Skocz do zawartości

Fotoprzyroda.pl używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem

Polub nas na Facebooku!       

x

Zdjęcie

Literatura

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
3 odpowiedzi w tym temacie

#1 fifrak

fifrak
  • Małomówny
  • 21 postów

Napisano 29 marzec 2020 - 20:47

Mam do Was takie pytanie odnośnie źródeł wiedzy, z której można by czerpać więcej wiedzy na tematy ogólnoprzyrodnicze, jak i związane z rozpoznawaniem poszczególnych gatunków.

Do tej pory moim takim głównym vademecum wiedzy była seria książek, atlasów sprzed myślę dobrych 30 lat, typu atlas ptaków polski Sokołowskiego, jak i bliźniacze mu tomy o gniazdach ptaków, rybach, gadach, płazach, ssakach i wężach.

Nie jestem mega znawcą, ale jako punkt wyjścia dla mnie bardzo dobre książki, no ale już swoje lata mają.

Czy są może jakieś nowsze tych książek odpowiedniki, które by nowszej formie prezentowały poszczególne gatunki zwierząt?

Z tego co widziałem, jeśli chodzi o ptaki to chyba taką biblią jest atlas collinsa, ale nie widzę by z tego wydania było coś innych zwierzętach...

#2 czającysię

czającysię
  • Użytkownik
  • 178 postów

Napisano 30 marzec 2020 - 18:50

Sokołowski jest fajny można poczytać, ale to bardzo stara pozycja. Jeżeli chodzi o rozpoznawanie gatunków to nie znam nic lepszego od Collins. Ta książka obok Biblii, leży u mnie przy łóżku:) Jest też Collins o drzewach, ale nie widziałem.

Z fajnie czytających się rzeczy są Ptaki Polski tom 1-2 dr. Kruszewicza. Podobno fajna jest tez jego książka Ornitologia nie tylko dla myśliwych (ukazał się tom pierwszy, podobno w przygotowaniu jest drugi), ale tego jeszcze nie czytałem.
Bardzo fajną pozycją jest "Sztuka tropienia zwierzą" Jędrzejewski Sidarowicz,
Z książek traktujących o fotografii dzikiej przyrody mogę polecić "Fotografowanie polskiej przyrody" G. Bobrowicz, oraz "Fotografujemy ptaki" braci Kłosowskich. Może nie są to pozycje dla osób zaawansowanych, ale też nie można odmówić im braku fachowości.

#3 fifrak

fifrak
  • Małomówny
  • 21 postów

Napisano 19 kwiecień 2020 - 11:19

A co z literaturą innych grup zwierząt, ssaki, płazy i gady? Mam wrażenie, że o ptakach jest mnóstwo, a pozostałych prawie nic...

Książkę braci Kłosowskich mam jest bardzo fajna do wprowadzenia tematu, muszę przyznać :)

#4 PREM (Przemek Zięba)

PREM

Napisano 19 kwiecień 2020 - 19:08

Jeśli chodzi o książki o fotografowaniu płazów, gadów to zastosowanie mają książki o makrofotografii, ale nie ma to jak zdobywać wiedzę w terenie. Takich książek jest sporo. Natomiast literatury ogólnozoologicznej o wszystkich  gromadach zwierząt jest naprawde sporo.

O ptakach jest najwięcej fakt.