Skocz do zawartości

Fotoprzyroda.pl używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem

Polub nas na Facebooku!       

x


Zdjęcie

Najtańsze gimballe


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
47 odpowiedzi w tym temacie

#21 miszak

miszak

Napisano 10 październik 2017 - 14:23

A taka sytuacja: płynie sobie kaczka od lewej do prawej i płynie zygzakiem. Czyli panoramuję i chcę utrzymać kaczkę w środku kadru a ten zygzak powoduje, że mam ją raz w dolnej krawędzi kadru raz w górnej, no ale ja chcę w środku.Czy takie zadanie łatwiej wykonać gimbalem czy 3d lub video głowicą. Nie wiem.

 

 

Jeżeli zestaw jest wypoziomowany to moim zdaniem gimball będzie najwygodniejszy ale w sumie to z glowicą video nie mam za dużych doświadczeń. W porównaniu z kulą jest różnica zasadnicza. przy panoramowaniu gimball zapewnia płynny ruch poziomy. Wiszącym ramieniem obsługujesz ruch góra dół. W kuli obsługując ruch góra dół nie da się nie robić odchyłek w poziomie a jeśli już to wymaga to dodatkowej konsentracji i energii. W video będzie podobnie jak w gimballu ale czy równie wygodnie to nie wiem. Używałem kilak razy lata temu ;-)

 

A propos wpadłem na taki link, który wiele wyjaśnia. Przede wszystkim to jest fajnu gimball.... bo mały :D

 

 

 

https://www.youtube....h?v=SvKW_MkViKs


Użytkownik miszak edytował ten post 10 październik 2017 - 14:29

 


#22 Ariston

Ariston
  • Użytkownik
  • 746 postów
  • Wiek: 68
  • Lokalizacja:
    Kraków

Napisano 10 październik 2017 - 14:41

@miszak, a czy wiszące ramię ma śrubę jeżeli tak to czy śruba jest maksymalnie odkręcona i góra dół chodzi leciutku czy też trochę nastawić trzeba lekki opór.
I jeszcze jedno jeżeli panoramuję a kaczka ma być w środku kadru to czy można używać jednej ręki czy trzeba dwóch. Np. lewą zapewniam panoramowanie a prawa obsługuje góra dół i naciska spust.
No i podkreślasz że ma być wypoziomowana.

Użytkownik Ariston edytował ten post 10 październik 2017 - 14:43


#23 miszak

miszak

Napisano 10 październik 2017 - 14:57

@miszak, a czy wiszące ramię ma śrubę jeżeli tak to czy śruba jest maksymalnie odkręcona i góra dół chodzi leciutku czy też trochę nastawić trzeba lekki opór.
I jeszcze jedno jeżeli panoramuję a kaczka ma być w środku kadru to czy można używać jednej ręki czy trzeba dwóch. Np. lewą zapewniam panoramowanie a prawa obsługuje góra dół i naciska spust.
No i podkreślasz że ma być wypoziomowana.



Poziomowanie dotyczy wszystkich typów. Kula też jak idzie w bok to tracisz gdzieś zakres ruchu, musisz równoważyć ciężar zestawu. Video jeśli mówimy o dwuosiowej to te same zasady co gimball.
Gimball może być zupełnie wyluzowany i wystarczy, że trzymasz aparat- dodatkowe ręce są zbędne. Inaczej - wyważony zestaw trzyma się w zadanej pozycji po całkowitym rozluźnieniu zacisków. Może to być pozycja nie tylko pozioma ale również skierowana w dół czy w górę. Mi właśnie o to chodzi. Siedzisz sobie a patol jest wyżej niż poziom szkła. Ustawiasz zestaw i on jest cały czas gotowy do pracy bez konieczności luzowania czegokolwiek pomimo iż patrzy w górę. Coś nagle leci i odpada Ci ten ułamek sekundy na odkręcenie śruby.

 


#24 mkkaczy

mkkaczy
  • Użytkownik
  • 1095 postów
  • Lokalizacja:
    IRL

Napisano 10 październik 2017 - 15:37

@Ariston

1. Zestaw z gimbalem powinien być wypoziomowany. Powinien, ale da się robić na szybko bez wypoziomowania. Po prostu na niewypoziomowanej głowicu podczas śledzenia obiektu od lewej do prawej będzie się krzywił horyzont. Osobiście w takich sytuacjach radze sobie lekko luzując śrubę statywową w obiektywie i wtedy mam możliwość korygowania horyzontu. Jest to trochę upierdliwe bo oprócz obiektu fotografowanego trzeba się skupić na horyzoncie. Dlatego mam np. włączone osie na matówce.

Napewno zestaw musi być wyważony, czyli środek ciężkości nie powinien się zmieniać. Tzn, robić fotki się da, ale po zmianie ogniskowej na zoomie i puszczeniu aparatu albo aparat albo obiektyw poleci w dół.

 

2. Na początku robiłem na kuli, ale kiepsko to wszystko działało i tańszy gimbal okazał sie lepszy.

 

3. Mój pierwszy bardzo tani gimbal nie miał możliwości regulacji wysokości. Tylko ramie statywowe, a ramienia do którego przyłącza się obiektyw nie było, bo tam od razu była płytka Arca Swiss. Do cięższych szkieł to się nie nadaje, ale do lekkich zestawów jest to jakaś alternatywa, jeśli chodzi o najtańsze gimbale.

Niestety tak jak pisałem nie dało się w nim obniżać obiektywu, dlatego wbijałem go np. w błoto, przez co nie był wypoziomowany, ale dało się nim robić wygodniej zdjęcia niż kulą.

80uk.jpg

 

4. tanie gimbale po zluzowaniu śrub mogą mieć lekkie luzy na łączeniach.

 

5.


czy wiszące ramię ma śrubę jeżeli tak to czy śruba jest maksymalnie odkręcona i góra dół chodzi leciutku czy też trochę nastawić trzeba lekki opór.

Opór się reguluje. Jeśli jest dobry gimbal to śruby nie powinny się same zaciskać lub odkręcać podczas śledzienia obiektu.

 

6.


I jeszcze jedno jeżeli panoramuję a kaczka ma być w środku kadru to czy można używać jednej ręki czy trzeba dwóch. Np. lewą zapewniam panoramowanie a prawa obsługuje góra dół i naciska spust.

Osobiście tak ustawiam żeby mieć śruby od gimbala w lewej ręce. Zestaw chodzi na tyle lekko że aparat mam w prawej ręce, a lewą albo na gibmalu żeby kontrolowac opór albo też na aparacie.Śruby po jednej stronie były powodam dla którego zdecydowałem się na tradycyjne Benro GH-2.



#25 Ariston

Ariston
  • Użytkownik
  • 746 postów
  • Wiek: 68
  • Lokalizacja:
    Kraków

Napisano 10 październik 2017 - 17:26

@miszak, @mkkaczy - dzięki za odpowiedzi które mi wiele rozjaśniły. Zostaję przy swoich głowicach. Używam tylko tele-zoomów a takie cuś wymagałoby ciągłego wypoziomowania gimbala. No fajnie, nie muszę wydawać kasy. Grunt to dobrze sobie wytłumaczyć. Kiedyś chciałem mercedesa ale wytłumaczyłem sobie że auto z jedną wycieraczką to nie jest dobre auto.

#26 miszak

miszak

Napisano 10 październik 2017 - 18:13

@miszak, @mkkaczy - dzięki za odpowiedzi które mi wiele rozjaśniły. Zostaję przy swoich głowicach. Używam tylko tele-zoomów a takie cuś wymagałoby ciągłego wypoziomowania gimbala. No fajnie, nie muszę wydawać kasy. Grunt to dobrze sobie wytłumaczyć. Kiedyś chciałem mercedesa ale wytłumaczyłem sobie że auto z jedną wycieraczką to nie jest dobre auto.


Hhhaaaha racja też zrezygnowałem z gwiazdy.... ;-)

Zerknij na ten link. Zrobisz tak na innym typie? To pokazuje jak wygodne to coś może być :-)

https://youtu.be/TZT-Zraj1rU

Użytkownik miszak edytował ten post 10 październik 2017 - 18:14

 


#27 kurdeniewiemco (Paweł Wróblewski)

kurdeniewiemco

Napisano 10 październik 2017 - 18:24

@miszak - masz coś z Polski, a nie tam Japonia ;)
https://youtu.be/lKdqC04zkvE


Użytkownik kurdeniewiemco edytował ten post 10 październik 2017 - 18:44

<p>R5+Sigma 500/4 Sport, RP+24-105 IS STMhttps://www.facebook....swiat.zdjecia/

#28 lukasz.drobot (Łukasz Drobot)

lukasz.drobot
  • Lokalizacja:
    Zakliczyn 32-840

Napisano 10 październik 2017 - 18:52

@kurdeniewiemco jednak na "Japoni" lepiej widać  ;) 


D750, D700 + N 400 f/2.8, N 35-70 f/2.8, S 17-35 f/2.8-4, Helios 44-3 BeLoMo

#29 miszak

miszak

Napisano 10 październik 2017 - 19:00

@miszak - masz coś z Polski, a nie tam Japonia ;)
https://youtu.be/lKdqC04zkvE



Żebyś tak jeszcze światło zapalił ;-)

Ale dobry przykład jak z wielorybem 400/2,8 to działa.

 


#30 Ariston

Ariston
  • Użytkownik
  • 746 postów
  • Wiek: 68
  • Lokalizacja:
    Kraków

Napisano 10 październik 2017 - 20:44

A czy takie coś jest dobre w użytkowaniu?
https://youtu.be/Rzy6Jddl90E

#31 miszak

miszak

Napisano 10 październik 2017 - 21:45

A czy takie coś jest dobre w użytkowaniu?
https://youtu.be/Rzy6Jddl90E



Hehe a pokazu Pawła nie widziałeś? 😉

 


#32 kurdeniewiemco (Paweł Wróblewski)

kurdeniewiemco

Napisano 11 październik 2017 - 07:45

@Ariston - przecież to gimbal! do kaczek się nie nada ;)


<p>R5+Sigma 500/4 Sport, RP+24-105 IS STMhttps://www.facebook....swiat.zdjecia/

#33 miszak

miszak

Napisano 12 kwiecień 2018 - 16:14

Kupiłem taka głowicę za 200zł z aliexpress tydzień temu na próbe wiec jak dojdzie zdam relacje.


I jak? :-)

 


#34 DominikL (Dominik)

DominikL
  • Małomówny
  • 40 postów
  • Wiek: 34
  • Lokalizacja:
    Opole

Napisano 12 kwiecień 2018 - 20:10

I jak? :-)

Przykro mi ale lipa. straszne luzy, w porównaniu z oryginałem to straszna lipa. Na szczęście wtopione tylko 150zl. 


Użytkownik DominikL edytował ten post 12 kwiecień 2018 - 20:11

D90+Tamron 150-600 mm F/5.0-6.3 SP Di VC USD


#35 miszak

miszak

Napisano 12 kwiecień 2018 - 22:14

Przykro mi ale lipa. straszne luzy, w porównaniu z oryginałem to straszna lipa. Na szczęście wtopione tylko 150zl.




Dzięki. A gdzie masz luz? Górne ramię po poluzowaniu traci stabilność trzpienia?

Teraz jest w ppdobnej cenie jeszcze jeden model. Heavy duty :D. Górne ramię ma malusieńkie łożysko i jest poprawiony kształt tego poszerzenia korpusu przy ramieniu. Podobno luzy mniejsze ale też jest wypełniony bardzo gęstym i lepkim smarem, który może to trzyma w kupie.... chciaż jest filmik jak koleś go rozbiera, myje i smaruje od nowa i śmiga bardzo ładnie.... może chwilowo ;-)

Jest też filmik jak montuje się łożyska kulowe ;D

 


#36 BartekG

BartekG
  • Małomówny
  • 49 postów

Napisano 17 kwiecień 2018 - 19:26

Trochę off-topic ale może ktoś nie wie że głowicy kulowej można używać jak gimbala:

https://youtu.be/2A-vO9PR0RI?t=3m52s



#37 pawel. (Paweł)

pawel.
  • Użytkownik
  • 353 postów
  • Wiek: 30
  • Lokalizacja:
    Wrocław

Napisano 17 kwiecień 2018 - 21:42

Ja wywaliłem manfrotto 393 (no dobra, sprzedałem) bo chiński gimbal wchodził do plecaka a frota nie.
Jutro wytestuje czy z moją kulowa da się tak jak na filmie powyżej... Jeśli tak kolejne parę gram mniej. Aczkolwiek widzę już pewna wadę - przy groundpodzie nie będzie działać.

#38 fro

fro
  • Użytkownik
  • 302 postów
  • Lokalizacja:
    Wielkopolska

Napisano 18 kwiecień 2018 - 08:53

IMHO ruch też jest ograniczony, szczególnie jak siedzisz lub leżysz. Od metody z filmu wolę głowicę video.



#39 pawel. (Paweł)

pawel.
  • Użytkownik
  • 353 postów
  • Wiek: 30
  • Lokalizacja:
    Wrocław

Napisano 18 kwiecień 2018 - 09:27

Pobawiłem się tym. Od biedy warto o tym pamiętać bo da się poratować ;) zwłaszcza z mniejszym obiektywem i szybkozłączka kątowa fajna zabawa :) z tele też dzialalo u mnie na statywie, ale przy groundpodzie za nisko

#40 miszak

miszak

Napisano 19 kwiecień 2018 - 08:11

Odebrałem wczoraj chińskiego gimbala heavy duty :D

 

Pierwsze wrażenie - piękna :D

 

Gdybym nie znał wcześniej opinii o "sztywności" tej głowicy to byłbym zaskoczony, że tak ciężko chodzi  ;-) Na mrozie może to być problem bo jest te kwestia użytego specyficznego, gęstego smaru. Po założeniu sprzętu ruch ma wyczuwalny opór. Czuć, że to jest smar a nie mechanika. Prawdopodobnie przy ruchach przy filmowaniu to będzie efekt pozytywny ale szybki ruch całym zestawem może byc utrudniony.

 

Górne ramię chodzi lżej. Ta głowica ma poprawioną konstrukcję w stosunku do wersji najpopularniejszej - nie ma tego charakterystycznego rozszerzenia tuleji od górnego ramienia, w którym chyba powstawał luz. Jest też jakby łożysko ale nie takie typowe kulowe tylko pierścień z hmmm baryłeczkami. Nazwijmy to łożysko baryłeczkowe ;-) Działa dobrze. Opór jest ale nie jakiś specjanie przeszkadzający. Luzów brak  :)

 

Ramię pionowe obraca się ze znacznym oporem. Lekki statyw stojący na podłodze trzeba trzymać ręką aby obrócić. Postawiony na miękkim gruncie jednak już daje radę.

Przy obrocie wg osi pionowej luzu brak. Jednak jeśli na siłę.... no nie wiem czy nie za mocno sprawdzałem  ;-)..... przeginam oś pionową to tam się to rusza jakby w środku było miękko. Nie jest to coś takiego, że coś przeskakuje czy się buja. Pracując aparatem luzu nie zauważyłem. Miałem zamiar wymienić ten smar bo ludzie tak robia i wtedy jest bajka ale ciekawe co z tym niby luzem.... Na pewno jest to miesce newralgiczne i z czasem może tu wystąpić problem. Jest już tutoriał wstawienia tam łożyska kulowego ale robota trochę dla mnie za bardzo zaawansowana... chyba, że pojawi się prostszy, mniej profesjonalny sposób  ;-)

 

Teraz porównując do moich dwóch głowic kulowych i głowic kumpla (akurat trafił się przejazdem poszerzając możliwości testowe) w tym markowych frotek z opcją panoramowania, które kosztowały kilka razy więcej od chińskiego gimbala jedno jest po 5 sekundach pewne. Mój kumpel, zwolennik głowic kulowych i video aż jęknął. Nie ma powrotu do kuli. A jesli już chcemy zrobić coś na LV to nie ma w ogóle o czym mówić.

No i teraz ciekawostka. Mieliśmy 3 głowice manfrotto z opcją panoramowania. Moja to chyba 488 numerki mogę sprawdzić ale kumpla nie bo miał zamaskowane. Jego były większe i z 3 wajhami. Po rozluźnieniu opcji panoramowania aby ruch był bez oporu wszystkie głowice miały luz na tykle duży, że czuć było przeskok przy ruchu aparatem góra dół. Tak więc jeśli głowica markowa o zdecydowanie wyższej cenie ma luz to czemu miec pretensję do taniego chińczyka?  ;-)  Oczywiście można tak wyregulowac frotki, że luzu nie będzie ale opór będzie porównywalny do tego w chińskim gimbalu.

 

No to tyle. Na razie myślę, ża warto. Długo zwlekałem. Co mnie przekonało? Ostatnio sporadycznie fotografuję. Jestem zwolennikiem niskiej perspektywy. Leżąc często rezygnuję nawet z groundpoda. W zeszłym roku po 5 latach prób wyszła mi przepiórka na 4-5 metrach ale stała za kępką trawy. Miałem sprzęt na ziemi. Na gimbalu można odjechać 7-8 cm w górę i miałby jej główkę wystającą zza kępki ;-) 

 

 

Zobaczymy jak to będzie po iluś tam wyjściach. Przede wszystkim muszę przemyśleć czy wymieniać spejalistyczny chiński smar czy przy nim zostać ;-)

 

Pytanie do zaawansowanych gimbalowców - potrzebny jest ruch bez oporów?


Użytkownik miszak edytował ten post 19 kwiecień 2018 - 08:21

 





Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych