Skocz do zawartości

Fotoprzyroda.pl używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem

Polub nas na Facebooku!       

x

Zdjęcie

Pytania nowicjusza :)

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
5 odpowiedzi w tym temacie

#1 KarolWBytom

KarolWBytom
  • Nowa postać
  • 1 postów

Napisano 05 czerwiec 2020 - 05:33

Dzień dobry!

Rozpocząłem ostatnio fotografować przyrodę (głównie ptaki). Żona w prezencie kupiła mi Canona 7d i Tamrona 100-400mm, czekam na kuriera właśnie ;). Od jakiegoś czasu też spisuje sobie nurtujące mnie pytania związane z fotografią przyrodniczą. Będę wdzięczny za podpowiedź, chociaż w kilku kwestiach.

1. Jak to jest z wabieniem ptaków i zwierząt? Tyle różnych opinii spotkałem, że się gubię. Mam taką intencję, aby przede wszystkim nie szkodzić. Czy jest szansa bez wabienia głosem, albo mięsem w przypadku drapoli na zrobienie czegoś ciekawego? 

2. Póki co, wszystkie zdjęcia robiłem z podchodu, często podczas spacerów. Zastanawiałem się, aby na jesień spróbować zasiadki. Myślałem wstępnie o jakimś tanim namiocie i siatce maskującej. Nie mogę jednak zostawić sprzętu na całą noc bo nie jestem pewny, czy ktoś go nie zwinie. Ma sens przyjście na docelowe miejsce przed wschodem słońca i dopiero wtedy rozpocząć się rozkładać z tym? Czy raczej już będzie po temacie?

3. Jak to jest z wybraniem miejsca na czatownie? To miejsce jest raczej na skraju lasu i polany, czy środek lasu? A może jakaś inna filozofia temu towarzyszy. Rozumiem, że pewnie dużo zależy od tego, co chcę sfotografować, ale czy jest jakaś koncepcja na wybranie miejsca na czatownie? 

4. Czy gdy chcę rozłożyć namiot pod czatownie, na kilka godzin np. od 3:00 do 9:00 to muszę to gdzieś zgłosić?

Póki co tyle, będę wdzięczny za pomoc. Szczególnie przy pierwszych dwóch pytaniach. 

Pozdrawiam
Karol

#2 junior (Grzegorz Długosz)

junior

Napisano 07 czerwiec 2020 - 11:32

Hej, postaram się odpowiedzieć na Twoje pytania ;)

1. Wabienie jest kwestią etyki, która nigdy nie zostanie rozstrzygnięta. Bardzo pomaga, ale bez tego też da się robić zdjęcia bez większego problemu. Jest to trochę trudniejsze, zwłaszcza przy mniejszych ptakach, ale wszystko się da. Wymaga to więcej czasu, obserwacji i cierpliwości, ale daje radę to ogarnąć ;)

2. Ja fotografuje dokładnie tak z doskoku bardzo często, efekty są bardzo dobre.

3. Wszystko zależy co chcesz fotografować, miejsca na czatowanie wybiera się w zależności od tematu, który chce się focić. Ja zachęcam przy wybieraniu miejsca na budkę zwracanie uwagi na kierunek światła i tło bo to ma ogromny wpływ na efekt końcowy.

4. Moim zdaniem żadne pozwolenie nie jest potrzebne, chyba ze w parkach narodowych i rezerwatach.

Jeśli miałbyś kilka pytań to zachęcam do zajrzenia na mojego bloga http://gdlugosz.com/blog/ tam jest dużo informacji w języku angielskim, które mogą Ci pomóc zacząć.
Pozdrawiam Grzesiek

#3 Andrzej67

Andrzej67
  • Użytkownik
  • 136 postów

Napisano 3 tygodni temu

Kolega @junior odpowiedział krótko i konkretnie. Parę kilogramów sprzętu już masz, teraz tylko parę ton cierpliwości i efekty na pewno będą. Dołożę trochę tylko od siebie do pytania nr 3. Kolega @junior zwrócił uwagę na kierunek światła. Dobrze jest jak okienko czatowni patrzy w kierunku północnym [nie zawsze tak się da], wtedy nigdy nie będziesz miał słońca świecącego do obiektywu. Zwróć też uwagę na to co znajduje się za czatownią. Wysokie drzewa latem mogą nie przeszkadzać ale należy pamiętać o tym, że zimą słońce jest o wiele niżej i znacznie wydłuża cień. Tak więc patyk przeznaczony do siadania ptaków latem może być dobrze doświetlony, ale zimą może być pogrążony w cieniu. Kiedyś chodziłem budować czatownię w godzinach przedpołudniowych i wydawało mi się, że znalazłem spokojne miejsce. Dopiero jak spadł pierwszy śnieg zobaczyłem po śladach, że postawiłem czatownię tuż przy szlaku uczęszczanym wczesnym  rankiem przez wędkarzy. Drobiazg ale może zniweczyć cały trud. Tu też masz trochę opisu https://forum.olympu...ht=#post1311223

#4 Ariston

Ariston
  • Użytkownik
  • 617 postów

Napisano 3 tygodni temu

@Andrzej67 zaraz, zaraz a dlaczego okienko na północ, moim zdaniem foty w kontrze są piękniejsze. Ja tam lubię okienko na wschód. No dobra, jakoś  "nowicjusz" musi zacząć  to niech będzie na pn-wsch a dzień zakończyć światłem z pd-zach. No, ale co kto lubi. Oglądając filmy przyrodnicze zauważyłem, że 50 %  a może nawet więcej ujęć jest w kontrze. Zobaczcie jak będzie okazja.

Polecam taką aplikację na telefon: https://play.google....veyorlite&hl=pl

Można się dowiedzieć jak będzie wyglądać droga słońca w miejscu gdzie będzie czatownia w różnych porach roku, wystarczy tylko wpisać datę ( różne  daty ). Dowiemy się też np czy stojące drzewo  będzie rzucać cień na nasz patol w zimie ( grudzień - luty) bo teraz w czerwcu  to drzewo nie przeszkadza,

I jeszcze taka praktyczna wskazówka: w lecie  wschód słóńca  z zachodem słońca tworzy kąt +/_ 90 st. a w zimie 270 st. To nam pokaże jak miejsce wschodu i zachodu zmienia się w zależności od pory roku.  Mówiąc obrazowo:  jeżeli  w lecie prawe ucho pokaże miejsce wschodu to nos pokaże miejsce zachodu a w zimie jeżeli nos pokaże miejsce wschodu to prawe ucho pokaże miejsce zachodu. To taka moja obserwacja  :) Kopernik to wiedział i to wykorzystał no i wiadomo Kopernik była kobietą  :D . Pozdrawiam tych co oglądali film "Seks-misja"

Użytkownik Ariston edytował ten post 3 tygodni temu

#5 Andrzej67

Andrzej67
  • Użytkownik
  • 136 postów

Napisano 3 tygodni temu

@Andrzej67 zaraz, zaraz a dlaczego okienko na północ, moim zdaniem foty w kontrze są piękniejsze. Ja tam lubię okienko na wschód. No dobra, jakoś  "nowicjusz" musi zacząć  to niech będzie na pn-wsch a dzień zakończyć światłem z pd-zach. No, ale co kto lubi. Oglądając filmy przyrodnicze zauważyłem, że 50 %  a może nawet więcej ujęć jest w kontrze. Zobaczcie jak będzie okazja.

Polecam taką aplikację na telefon: https://play.google....veyorlite&hl=pl

Można się dowiedzieć jak będzie wyglądać droga słońca w miejscu gdzie będzie czatownia w różnych porach roku, wystarczy tylko wpisać datę ( różne  daty ). Dowiemy się też np czy stojące drzewo  będzie rzucać cień na nasz patol w zimie ( grudzień - luty) bo teraz w czerwcu  to drzewo nie przeszkadza,

I jeszcze taka praktyczna wskazówka: w lecie  wschód słóńca  z zachodem słońca tworzy kąt +/_ 90 st. a w zimie 270 st. To nam pokaże jak miejsce wschodu i zachodu zmienia się w zależności od pory roku.  Mówiąc obrazowo:  jeżeli  w lecie prawe ucho pokaże miejsce wschodu to nos pokaże miejsce zachodu a w zimie jeżeli nos pokaże miejsce wschodu to prawe ucho pokaże miejsce zachodu. To taka moja obserwacja  :) Kopernik to wiedział i to wykorzystał no i wiadomo Kopernik była kobietą  :D . Pozdrawiam tych co oglądali film "Seks-misja"

@Ariston, no właśnie sam odpowiedziałeś na zadane przez siebie pytanie. Całkowicie się z Tobą zgadzam, że zdjęcia w kontrze są piękne ale też trudniejsze do wykonania a kolega pisze o sobie, że dopiero rozpoczyna fotografować przyrodę. Myślę, że tak będzie prościej na początek.

#6 Ariston

Ariston
  • Użytkownik
  • 617 postów

Napisano 3 tygodni temu

Tak napisałem żeby zwrócić uwagę że można inaczej. Kiedyś, dawno, dawno temu (10-12 lat a może więcej) za siedmioma górami za siedmioma rzekami to znaczy nad Biebrzą  :)  spotkałem Holendra i spędziliśmy dwa dni na wspólnym fotografowaniu o on zawsze ustawiał się pod światło. Wyjaśnił mi że stosuje zasadę LGBT ( ale brzmi :) ) to znaczy Light Gives Beautiful Trics co w języku za-morskim znaczy: światło daje piękne triki.

Pamiętam jego zdjęcie bataliona w trawie zaraz po deszczu i tu batalion nie był najważniejszy ale te krople na trawie w kontrze  przy zachodzącym słońcu. No cudo. 

@junior nie musisz zaczynać od wysokiego C, powodzenia. Potrzebne Ci 1000kg cierpliwości, 500kg szczęścia, 100kg umiejętności, 5kg sprzętu. Udźwigniesz? Przesyłam Ci kontrę.

1.

DSC06124-Piec-Inter.jpg