Skocz do zawartości

Fotoprzyroda.pl używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem

Polub nas na Facebooku!       

x


Zdjęcie

Wschód słońca


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
4032 odpowiedzi w tym temacie

#81 Pyzik

Pyzik
  • Użytkownik
  • 291 postów

Napisano 14 grudzień 2006 - 22:13

Powiedz Pyzik co cie sklonilo zeby zrobić to zdjecie? Jak dla mnie jest ono zbyt sterylne to znaczy nie ma nic ciekawego na nim. No może to słońce...
Moim zdaniem w tym przypadku mgła strasznie spłaszczyła to zdjęcie i nie można wyodrębnic poszczególnych planów. Jednym słowem mgła bez światła nie jest ciekawa...
Mam nadzieje ze jest cos sensownego w tym co napisałem :->


Dziś muszę spadać, jutro skrobnę parę zdań wyjaśnienia... :-) ale uderzyłeś w sedno. Uwielbiam sterylność, spokój i melancholię...

Masz rację, słońce "robi" to zdjęcie, bo moim zamierzeniem było aby było ono o słońcu, które dopiero co pojawiło się nad zagubionym we mgle pustkowiem... i co ważniejsze, skoro o słońcu to o niczym innym. Dwa zarysy ściany lasu w dole kadru i po prawej stronie mają za zadanie gdzieś to słońce umiejscowić, zasygnalizować gdzie jest ziemia, wypełnić kadr, a resztę zostawić dla wyobraźni widza... I chyba nawet mi to jakoś wyszło, bo Dunadan gdzies tam wypatrzył "swoich" Vikingów... :-)

Oczywiście zgodzę się że zdjęcie nie jest efektowne, płaskie (bo zrobione ogniskową 500 mm), nie cieszy oczu tak jak inne moje zdjęcia krajobrazowe, ale w zamian oferuje możliwość oddania się na chwilę zadumie i stara się się uruchomić naszą wyobraźnię...
Na podobnej zasadzie działa zresztą również poniższe, dość wymagające zdjęcie, na którym "prawie" nic nie ma. Jest jedynie pewien konspekt, a reszta, co na nim zobaczymy bądź chcielibyśmy zobaczyć zależy całkowicie od naszej wyobraźni. Może też dlatego w mojej galerii na digart.pl cieszy się najmniejszą popularnością.

26.
Dołączona grafika

#82 mmsko

mmsko
  • Użytkownik
  • 507 postów
  • Lokalizacja:
    konin

Napisano 16 grudzień 2006 - 18:37

Do mnie to zdjęcie bardziej przemawia. Jest tu to niebieskie światło (które bardzo lubie). Jest tez kawalek "ziemi" która robi jakis tam pierwszy plan no i dzieki temu to drzewo nie jest zawieszone w powietrzu. Fajnie warstwowo układa sie tez mgla co sprawia jakby dolna czesc drzewa byla nieco blizej (lub bardziej wypukła) niz górna.

P.S. Pyzik masz już cyfre ? :)
Nikon

#83 mmsko

mmsko
  • Użytkownik
  • 507 postów
  • Lokalizacja:
    konin

Napisano 16 grudzień 2006 - 18:45

A co powiecie o tym zdjeciu:
27.
Dołączona grafika
Nikon

#84 Pyzik

Pyzik
  • Użytkownik
  • 291 postów

Napisano 16 grudzień 2006 - 19:06

A co powiecie o tym zdjeciu:

Obrazek


Melancholia całkiem niezła, ale niebieski zafarb trawy (zboża) psuje troszku efekt...

#85 mmsko

mmsko
  • Użytkownik
  • 507 postów
  • Lokalizacja:
    konin

Napisano 16 grudzień 2006 - 19:10

Ze sterylnych mam jeszcze takie:
28.
Dołączona grafika

29.
Dołączona grafika
Nikon

#86 Dunadan

Dunadan
  • Lokalizacja:
    Warszawa

Napisano 16 grudzień 2006 - 19:13

Ale tu mało widać :mrgreen: ale fotki w sumie ciekawe

:ninja:


#87 mmsko

mmsko
  • Użytkownik
  • 507 postów
  • Lokalizacja:
    konin

Napisano 16 grudzień 2006 - 19:14

niebieski zafarb trawy (zboża) psuje troszku efekt


Właśnie dlatego pytam o cyfre... Czy jak robisz na cyfrze to "wybielasz" mgle czy zostawiasz niebieską tak jakby prawdopodobnie wyszła na slajdzie? Bo niestety matryca to nie slajd i nie tylko mgła jest niebieska... :-|
Nikon

#88 mmsko

mmsko
  • Użytkownik
  • 507 postów
  • Lokalizacja:
    konin

Napisano 16 grudzień 2006 - 19:15

Ale tu mało widać


Bo miały być sterylne... :-D
Nikon

#89 Pyzik

Pyzik
  • Użytkownik
  • 291 postów

Napisano 16 grudzień 2006 - 19:15

Ze sterylnych mam jeszcze takie:
1.
Obrazek

2.
Obrazek


O fajowe :-) prawie doskonałe NIC! :-)
IMHO prawie mistrzowy efekt byłby, gdybyś drugą fotkę wykadrował na modłę pierwszej.

#90 mmsko

mmsko
  • Użytkownik
  • 507 postów
  • Lokalizacja:
    konin

Napisano 16 grudzień 2006 - 19:18

Pierwsza to pełna klatka a druga jest kadrowana lekko od dolu bo jakaś trawka sie załapała :-)
Nikon

#91 Roby

Roby
  • Lokalizacja:
    Warszawa

Napisano 16 grudzień 2006 - 19:22

mmsko Twoje dwie pierwsze foty z tej strony, to raczej do tematu o mgłach powineneś wrzucić, bo na wschód słońca się raczej nie nadają. Robi się bałagan.

#92 mmsko

mmsko
  • Użytkownik
  • 507 postów
  • Lokalizacja:
    konin

Napisano 16 grudzień 2006 - 19:25

Sorki Roby. Faktycznie troszku nie na temat. Ale Pyzik też tu mgieły wrzuca... :-P
Proponuje żebyś przeniosł te kilka ostatnich postów do mgieł.
Nikon

#93 Roby

Roby
  • Lokalizacja:
    Warszawa

Napisano 16 grudzień 2006 - 19:29

Proponuje żebyś przeniosł te kilka ostatnich postów do mgieł.


Ale ja nie jestem moderatorem, więc nie mogę. Dun może je przeniesie z komentarzami.

#94 Pyzik

Pyzik
  • Użytkownik
  • 291 postów

Napisano 16 grudzień 2006 - 19:30

niebieski zafarb trawy (zboża) psuje troszku efekt


Właśnie dlatego pytam o cyfre... Czy jak robisz na cyfrze to "wybielasz" mgle czy zostawiasz niebieską tak jakby prawdopodobnie wyszła na slajdzie? Bo niestety matryca to nie slajd i nie tylko mgła jest niebieska... :-|


Nie mam cyfry. Jak dla moich potrzeb wciąż nie oferuje wystarczającej jakości przejść tonalnych, rozpiętość tonalna także pzostawia jeszcze raczej wiele do życzenia. No i podstawowa sprawa lubię mieć namacalne efekty mojej pracy.
Dlatego ciągle fotografuję analogiem używając Velvii 100 zamiennie z Provią 100F. Unikam Velvii 100F właśnie z uwagi na fakt, ze daje zbyt duży niebieski zafarb. Generalnie im wcześniej przed wschodem słońca i im dłużej naświetlasz klatkę, tym zafarb większy. Jak ktoś zupełnie nie toleruje zafarbu, to może zaopatrzyć się w filtr ocieplający.
Ja osobiście takich filtrów nie stosuję głównie z uwagi na fakt, że spada jakość optyczna obiektywu i dwa, że tego typu filtry o średnicy 86 mm są drogawe...
Uff... no i EOT!!!

#95 mmsko

mmsko
  • Użytkownik
  • 507 postów
  • Lokalizacja:
    konin

Napisano 16 grudzień 2006 - 19:32

Uff... no i EOT


To do zobaczenia w odpowiednim wątku... :-D
Nikon

#96 Pyzik

Pyzik
  • Użytkownik
  • 291 postów

Napisano 16 grudzień 2006 - 19:33

Uff... no i EOT


To do zobaczenia w odpowiednim wątku... :-D


Ja tam uważam, że jak mgła sfocona została rankiem, to ten wątek jak najbardziej jest dla prezentacji tego typu zdjęć odpowiedni. Mgła sfocona w ciągu dnia powinna iść do mgieł... bo co to za ranek - wschód jak mgieł nie ma?

#97 mmsko

mmsko
  • Użytkownik
  • 507 postów
  • Lokalizacja:
    konin

Napisano 16 grudzień 2006 - 19:39

Mgła sfocona w ciągu dnia


A kto robi mgłe w ciągu dnia?? :shock:
Nikon

#98 Pyzik

Pyzik
  • Użytkownik
  • 291 postów

Napisano 16 grudzień 2006 - 19:49

Mgła sfocona w ciągu dnia


A kto robi mgłe w ciągu dnia?? :shock:


Mnie się zdarza :-) :-) :-)
30.
Dołączona grafika

Tylko że ta fotka, to już totalny OFF-TOPIC;-)

#99 Roby

Roby
  • Lokalizacja:
    Warszawa

Napisano 16 grudzień 2006 - 19:58

Ja tam uważam, że jak mgła sfocona została rankiem, to ten wątek jak najbardziej jest dla prezentacji tego typu zdjęć odpowiedni. Mgła sfocona w ciągu dnia powinna iść do mgieł... bo co to za ranek - wschód jak mgieł nie ma?


A mi sie wydaje, że powinien o tym decydować temat zdjęcia, a nie o jakiej porze dnia zostało zrobione, jak tematem jest mgła to do mgieł, a jak wschód słońca (nawet zamglony) to do wschodów. No ale ja o tym nie decyduje. Rzeczywiście robi się off topic więc juz milczę na ten temat.

#100 mmsko

mmsko
  • Użytkownik
  • 507 postów
  • Lokalizacja:
    konin

Napisano 16 grudzień 2006 - 19:59

Tylko że ta fotka, to już totalny OFF-TOPIC;-)


Nie, dlaczego...?
Klimat jak z jakiegoś Willow..
Nikon





Podobne tematy Collapse

  Temat Podsumowanie Ostatni post

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych