Skocz do zawartości

Fotoprzyroda.pl używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem

Polub nas na Facebooku!       

x

Zdjęcie

Rzadkie motyle.

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
68 odpowiedzi w tym temacie

#61 Roby

Roby

Napisano 28 czerwiec 2007 - 14:49

To może niech wklejają tu zdjęcia Ci którzy na pewno wiedzą, że dany motyl jest rzadki. I nie będzie pytań i drugiego wątku o motylach.

#62 modliszqa

modliszqa
  • Użytkownik
  • 73 postów

Napisano 06 lipiec 2007 - 10:24

ładny ten Twój wątek Pawle :)
pozdrawiam Jola ----------------------------------------------- nadal canon a620 +dcr250 ew msn202 :)

#63 ricosz

ricosz
  • Użytkownik
  • 2758 postów

Napisano 06 lipiec 2007 - 13:07

Przychylam się do twojego pomysłu, Roby.

Canon SX10 + Raynox DCR-250 + dyfuzor

#64 Paweł

Paweł

Napisano 30 lipiec 2007 - 20:07

Dla odświeżenia wątku - znacie takiego bielinka?
17.)
Dołączona grafika
SONY 828

Bielinek rukiewnik Pontia daplidice - najrzadszy z naszych "zwykłych bielinków" - najczęściej spotykany na suchych łączkach, o charakterze stepowym. W jedne lata b. rzadki, w inne częstszy, jak np. w tym roku.

#65 Paweł

Paweł

Napisano 06 sierpień 2007 - 08:45

Miłośnikom moich fotek (a zwłaszcza oponentom :-)) polecam nowy NATIONAL GEOGRAPHIC z sierpnia, str ok 30 (początek pisma nie jest numerowany)

#66 TomekP

TomekP

Napisano 10 sierpień 2007 - 09:02

Widziałem sierpniowy National Geographic. Czyli ten modraszek jest rzadkim motylem?( sorry za małą GO)

18.
Dołączona grafika
TomekP, Nikon D70s, Tamron AF 90/2,8, Nikkor 35-70/3,3-4,5, Tamron 55-200, Helios 58/2

#67 Paweł

Paweł

Napisano 10 sierpień 2007 - 13:27

Niestety rozpoznawanie modraszków jest trudne, jest kilkanaście dośc podobnych gatunków, do tego często przekłamany jest odcień błękitu (zwłaszcza w atlasach :-)) nawet fachowiec woli zerknąć na spód (układ i kolor kropek) i wiedzieć gdzie i kiedy zrobiona fotka, Ważna też jest strzępina skrzydeł (czyli te białe włoski wkoło) oraz szerokośc ciemnego obramowania skrzydeł. Polecam dobry atlas i wizytę w muzeum mającym kolekcję polskich motyli dziennych.

Na zdjęciu bez wątpliwości jest najpospolitszy Modraszek ikar . Ulubiony obiekt fotografujących owady. :-)

To jest trochę tak, że "zawsze i wszędzie" jest ikar, a rzadsze modraszki wymagają bardziej specyficznych siedlisk, roślin zywicielskich. albo występują w jakiejś konkretnej porze roku. Ikar ma 3 pokolenia, lata właściwie cały sezon w różnych środowiskach. Na przykład jeden z niewielu motyli, jakich nie udalo mi się sfotografować w Polsce, to Modraszek Eroides, w sumie dośc podobny do ikara (ma jaśniejszy, bardziej "błękitny" kolor i szerszą ciemną obwódkę skrzydeł), występuje na polskich "kresach wschodnich" czyli gdzieś tak od Bugu do puszczy knyszyńskiej i żyje w suchych sosnowych młodniakach na szczodrzeńcu ruskim. W ciągu ostatnich 10 lat kilkakrotnie go szukałem i nie trafiłem. Biorąc pod uwagę, ze wyjazd z warszawy w tamtą stronę to jakieś 400-600 km w obie strony, to pewnie przejechałem "na darmo" ze 3000 km (na szczęście były inne "trofea")

#68 TomekP

TomekP

Napisano 10 sierpień 2007 - 15:08

Dzieki za cenne informacje.
TomekP, Nikon D70s, Tamron AF 90/2,8, Nikkor 35-70/3,3-4,5, Tamron 55-200, Helios 58/2

#69 PiotrRom

PiotrRom
  • Użytkownik
  • 65 postów

Napisano 15 lipiec 2009 - 18:49

Witam wszystkich fajny watek,szczerze powiem że jak na razie to dla mnie czarna magia z odrużnianiem gatunków motyli. Te bardziej rozpoznawalne jakoś mi sie udaje.

Na ostatnim spacerku udało mi się sfocić Mieniaka Teczowca, najpierw myślałem że to wielka rzadkość, ale w atlasie podają - pospolity - buuuuu....
Ale nigdzie w wątku nie moge znaleźć tego motylka więć pozwole sobie zamieścić

19.
[img][img]http://img32.imageshack.us/img32/9872/p1280989.jpg[/img][/img]

20.
[img][img]http://img232.imageshack.us/img232/7409/p1280976.jpg[/img][/img]

21.
[img][img]http://img196.imageshack.us/img196/1236/p1280992.jpg[/img][/img]
Fotoamator