o tej sprawie.
<p>R5+Sigma 500/4 Sport, RP+24-105 IS STMhttps://www.facebook....swiat.zdjecia/

#17 Bushman

Bushman
  • Użytkownik
  • 111 postów

Napisano 25 marzec 2011 - 11:58

Bushman, - cenne informacie to nie śmieci.
Mi się przydały, bo nie wiedziałem o tej sprawie.

Sorki, ponieważ sam interesuję się sprawą od kilku lat, uznałem, że wszyscy wiedzą o żółwiu błotnym, wypuszczanych czerwono- i żółtolicych i innych tego typu sprawach.

#18 helmuth

helmuth
  • Małomówny
  • 29 postów
  • Lokalizacja:
    FFM

Napisano 25 marzec 2011 - 22:49

Faktycznie jest to problem. Żółtolicego też spotkałem:

8
Dołączona grafika
Dobrze, że dla krokodyli u nas za zimno :-D

#19 jarecki1982

jarecki1982
  • Użytkownik
  • 91 postów
  • Lokalizacja:
    łódź

Napisano 07 styczeń 2012 - 20:20

Fakt, żółw błotny ginie głównie przez zmiany środowiskowe. Jak większość żółwi wodnolądowych, żółw błotny potrzebuje piaszczystych plaż aby samice mogły złożyć swoje jaja. Inną kwestią jest to, że w Polsce rośnie liczba lisów które jako wszystkożercy nie pogardzą porcją świeżych jaj. Sprawa lisa jest dość złożona i nie do końca wiadomo, co o tym myśleć. Z jednej strony, wścieklizna regulowała i to dość skutecznie liczebność lisa, ale z kolei lisy były zagrożeniem dla ludzi i zwierząt - po ugryzieniu lis przenosił chorobę na kolejną ofiarę. Z drugiej zaś strony, uwolnienie lisa od wścieklizny, spowodowało odcięcia głównego wektora rozprzestrzeniania sie tej choroby, a z drugiej, wydało wyrok na małe zwierzęta - zające, króliki, ptaki np bażanty, kuropatwy które są pod bardzo silna presją drapieżnika.
Pozdrawiam, Jarek
Olympus E-410 + 14-42 mm + 40-150mm + 70-300mm soczewki makro:) +1, +2, +4, +10 dioptrii

#20 kurdeniewiemco (Paweł Wróblewski)

kurdeniewiemco

Napisano 08 styczeń 2012 - 15:29

jarecki1982 - u mnie w zeszłym roku panowała jakaś choroba, większość lisów, a na pewno połowa zdechła.

Z tego co wiem w innych częściach kraju było podobnie.
<p>R5+Sigma 500/4 Sport, RP+24-105 IS STMhttps://www.facebook....swiat.zdjecia/





Podobne tematy Collapse

  Temat Podsumowanie Ostatni post

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych