Skocz do zawartości

Fotoprzyroda.pl używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem

Polub nas na Facebooku!       

x


Zdjęcie

Obróbka cyfrowej fotografii przyrodniczej


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
10 odpowiedzi w tym temacie

#1 fro

fro
  • Użytkownik
  • 302 postów
  • Lokalizacja:
    Wielkopolska

Napisano 02 marzec 2018 - 09:22

Nie znalazłem tematu stricte dotyczącego obróbki zdjęć przyrody i porad na ten temat. Jeśli jest to bardzo proszę o linka.

Fajnie było by mieć na stałe taki temat w którym możemy poprosić o pomoc.

 

Moim problemem jest zachowanie naturalnej ostrości zdjęcia po zmniejszeniu do rozmiarów "internetowych" (ok.1000pix na dłuższym boku).

Jeśli dokonam tylko pomniejszenia w lightroomie z wył. wyostrzaniem lub na niskim poziomie - zdjęcie robi się miękkie i pozbawione detalu. Jak próbuję wcześniej wyostrzyć lub wybieram wyostrzanie końcowe na wysokim poziomie  - zdjęcie robi się przeostrzone lub/i pełne artefaktów. Jak oglądam zdjęcia niektórych kolegów to mimo niskiej rozdzielczości zdjęcia wyglądają naprawdę super. Wiele lat temu używałem do tego aplikacji do PS która wyostrzała zdjęcie zależnie od rozdzielczości i przeznaczenia zdjęcia (działało to naprawdę fajnie) - niestety, kiedy pojawił się lightroom, przestałem używać PS i nazwa programu zaginęła mi w mrokach dziejów ;(

Pochwalcie się jak wy to robicie.



#2 Mel (Mariusz Lewandowski)

Mel
  • Użytkownik
  • 313 postów
  • Wiek: 60
  • Lokalizacja:
    Brwinów

Napisano 02 marzec 2018 - 10:16

Każda rozdzielczość zdjęcia wymaga innego wyostrzania - innej techniki, innego natężenia. Na dużych zdjęciach o boku rzędu 4000px i więcej trzypikselowa obwódka nie będzie zauważona, a na zdjęciu do sieci z dłuższym bokiem 1000px już tak. Nie będę pisać o konkretach, nie pracuję z Ligtroomem i nie znam jego narzędzi, ale może spróbuj ostrzyć już po przeskalowaniu.

W PS jest multum technik ostrzenia -- bardzo chwalony jest highpass o rożnej skali z odpowiednio dobranymi trybami mieszania, można dołożyć maskowanie krawędzi, aby uniknąć "halo" ewentualnie ostrzyć tylko mocne fragmenty kadru, a wrażenie ostrego zdjęcia rozleje się na całe ujęcie.

 

Popieram pomysł stworzenia oddzielnego działu/wątku poświęconego technicznej stronie obróbki zdjęć.

 

-- M.



#3 marp10

marp10
  • Lokalizacja:
    Czerwonak

Napisano 02 marzec 2018 - 11:28

Ale z tego co wiem to juz jest taki wątek. W dziale porady-cyfrowa ciemnia.



#4 pkoprowski (Przemysław Koprowski)

pkoprowski
  • Użytkownik
  • 67 postów
  • Lokalizacja:
    Katowice

Napisano 03 marzec 2018 - 11:57

Cyfrowe zmniejszanie zdjęcia (póki co, dopóki ktoś nie wymyśli jakiegoś zupełnie odmiennego algorytmu) opiera się na podpróbkowaniu połączonym z filtrem rekonstrukcyjnym i siłą rzeczy musi zmniejszyć "ostrość" zdjęcia.  Dlatego zdjęcia należy ostrzyc po przeskalowaniu do docelowej rozdzielczości i jak już słusznie zauważył Mariusz, różne rozdzielczości i różne media wymagają trochę innego podejścia.

 

Od strony zupełnie praktycznej, bez wchodzenia w dywagacje teoretyczne, po przeskalowaniu zdjęcia do docelowego rozmiaru można je wyostrzyć filtrem dekonwolucyjnym robi to np. program (działa też jako plugin do PS) FocusMagic, tyle że jest odpłatny. Niezłe efekty daje też zupełnie darmowy Output Sharpener z pakietu NIK (podobnie jak FM działa albo samodzielnie, albo jako plugin). Nie wiem jakiego algorytmu wyostrzania używa OS, ale można w nim ustawić różne media wynikowe i regulować stopień wyostrzenia. Efekty IMO są zadowalające.



#5 fro

fro
  • Użytkownik
  • 302 postów
  • Lokalizacja:
    Wielkopolska

Napisano 03 marzec 2018 - 13:20

Cyfrowe zmniejszanie zdjęcia (póki co, dopóki ktoś nie wymyśli jakiegoś zupełnie odmiennego algorytmu) opiera się na podpróbkowaniu połączonym z filtrem rekonstrukcyjnym i siłą rzeczy musi zmniejszyć "ostrość" zdjęcia.  Dlatego zdjęcia należy ostrzyc po przeskalowaniu do docelowej rozdzielczości i jak już słusznie zauważył Mariusz, różne rozdzielczości i różne media wymagają trochę innego podejścia.

 

Wszystko to wiem :) Chodziło mi o bardziej praktyczną pomoc, taką jaką zawarłeś w drugiej części swojej wypowiedzi, a jeszcze lepiej konkretne przykłady (dlatego podałem docelową rozdzielczość). BTW: w teorii Lightroom robi to jak należy - podczas eksportu zmniejsza zdjęcie do zadanej rozdzielczości a następnie wyostrza w zadanym stopniu (3 do wyboru). Jednak efekty są średnio zadowalające i z pewnością odbiegają od wrażenia ostrości i szczegółu widocznych na zdjęciach o niskiej rozdzielczości niektórych naszych kolegów. I żebym nie był źle zrozumiany - nie chodzi mi  wyostrzenie zdjęcia gdzie oryginał jest nieostry.



#6 Arti (Piotrek)

Arti
  • Użytkownik
  • 1268 postów
  • Lokalizacja:
    Wyżyna Lubelska

Napisano 05 marzec 2018 - 14:22

@fro, to naturalne że mniejsze pliki będą lepiej wyostrzone.

Jeśli chodzi o Twój dylemat, to polecam XnConvert. Konfigurację musisz sam wykonać.

Najlepszym zmniejszaczem pod Windą jest paint.



#7 fro

fro
  • Użytkownik
  • 302 postów
  • Lokalizacja:
    Wielkopolska

Napisano 05 marzec 2018 - 15:47

@Arti XnConvert - nie znałem, poczytam.

Z tym paint'em to serio?



#8 Arti (Piotrek)

Arti
  • Użytkownik
  • 1268 postów
  • Lokalizacja:
    Wyżyna Lubelska

Napisano 05 marzec 2018 - 19:10


Z tym paint'em to serio?

Nie wiem jak jest z najnowszymi aplikacjami Adobe, ale od PS6 lepiej ostrzy. Tylko, że to mocno uciążliwy program.


Użytkownik Arti edytował ten post 05 marzec 2018 - 19:10


#9 fro

fro
  • Użytkownik
  • 302 postów
  • Lokalizacja:
    Wielkopolska

Napisano 06 marzec 2018 - 09:09

Muszę eksperymentalnie spróbować :)



#10 miszak

miszak

Napisano 06 marzec 2018 - 13:58

Poza PSem kiedyś korzystałem z NEAT IMAGE. Odszumiacz ale miał fajną opcję wyostrzania. Nie wiem o jaką jakośc Ci chodzi bo ja fotografuje od lat sprzętem z niskiej półki ale wychodziło coś takiego głównie z SIGM 135-400 i 150-500 a więc szkła bez szału a matryce też 6-10 mega :

 

 

http://bodak.manifo.com/ptaki-01

 

Hehehe moje najstarsze fotki oooo 2009 rok  :D


 


#11 fro

fro
  • Użytkownik
  • 302 postów
  • Lokalizacja:
    Wielkopolska

Napisano 06 marzec 2018 - 16:46

Wiesz, nie chodzi o poprawę jakości zdjęcia, a raczej o brak znaczącej degradacji. Te z linku są bardzo ok.







Podobne tematy Collapse

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych