Skocz do zawartości

Fotoprzyroda.pl używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem

Polub nas na Facebooku!       

x


Zdjęcie

Czatownia moja - w budowie


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
35 odpowiedzi w tym temacie

#1 kronos28

kronos28
  • Małomówny
  • 24 postów
  • Lokalizacja:
    Koszalin

Napisano 26 październik 2006 - 18:41

Witam!

Na początku sie przywitam bo to pierwszy pościk na forum :). Mam nadzieje ze sie tutaj bede dobrze bawil i sie zadomowie jak na pewnym innym forum :mrgreen:.

Jako ze to moj pierwszy post zacznynam od pokazania budowy mojej czatowni ;)

Jest to juz druga jaką postawilem w tym roku bo pierwsza zniszczyly jakies #$@#$. Ale nauczony i z troszkę wiekszym doswiadczeniem zbuduje sobie troszke bardziej luksusową :). W planach jest jeszcze mała i jak bede ja budowal nie omieszkam o tym poinformować :)



BODOWA IN PROGRESS :)



#2 crater

crater
  • Użytkownik
  • 265 postów
  • Lokalizacja:
    Warszawa

Napisano 26 październik 2006 - 18:50

Nieweim czy w dobrym miejscu ja stawiasz.Jesli sie nie myle to slonce masz w chwili robienia tego zdjecia na godiznie 9:30-10 a fotka robiona byla o 15 z minutami.A to oznacza ze zawsze (wschod czy zachod slonca - okres zerowania) biedizesz mial swiatlo bardzo ostro z boku ale ciagle bedize wpadac ci w obiektyw tworzac flary.
Canon Rebel EOS 300D + Tamron 70-300 + Tamron28-80 + Helios 2/58 +Transcend 2GB x120

http://crater.cr.funpic.org/ moje portfolio

#3 aczu

aczu
  • Użytkownik
  • 138 postów
  • Lokalizacja:
    Warszawa

Napisano 26 październik 2006 - 19:15

Widze, że z Ciebie profesjonalista, masz nawet mini pilarkę :)
Ile kosztuje takie cudo?
Pozdrawiam i witam na forum

#4 kronos28

kronos28
  • Małomówny
  • 24 postów
  • Lokalizacja:
    Koszalin

Napisano 26 październik 2006 - 19:39

hmm juz odpowiadam co ze światlem bo duzo sobie o tym myslalem

mianowicie jest tak ze chodze (lub chodzic bede) tam tylko rano, wcześnie wtedy slonce bede mial za soba moze troszke za soba z lewej. W dzien raczej tam nie bede siedzial. Wieczorkami sloneczko bedzie sie chowac za laskiem po lewej (dzisiaj specjalnie zwrocilem na to uwage). jesli bede jakies flary mimo to są dwie opcje: albo wykopie konstrukcje i przy pomocy kolegi i 2 browarków ;) zmienimy troszke loklizacje albo zaslonie odp przygotowaną deską stronę lewą cztowni bo i tak nie bede mial straty bo tam nic nie ma zazwyczaj.

Co do pilareczki to polecam bo to świeży zakup (no moze nie taki świeży ma 5 miesięcy).
Dalem za nią wtedy 999 zl (nienawidze takich cen) teraz jest promocja i chyba jest za 799 czy coś w tym stylu dawno w sklepie nie bylem to nie wiem.

Dane to:
Stihl MS 180
moc - 2,0 KM
prowadnica typu rollomatic E - 35cm
smarowanko Ematic
tlumienie drgań czyli zwijmy to sprężynującym uchwytem
łańcuch Oilomatic (po lekkim tunningu by Me - wtajemniczeni pewnie wiedzą co zrobiłem)

Polecam to sprzęcicho bo leciutkie i fajniutkie. Do takich właśnie prac bomba! nie musze taszczyc ze sobą gigantycznej i ciężkiej 280 - tki, ktorej uzywam jak drzewo na zime przygotowuje.

tu masz linka do stronki stihl'a http://www.stihl.pl/... ... egory_id=3

#5 morav

morav
  • Lokalizacja:
    świętokrzyskie

Napisano 26 październik 2006 - 20:27

Witam

Mam kilka pytań:
1 Co decydowało o wyborze miejsca ?
2 Jakich zwierząt się tam spodziewasz, będziesz przywabiał ?
3 Jeżeli bierzesz pod uwagę zime, to czy nie boisz się monotonnej bieli jak spadnie śnieg ?

Ciekawy jestem wykończenia :-)

Sam jestem na etapie wyboru miejsca i waham się między polem oziminy a ugorem z rzadka rozsianymi sosenkami i niestety dość wysoką trawą

#6 kronos28

kronos28
  • Małomówny
  • 24 postów
  • Lokalizacja:
    Koszalin

Napisano 26 październik 2006 - 20:42

1. O wyborze miejsca decydowała bliskośc domu bo poprzednią czatownię miałem daleko, jakieś 4km) i mi ja w poprzedni weekend zniszczyli calkowicie i mysliwym też polożyli ambonę :evil:

2. Zwierząt jest tam duzo (to jakiś 1km od mojego domu) sarny, dziki, lisy ostatnio jak poszedłem na spacer widzalem tchorze. Bede też i przywabial myśle. Dziki może sćinkami od ziemniaków :devil: . Ptaki też są i jak sie rzuci jakiś kawal czegoś to może sie zjawi jakiś myszołów albo inne cudo.

hmm no wlasnie chodzilo o to że tam rośnie ozimina i jest taka ladna, zielona dalej jest las więc nie baedzie tak zle z kadrem i mozliwością zabalaganienia ;) ale znając moj talen do robienia zdjęc to co 20 bedzie powiedzmy dobre a reszta do kosza.

3. No nie wiem jak to bedzie z zimą może być troszkę monotonnie ale lubie nawet sobie pojść i posiedzieć w takim miejscu i popatrzeć na zwierzaki. Jak mi sie znudzi to miejsce fotograficznie to albo przeniosę cała konstrukcje na sąsiednie pole (tak to zrobilem ze można wykopać i unieść i sie nie rozwali - mam taką nadzieję ;) ) albo zrobię sobie mała czatownie jak ma ostapowicz i bedzie zwijmy ją "mobilna" (wmiarę możliwości).

#7 michalv (Michał Vogelgesang)

michalv
  • Lokalizacja:
    Ostrów Mazowiecka

Napisano 26 październik 2006 - 21:11

kronos28, morav - zalatwiacie jakieś pozwolenia na postawienie czatowni?

Sprzęt: NIKON D300; 18-70DX; Tamron 150-600; SIGMA 50/2.8 MACRO, SIGMA 10-20, AF-S 300/4 1.4 1.7
Moja wizytówka


#8 ostapowicz (Wojtek)

ostapowicz
  • Lokalizacja:
    zachodniopomorskie

Napisano 28 październik 2006 - 11:14

Witam

Tak patrzę na te zdjęcia i widzę, że to poważna konstrukcja taka na dłuższy czas.
Jednak nie wiem czy do końca jest to działanie przyrodnika (oczywiście nie mam zamiaru Cię obrażać, bo nie znam Cię osobiści), ale jak patrzę na materiał, z jakiego budujesz czatownię to pierwsze, co rzuca się w oczy to te młode drzewka, które wyciąłeś do swojej budowli.
Z tego, co widzę to czatownia jest ustawiona przy jakiejś grodzonej uprawie leśnej a więc pewnie i leśnicy tam zaglądają takie miejsca są często odwiedzane przez Straż Leśną, ponieważ grodzenia upraw są wykorzystywane prze kłusowników do stawiania wnyków lub uprawy są rozgradzane i w nie zapędzana jest zwierzyna, po czym kłusownik zagradza uprawę i wpuszcza w ten ogrodzony teren dwa psy, które załatwiają sprawę.
Jeżeli budowla powstaje nie na twoim terenie i nie masz zezwolenia na takie działanie jak pokazałeś na zdjęciach to możesz mieć problemy, czego oczywiście Ci nie życzę.
Ja staram się budować czatownie znacznie delikatniejsze, do czego używam grubszych drewnianych listew a całość okrywam przy pomocy jakiegoś materiału malowanego w kolorze maskującym + jakiś kawałek starej siatki maskującej oczywiście nie jestem świętym, bo często buduję czatownię nad wykopaną dziurą, aby mieć inną perspektywę no i używam gałęzi, do przyaskowania budy, ale to wszystko w uzgodnieniu z leśniczym i tak, aby zrobić jak najmniej szkód w otoczeniu
Życzę udanych bezkrwawych łowów.

P.S z zawodu jestem leśnikiem, a pracuję jako Komendant Posterunku Straży Leśnej w Nadleśnictwie Płytnica RDLP Piła.
Wojtek

#9 kostek-brasil

kostek-brasil
  • Użytkownik
  • 488 postów
  • Lokalizacja:
    Piła

Napisano 28 październik 2006 - 22:53

Mi się marzy jakiś prostszy i bardziej mobilny model. Na przykład trochę siatki maskującej na siebie narzucić, z otworkiem na obiektyw. ;-)
Lubię też korzystać z niewysokich ambonek, zwyżek myśliwskich. Perspektywa wtedy się pogarsza, ale szanse zwietrzenia i spłoszenia zwierzaków maleją. Z tym, że pasjonują mnie głównie ssaki. Do ptaszków to ta metoda nie za bardzo. :-D

Kronos, Wojtek dobrze radzi. Lepiej skontakuj się z leśniczym lub nadleśnictwem i będzie grać. Zresztą na razie wszyscy leśnicy i pracownicy nadleśnictw, jakich znam to bardzo sympatyczni ludzie. Może nawet ci podpowiedzą, gdzie i jak... :-)

#10 crater

crater
  • Użytkownik
  • 265 postów
  • Lokalizacja:
    Warszawa

Napisano 29 październik 2006 - 00:43

ostapowicz ma racje. Mozliwe ze to sami mysliwi zniszczyli ci czatownie w obawie przed klusownikami :/
Canon Rebel EOS 300D + Tamron 70-300 + Tamron28-80 + Helios 2/58 +Transcend 2GB x120

http://crater.cr.funpic.org/ moje portfolio

#11 michalv (Michał Vogelgesang)

michalv
  • Lokalizacja:
    Ostrów Mazowiecka

Napisano 29 październik 2006 - 09:20

Ja myślę, podobnie jak Kostek, o czymś mobilnym. Myślałem o rurakch aluminiowych (takich jak przy namiocie) i siatce maskującej. Ale to na razie tylko myślenie... :-)

Sprzęt: NIKON D300; 18-70DX; Tamron 150-600; SIGMA 50/2.8 MACRO, SIGMA 10-20, AF-S 300/4 1.4 1.7
Moja wizytówka


#12 crater

crater
  • Użytkownik
  • 265 postów
  • Lokalizacja:
    Warszawa

Napisano 29 październik 2006 - 11:06

ja sie zastanawilem czy nie kupic takieogo najmniejszego namiotu iglo, jaki sprzedaja w marketach i go przerobic. Obszyc go siatka maskujaca (sam namiot w jakis stonowanych dosc naturalnych kolorach) i zrobic z kazedj strony wyjscia na obiektyw. Dosc proste i latwe w transorcie a i przy tym calkiem niedrogie w wykonaniu i bardzo mobilne ;)
Canon Rebel EOS 300D + Tamron 70-300 + Tamron28-80 + Helios 2/58 +Transcend 2GB x120

http://crater.cr.funpic.org/ moje portfolio

#13 morav

morav
  • Lokalizacja:
    świętokrzyskie

Napisano 29 październik 2006 - 11:11

crater, pomysł nie jest zły, tylko strach taki namiot zostawić w terenie

#14 crater

crater
  • Użytkownik
  • 265 postów
  • Lokalizacja:
    Warszawa

Napisano 29 październik 2006 - 13:16

e tam, taki namiot kosztuje ze 40zł w Tesco.Bez przesady.Mysle ze jak zwierzaki go niezauwaza zamaskowanego, to i bandziory tez.zreszta oni sie slonca boja, a w nocy to pijani chodza :-D
Canon Rebel EOS 300D + Tamron 70-300 + Tamron28-80 + Helios 2/58 +Transcend 2GB x120

http://crater.cr.funpic.org/ moje portfolio

#15 kronos28

kronos28
  • Małomówny
  • 24 postów
  • Lokalizacja:
    Koszalin

Napisano 29 październik 2006 - 14:58

watpie aby mi lesnicy zniszczyli cztownie bo jak mowie obok byla ombona mysliwska i ta tez zostala polozona (miala oznaczenie wiec byla postawiona legalnie i należala do PZŁ z tego co sie orientuje.

co do kłusownikow i wnyków to podczas przygotowywania miejsca pod czatownie znalazłem przy terenie ogrodzonym kilkanascie mocowań do wnyków (pręty w ziemi z uchem i odnozami i kilka par wnykow z grubej stalowej linki). Co do materiału to użelem młodych drzewek dach jum mam pokryty deskami własnym i okryty folią co by mi na łeb nie kapało ;). boki będą przykryte siatką maskującą jak mi ją przyśłą bo starą mi ukradli właśnie z tej czatowni którą zniszczyli. Zrobiłem ją większą niż poprzednią bu sie zdarzało ze szedlem w takie miejsce nie zawsze sam.

Co do pozwolenia to szukalem jakiś przepisow na temat zakazow lub przepisow co do stawiania czegos takiego ale nic nie znalazlem. to jak trzeba mieć pozwoleniie to się udam do leśniczego (chociaż kiedyś mnie znalazł w starej czatowni i nic nie mowil ze coś jest nie tak).

Ogólnie to budowa cztowni jes jak narazie przerwana bo mnie przewialo w piatek i mnie tak szyja boli ze ruszać glową nie mogę ale dach mam pokryty ;)

Co do namiotu to jest to dobry pomysl ale jest cos ciekawszego ajk namioty dla wedkarzy rozstawai sie to w pare sekund i jest cale zielone wiec kolorek ma zdatny. Lecz nadal jest to wydawanie sporej kasy ktorej nie mam za bardzo :(

#16 tomajk

tomajk
  • Użytkownik
  • 1574 postów

Napisano 29 październik 2006 - 22:45

kronos28 jak masz rozsądnych leśników lub strażników łowieckich itp. itd. to z pewnością nie będą robić ci problemów, co innego wycinka drzewek, to czy młode czy starsze nie ma znaczenia, uprawa ma to do siebie że musi być taka a nie inna, nie będę się rozwodził nad szczegółami, fakt jest taki, że nie wolno wycinać drzew, bo nie są one nasze, i nawet wycinka w prywatnych lasach jest nadzorowana przez LP. Tak czy siak w takich przypadkach lepiej aby o takiej budowli wiedział leśniczy, a najlepiej jak Nadleśniczy wyda pisemną zgodę na budowę, tymbardziej, że w okolicy jest sporo kłusowników.

Choć są opinie że lasy powinny być prywatne, to myślę że dzięki temu że są jeszcze dobrem narodowym to możemy z ich piękna korzystać, ale trzeba to robić rozsądnie, a wtedy wszyscy będą zadowoleni.

Przy okazji jak będziesz widzał kłusola to zrób mu fotkę i do Nadleśnictwa albo na Policję, bo największą zmorą jest udowodnić, że to właśnie ta gadzina zakładała wnyki, i przez takich drani trzeba się starać o zezwolenia i inne takie.
Pozdrawiam.
ps. ja tam nic nie mam do żadnej czatowni, piszę tylko jak może sprawa wyglądać, ale ty tam mieszkasz więc pewnie wiesz lepiej od nas, i tyle. :-D

#17 kronos28

kronos28
  • Małomówny
  • 24 postów
  • Lokalizacja:
    Koszalin

Napisano 29 październik 2006 - 23:06

hmm drzewek nie mam z terenu młodnika czy nawet lasu (no taki to nie jestem) ale z dzialki budowalnej kumpla i tak predzej czy pozniej polecialy by wiec za pozwoleniem jego wycielem sobie 2 sztuki - ekosystem od tego nie padnie.

a pozwolenia na wycinke na prywatnym terenie nie wydaje wojt?

ostapowicz

bardzo fajne fotki na stronie twojego nadleśnictwa ;).

#18 Dunadan

Dunadan
  • Lokalizacja:
    Warszawa

Napisano 29 październik 2006 - 23:53

Choć są opinie że lasy powinny być prywatne, to myślę że dzięki temu że są jeszcze dobrem narodowym to możemy z ich piękna korzystać, ale trzeba to robić rozsądnie, a wtedy wszyscy będą zadowoleni.


Temat rzeka :-D
No więc... w Finalndii jakoś wszyscy są szczęśliwi a lasy są w większości prywatne. Do się_ da się. Czemu porównuję Polskę do Finalndii? a czemu nie?
Ja nie chcę wprowadzać żadnych rewolucji - mamy leśnictwo państwowe i dobrze, ładnie nam idzie, mamy coraz ładniejsze lasy :-) interesuje mnie tylko sam fakt i proces... to chyba historia i uwarunkowania polityczne doprowadziły do obecnej sytuacji...[/center]

#19 kronos28

kronos28
  • Małomówny
  • 24 postów
  • Lokalizacja:
    Koszalin

Napisano 30 październik 2006 - 13:36

hmm a ja jestem zdania ze lasy powinny pozostać jak najbardziej państwowe bo w końcu to też jakiś rodzaj dobra narodowego a nie rzadko i skarbu. Oczywiście nie mam nic przeciwko lasom prywatnym ale myślę ze lasy nie powinny być w większości prywatne.

#20 Dunadan

Dunadan
  • Lokalizacja:
    Warszawa

Napisano 30 październik 2006 - 15:04

Wiesz ile w Finlandii mają parków narodowych i rezerwatów? dużo :-D ale chyba wiem jaka jest tego przycyzna... kasa. Bogate państwo stać na ochornę przyrody i prywatne lasy...

:ninja:






Podobne tematy Collapse

  Temat Podsumowanie Ostatni post

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych