Skocz do zawartości

Fotoprzyroda.pl używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem

Polub nas na Facebooku!       

x

Zdjęcie

Szerszeń

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
120 odpowiedzi w tym temacie

#61 Roby

Roby

Napisano 24 wrzesień 2008 - 21:24

Koledzy i koleżanko :-> proszę sie nie nabijać z nowego kolegi a udzielić konstruktywnej krytyki, bo zdjęcie faktycznie nienajlepsze :-)
To światło nieciekawe, poza tym marcinm już nieco napisał z czym się zgadzam.

Są inne sposoby by spowodować aby owad ni uciekał spod obiektywu...

Z rana są ospałe, a raczej odrętwiałe, a czesto tak zroszone, że nie mogą się ruszyć.

#62 ricosz

ricosz
  • Użytkownik
  • 2758 postów

Napisano 24 wrzesień 2008 - 23:11

Ta zimna aura jaka ostatnio panuje jest całkiem niezła do robienia fotek. Owady są mało ruchliwe i siedzą nisko w zroszonej trawie. Jest ich całe mnóstwo (przynajmniej u mnie na działce). Niestety bez dyfuzora się nie da bo światełko słabe. A więc dyfuzor na lampę i w trawę! Nieprzemakalne spodnie mogą okazać się niezbędne ;-)

Canon SX10 + Raynox DCR-250 + dyfuzor

#63 Qelka

Qelka

Napisano 25 wrzesień 2008 - 08:05

Moim zamiarem nie było nikogo urazić i nie bierz drogi autorze wyżej prezentowanego zdjęcia tego za bardzo do siebie. Każdemu z nas zdarza się robić gorsze lub lepsze zdjęcie. Ja mam całą masę takich zdjęć zawalających dysk mojego komputera, lecz z jakiegoś niezrozumiałego dla mnie sentymentu ciężko mi je usunąć- chociaż zdecydowanie powinnam. Gniot jest po prostu takim zdjęciem gorszym. Twoje nadaje się raczej w folder dokumentalne. Każdy z nas ma masę takich zdjęć i nic w tym złego, po prostu nie każde zdjęcie warte jest pokazywania na ogólnym forum w tematycznych. Można je było wrzucić w bezkrwawe łowy a uniknąłbyś wielu słów, które padły pod twoim zdjęciem.

Poprosiłeś mnie na pw żeby wyjaśnić, co znaczy, szerszeniogniot, więc spieszę z wyjaśnieniami:

- kadr centralny, nie widzi mi się wcale. Pamiętaj, że najprzyjemniejszym dla oka są kadry, które pokazują dany obiekt w którymś z punków złotego podziału. Więcej o kadrowaniu możesz poczytać tutaj : http://fotopolis.pl/index.php?n=699

- ogromne znaczenie dla zdjęcia i obiektu, na który chcemy zwrócić uwagę ma tło. Twoje jest nijakie i wprowadza zbyt dużo chaosu. W twoim zdjęciu nie ma wyrażanego podziału na plany, co powoduje, że człowiek błędnie krąży wzrokiem po całym zdjęciu nie mogąc skupić się na naprawdę ciekawym modelu. Takie ukazanie obiektu dopuszczalne jest, jeżeli chcemy pokazać maskowanie w terenie. Polecam obejrzenie zdjęć krętogłowa – Rostislava Stacha – rewelacja.

-następną rzeczą jest rozmycie tła. Pamiętaj, że im mniejszy otwór przesłony tym mniej rozmyte tło. W tym przypadku starałabym się, zejść jak najniżej (otwierać dziurę) by uzyskać jak najbardziej rozmyte tło, co spotęgowałoby wydobycie obiektu na zewnątrz tej plątaniny traw.

- światło jakoś tako nie ciekawie. Porada – światło z boku powoduje, że zdjęcie staje się bardziej plastyczne. Zdjęcia prześwietlone i dopalane lampą na wprost strasznie spłaszczają obiekt i powodują pojawianie się nieciekawych zbyt ostrych cieni na obiekcie. Ktoś tu mówił o dyfuzorze i ja go polecam.

Na koniec dodam tyle, że faktycznie moim błędem było uniknięcie wyżej napisanej krytyki i pójście po najlżejszej linii oporu. Sama w końcu oczekuje od kolegów i koleżanek z forum tego samego. To krytyka pomaga dostrzec nam niedoskonałości naszych zdjęć. Biję się w piersi i mam nadzieję, że z tego postu będziesz mógł wyciągnąć pozytywne dla siebie wnioski, które pomogą ci robić zdjęcia lepsze, najlepsze. Cóż mogę więcej powiedzieć, jak Mantrze powtarzamy w kółko: pstrykać, pstrykać, pstrykać. Tylko praca w terenie pozwala na doskonalenie warsztatu. Tak, więc do zobaczenie w plenerze.

#64 Roby

Roby

Napisano 25 wrzesień 2008 - 08:26

qelka, pięknie napisałaś :bow:

Cóż mogę więcej powiedzieć, jak Mantrze powtarzamy w kółko: pstrykać, pstrykać, pstrykać. Tylko praca w terenie pozwala na doskonalenie warsztatu.

Dodam też ze oprócz robienia zdjęć, należy podglądać najlepszych i na początku starac się ich naśladować, a potem zacząc szukać własnych pomysłów i kadrów.

#65 adamkoko

adamkoko
  • Małomówny
  • 6 postów

Napisano 25 wrzesień 2008 - 14:26

WITAM wszystkich! Na poczatku chciałem przeprosić za to ze tak sobie tu wskoczyłem i kupe chaosu wprowadziłem wkońcu nie jestem nawet amatorem a pcham sie na wyzyny.Dziękuje za cenne rady i słowa krytyki i naprawde przepraszam tych których w jakiś sposób uraziłem.pozdrawiam hej

#66 marcinm

marcinm
  • Użytkownik
  • 851 postów

Napisano 25 wrzesień 2008 - 14:31

o w morde cała książke przepisała :mrgreen:

naprawde przepraszam tych których w jakiś sposób uraziłem

spoko nikogo nie uraziłeś,poczatki zawsze bywają trudne ;-)
Olympus E-510 Sigma 135-400mm Fotografia to zabawa

#67 Dunadan

Dunadan

Napisano 25 wrzesień 2008 - 16:18

adamkoko, kip szóting :mrgreen: znaczy się foć dalej ;-)

:ninja:

#68 Qelka

Qelka

Napisano 25 wrzesień 2008 - 17:25

adamkoko nie przepraszaj nie ma za co. Mam nadzieję, że Cię nie zniechęciliśmy do dalszej pracy. Każdy z nas kiedyś zaczynał. Teraz już może być tylko lepiej. Czekamy na fotki które sprawią , że opadną nam szczęki ;-)

#69 Roby

Roby

Napisano 25 wrzesień 2008 - 17:41

adamkoko, tylko teraz pamiętaj, że taryfa ulgowa z każdym kolejnym zdjęciem się będzie zmniejszać. Weź sobie do serca te uwagi :-)

#70 jasieczek (Piotr)

jasieczek
  • Użytkownik
  • 1516 postów

Napisano 01 październik 2008 - 01:30

Mój pierwszy strzał.

14. Oczywiście, szerszeń

Dołączona grafika

#71 Cerberiusz

Cerberiusz

Napisano 01 październik 2008 - 16:54

Mój pierwszy strzał.

Ja się rozmyśliłem swojego pierwszego szerszenia nie zapodam po twoim jasieczek.
Pozdrawiam Cię [you]

www.mikolajleszczynski.pl

#72 ricosz

ricosz
  • Użytkownik
  • 2758 postów

Napisano 01 październik 2008 - 18:04

No, Jasieczek, dobra fotka. Podoba mi się, mimo że trochę za dużo czerwieni.

#73 forest

forest

Napisano 11 październik 2008 - 22:10

15
Dołączona grafika
Ciemna strona mocy
Tak widze świat - Zapraszam

#74 marians

marians
  • Użytkownik
  • 75 postów

Napisano 21 grudzień 2008 - 19:32

Piękne i niebezpieczne.
16
Dołączona grafika
Dołączona grafika
17
Dołączona grafika
Dołączona grafika
Wiem że za centralnie wszystko umieszczone ,ale ja tak lubię :-D

#75 Quechua

Quechua
  • Użytkownik
  • 409 postów

Napisano 21 grudzień 2008 - 20:03

17. bardzo fajne ujęcie :-)

6d + 24-105 4 L + 85mm 1.8 + 40MM F/2.8 + 50d + 055XPROB + 804RC2

www.przemekbicki.pl

#76 ricosz

ricosz
  • Użytkownik
  • 2758 postów

Napisano 21 grudzień 2008 - 22:53

Na 16 do wystemplowania ta "kometa" z prawej, a ponadto na jednolitym zielonym tle widać jakieś artefakty, jakby cegły :?:
Na 17 przepał na łodydze, a sam szerszeń za bardzo zlewa się z czarnym tłem.

#77 marians

marians
  • Użytkownik
  • 75 postów

Napisano 15 styczeń 2009 - 18:46

Aby nie zapomnieć o tych pięknych owadach
18
Dołączona grafika
Dołączona grafika

#78 ostapowicz (Wojtek)

ostapowicz

Napisano 15 styczeń 2009 - 19:27

marians, w porównaniu z twoimi poprzednimi to jest słabe.
Wojtek

#79 sebacyw

sebacyw
  • Użytkownik
  • 512 postów

Napisano 15 styczeń 2009 - 20:22

marians,18- nie bardzo mi się podoba-dość duży bałagan, kompozycja słaba...
Pzdr

#80 benas

benas

Napisano 10 luty 2009 - 18:17

19

Dołączona grafika

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych