Skocz do zawartości

Fotoprzyroda.pl używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem

Polub nas na Facebooku!       

x

Zdjęcie

Rzadkie motyle.

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
68 odpowiedzi w tym temacie

#41 Paweł

Paweł

Napisano 12 marzec 2007 - 11:47

najlepiej posadzić budleję, lepszy efekt, bo wyrasta duży krzew, nie trzeba się schylać :-)
Problem w tym, że tak na prawdę do ogródka zalatuje 10-15 gatunków motyli (czyli jakieś 10% polskiej fauny). Często są ładne, (rusalki, perłowce, cytrynki, zorzynki, modraszek ikarus) - ale to pospolitusy. Reszty trzeba szukać daleko daleko

#42 Paweł

Paweł

Napisano 31 maj 2007 - 14:25

coś by trza dorzucić
12) Strzępotek hero z bagien biebrzańskich
Dołączona grafika
minolta 7D+100/2,8 macro+lampa

#43 Dunadan

Dunadan

Napisano 31 maj 2007 - 15:12

Piękne zdjęcie,szkoda że motylek nie zwrócony w druga stronę ;-)

:ninja:

#44 Paweł

Paweł

Napisano 31 maj 2007 - 15:53

Nie można na 100% zdjęć trzymać się tej samej zasady kompozycji (tu-"więcej przestrzeni z przodu) bu wyjdzie sztampa - moim zdaniem purpura ostu wypełnia wystarczająco lewą stronę, aby motylek mógł być "odchodzący"

#45 Dunadan

Dunadan

Napisano 31 maj 2007 - 15:56

Hmm, o tym nie pomyślałem, rzeczywiście chyba masz tu rację. Fajnie się też wszystko ustawiło po przekątnej.

:ninja:

#46 Paweł

Paweł

Napisano 31 maj 2007 - 17:03

A poza tym wiele motyli siada głową w dół (może nie każdy to zauważył :-))
- tu kadrowanie polegało na mocnym przekręceniu aparatu

#47 Mortis

Mortis

Napisano 31 maj 2007 - 17:55

gratuluje wiedzy i doswiadczenia :) piekne zdjecia

#48 Paweł

Paweł

Napisano 31 maj 2007 - 18:15

No to pora na feralny numerek :-)
13) Przeplatka diamina - do odróżnienia od pospolitej atalii po ciemniejszym spodzie i zwłaszcza ciemnej linii brzegowej na dolnej stronie tylnego skrzydła - atalia ma tam jasnożółte obramowanie. No i Diamina zdecydowanie woli bagienka.

Dołączona grafika
Sony 828 i sporo szczęscia

#49 sauer

sauer
  • Użytkownik
  • 1395 postów

Napisano 01 czerwiec 2007 - 06:13

Piękny... Mam podobnego, ale brat wziął aparat i nie mogę zgrać zdjęć :evil:

Czyżby SONY DSC-F828? Jaka ogniskowa? Coś kadrowane?
Moja galeria: http://foto.recenzja... ... -6188.html

Canon 30D+Canon 10-22 IS USM+Pol-Cir+Statyw i głowica Manfrotto+szkiełka M-42 :D

#50 chemik (Krzysztof Krahel)

chemik

Napisano 01 czerwiec 2007 - 11:47

Co do 12 - to jest przyklad jak lamac reguly rzadzace w fotografii, ale za to swiadomie. Kto powiedzial ze zawsze musi byc schematycznie? ;-)
13, podobnie zreszto jak reszta zdjec jest naprawde super :-P
http://chemik12.blogspot.com/
http://krahel.cba.pl/

Canon 40D + C 50/1.8 ,C 400/5.6, T 17-50/2,8

#51 Mortis

Mortis

Napisano 01 czerwiec 2007 - 13:09

@Sauer

Tak, to ten aparat. Exif prawde Ci powie :P

13, tak jak wszystkie, baaardzo fajna :)

#52 Paweł

Paweł

Napisano 01 czerwiec 2007 - 13:14

Czyżby SONY DSC-F828? Jaka ogniskowa? Coś kadrowane?

ten sam "połamaniec" :-) Większość fotek robię na ogniskowej "200 mm" z soczewką olympusa.
Kadrowalem z 4/3 do kwadratu, pewmnie jakieś 80% kadru.

#53 sauer

sauer
  • Użytkownik
  • 1395 postów

Napisano 01 czerwiec 2007 - 19:02

A plus ile dioptrii?
Moja galeria: http://foto.recenzja... ... -6188.html

Canon 30D+Canon 10-22 IS USM+Pol-Cir+Statyw i głowica Manfrotto+szkiełka M-42 :D

#54 Paweł

Paweł

Napisano 22 czerwiec 2007 - 18:34

Wiosenne motyle już się pokończyły, zaczynają się letnie
14) Czerwończyk płomieniec - motylek czerwcowy, lada co skończy loty.
Dołączona grafika
Coś nowego sprzed dwóch tyg. bardzo lubię takie scenki :-) Poza bielinkami dośc trudno na nie trafić.

15) Dostojka ino - ten zaczyna latać, będzie cały lipiec.
Dołączona grafika
Nie tyle motyl rzadki, co taka forma melanistyczna z rozbudowanym czarnym rysunkiem

16) A to już pospolitus, zorzynek, ale strasznie lubię te motyle - taki sygnał wiosny. W tym roku przez upały wcześniej skończył loty. Teraz trzeba by szukać gąsiennic na rzerzuchach i innych dzikich krzyżowych - łatwo je znaleźć bo siedzą na górze i wyżerają łuszczyny.
Dołączona grafika
przydybałem go na kwiatku w pochmurny dzień, z wieczora, dawało się z nim robić wszystko, bo było zimno

#55 michalv (Michał Vogelgesang)

michalv

Napisano 22 czerwiec 2007 - 21:21

Fajnie, że kontynuujesz ten wątek. Bardzo ciekawe motyle i zdjęcia też niczego sobie :-)

Sprzęt: NIKON D300; 18-70DX; Tamron 150-600; SIGMA 50/2.8 MACRO, SIGMA 10-20, AF-S 300/4 1.4 1.7
Moja wizytówka

#56 Roby

Roby

Napisano 23 czerwiec 2007 - 11:14

Fajnie, że kontynuujesz ten wątek.

Ale jest pewno "ale" - to trochę galeria autorska, lepiej by zmienić tytuł wątku na rzadkie motyle. Wiem że Paweł jest wybitnym specjalistą w tej dziedzinie ale robimy tu wyjątek. Najlepiej by zrobić tak, że wszyscy mogą wklejać tu zdjęcia a Paweł, czy inni kompetentni użytkownicy decydują, czy to rzadki motyl, czy nie.

#57 TomekP

TomekP

Napisano 24 czerwiec 2007 - 11:26

Roby - to chyba dobry pomysł; podejrzewam, że jest wielu forumowiczów, którzy fotografuą motyle podobnie jak ja, tzn. te które akurat podejdą pod obiektyw w czasie spaceru po łące czy lesie wcale nie wiedząc czy to rzadki gatunek czy nie. Choć generalnie mi wystarczy temat "motyle", ale w razie podejrzenie spotkania rzadkiego gatunku nie miał bym skrupułów zamieszczenia nawet "lichego"( o ile zrobiłem jakieś dobre) zdjecia w temacie "rzadkie motyle" - tak po prostu do identyfikacji.
Paweł - bardzo mi się podobają twoje foty, szczególnie ostatnia z serii, niezwykłe kolory ( mój zorzynek raczej nie miał tego czerwonego) ... no i pozazdrościć wiedzy
TomekP, Nikon D70s, Tamron AF 90/2,8, Nikkor 35-70/3,3-4,5, Tamron 55-200, Helios 58/2

#58 korba

korba
  • Użytkownik
  • 888 postów

Napisano 26 czerwiec 2007 - 21:53

Popieram pomysl Robyego.
Paweł, nie widze 15 :-(
dlaczego ja widuje tylko rusałki i bielinki :-( ????

Edit. O juz sie 15 pojawiła ... 16 IMHO najlepsza z serii
Canon 400D + Tamron 55-200 i coś krótszego (50 1.8)

#59 Roby

Roby

Napisano 27 czerwiec 2007 - 14:36

Roby - to chyba dobry pomysł;

Popieram pomysl Robyego.

A co na to Paweł?

#60 Paweł

Paweł

Napisano 28 czerwiec 2007 - 10:01

kilka dni mnie nie było, więc dopiero teraz odpowiadam.

Zakładając wątek nie zauważyłem, że nie ma autorskich :-). Z tym, że generalnie w bezkręgowcach jest trochę inaczej, bo inne zwierzaki są podzielone aż do gatunków - a tu mamy "motyle", ważki", pająki" itp.

Nie mam nic przeciwko zmianie tytułu na "rzadkie motyle", ani doklejaniu innych zdjęc, ale niechciałbym , aby zrobił się kolejny temat identyfikacji pt "co to jest ?" albo "czy to rzadki motyl?". Pomagam w identyfikacji na innych wątkach w bezkręgowcach, może po prostu przenosmy tu inne rzadkie motyle z tamtych. Chyba , że ktoś rzeczywiście wie, że ma na fotce coś rzeczywiście ciekawego. To na tyle fotogeniczny temat, że na pewno obiektów nie zabraknie.

A jak jeden z kolegów zauważył, nazwa "rzadkie motyle" ma pewien sens, bo wielu z nich "przeciętny" przyrodnik nie widział na oczy. Ja z kolei wszędzie widuję tylko gołębie, kawki i jaskółki :-) To oczywista kwestia specjalizacji - trzeba wiedzieć gdzie i kiedy.