Skocz do zawartości

Fotoprzyroda.pl używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem

Polub nas na Facebooku!       

x


Zdjęcie

Precz z knotami!!! Czyli jak podnieśc poziom zdjeć na Forum.


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
185 odpowiedzi w tym temacie

#41 michalv (Michał Vogelgesang)

michalv
  • Lokalizacja:
    Ostrów Mazowiecka

Napisano 28 styczeń 2008 - 20:33

Dobrze jest od czasu do czasu pogadać o tym, czy forum idzie w dobrym kierunku, czy każdy znajduje tu coś dla siebie, czy wszyscy czujemy się tu tak dobrze jak kiedyś.

Sprzęt: NIKON D300; 18-70DX; Tamron 150-600; SIGMA 50/2.8 MACRO, SIGMA 10-20, AF-S 300/4 1.4 1.7
Moja wizytówka


#42 unkas

unkas
  • Użytkownik
  • 791 postów

Napisano 28 styczeń 2008 - 20:51

michalv, ano dobrze. Jeśli już tak sobie rozmawiamy to chciałbym zauwazyć, że jednak nie do końca jest rożowo. Świadczy o tym chociazby liczba forumowiczów zarejestrowanych, a... faktycznie aktywnych. Świadczy o tym także to, że najczęściej początkujący, nowi użytkownicy, ronież ci dysponujący kompaktami po zarejestrowaniu i zamieszczeniu kilku fotek nagle.. milkną. Nie piszę tu o tym, żeby był brak jakiejkolwiek krytyki co do zamieszczanych zdjęć. JEdnak w niektórych przypadkach jest przesada. Jeśli ktoś pokazuje mało odkrywcze zdjęcie jakiegoś dajmy na to kwiata, ptaka, żaby, muchy (choć sam o tym jeszcze nie wie, bo zaczyna i wszystko wydaje mu się niezwykłe i daje radość), ale jest poprawne technicznie - to po co pisać coś w stylu "nic fota nie wnosi" itd. Kolejną sprawą jest może niezamierzony, ale jednak brak zrozumienia dla "kompakciarzy" i ich ograniczeń. Teksty typu "nierozmyte tło powoduje bałagan" jest czasami trochę krzywdzący w takich przypadkach. Trzeba sobie zdawac sprwe z ograniczeń, tak, jak zdają sobie sprawę forumowicze z faktu, że długim jasnym tele fotografuje sie bardziej komfortowo niż np. sigmą 70-300...
Odchodzą w końcu nawet Ci, kótrych fotografie były perełkami i ozdobą forum.. gdzie jest Ryszard, warchlaku_przebiegły, StachP, mmsko, tomajk czy w końcu sauer, który pomimo młodego wieku zaskakiwał? Dlaczego coraz mniej pokazuje ostapowicz? Nie wiem co w ich przypadku jest przyczyną. Może oni woleliby jednak zamiast relacji z wypraw doskonałość zdjęć. Nie wiem..
To sobie popisałem

#43 BlueDun

BlueDun
  • Lokalizacja:
    wawa

Napisano 28 styczeń 2008 - 21:13

unkas, nie gniewaj się ale w twojej wypowiedzi sa dwa meritum mz zaczynasz od jednego kończąc na drugim , ja też mam bardzo często taki problem :mrgreen:

tylko widzisz problem jest nieco inny , ci wielcy ( w moim mniemaniu , nie twoim cytowaniu ) na zamkniętych forach tak sobie czasem kadzą ,że aż brzydko , mało tego , ci co tu milczą i są odbierani za speców z wielką wiedzą co jak już coś powiedzą to musi być prawda ,na innych forach oceniają żenujące fotki mlaszcząc z zachwytu.(często kolegów z wielu forów)
jak ktoś jest wielki to jest i basta ! , chyba ,że nie potrafi żyć bez ciagłego utwierdzania go w tej wielkości , ma "miętkie ego " wielkim ,żeby być trza być twardym nie miętkim.

nie dziwią mnie dlatego wtręty ,że jestem krótko a taki wygadany ( w sensie tyle postów), są tacy , którzy twierdzą ,że długie bywanie jest wizytówką wielkości , no cóż tak bywa .

oczywiście ja robię najlepsze foty , co by kto nie napisał takie mam zdanie , a moja krytyka jest zawsze najcenniejsza i najbardziej obiektywna ;-)

edit : i jeszcze jedno , mz wielu nie wystarczy pean trzech postów pod fotą , zmieniają fora , bo są takie , gdzie jak się wykarzesz to będą efekty ilościowo - jakościowe .
człowiek jest próżny , nawet nie przypuszczałem na ilu forach ludzie wystawiają te same foty ! , wiecie ile to roboty , ile zachodu , trzeba latać wstawiać , kombinować, to i godziwa zapłata musi być , nie jakieś nędzne dwa razy dobre , albo może być .

mz to forum jest inne i niech takie zostanie .

#44 michalv (Michał Vogelgesang)

michalv
  • Lokalizacja:
    Ostrów Mazowiecka

Napisano 28 styczeń 2008 - 21:33

unkas, poruszyłeś dwa ciekawe tematy.
1. Jak zatrzymać młodych amatorów?
2. Jak ściągnąć i utrzymać tych od perełek?

Do 1 grupy ja się zaliczam, więc jest mi łatwiej odpowiedzieć. Wydaje mi się, że potrzebna jest w tym wypadku bardzo dokladna, szczegółowa krytyka, bez wyśmiewania się, przy jednoczesnym pokazywaniu co jest dobrego w każdej focie.

Co do 2 grupy to mam wrażenie, że jest trudniej. Po pierwsze ciężko jest krytykować fotki ludzi, którzy robią je znacznie lepiej od Ciebie. A z kolei zachwyty też nie zatrzymują ich na dłużej. Ciekawą rzeczą jest, ze bardziej profesjonalni fotografowie bardzo rzadko sami dzielą się swoją wiedzą i bardzo rzadko komentują zdjęcia innych użytkowników. Też nie mam pomysłu jak ich zatrzymać na forum.

Sprzęt: NIKON D300; 18-70DX; Tamron 150-600; SIGMA 50/2.8 MACRO, SIGMA 10-20, AF-S 300/4 1.4 1.7
Moja wizytówka


#45 morav

morav
  • Lokalizacja:
    świętokrzyskie

Napisano 28 styczeń 2008 - 21:41

Panowie, kompromis.
Forum to nie galeria, są zdjęcia lepsze i gorsze, ale starajmy sie żeby te gorsze były coraz lepsze.
Nie powinniśmy przyklaskiwać zdjęciom które nawet nie są poprawne technicznie, tylko dlatego żeby poprawić humor ich autorom. Sam wolę oglądać zdjęcia takich pasjonatów jak ja, patrzących choć trochę krytycznie na swój dorobek, niż osób które kupiły aparat, tego samego dnia napstrykały zdjęć i teraz uszczęśliwiają nimi cały wirtualny świat.

Ludzie przychodzą i odchodzą, część znajdzie tu swoje miejsce, to normalne.
Część z tych co odeszli skupia się na własnych galeriach.
Tematyka forum jest tak specyficzna, że na początku obawiałem się czy znajdzie się tylu użytkowników żeby było tu jakieś życie.
Ale jesteśmy i jakoś ciągniemy :whip:

#46 Magnum43

Magnum43

Napisano 28 styczeń 2008 - 22:01

Być może nie jest to odgrzewanie "starego kotleta" ,takie dyskusje są potrzebne .
Okazuje się bowiem na podstawie obserwacji innych forów że Nasze Forum w dalszym ciągu ma niezły poziom a i aktywność użytkowników wcale nie jest zła . :beer:
Powszechnie wiadomo że poziom uzytkowników jest różny są Mistrzowie których podglądamy i podziwiamy ...kazda ich opinia jest wyrocznią , są też cieniasy do których i ja się zaliczam ..którzy plodzą przeciętne fotki i maja z tego tytułu ogromną satysfakcję z tego co robią , od niechcenia rzuconą uwagę w stylu "za mała GO lub nie taki kadr "...przyjmujemy jako naukę i staramy się wciąż doskonalić swój warsztat.
Dobrze że jest takie forum w Polsce www.Fotoprzyroda.pl :lol:

#47 korba

korba
  • Użytkownik
  • 888 postów
  • Lokalizacja:
    Warszawa

Napisano 28 styczeń 2008 - 22:36

Magnum43, zgadzam się z Tobą.
Bywałem na różnych forach (nie tylko o fotografii) i jak widziałem wpisy w stylu "KoL0 Ale WyJECh4n4 bRyk4!!" to nawet się nie rejestrowałem :-)
W pewnym momencie zacząłem nawet wątpić, czy są jeszcze w internecie ludzie piszący normalnym językiem :-)
Trafiłem w końcu tutaj ;-) i przekonałem się o kilku rzeczach:
1) Istnieje forum bez debilnych wpisów!!!

2) Są ludzie, którzy za darmo dzielą się swoja wiedzą: Wojtek Ostapowicz (leśnictwo), Paweł (bezkręgowce), Elvie i inne panie (wiedza o roślinach), Halina i Arateusz (storczyki), Chemik (chemia ;-)) Dunadan (to czego nauczył się na studiach) i cała masa innych forumowiczów (nie sposób wymienić wszystkich więc błagam o wybaczenie jeśli kogoś pominąłem)

3) Są ludzie, którzy chętnie i konstruktywnie krytykują fotki. Wiem, że to nie jest łatwe. Sam miewam z tym problemy. Jak napisał Michał - ciężko jest krytykować fotkę wiedząc, że samemu się takiej jeszcze nie zrobiło. Dużo fotek jest na średnim poziomie (tak jak moje - z poprawnym kadrem i kompozycją ale bez "tego czegoś") i takie jest trudno komentować. Wiele fotek jest słabych i tu jest wielkie pole do popisu dla komentarzy. I dla rozwoju - łatwo zapamiętać nie wkładaj głównego motywu w centrum kadru taki forumowicz, z reguły się poprawi i potem już jego fotka będzie inaczej komentowana.
Nawet Roa, walił lakoniczne komentarze, ale sprowokowany do dyskusji potrafił rzeczowo argumentować swoje racje (przykład jak porównał fotografię przyrodniczą do aktu - bardzo mi się to spodobało). W sumie szkoda, że już się nie udziela. Choć jego styl był rozpoznawalny ale potrafił inspirować. Moim zdaniem ma on świetne spojrzenie na architekturę!

4) Jest forum bez wycieczek osobistych - zdarzają się owszem. Dziwne by było gdyby w gronie kilkuset aktywnych użytkowników nie znalazło się kilku o skrajnie różnych poglądach i dość mocnych stanowiskach ;-)

5) Podoba mi się ogólna formuła tego forum. Dominują zdjęcia przyrodnicze, ale jest też miejsce na pozostałe fotki. Od kotów, przez miasta i budynki na choinkach kończąc. To naprawdę świetne miejsce :-)
Jestem tu już od ponad roku i na żadnym innym forum nie napisałem tylu postów choć na niektórych jestem dłużej ;-)

:beer: dla wszystkich (tych pełnoletnich) ci niepełnoletni napiją się za jakiś czas - z pewnością jeszcze będziemy razem na forum ;)
Canon 400D + Tamron 55-200 i coś krótszego (50 1.8)

#48 chemik (Krzysztof Krahel)

chemik
  • Lokalizacja:
    Białystok

Napisano 28 styczeń 2008 - 22:47

Wg mnie Forum ma pewne zadania do spełnienia, które napewno spełnia. Uczy nas pokory i samokrytycyzmu, ale też zmusza do zastanowienia się nad sobą. Co tak naprawdę dla nas jest ważne? Dla mnie forum to miejsce nauki...Miejsce gdzie można spotkać wirtualnie podobnych jak ja pasjonatów fotografii przyrodniczej...Dzięki niemu sporo się nauczyłem, staram się dobrze zastanowić, zanim coś wrzucę. Rozumiem ludzi , którzy chcą pokazać swoje zdjęcia. Czy ktoś z nas nie chciał na samym początku pokazać wszystko co ma? Jakoś nie chce mi się wierzyć, że od razu robiła ta osoba super zdjęcia, do których tylko były ach i och...Wystarczy spojrzeć na zdjęcia kilku osób (naszych perełek, jak ktoś już nazwał). Na początku nie były takie och i ach...Ale z czasem były tylko lepsze. Z reszto sam jak spojrzę w wstecz na swoje zdjęcia, to mi się chce śmiać ,że takie umieściłem. Ale teraz wiem, że nawet kompaktem da się zrobić zdjęcie, którego nie można się wstydzić. W końcu to nie aparat, a osoba za nim robi zdjęcia. Więcej wiary w siebie, ale przede wszystkim uważne śledzenie opinii na temat swoich zdjęć. Nawet jak ktoś ci zjedzie zdjęcie, to pomyślmy dlaczego tak się stało? Czasem jedno słowo nie wystarcza, by opisać co jest źle. Najważniejsze to się nie przejmować , tylko wziąć wszystkie uwagi do serca i dalej uczyć się. Z drugiej strony jest kilka osób które nie za bardzo chcą się dzielić wiedzą, odsyłają nas do np. książek. Próbujmy ich zrozumieć...Może chcą w ten sposób powiedzieć, że popełniliśmy elementarne błędy, których nie warto powtarzać tyle razy...Może warto chociaż poznać trochę postaw, a zdjęcia będą lepsze...

P.S.
korba - z tą chemią to nie przesadzaj ;-)
http://chemik12.blogspot.com/
http://krahel.cba.pl/


Canon 40D + C 50/1.8 ,C 400/5.6, T 17-50/2,8

#49 AgaXD

AgaXD
  • Małomówny
  • 1 postów

Napisano 04 marzec 2008 - 17:55

Kocham przyrodę, chcę ją chronić i nawet mam klub: przyroda-naszym-życiem. Loguję się na wszystkich stronah przyrodniczych prawie codziennie organizuję Dzień Sprzątania Ziemi. Kocham przyrodę pozdrawiam i zachęcam do sprzątania świata! :box:

#50 sebaok

sebaok

Napisano 04 marzec 2008 - 19:53

AgaXD,

1. Pierwszy post - wypadało by sie przywitać.
2. To nie miejsce na reklamę.

#51 Magnum43

Magnum43

Napisano 04 marzec 2008 - 19:58

Kocham przyrodę pozdrawiam i zachęcam do sprzątania świata!

Przyjedż do mnie trzeba las pozamiatać........... 8-)
Pozbierać ubiegloroczne szyszki ...i takie tam drobne prace......... :lol:

#52 BlueDun

BlueDun
  • Lokalizacja:
    wawa

Napisano 04 marzec 2008 - 21:34

igły pozbierać :roll:
okrutni !!! :->

#53 Roby

Roby
  • Lokalizacja:
    Warszawa

Napisano 04 marzec 2008 - 21:37

Złośliwcy :evil:

#54 michalv (Michał Vogelgesang)

michalv
  • Lokalizacja:
    Ostrów Mazowiecka

Napisano 04 marzec 2008 - 21:39

AgaXD, witaj na forum.
Jak ma się twój post do tematu wątku :niewiem:

Sprzęt: NIKON D300; 18-70DX; Tamron 150-600; SIGMA 50/2.8 MACRO, SIGMA 10-20, AF-S 300/4 1.4 1.7
Moja wizytówka


#55 marcinm

marcinm
  • Użytkownik
  • 851 postów
  • Lokalizacja:
    Gorzów Wlkp.

Napisano 14 marzec 2008 - 09:34

myśle że to forum to nie konkurs o złoty aparat żeby były tu same ekstra zdjecia.A przebywajac tu kazdy sie nauczy odróżniac dobre zdjecie od slabego. Raz wstawiając słabe zdjęcie i przeczytajac co jeszcze jest do poprawienia drugi raz juz chyba nie wstawia sie takiego samego by znów przeczytać to samo o zdjeciu. A doskonalic sie gdzies trzeba :mrgreen: a takie miejsce jest do tego idealne! :lol: !

#56 remol71

remol71
  • Użytkownik
  • 240 postów
  • Wiek: 52
  • Lokalizacja:
    Wawa

Napisano 10 grudzień 2008 - 23:16

Magnum43, zgadzam się z Tobą.
Bywałem na różnych forach (nie tylko o fotografii) i jak widziałem wpisy w stylu "KoL0 Ale WyJECh4n4 bRyk4!!" to nawet się nie rejestrowałem :-)
W pewnym momencie zacząłem nawet wątpić, czy są jeszcze w internecie ludzie piszący normalnym językiem :-)
Trafiłem w końcu tutaj ;-) i przekonałem się o kilku rzeczach:
1) Istnieje forum bez debilnych wpisów!!!

......................



Absolutnie się z tym Kolego zgadzam co napisałeś. To (chyba) jedyne Forum które trzyma poziom a ludzie nie skaczą sobie do oczu. Tu się ogląda zdjęcia i kulturalnie komentue a to zobowiązuje do zastanowienia, czy wlepic gniota, czy może coś lepszego. Cieszy mnie to że nikt tu nie liczy pikseli, cen szkieł oraz nie leczy się z szumofobii.

Pozdrawiam

Ree

A3000 A6000 || E 16-50 PZ, 32/1.8 T* || M42 50/2.8 macro || FD 100/4 macro, 200/4 macro

5D || EF 24-70/4 IS USM, 50/1.8 STM


#57 krzych

krzych

Napisano 15 marzec 2009 - 17:25

Absolutnie się z tym Kolego zgadzam co napisałeś. To (chyba) jedyne Forum które trzyma poziom a ludzie nie skaczą sobie do oczu. Tu się ogląda zdjęcia i kulturalnie komentue a to zobowiązuje do zastanowienia, czy wlepic gniota, czy może coś lepszego. Cieszy mnie to że nikt tu nie liczy pikseli, cen szkieł oraz nie leczy się z szumofobii.


Bardzo mi sie spodobala Twoja wypowiedz. Chociaz jest troche na wyrost, bo dzial technika i gielda tez jest aktywny, wiadomo - sprzet trzeba ciagle zmieniac a umiejetnosci doskonalic. A co za tym idzie podnosic jakosc SWOICH fotografii. A innych kulturalnie komentowac. I to mi sie bardzo na tym Forum podoba!

#58 rycerz

rycerz
  • Użytkownik
  • 153 postów

Napisano 16 marzec 2009 - 13:00

jak zaczynasz robic swoje pierwsze zdjęcia przyrodnicze to są one genialne ;-) :mrgreen:
potem z biegiem czasu nagle zauważasz że każde twoje zdjecie staje się jakieś takie słabsze ;-)
a jak porównujesz je z zamieszczonymi przez kolegów i koleżanki to najczęściej myslisz sobie: kiedy ja takie będę robic? czasem zdaża sie jednak: no moje lepsze ;-) :mrgreen:
dla mnie fotografia przyrodnicza to jednak zawsze jest najpierw przyroda a dopiero później fotografia...
długi i przymusowy URLOP :( :(

#59 robkiz

robkiz

Napisano 16 marzec 2009 - 13:25

hehe rycerzu u mnie podobnie choć nie dochodzę do konkluzji moje lepsze tylko "o to nareszcie można dać do tematycznych"
Zgadzam sie tez ze moje hobby to potografiaprzyrodnicza z takim właśnie akcentem. A ze czasem wsadzi sie jakiegoś knota. Czasem radość z nowego gatunku albo pierwszej nieporuszonej fotki jest tak wielka ze nie można sie powstrzymać :-)
Dziś właśnie dorzuciłem kilka knotów do kolekcji pocieszając sie tym ze przecież musi byc jakaś przeciwwaga do tych wspanialych bo kto by wiedział ze one takie wspaniale.
Robert

#60 aloes

aloes
  • Użytkownik
  • 271 postów
  • Lokalizacja:
    Mazowsze :)

Napisano 17 marzec 2009 - 11:55

A ja się tak zastanawiam - jako osoba, która ciągle się uczy - może by stworzyć wątek "nasze gnioty". Ale nie po to, żeby wrzucać tam cudze niedoróbki ku zdołowaniu autora, ale żeby śmiać się z siebie i pokazywać własne błędy ku przestrodze. Coś w stylu "dopiero po obejrzeniu zdjęcia na komputerze zobaczyłam śmieci w trawie", "tak się zapatrzyłem na drzewo, że nie zauważyłem samochodu w tle", "zawsze trochę leci mi horyzont, ale to mój rekord", "szkoda, że nie popatrzyłam na histogram, bo to przepalone niebo skopało mi takie ładne ujęcie" czy "przedobrzyłem z obróbką".

Myślę, że są tu osoby umiejące żartować z siebie i ze swoich błędów. Takie wątki zwykle chętnie się czyta. Nieopierzeni fotografowie - tak, tak, ja też - mogliby się wiele nauczyć bez szkody dla własnego ego, co ułatwiałby jeszcze fakt, że krytyka zdjęcia byłaby zamieszczona tuż przy nim, przez samego autora. Jednocześnie należałoby zakazać umieszczania w innych wątkach komentarzy w stylu "wrzuć to raczej do "moich gniotów"".

Uprzedzający pytania - tak, byłabym skłonna wystawić własne zdjęcia w takim wątku.
Canon 40D, C 24-105, C 100-400, Sigma 10-20, C 100 Macro, C 430 ExII, Manfrotto, Sirui, różny drobiazg i wielkie plany.
Ponadto C PowerShot SX220, rower, sporo zapału i straszliwy brak czasu.





Podobne tematy Collapse

  Temat Podsumowanie Ostatni post

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych