Skocz do zawartości

Fotoprzyroda.pl używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem

Polub nas na Facebooku!       

x


Zdjęcie

Roślinki bez nazw


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
212 odpowiedzi w tym temacie

#61 jasieczek (Piotr T)

jasieczek
  • Użytkownik
  • 1528 postów
  • Wiek: 73
  • Lokalizacja:
    Gmina Tarnowo Podgórne

Napisano 09 listopad 2007 - 20:18

Będzie trudno. Po pierwsze, gatunek jest mało rozpowszechniony. Po drugie, jest to niska roślina (do 20cm) o pełzających i ukorzeniających się łodygach, więc przestrzeń doniczki bardzo ją ograniczy, a to może jej nie służyć. Są jeszcze problemy natury fizjologicznej - może wymagać jaryzacji (działania niskiej temperatury) dla kwitnienia, a wtedy musiałaby zimować na balkonie. To zawsze jest ryzykowne, gdyż gleba w doniczce przemarza o wiele bardziej niż w otwartym terenie. Himalajskie pochodzenie rośliny (występuje nawet powyżej 5000m) wskazywałoby na taką możliwość, ale nie stanowi gwarancji. To już byłaby zaawansowana adaptacja dzikiej rośliny do doniczkowych warunków, tym niemniej do prób nie zniechęcam. Natomiast poleciłbym do doniczki lobelię przylądkową (Lobelia erinus),
http://i.pbase.com/u... ... basket.JPG
jednoroczną roślinę, posiadającą formy kwitnące czysto niebiesko. Ciekawy kształt kwiatu skłania do podjęcia tematu lobelii fotograficznie.
http://swiatnaszkolo...rce/lobelia.jpg
Nasiona dostaniesz w każdym większym markecie, nie wspominając o sklepie ogrodniczym.

Żeby nie było postu pod postem tego samego autorstwa, bo to wbrew regulaminowi, dołączam wyjaśnienia do zdjęć 12-14. Na zdjęciu 12. jest dąbrówka rozłogowa - Ajuga reptans. Na zdjęciu 14. jest przetacznik ożankowy - Veronica chameadrys. Natomiast zdjęcie 13. sprawia mi pewne problemy. Najbliżej mi do pięknotki - Callicarpa bodinieri - chociaż barwa trochę nie taka. Może to efekt przymrozka, że poczerwieniała?

#62 BlueDun

BlueDun
  • Lokalizacja:
    wawa

Napisano 10 listopad 2007 - 08:20

jasieczek,
dzieki za informacje , lobelie takie płożące mam własnie na balkonnie , jeszcze nawet żyją i mają kwiatki ;-)
Zgodnie z punktem 7. regulaminu, ten użytkownik został usunięty z forum.

#63 itula

itula
  • Lokalizacja:
    Warszawa

Napisano 11 listopad 2007 - 19:21

18.
Dołączona grafika

#64 BlueDun

BlueDun
  • Lokalizacja:
    wawa

Napisano 13 listopad 2007 - 14:03

itula, ładne , szczególnie to powielenie w nieostrości motywu jak mniemam przewodniego :roll:

#65 Roby

Roby
  • Lokalizacja:
    Warszawa

Napisano 13 listopad 2007 - 15:25

18. bardzo ładna.

#66 michalv (Michał Vogelgesang)

michalv
  • Lokalizacja:
    Ostrów Mazowiecka

Napisano 13 listopad 2007 - 21:11

18 śliczna. Fajnie zagrała GO, światełko i cień.

Sprzęt: NIKON D300; 18-70DX; Tamron 150-600; SIGMA 50/2.8 MACRO, SIGMA 10-20, AF-S 300/4 1.4 1.7
Moja wizytówka


#67 itula

itula
  • Lokalizacja:
    Warszawa

Napisano 13 listopad 2007 - 22:08

dzięki, dzięki :-D

#68 MartaG

MartaG
  • Małomówny
  • 42 postów
  • Lokalizacja:
    Wadowice

Napisano 14 listopad 2007 - 12:07

Będzie trudno.


Kokorycze mają specyficzne wymagania źle między innymi znoszą przesuszanie podłoża, nie są to najłatwiejsze w uprawie rośliny. Poza tym wielu gatunkom latem zanikają liście, więc tym bardziej na balkon się nie nadają.


Natomiast zdjęcie 13. sprawia mi pewne problemy. Najbliżej mi do pięknotki - Callicarpa bodinieri - chociaż barwa trochę nie taka. Może to efekt przymrozka, że poczerwieniała?


Stawiam na śnieguliczkę Doorenbosa Symphoricarpos x doorenbosii w odmianie 'Amethyst'.
Warto w googla wpisać łacińską nazwę, poszerza się zakres źródeł:)
Pozdrawiam, Marta

#69 jasieczek (Piotr T)

jasieczek
  • Użytkownik
  • 1528 postów
  • Wiek: 73
  • Lokalizacja:
    Gmina Tarnowo Podgórne

Napisano 14 listopad 2007 - 12:28

18. - coś z selerowatych, ale żeby wiedzieć co, potrzebne byłyby liście. Miły, stonowany obraz.

#70 jasieczek (Piotr T)

jasieczek
  • Użytkownik
  • 1528 postów
  • Wiek: 73
  • Lokalizacja:
    Gmina Tarnowo Podgórne

Napisano 14 listopad 2007 - 12:37

Stawiam na śnieguliczkę Doorenbosa Symphoricarpos x doorenbosii w odmianie 'Amethyst'.
Warto w googla wpisać łacińską nazwę, poszerza się zakres źródeł:)


Właśnie poszerzyłem, ale nie czuję się przekonany - inne rozmieszczenie owoców. Za to Symphoricarpos x chenaultii - no, no... ;)
Pozdrawiam.

#71 MartaG

MartaG
  • Małomówny
  • 42 postów
  • Lokalizacja:
    Wadowice

Napisano 15 listopad 2007 - 00:12



Stawiam na śnieguliczkę Doorenbosa Symphoricarpos x doorenbosii w odmianie 'Amethyst'.
Warto w googla wpisać łacińską nazwę, poszerza się zakres źródeł:)


Właśnie poszerzyłem, ale nie czuję się przekonany - inne rozmieszczenie owoców. Za to Symphoricarpos x chenaultii - no, no... ;)


Tez o niej myślałam. Nie uprawiam, więc ciężko mi powiedzieć trzeba by ewentualnie do jakiegoś klucza zerknąć.

Natomiast 18 - mam dziwne wrażenie że to po prostu koper ogrodowy - Anethum graveolens.
Pozdrawiam, Marta

#72 jasieczek (Piotr T)

jasieczek
  • Użytkownik
  • 1528 postów
  • Wiek: 73
  • Lokalizacja:
    Gmina Tarnowo Podgórne

Napisano 16 listopad 2007 - 11:26

Natomiast 18 - mam dziwne wrażenie że to po prostu koper ogrodowy - Anethum graveolens.


Czasami właśnie tak jest, że roziązaniem najwłaściwszym jest to najprostsze. Dołączona grafika

#73 itula

itula
  • Lokalizacja:
    Warszawa

Napisano 21 listopad 2007 - 20:46

19.
Dołączona grafika

a co do 18 to imho jest to trybula leśna

#74 MartaG

MartaG
  • Małomówny
  • 42 postów
  • Lokalizacja:
    Wadowice

Napisano 22 listopad 2007 - 13:09

a co do 18 to imho jest to trybula leśna


Czy trubula leśna nie ma białych kwiatów? No chyba że jest to faza zawiązywania nasion, niestety nie wiem jak wtedy wygląda - ja ją trzymam tylko z powodu wyjątkowo dekoracyjnych liści.
Cokolwiek to jest to zdjęcie piękne, gratuluję:)
Pozdrawiam, Marta

#75 jasieczek (Piotr T)

jasieczek
  • Użytkownik
  • 1528 postów
  • Wiek: 73
  • Lokalizacja:
    Gmina Tarnowo Podgórne

Napisano 22 listopad 2007 - 14:47

Tak dla pogłębienia medytacji wkleję dwa linki.
http://www.botanypic...ag ... 1 (dille).jpg
http://www.botanik.b... ... ben-02.jpg

A na 19. jest chyba Suschek oschroniales. Dołączona grafika

#76 MartaG

MartaG
  • Małomówny
  • 42 postów
  • Lokalizacja:
    Wadowice

Napisano 22 listopad 2007 - 15:02

A na 19. jest chyba Suschek oschroniales.


:lol:
Chociaż wygląda trochę jak przegorzan pospolity, Echinops ritro. Zostawiłam nasienniki raz, bo zimą są bardzo dekoracyjne i teraz nie mogę chwasta wyplenić.
Pozdrawiam, Marta

#77 jasieczek (Piotr T)

jasieczek
  • Użytkownik
  • 1528 postów
  • Wiek: 73
  • Lokalizacja:
    Gmina Tarnowo Podgórne

Napisano 22 listopad 2007 - 16:07

Fakt, to może być on. Wiele lat temu wywaliłem go na kompost i już zapomniałem, jak wygląda. Masz oko.

#78 MartaG

MartaG
  • Małomówny
  • 42 postów
  • Lokalizacja:
    Wadowice

Napisano 22 listopad 2007 - 23:36

Fakt, to może być on. Wiele lat temu wywaliłem go na kompost i już zapomniałem, jak wygląda. Masz oko.


:) Nie wiem czy to kwestia oka, czy godzin spędzonych nad książkami i przeglądaniu zasobów sieci w poszukiwaniu prawidłowych nazw roślin.
Podglądam Wasze zdjęcia, czytam forum i mam nadzieję że czegoś się nauczę tutaj o fotografowaniu - tym bardziej cieszę się że mogą się podzielić tym co sama wiem o roślinach.
Pozdrawiam, Marta

#79 Dunadan

Dunadan
  • Lokalizacja:
    Warszawa

Napisano 06 grudzień 2007 - 13:38

Nazwy gatunkowej roślinki nie pamiętam ale zapamiętałem nazwę odmiany - nie sposób zapomnieć. Proszę państwa - oto Hobbit! :mrgreen:
20
Dołączona grafika

:ninja:


#80 MartaG

MartaG
  • Małomówny
  • 42 postów
  • Lokalizacja:
    Wadowice

Napisano 06 grudzień 2007 - 13:57

Nazwy gatunkowej roślinki nie pamiętam ale zapamiętałem nazwę odmiany - nie sposób zapomnieć. Proszę państwa - oto Hobbit! :mrgreen:


Nazwa rodzajowa jest za to śliczna:) to Crassula 'Hobbit' - grubosz, niestety nie znam nazwy gatunkowej:(
Pozdrawiam, Marta





Podobne tematy Collapse

  Temat Podsumowanie Ostatni post

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych