Skocz do zawartości

Fotoprzyroda.pl używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem

Polub nas na Facebooku!       

x

Zdjęcie

Głowica i statyw pod 200-600

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
4 odpowiedzi w tym temacie

#1 rezasurmar (Sylwester)

rezasurmar
  • Nowa postać
  • 3 postów

Napisano 16 grudzień 2021 - 12:32

Na początek się przywitam, witam szanowne grono.

Z racji ostatnich zakupów dłuższego szkła, gimbala, kamuflażu do szkła (przyrodnicza fotografia to dla mnie zupełne novum), postanowiłem trochę zmienić wagę zestawu - plecak, statyw.

Mój setup to A7 III + Sony FE 200-600, pozostałe szkła są na tyle lekkie, że nie ma co tu wymieniać całej szklarni.

I o ile z wyborem plecaka nie miałem specjalnie problemu, tak z statywem mam większą zagwozdkę. Chociaż w sumie nie tyle z  statywem, bo ten już praktycznie wybrałem, to głowica nadal jest dla mnie zagadką. Mam jednego faworyta.

Na początek, co mam na dzień dzisiejszy.
Statyw do cięższych zadań to Manfrotto MK190XPRO3-BHQ2, nośność głowicy 10kg, statywu 7kg, chociaż sprawdzałem go na 2x większym obciążeniu i nawet nie jęknął.
Drugi statyw to lekki Benro Slim TSL08CN00 carbonowa wersja. Raczej na dłuższe wypady, bo statyw waży 1kg, głowica jest dosyć słaba, ma tylko jedną blokadę :/

Manfrotto to już ciężar 2.5kg, sam statyw 2kg, głowica 0.5kg, to jego główna wada. Drugą, jest lekki ruch na głowicy w przypadku blokowania, tj. zmiana kadru. Drugi to niewielkie luzy w trybie panoramowania (da się to ponoć skasować rozkręcając głowicę). Sam statyw + Głowica jest bardzo stabiliny, nie robi na nim wrażenia oparcie się, silny wiatr.
Drugą wadą tego zestawu jest spory rozmiar po złożeniu.

I trzecia największa, brak zgodności z Arca Swiss, o ile mi to wcześniej zupełnie nie przeszkadzało, bo 99% czasu montowałem płytką wkręconą w aparat, tak teraz jest zonk. Bo stopę do obiektywu będę zmieniał na arcaswiss. Do oryginalnej mam pasek przymocowany, by szybko wymienić na arca.

Benro w sumie nawet nie biorę pod uwagę, jeżeli chodzi o zestaw 200-600, o ile sam statyw na 2 sekcjach powinien spokojnie wytrzymać, tak głowica jest raczej marna.

Teraz co wybrałem

Głowica kulowa Benro GX30+PU56

https://www.cyfrowe....0-i-pu56-p.html

Statyw fotograficzny Benro Bat 24C

https://www.cyfrowe....-bat-24c-p.html

Zalety w/w zestawu, praktycznie 500gramów mniej, mniejszy rozmiar po złożeniu, bardziej zwarta głowica, lepsza ergonomia statywu i głowicy.

Macie jakieś doświadczenia z w/w głowicą, statywem (wiem to nowość).
Cena zestawu powiedzmy maksymalnie 1500zł.

Raczej nie należę do strongmanów, więc staram się ograniczyć ciężar na ile to możliwe.
Wielkich ambicji co do czatowania w lesie ;) też nie posiadam. Ot po prostu czasem chciał bym sobie ustrzelić jakiegoś zwierza.

Jakie są wasze doświadczenia statywowo-głowicowe?

#2 PREM (Przemek Zięba)

PREM

Napisano 16 grudzień 2021 - 12:54

Mam identyczny zestaw (aparat + obiektyw) i spokojnie wystarcza mi Manfrotto MT190 GO plus głowica MH469 (ale chyba we wcześniejszej wersji, lub podobna). bez problemu tez zestaw ten współpracuje z głowicą Manfrotto BeFree, ultralekką głowica, która wykorzystuję i przy filmowaniu i cały zestaw statywowy również przy makrofotografii i nie tylko. Mam i taniego gimbala i tez jest ok z tym statywem. Mam i pancernego Slika (statyw) ale on jest zdecydowanie za ciężki i nadaje sie do stacjonarnych czatowni, niz biegania z nim po lesie. Ale jak zamierzasz biegać po lesie to kup monopod. Statywy nie sa za wygodne w podchodzeniu do zwierzaków.

#3 rezasurmar (Sylwester)

rezasurmar
  • Nowa postać
  • 3 postów

Napisano 16 grudzień 2021 - 13:02

Ten statyw z Benro, ma możliwość zmiany na monopod, to też jedna z jego zalet!

#4 PREM (Przemek Zięba)

PREM

Napisano 16 grudzień 2021 - 13:23

Ten statyw z Benro, ma możliwość zmiany na monopod, to też jedna z jego zalet!

A ma możliwość położenia głowicy w pozycji horyzontalnej do makro?

#5 rezasurmar (Sylwester)

rezasurmar
  • Nowa postać
  • 3 postów

Napisano 16 grudzień 2021 - 13:42

To mam w Manfrotto MK190XPRO3, a tu można zamontować kolumnę odwrotnie, podobnie jak w moim starym benro, ale przyznam się, że z funkcji łamanej kolumny korzystałem częściej na jakiś plenerach gdzie było kilka osób ciasno ustawionych, czy by ustawić aparat za balustradą, niż do Makro ;).

Umówiłem się, że mają na sklep w Gliwicach ściągnąć Głowicę GX30, bo w zestawach mają tylko z głowicą VX25, a jednak chciałem tą GX.

Użytkownik rezasurmar edytował ten post 16 grudzień 2021 - 13:47