Skocz do zawartości

Fotoprzyroda.pl używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem

Polub nas na Facebooku!       

x


Zdjęcie

Rzeki - ogólnie


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
736 odpowiedzi w tym temacie

#81 BlueDun

BlueDun
  • Lokalizacja:
    wawa

Napisano 06 listopad 2007 - 16:28

Monika,

25.
krzywy horyzont ? moim zdaniem nie , tam horyzont jest prosty i zamglony , to jest rzeka , koryto meandruje , brzeg w tym przypadku sie zbliża jest zakret , dla mnie ta fotografia jest własnie bardzo dobrym przykładem , szkolnym jak może oszukiwać perspektywa
;-) musi byc prosto bo stateteczek , (zakładam ,że pływa) jako jednostka nawodna dąży do poziomu a nadbudówka jest równoległa ( niedokładnośc nie istotna ) do krawędzi zdjęcia .
balans bieli bym jednak poprawił .

26.zdjęcie jest tak fantastyczne, że nie ma mu czego zarzucić :mrgreen:

nastrój jest , zimne zdjęcie , nie wiem , czy warto ocieplać , zależy od nastroju fotografa ;-)

ważkę przekadrowałbym niżej ,poza mi sie podoba

#82 janusz-dgp

janusz-dgp
  • Użytkownik
  • 56 postów
  • Lokalizacja:
    Nowy Sącz

Napisano 06 listopad 2007 - 16:40

26. Fajna fotka, tylko jakoś bardzo rzuca mi się w oczy biały pas śnegu po prawej i w moim odczuciu odwraca uwagę od klimatu tajemniczej mgły nad wodą.
A wszystko po to by złapać tą jedną chwilę...

#83 michalv (Michał Vogelgesang)

michalv
  • Lokalizacja:
    Ostrów Mazowiecka

Napisano 06 listopad 2007 - 22:41

Jakoś głupio komentować mi te zdjęcia, bo napisze, że slabe, a okaże się, że fachowcy na kursie uznali je jako dobre :-)
No ale spróbuję.
Moje wrażenia są takie:
25. Zdjęcie jest niezrównoważone "ciąży w prawo". Łódka jest prawie centralnie. na horyzoncie dzieją się ciekawe rzeczy (trochę mgły, jakieś fajne chmurki, ale jest tego za mało. Może pomóglby kadr poziomy i łodka ujęta jakoś po skosie.
26. Wg mnie fatalna :sorry: Tematem są chyba drzewka na brzegu rzeki, ale drzewko żółte pokazuje nam, że coś jest ciekawego z lewej strony kadru, ale tego już niema na zdjęciu. Tam biegnie wzrok i chciałoby się zobaczyć co tam jest, a tu klops :-) Jest za to prwa strona, ktora jest dla mnie nieczytelna. No i rzeki za mało :-D
27. Ważka chyba najlepsza w serii. Ciut bym rozjaśnił. bałaganik w tle jest wg mnie do przyjęcia.

Oczywiście to wszystko Moim Skromnym Zdaniem. :-D :oops: :-D

Sprzęt: NIKON D300; 18-70DX; Tamron 150-600; SIGMA 50/2.8 MACRO, SIGMA 10-20, AF-S 300/4 1.4 1.7
Moja wizytówka


#84 Monika

Monika
  • Lokalizacja:
    Kraków

Napisano 06 listopad 2007 - 23:22

Bardzo dziękuję za wszystkie opinie. Właśnie ich rozbieżność pozwala dostrzec jak różnie odbierane są zdjęcia. No i oczywiście wyciągnąć odpowiednie wnioski. Nawet jeśli Wasze opinie nie pokryły się z opinią prowadzącego. Gdyby było inaczej nie zamieściłabym tych zdjęć :-D

Przedstawię teraz oceny jakie usłyszałam na kursie. Może ktoś z nich skorzysta?

25 - bardzo dobra, można ewentualnie lekko przyciąć górę np. przy dostosowaniu do formatu 3:2,
26 - nie wiadomo o co chodzi na zdjęciu - jakieś drzewka, trochę wody, jakieś wzgórze. Brak motywu, który przyciągnąłby jednoznacznie wzrok do zdjęcia. jednym słowem słabiutkie.
27 - dobre, razi tylko brak ostrości.

#85 Monastor

Monastor
  • Lokalizacja:
    Szczecin/Poznań

Napisano 06 listopad 2007 - 23:32

25. Pochylony horyzont
26. Zgadzam się. Niby widać temat zdjęcia, ale jest on dość mało atrakcyjny.
27. Bardziej niż ostrość przeszkadza niedoświetlenie. Rozjaśniłbym tą fotkę nieco ;)

#86 Monika

Monika
  • Lokalizacja:
    Kraków

Napisano 06 listopad 2007 - 23:40

Co do 25 to horyzont wydaje się być pochylony, bo w tym miejscu rzeka zakręca. Samo zdjęcie jest proste - widać jak się przyjrzeć łodce.

#87 Monika

Monika
  • Lokalizacja:
    Kraków

Napisano 10 listopad 2007 - 16:49

To załączę zdjęcie z dzisiejszego pleneru - Dolina Eliaszówki

28.Dołączona grafika

#88 Roby

Roby
  • Lokalizacja:
    Warszawa

Napisano 12 listopad 2007 - 13:06

Monika zdjęcie jest dosyć ciekawe (popracuj jeszcze nad ostrością po zmniejszeniu - więcej) Użyłaś statywu? Mocniej bym przymknął przysłone przynajmniej do f.11? Ja bym zrobił też ujęcie w pionie i na dole kadru w mocnym punkcie umieścił ten gruby ucięty pień, wtedy cała rzeka wiła by się ku górze coś jak na moim zdjęciu ny 6 z wątku o Beskidzie Niskim.

#89 Mortis

Mortis
  • Lokalizacja:
    Olsztyn

Napisano 12 listopad 2007 - 20:35

podpisuje sie pod radami Roby'ego, ewentualnie porobwalbym uzyc jeszcze dluzszej ogniskowej, co by rzeke 'skurczyc' byc moze to nadaloby jej jakiegos 'smaczku'.. :) Ale generalnie zdjecie ciekawe, cos sie dzieje w mocnym punkcie, a i woda prowadzi wzrok w poprzek kadru :)



Z ponizszego zdjecia nie jestem zadowolony, ale nie moglem sie przed jego zrobieniem powstrzymac..

29.

Dołączona grafika


To szalenie ciekawe, ze tam gdzie ludzka dusza widziala cos niezwyklego, matryca rejestruje zupelnie normalny obraz.. :) a szkoda.
World is a lonely place - you're on your own.

#90 Monika

Monika
  • Lokalizacja:
    Kraków

Napisano 13 listopad 2007 - 07:41

Roby, faktycznie zdjęcie było robione z większą przysłoną (f6.3, 1/4s, ISO100) i na statywie. Bałam się bardziej zmniejszyć przysłonę, by kłody przez większą ostrość "nie zagubiły" się na zdjęciu. :oops:

przy innym rodzaju kadru trudniej byłoby mi pokazać, że Eliaszówka (potok ;-) ) rozlewa po dolinie i traci "górski" charakter.

popracuj jeszcze nad ostrością po zmniejszeniu - więcej


Nie rozumiem? czy chodzi Ci o zmniejszanie wielkości zdjęcia do 640xcoś. Jeśli o to - kompletnie nie wiem co miałabym zrobić. Mam program, w którym daję polecenie zmiany wymiaru i nie widziałam tam żadnych opcji (Zoner Photo Studio 9).

Piękne dzięki za krytykę :-D Będę miała możliwość popracować wweekend - jadę na plener (z kursu) pok Krynice :mrgreen: Już nie mogę się doczekać :mrgreen:

#91 Roby

Roby
  • Lokalizacja:
    Warszawa

Napisano 13 listopad 2007 - 08:01

Roby napisał/a:
popracuj jeszcze nad ostrością po zmniejszeniu - więcej


Nie rozumiem? czy chodzi Ci o zmniejszanie wielkości zdjęcia do 640xcoś.


Nie, nie chodziło mi o to, że przy zmniejszaniu do wymiarów forumowych zdjęcie traci na ostrości i by tą stratę nadrobić należy je po zmniejszeniu wyostrzać, a miałem wrażenie, że Twoje zdjęcie nie było za mocno, jeśli w ogóle wyostrzone ;-)

#92 Monika

Monika
  • Lokalizacja:
    Kraków

Napisano 13 listopad 2007 - 10:07

Faktycznie Roby nie wyostrzam zdjęć w komputerze i do takich praktyk nikt mnie nie namówi. Uważam, że należy dążyć do tego, by zdjęcie z "aparatu" było idealne. Trzeba tak zrobić zdjęcie, by nie wymagało ostrzenia, zmiany nasycenia barw, czy poprawy kadrowania. Prawie dokładnie jak w przypadku fotografii analogowej. jest to postawienie sobie bardzo wysoko poprzeczki, ale coż. Może kiedyś dojdę do takiej perfekcji, a na razie będę ćwiczyć, ćwiczyć i jeszcze raz ćwiczyć :mrgreen:

#93 Roby

Roby
  • Lokalizacja:
    Warszawa

Napisano 13 listopad 2007 - 10:47

Uważam, że należy dążyć do tego, by zdjęcie z "aparatu" było idealne. Trzeba tak zrobić zdjęcie, by nie wymagało ostrzenia, zmiany nasycenia barw, czy poprawy kadrowania.

To prawda, ale pamiętaj że samo zmniejszanie rozmiarów zdjęcia z 3000 pikseli na 800 to strata jakości i to trzeba nadrobić.

#94 Monika

Monika
  • Lokalizacja:
    Kraków

Napisano 13 listopad 2007 - 10:49

Z tym się zgadzam, zwłaszcza, że robię w jpg ;-)

#95 chemik (Krzysztof Krahel)

chemik
  • Lokalizacja:
    Białystok

Napisano 13 listopad 2007 - 10:55

Jeszcze jedna rada. Jak wyostrzasz, to nie robisz np. zmniejszenia bezpośredniego z 3000 pikseli na 800 pikseli, tylko robić zmniejszanie stopniowo - 3, 4 razy i za kazdym razem musisz delikatnie wyostrzyć. Inaczej nawet z ostrej fotki robi sie "mydło"
http://chemik12.blogspot.com/
http://krahel.cba.pl/


Canon 40D + C 50/1.8 ,C 400/5.6, T 17-50/2,8

#96 Monika

Monika
  • Lokalizacja:
    Kraków

Napisano 13 listopad 2007 - 10:59

A to spróbuję tak zrobić. Na razie zmniejszałam "jednorazowo" i może dlatego część tych zdjęć wygląda nieco inaczej niż w oryginale.
Dziękuję :-)

#97 chemik (Krzysztof Krahel)

chemik
  • Lokalizacja:
    Białystok

Napisano 13 listopad 2007 - 11:26

Tu masz link na przykładzie PS: :link: (na dole)
http://chemik12.blogspot.com/
http://krahel.cba.pl/


Canon 40D + C 50/1.8 ,C 400/5.6, T 17-50/2,8

#98 Monika

Monika
  • Lokalizacja:
    Kraków

Napisano 13 listopad 2007 - 11:54

chemik, dzięki. Faktycznie jest różnica. Znalazłam u siebie w programie opcję wyostrzania. Nie jest tak rozbudowana, jak ta, którą mi pokazałeś w przykładzie, ale i tak daje efekty :-) Wieczorem pobawię się więcej i popróbuję ze zmiejszaniem. Może następne moje zmniejszone zdjęcia będą się lepiej prezentować? Zobaczymy :)

#99 Roby

Roby
  • Lokalizacja:
    Warszawa

Napisano 26 listopad 2007 - 10:30

Dwa zdjęcia Wisły z naszego sobotniego pleneru. Mgliście i szaro.

30.
Dołączona grafika

31.
Dołączona grafika

#100 Dunadan

Dunadan
  • Lokalizacja:
    Warszawa

Napisano 26 listopad 2007 - 10:34

O, ciepłe kolorki - mnie to wyszło tak:
32
Dołączona grafika

:ninja:






Podobne tematy Collapse

  Temat Podsumowanie Ostatni post

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych