Skocz do zawartości

Fotoprzyroda.pl używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem

Polub nas na Facebooku!       

x


Zdjęcie

Norka - Mustela vison


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
153 odpowiedzi w tym temacie

#41 Halina

Halina
  • Lokalizacja:
    Warszawa

Napisano 18 styczeń 2008 - 07:25

kostek-brasil napisał/a:
Norka europejska wyginęła w Polsce, zanim w środowisku pojawiała się jej amerykańska kuzynka. Za sprawą człowieka, głównie..

Hmm... zaintrygował mnie ten temat, znalazłam artykulik Wajraka, który potwierdza powyższe zdanie: :link:

#42 Elvie

Elvie
  • Moderator
  • 723 postów
  • Lokalizacja:
    Wyżyna Sandomierska

Napisano 18 styczeń 2008 - 11:08

Norka europejska wyginęła w Polsce, zanim w środowisku pojawiała się jej amerykańska kuzynka.

Ok, w Polsce może i tak, ale np. w Rosji ostatnie stanowiska norki europejskiej zniknęły właśnie za sprawą amerykańskiej.
Określając ją mianem szkodnika zwróciłam uwage na zły wpływ obcego gatunku na rodzimą faunę.
POZDRAWIAM

#43 kostek-brasil

kostek-brasil
  • Użytkownik
  • 488 postów
  • Lokalizacja:
    Piła

Napisano 18 styczeń 2008 - 22:52

Ok, jak wspomniałem wyżej, tematu norki nie będę rozwijać.
Korba, dzięki za przywitanie. Miło mi, że o mnie pamiętasz. Wiem, że to forum jest bardzo gościnne i tolerancyjne, nawet dla takich nieudaczników jak ja. :-D Jednak jestem tu tylko przelotem. Pozdrawiam wszystkich. ;-)

#44 Dunadan

Dunadan
  • Lokalizacja:
    Warszawa

Napisano 19 styczeń 2008 - 11:26

Szkodnik nie szkodnik ale na pewno obcy gatunek... obce gatunki zwykle mają nienajlepszy wpływ.

:ninja:


#45 piotro82

piotro82
  • Użytkownik
  • 446 postów
  • Lokalizacja:
    głogów

Napisano 24 czerwiec 2008 - 20:25

4.
Dołączona grafika

#46 Qelka (Karolina Myroniuk)

Qelka
  • Lokalizacja:
    zachodniopomorskie

Napisano 07 sierpień 2008 - 21:54

troszkę odświeżymy temat :)

5.
Dołączona grafika

6.
Dołączona grafika

wiem wiem , szkoda pyszczka ale czasami inaczej się nie da

7.
Dołączona grafika

i chyba najgorsze w serii

#47 piotro82

piotro82
  • Użytkownik
  • 446 postów
  • Lokalizacja:
    głogów

Napisano 12 sierpień 2008 - 22:08

qelka, No nareszcie ktoś wstawil fotki :)

#48 Qelka (Karolina Myroniuk)

Qelka
  • Lokalizacja:
    zachodniopomorskie

Napisano 13 sierpień 2008 - 12:52

Mam nadzieję, że będzie więcej. Jak wszystkim trochę mi czasu brak na łowy.

Ma stały rewir działania i jest podobno na tyle bezczelna że wyżera wędkarzom kukurydze z toreb :-) Kwestia przyczajenia i odpowiedniej zachęty :mrgreen:

Na szczęście teraz długi weeken może się coś ustrzeli.

#49 piotro82

piotro82
  • Użytkownik
  • 446 postów
  • Lokalizacja:
    głogów

Napisano 13 sierpień 2008 - 22:45

qelka, zycze powodzenia :) ja tez gdzies wyskocze zapewne w plenerek

#50 donarturro

donarturro
  • Małomówny
  • 7 postów
  • Lokalizacja:
    Ciechanów

Napisano 12 wrzesień 2008 - 12:38

wiem, wiem porażka... ale co tam! widziałem norkę... :mrgreen:
8.
Dołączona grafika
9.
Dołączona grafika

Zastanawia mnie jedno: Jak rozpoznać norkę amerykańską od europejskiej? :oops:

#51 donarturro

donarturro
  • Małomówny
  • 7 postów
  • Lokalizacja:
    Ciechanów

Napisano 12 wrzesień 2008 - 13:01

a już wiem:
* Bardzo trudno jest odróżnić norkę europejską od amerykańskiej. Ta pierwsza jest nieco mniejsza i ma białą plamkę na pyszczku która zachodzi również na górną wargę. Plamka norki amerykańskiej umieszczona jest wyłącznie na dolnej wardze. Norki po urodzeniu ważą od 6 do 11 g. Samce norki amerykańskiej mogą być dwukrotnie cięższe od samic. Samice ważą do 700 g. Natomiast samce mogą nawet do 1,5 kg. Długość ciała od 33 cm do 45 cm. Ogona do 24 cm. Norki amerykańskie które żyją w niewoli osiągają wiek nawet do 10 lat.
Adam Wajrak

#52 Qelka (Karolina Myroniuk)

Qelka
  • Lokalizacja:
    zachodniopomorskie

Napisano 12 wrzesień 2008 - 21:46

przesympatyczne to futrzaki :mrgreen:
faktycznie zdjęcia raczej jako dokumentacyjne ale przecież większość takich mamy :-P zbyt ostre światło wali po oczach, za to model mmm pozazdrościć. Moja się więcej nie pokazała, ta która wychodziła często w miejsce w którym ją widziałam została prawdopodobnie zabita przez jednego z wędkarzy. Wściekłość człowieka ogarnia jak słyszy takie rzeczy, czasami mnie przeraża nasze społeczeństwo.

Co do rozpoznania to faktycznie są one dosyć trudne do oznaczenia. Z tą białą plamką u amerykańskiej bywa bardzo różnie, i bardzo łatwo pomylić oba gatunki. Co prawda u nas jeszcze niedawno było chyba kilka stanowisk europejskiej ale jak to jest teraz to nie wiem. Także w większości przypadków spotkamy norki amerykańskie. Moje prawdopodobnie dały nogę z jakiejś fermy hodowlanej i znalazły schronienie w rezerwacie ptaków, gdzie znalazły odpowiadające im warunki. Mam nadzieję, że było ich więcej a nie tylko jeden osobik i będę mogła jeszcze kiedyś norkę poobserwować i pokazać dziecku zwierzę inne niż pies czy kot. Tak na marginesie przy moim ostatnim spotkaniu dziecko było widzialo z tym, że pewnie dawno już o tym zapomniało :-P

"Żyjemy w niebezpiecznej epoce. Ludzie zdobyli kontrolę nad przyrodą, zanim zdobyli kontrolę nad sobą."

 Albert Schweitzer (1875 - 1965)

 

http://myroniuk.wix.com/wildlife


#53 donarturro

donarturro
  • Małomówny
  • 7 postów
  • Lokalizacja:
    Ciechanów

Napisano 12 wrzesień 2008 - 22:21

Moja się więcej nie pokazała, ta która wychodziła często w miejsce w którym ją widziałam została prawdopodobnie zabita przez jednego z wędkarzy. Wściekłość człowieka ogarnia jak słyszy takie rzeczy, czasami mnie przeraża nasze społeczeństwo.

Właśnie! wiadomo że niszczą polską faune i powinno się je wyłapywać. Ale zastanowić się trzeba czy to jest wina zwierząt czy ludzi? Dlaczego zawsze winę za ludzką głupotę ponoszą biedne zwierzęta?!!

#54 Qelka (Karolina Myroniuk)

Qelka
  • Lokalizacja:
    zachodniopomorskie

Napisano 12 wrzesień 2008 - 22:39

W moim akurat przypadku ukarać należałoby wędkarza. Sprawa miała się tak, iż "moja" norka była rozpieszczana przez wędkarzy, który pozwalali jej na myszkowanie w swoich torbach, częstowali ja kukurydza i na odchodne zostawiali zawsze jakieś resztki złowionych ryb. Zatracając w ten sposób instynkt samozachowawczy dzięki któremu pewnie by do tej pory wiodła spokojne życie w rezerwacie. Więc owa norka pewnego dnia wskoczyła do łodzi, która akurat przybiła do brzegu, zaplątując się w siatkę, gdzie były ryby złowione kilka chwil wcześniej.Nic specjalnego pospolite płotki jakie łapie się przy każdym posiedzeniu. Wędkarz, który ją zobaczył użył leżącego w zasięgu ręki drąga. Ponieważ dla niego owa norka była szkodnikiem, kradnącym jego cenną zdobycz.

I tutaj nasuwa się pytanie, kto w tej chwili był zwierzęciem....

Na szczęście mąż jest strażnikiem rybackim, dowiedział się, kto i w jaki sposób to zrobił i o ile, na jakieś kary już raczej za późno o tyle będzie ta osoba w straży na świeczniku.

#55 Gunica

Gunica
  • Małomówny
  • 40 postów
  • Lokalizacja:
    Police

Napisano 05 kwiecień 2009 - 15:08

Norka-albinos, z nad Gunicy, późnym popołudniem.
N D80, N70-300 VR

10
Dołączona grafika

11
Dołączona grafika
<*)))))>{

#56 Roby

Roby
  • Lokalizacja:
    Warszawa

Napisano 05 kwiecień 2009 - 16:12

Gunica, zdjęcia dokumentacyjne, ale spotkania zazdroszczę, takiego albinosa nie widziałem :-)

#57 Gunica

Gunica
  • Małomówny
  • 40 postów
  • Lokalizacja:
    Police

Napisano 05 kwiecień 2009 - 19:44

Gunica, zdjęcia dokumentacyjne,

Masz rację, ale w tym temacie zdjęć nie za wiele, dlatego pokazałem.
<*)))))>{

#58 Roby

Roby
  • Lokalizacja:
    Warszawa

Napisano 06 kwiecień 2009 - 11:04

ale w tym temacie zdjęć nie za wiele, dlatego pokazałem.

I dobrze, to nie jest miejsce tylko i wyłącznie dla super jakości fotek. Forum jest dla ludzi :-)

#59 pkokocinski7

pkokocinski7
  • Użytkownik
  • 694 postów
  • Lokalizacja:
    Snowidowo

Napisano 07 kwiecień 2009 - 21:59

Gunica, zwłaszcza takie ciekawe foty jak np. norka albinos...warto tu pokazywać... a tak nawiązując to zwierzątko nie ma lekko jeśli chodzi o ukrycie się...
Przygotowywania do sezonu letniego w pełni: maskowanie jest, statyw też, tylko czatownie w budowie!

#60 Tomek_K

Tomek_K
  • Użytkownik
  • 3087 postów
  • Lokalizacja:
    Mazowieckie

Napisano 10 sierpień 2009 - 17:08

Spotkana przy okazji wędkowania

12.
Dołączona grafika
13.
Dołączona grafika
14.
Dołączona grafika





Podobne tematy Collapse

  Temat Podsumowanie Ostatni post

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych