Skocz do zawartości

Fotoprzyroda.pl używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem

Polub nas na Facebooku!       

x


Zdjęcie

Kodeks obserwatora ptaków


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
20 odpowiedzi w tym temacie

#1 morav

morav
  • Lokalizacja:
    świętokrzyskie

Napisano 23 maj 2007 - 07:55

Kodeks obserwatora ptaków (PDF)
(na podstawie American Birding Association)


Każdy, kto obserwuje ptaki musi zawsze szanować ptaki, przyrodę i prawa innych. Dobro ptaków i ich środowiska naturalnego ma zawsze pierwszeństwo przed interesami miłośnika ptaków.


1. Promuj dobro ptaków i ich naturalnego środowiska.

1(a) Wspieraj ochronę środowisk ważnych dla ptaków.

1(B) Aby nie wystawiać ptaków na stres lub niebezpieczeństwo, ograniczaj się i zachowuj ostrożność podczas obserwacji, fotografowania, nagrywania głosów lub filmowania. Szczególnie należy ograniczać swoje zachowanie w miejscach często odwiedzanych przez obserwatorów ptaków i/lub innych turystów, gdzie sumuje się wpływ wielu osób na ptaki i otoczenie.

Ogranicz stosowanie nagrań głosów i innych sposobów przywabiania ptaków i nigdy nie używaj takich metod w miejscach często odwiedzanych przez obserwatorów ptaków, ani do wabienia żadnego gatunku, który jest ginący lub zagrożony, albo jest rzadki w danej okolicy.

Trzymaj się w odpowiedniej odległości od gniazd, kolonii lęgowych, noclegowisk, tokowisk i ważnych miejsc żerowania. Jeśli zachodzi potrzeba dłuższej obserwacji, fotografowania, filmowania lub nagrywania w takich wrażliwych miejscach, spróbuj użyć ukrycia (budki obserwacyjnej) i korzystaj z istniejących możliwości ukrycia się. W takich przypadkach dowiedz się i stosuj zasady bezpiecznego korzystania z ukrycia.

Ogranicz używanie sztucznego oświetlenia przy filmowaniu lub fotografowaniu, szczególnie do zbliżeń.

1© Miejsca lęgowe rzadkich ptaków powinno się ujawniać tylko odpowiednim czynnikom ochrony przyrody. Nie dotyczy to miejsc żerowania, jeśli są położone daleko od właściwych miejsc lęgowych (gniazd), nie dają informacji o ich położeniu i żerujące ptaki nie będą narażone na wielokrotne płoszenie lub niebezpieczeństwo.

1(d) Zanim rozgłosisz obecność rzadkiego ptaka, oceń prawdopodobieństwo, że będzie to przeszkadzać ptakom, otoczeniu i innym ludziom w okolicy, i rozgłaszaj wiadomość tylko, jeśli dostęp dla ludzi można będzie kontrolować, zminimalizować kłopoty i otrzyma no pozwolenie prywatnych właścicieli gruntów. Stosuje się to głównie za granicą, gdzie obserwowanie ptaków jest masowe.

1(e) Trzymaj się dróg, szlaków i ścieżek, jeśli takowe istnieją; w innych przypadkach ogranicz niszczenie środowiska (roślinności itp.) do minimum.


2. Szanuj prawo i prawa innych.

2(a) Respektuj przepisy i regulaminy dotyczące użytkowania terenów chronionych i innych terenów publicznych, w kraju i za granicą. Jeśli jest to zakazane, nie wchodź na własność prywatną bez wyraźnej zgody właściciela.

2(B) Zachowaj grzeczność i uprzejmość w kontaktach z innymi ludźmi. Twoje wzorowe zachowanie spowoduje przyjazne nastawienie obserwatorów ptaków i innych ludzi.


3. Zapewnij, by karmniki, budki lęgowe i inne sztuczne urządzenia dla ptaków były bezpieczne.

3(a) Utrzymuj pożywienie, wodę i pojemniki na nie w czystości. Podczas surowej pogody należy dokarmiać ptaki bez przerw.

3(B) Regularnie czyść i reperuj budki lęgowe, sztuczne gniazda itp.

3© Gdy przywabiasz ptaki w jakieś miejsce, zapewnij, by nie były wystawione na drapieżnictwo kotów i innych zwierząt domowych, inne niebezpieczeństwa powodowane przez działalność człowieka, ani nienaturalnie wystawione na dzikie drapieżniki gniazd itp.


4. Obserwowanie ptaków w grupie, zorganizowane lub spontaniczne, wymaga dodatkowej uwagi. Każda osoba w grupie, poza powinnościami wymienionymi w punktach 1. i 2. ma powinności wynikające z bycia członkiem grupy.

4(a) Szanuj zainteresowania, prawa i umiejętności innych obserwatorów ptaków, a także innych ludzi przebywających w terenie. Bez ograniczeń dziel się z innymi wiedzą i doświadczeniem, z wyjątkiem przypadków wymienionych w punkcie 1©. Szczególnie pomagaj początkującym obserwatorom ptaków.

4(B) Jeśli jesteś świadkiem nieetycznego zachowania się obserwatorów ptaków, oceń sytuację i interweniuj, jeśli uważasz to za właściwe. Interweniując, poinformuj osobę(y) o ich niewłaściwym zachowaniu i spróbuj, w rozsądnym zakresie, je powstrzymać. Jeśli to nie skutkuje, udokumentuj przypadek i poinformuj odpowiednie osoby lub organizacje.

Powinności przywódcy lub przewodnika grupy [amatorskie i zawodowe wycieczki i wyjazdy].

4© Bądź szczególnym wzorem etycznego zachowania dla grupy. Ucz przez słowa i przykładem.

4(d) Odpowiednio dostosuj wielkość grupy, by ograniczyć wpływ na środowisko i nie przeszkadzać innym ludziom w otoczeniu.

4(e) Spraw, by każda osoba w grupie znała i przestrzegała tego kodeksu.

4(f) Dowiedz się i poinformuj grupę o dowolnych szczególnych okolicznościach dotyczących miejsca wycieczki (np. nie można wabić magnetofonem).

4(g) Firmy i organizacje zawodowe mają szczególny obowiązek stawiać dobro ptaków i korzyści dla publicznej wiedzy przed komercyjnymi interesami organizacji. Idealnie, przewodnicy powinni notować obserwacje grupy, dokumentować rzadkie stwierdzenia i przekazywać je odpowiednim organizacjom.


5. Zapisuj i dokumentuj interesujące obserwacje i informuj o nich innych obserwatorów ptaków lub odpowiednie organizacje, zwłaszcza, jeśli ma to znaczenie dla ochrony ptaków. Weź przy tym pod uwagę punkt 1©. Zachowaj zdrowy samokrytycyzm przy opisywaniu swoich obserwacji. Rozważ, wzięcie udziału, na miarę swoich możliwości, w akcjach liczenia ptaków itp. organizowanych przez odpowiedzialne organizacje.


Przestrzegaj tego kodeksu, rozprowadzaj i ucz go innych, proszę.



Opracowanie - Jerzy Dyczkowski na podstawie American Birding Association(http://www.americanb...g/abaethics.htm), dzięki uprzejmości Blake'a Maybanka i Judith Uehlein.
__________________

#2 chemik (Krzysztof Krahel)

chemik
  • Lokalizacja:
    Białystok

Napisano 23 maj 2007 - 10:15

Bardzo dobrze ze sie pojawil w koncu kodeks. Wlasnie tego bylo nam potrzeba. Dzieki morav. Teraz chyba juz nie bedzie watpliwosci jak postepowac podczas naszych plenerow. Dobro fotografowanych zwierzat zawsze powinno byc na pierwszym miejscu. I tak trzymac :!:
http://chemik12.blogspot.com/
http://krahel.cba.pl/


Canon 40D + C 50/1.8 ,C 400/5.6, T 17-50/2,8

#3 Dunadan

Dunadan
  • Lokalizacja:
    Warszawa

Napisano 23 maj 2007 - 14:00

morav, dzięki, fajny kodeks. Warto go zapamiętać - a więc drukujemy i "w rameczkę nad łóżeczkiem"! :mrgreen:

:ninja:


#4 michalv (Michał Vogelgesang)

michalv
  • Lokalizacja:
    Ostrów Mazowiecka

Napisano 26 maj 2007 - 17:06

To powinna być obowiązkowa lektura dla nas wszystkich. Dzięki Jacku! :bow:

Sprzęt: NIKON D300; 18-70DX; Tamron 150-600; SIGMA 50/2.8 MACRO, SIGMA 10-20, AF-S 300/4 1.4 1.7
Moja wizytówka


#5 fotosc

fotosc

Napisano 28 listopad 2007 - 02:57

a ja uwazam ze za duzo czytania :)
u mnie najwiekszym problemem sa dzieci , im trzeba czesto zwracac uwage zeby nie ganialy za ptakami

#6 Magnum43

Magnum43

Napisano 21 styczeń 2008 - 18:28

Najwyższy czas aby się pojawił ,denerwują mnie ludzie z zewnątrz którzy chcą Nas pouczać.

#7 jan-usz-

jan-usz-
  • Użytkownik
  • 219 postów
  • Lokalizacja:
    Psarce (Wlkp)

Napisano 07 maj 2009 - 13:17

Proszę o rozstrzygnięcie dylematu.
Na dużym śródmiejskim stawie perkozy dwuczube zbudowały gniazdo ok.12-15 m od brzegu w najbardziej uczęszczanym miejscu parku. Gniazdo jest z parkowej alejki świetnie widoczne. Obecnie wysiadują jajka nic sobie nie robiąc ze spacerowiczów.
Aż prosi sie o wyciagnięcie statywu i aparatu.
Co do zrobienia im zdjęć nie mam skrupułów, bo przecież czy stoję tam z aparatem czy bez, nie ma to dla ptaków żadnego znaczenia.
Czy jednak uzyskane w ten sposób zdjęcia można pokazywać na naszym Forum?
Jakie jest Wasze zdanie na ten temat?

Ciekawe czy perkozy przypadkowo wybrały miejsce na gniazdo przy najbardziej uczęszczanym miejscu, czy też z premedytacją licząc na dodatkową ochronę, spowodowaną obecnością ludzi, przed niektórymi drapieżnikami ?
Janusz i Ignacy. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć http://picasaweb.google.pl/jan0usz

#8 Mikouak

Mikouak
  • Lokalizacja:
    Legionowo/Zegrze

Napisano 07 maj 2009 - 13:58

O ile nie robi to ptakom różnicy i rzeczywiście nie będziesz miał na nie żadnego negatywnego wpływu, osobiście uważam, że nie ma przeciwwskazań. Mogą być z tego super foty. Przed umieszczeniem na forum należałoby chyba tylko umieścić wielkimi literami notkę, w jaki sposób zdjęcia zostały uzyskane.
7D; 10-20; 50/1,8; 55/1,4; 100/2,8; 400/5,6
...:: http://www.jakzobrazka.pl ::...

#9 chemik (Krzysztof Krahel)

chemik
  • Lokalizacja:
    Białystok

Napisano 07 maj 2009 - 14:09

Ja bym osobiście zrezygnował z robienia zdjęć, a tym samym do publikowania na Forum. O ile tobie uda się zrobić to raczej bez większego zagrożenia dla tych perkozów, to inni już mogą próbować robić zdjęcia za wszelką cenę.
Co do drugiego pytania odnośnie lokalizacji gniazda - chyba masz rację. W ten sposób ptaki pewnie chciały zapewnić większą ochronę przed drapieżnikami.
http://chemik12.blogspot.com/
http://krahel.cba.pl/


Canon 40D + C 50/1.8 ,C 400/5.6, T 17-50/2,8

#10 szycho (Tomasz Szyszko)

szycho
  • Lokalizacja:
    Zachodniopomorskie

Napisano 07 maj 2009 - 14:24

jan-usz-, no to masz zagwisdkę teraz?
U mnie sytuacja była bardzo podobna. Perkozy zaczęły budować gniazdo jeszcze bliżej brzegu niż twoje i gdy już miały prawie miały skończone gniazdo coś im nie spodobało. Przeniosły się dalej w inną mniej dostępną część parku.

#11 michalv (Michał Vogelgesang)

michalv
  • Lokalizacja:
    Ostrów Mazowiecka

Napisano 07 maj 2009 - 17:07

Popieram zdanie chemika.

Sprzęt: NIKON D300; 18-70DX; Tamron 150-600; SIGMA 50/2.8 MACRO, SIGMA 10-20, AF-S 300/4 1.4 1.7
Moja wizytówka


#12 UDILEK (Jarek)

UDILEK
  • Użytkownik
  • 1732 postów
  • Wiek: 59
  • Lokalizacja:
    Wieluń

Napisano 08 maj 2009 - 13:45

jan-usz-, Jeśli już zależy Ci na fotkach to postaraj się je zrobić wcześnie rano, żeby nikt tego nie widział i nie próbował za wszelką cenę również zrobić zdjęcia np. kompaktem z odległości 1 m. (tak jak pisał chemik, ) Myślę, że skoro jesteś na tym forum to z Twojej strony nie grozi perkozom żadne niepokojenie.

PENTAX K10D, K-5, SIGMA 50-500 mm f/4-6.3 DG EX APO RF + PENTAX MACRO 100mm/2,8 i TROCHĘ ZABAWEK NA M42. NOKIA N8 :-) MOJE VIDEO


#13 jan-usz-

jan-usz-
  • Użytkownik
  • 219 postów
  • Lokalizacja:
    Psarce (Wlkp)

Napisano 22 maj 2009 - 07:48

Niestety, nie zrobię zdjęć gniazdujących perkozów!
Po przybyciu wcześnie rano nad staw perkozy wprawdzie pływały w pobliżu ale gniazdo było puste :-/
Rozważywszy wypowiedzi kolegów powyżej uznałem, że w tym konkretnym przypadku fotogafowanie ptaków na gnieździe nie będzie wiązało się z żadnym dla nich niebezpieczeństwem. Zdjęć jednak nie zamierzałem na Forum pokazywać aby nie robić wyjątku.
Dziękuję Mikouak, chemik, szycho, michalv, UDILEK za wypowiedzi :-)
Janusz i Ignacy. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć http://picasaweb.google.pl/jan0usz

#14 Guest_deuter_*

Guest_deuter_*

Napisano 08 sierpień 2010 - 10:28

A dla mnie ten cały kodeks w takim wykonaniu to nic innego jak egzaltowany bełkot, typowy dla producenta.
Czy nie mozna wymyśłić nic własnego i lepszego niz wątpliwy import hamerykański ?
Ergo : czy jest on w ogóle potrzebny dla kogoś kto hobbystycznie fotografuje ptaki i angażuje sie w to zajęcie niedoraźnie ?
Mnie osobiście wydaje się że jest całkowicie zbędny.
A komu by się przydał to będzie miał go głęboko w D-e.
I tyle nieegzaltowanej prawdy życiowej 8-)

#15 michalv (Michał Vogelgesang)

michalv
  • Lokalizacja:
    Ostrów Mazowiecka

Napisano 08 sierpień 2010 - 10:56

Czy nie mozna wymyśłić nic własnego i lepszego niz wątpliwy import hamerykański ?

deuter, czekam w takim razie na Twoją propozycję kodeksu fotografa i obserwatora ptaków.

czy jest on w ogóle potrzebny dla kogoś kto hobbystycznie fotografuje ptaki i angażuje sie w to zajęcie niedoraźnie ?

Potrzebny jest wg mnie dla tych, którzy zaczynają swoją przygodę z fotografią i obserwowaniem ptaków. A takich myślę nie brakuje na tym forum i wśród czytających to forum.
Starym wyjadaczom też wg mnie czasami warto o tym przypominać.

Sprzęt: NIKON D300; 18-70DX; Tamron 150-600; SIGMA 50/2.8 MACRO, SIGMA 10-20, AF-S 300/4 1.4 1.7
Moja wizytówka


#16 Guest_deuter_*

Guest_deuter_*

Napisano 08 sierpień 2010 - 11:47

Nie znam treści forum na pamięc,ale o ile mnie ona nie myli to były cytowane przepisy odnośnie ptactwa i paragrafy.
Jaki jest zatem sens powielania importowanego z rozmydlaniem ? Pro forma ?
I to tym bardziej że będzie to coś wybitnie uznaniowego.
Co w konsekwencji będzie bardziej wiążące, tenże "kodeks" czy też stosowne przepisy ?
Mówisz o młodych i starych, to jak młody rozróżni co i na ile jest ważniejsze ? 8-)
Pomieszanie z poplątaniem.

Moim zdaniem należy zacytować w całości określone przepisy, gdyż ktoś (na pewno nie amator w temacie) je juz opracował (i nie amator zatwierdził) na bazie etyk i ochronyi, z kórej wyprowadzono definicje zachowań i obostrzeń.
Po co jeszcze raz definiowac to samo ?

#17 chemik (Krzysztof Krahel)

chemik
  • Lokalizacja:
    Białystok

Napisano 08 sierpień 2010 - 15:05

Niby masz rację. Tylko jedno ale: czy uważasz że "profi" wie już wszystko, że już mu taki kodeks nie jest potrzebny? Niby zna przepisy, ale na których ominiecie wystarczą odpowiednie zezwolenia (np. zakaz fotografowania gatunków strefowych) ale zawsze są jeszcze zasady szeroko pojmowanej etyki. I to od nas samych zależy jak będziemy to pojmować i stosować w praktyce. Więc wg mnie ponowne, choćby 100 napisanie tego samego da więcej niż gdyby nie było takiego przypomnienia.
http://chemik12.blogspot.com/
http://krahel.cba.pl/


Canon 40D + C 50/1.8 ,C 400/5.6, T 17-50/2,8

#18 niemek

niemek
  • Użytkownik
  • 2136 postów
  • Wiek: 41
  • Lokalizacja:
    Kazimierz Bisk./P-ń

Napisano 08 sierpień 2010 - 15:27

Przepisy prawa to nie wszystko. Jak każde prawo są niedoskonałe i podlegają interpretacji. Warto przecież apelować i powtarzać aby nie płoszyć ptaków i im nie szkodzić nawet wtedy gdy prawo by nam na to pozwoliło.

Krzysztof Niemczewski C7D, C 100-300 4.5-5.6 USM, C 400 5.6L,


#19 August

August
  • Moderator
  • 8247 postów
  • Wiek: 55
  • Lokalizacja:
    Warszawa

Napisano 09 sierpień 2010 - 22:47

pracuję w branży pełnej norm i przepisów, aż się słabo robi na myśl ile tego jest.
ale prawo jest jedno i aż tak często się nie zmienia. a mimo to wciąż przeglądamy stare instrukcje i tworzymy nowe. Po co? żeby nie zapomnieć. pamięć ludzka ma tę wadę (ale bywa to i zaletą) że jest ułomna - i po pewnym czasie pamiętamy rzeczy pozornie oczywiste tylko wyrywkowo...ale wydaje nam się że pamiętamy na mur-beton. Gorzej jak przyjdzie do weryfikacji przez inspekcję - wtedy prawda wyłazi na jaw.

Dlatego uważam taki kodeks za coś w rodzaju memento - przypominajki dla doświadczonych i wskazówek dla tych co zaczynają...
<p>Nikon FX i Olympus m4/3

#20 emanuel

emanuel
  • Użytkownik
  • 193 postów
  • Lokalizacja:
    Tarnówka

Napisano 08 maj 2012 - 22:19

hm, można opracować w pdf w formie legitymacji forumowej takie zasady i zostawić miejsce na foto ;) przepisy ku pamięci a legitymacje ku rozpoznaniu się w terenie. fajnie byłoby kiedyś na szlaku spotkać kogoś z takim czymś haha :D
nikon.pl

Jeśli aparat będzie na pasku, można uniknąć konieczności przeprowadzania napraw.


O SP-600UZ, N d90, N35|1.8G, N50|1.8D, N18-105|3.5-5.6EDVR, S70-300|4-5.6DGMACRO





Podobne tematy Collapse

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych