Skocz do zawartości

Fotoprzyroda.pl używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem

Polub nas na Facebooku!       

x

Zdjęcie

Ptaki Omanu

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
49 odpowiedzi w tym temacie

#41 Max13

Max13

Napisano 26 luty 2019 - 17:17

@laszlo111 - w podróżowaniu najbardziej wzbudza u mnie szacunek i podziw kilkakrotne powracanie w te same rejony - czyli nie szybkie, krótkie wyjazdy w rożne miejsca, aby je "odhaczyć" w kalendarzu miejsc - ale powracanie do miejsc, które się lubi. To pozwala na ich dokładne poznanie, na funkcjonowanie niemal tak, jak funkcjonują i żyją tubylcy. Gratuluję kolejnej wyprawy do Omanu. Myślę, że masz tyle zebranych obserwacji, że mógłbyś napisać fajny, osobisty przewodnik po Omanie...... :)

Pozdrawiam

Zeszyt Podróżny

#42 myczek (Andrzej Myczkowski)

myczek
  • Użytkownik
  • 884 postów

Napisano 26 luty 2019 - 18:20

@laszlo111 - w podróżowaniu najbardziej wzbudza u mnie szacunek i podziw kilkakrotne powracanie w te same rejony - czyli nie szybkie, krótkie wyjazdy w rożne miejsca, aby je "odhaczyć" w kalendarzu miejsc - ale powracanie do miejsc, które się lubi. To pozwala na ich dokładne poznanie, na funkcjonowanie niemal tak, jak funkcjonują i żyją tubylcy. Gratuluję kolejnej wyprawy do Omanu. Myślę, że masz tyle zebranych obserwacji, że mógłbyś napisać fajny, osobisty przewodnik po Omanie...... :)

W pełni się zgadzam  :)

#43 laszlo111 (Szymon Bartosz)

laszlo111

Napisano 26 luty 2019 - 19:36

@Max13, @myczek dzięki za miłe słowa. Tak jak napisał Max nie jestem kolekcjonerem krajów ani gatunków. Wole ładnie sfotografować 10 gatunków niż odhaczyć 150. Przewodnika pisać nie zamierzam ale mogę zdradzić, że niebawem ukaże się pierwszy polski przewodnik po Omanie. Tworzy go koleżanka prowadząca stronę http://omania.pl

Do dokładnego poznania Omanu jeszcze daleka droga. Akurat mój sposób podróżowania po Omanie jest nastawiony bardziej na ptaki i krajobrazy niż kontakty z ludźmi. Poruszam się wynajętym samochodem, śpię pod namiotem, zwiedzam głównie tereny odludne. Kontaktów z ludźmi nie ma za wiele a jeśli już to głównie z pakistańczykami. Do poznawania ludzi znacznie lepszy jest autostop ale do tej formy zwiedzania wrócę jak córka jeszcze trochę podrośnie i zacznie sama chodzić i nosić swój plecak. Wiem, że niektórzy jeżdżą też stopem z małymi dziećmi ale może mają mniej sprzętu foto? A może jestem zbyt wygodny? Tym razem Oman był połączony z Emiratami. W Omanie byliśmy 3 dni a w Emiratach 5. To też fajny kraj z dobrymi miejscami na ptaki. Może za jakiś czas poszerzę relację. Na razie kolejnych kilka ptaków z Omanu.

128. Kormoran arabski

kormoran-arabski-001.jpg

129. jw

kormoran-arabski-004.jpg

130. Żołna wschodnia

%C5%BCo%C5%82na-wschodnia-012.jpg

131. Świergotek długodzioby

%C5%9Bwiergotek-d%C5%82ugodzioby-008.jpg

132. Skowronik piaskowy

skowronik-piaskowy-014.jpg

To chyba tyle nowych omańskich ptaków. Może jeszcze zdjęcie naszej ekipy. Nasz punkt noclegowy w pobliżu najwyższego szczytu gór półwyspu Musandam. Do szczytu dostępu nie ma bo znajdują się tam jakieś zabudowania wojskowe.

133.

50bd766dd7ae0073.jpg

#44 laszlo111 (Szymon Bartosz)

laszlo111

Napisano 28 luty 2019 - 17:43

Półwysep Musandam składa się z gór Ru'us al Jibal. Góry te są częścią dużego pasma Al Hajar, które ciągnie się od Musandam przez Emiraty i cały północny Oman. Góry te mają około 500 kilometrów długości a najwyższy szczyt to Jabal Shams (3009 m). Najwyższy szczyt Ru'us al Jibal to Jabal al Harim (2087m), który jak wspominałem nie jest dostępny dla zwiedzających. Nie ma jednak potrzeby wchodzenia na najwyższą górę aby podziwiać piękne widoki. Kilka zdjęć z zatoki w pobliżu Khasab (Khor-ash-Sham):

134.

Oman-2019-018.jpg

135.

Oman-2019-015.jpg

136.

Oman-2019-031.jpg

#45 laszlo111 (Szymon Bartosz)

laszlo111

Napisano 01 marzec 2019 - 15:43

Korekta oznaczeń gatunków.

127 to złotorzytka perska a 128 młody srokosz w odmianie aucheri

137. Khor-ash-Sham

Oman-2019-047.jpg

138. Khor-ash-Sham

Oman-2019-037.jpg

139. Khor Najd

Oman-2019-003.jpg

#46 August

August

Napisano 01 marzec 2019 - 17:00

Nie jestem "pierzasty" więc o ptakach się nie wypowiem ale krajobrazy piękne. Uwielbiam połączenie żółtego koloru skał z błękitem wody.

Nikon FX i Olympus m4/3

#47 Vulpes (Marek Skruch)

Vulpes

Napisano 01 marzec 2019 - 19:00

@laszlo111 Szymonie, ptaki bardzo ciekawe, ale i krajobrazy fantastyczne. Masz oko. Gratuluję wyprawy!

Pentaxy dwa i kupa szkła ;)
www.marekskruch.pl

#48 laszlo111 (Szymon Bartosz)

laszlo111

Napisano 03 marzec 2019 - 08:19

@August, @Vulpes bardzo dziękuję

Pokazałem kilka zdjęć z wybrzeża a teraz pora wjechać głębiej w góry Ru'us Al Jibal. W tych górach zrobiona jest jedna droga szutrowa, której około 60 kilometrów dostępne jest dla turystów. Dalej mogą jeździć tylko mieszkańcy Półwyspu Arabskiego. Nie wiem dlaczego tak jest. Czy chodzi o ochronę granicy czy droga dalej jest na tyle niebezpieczna, że nie chcą aby ktoś mało wprawiony spadł w przepaść? To są moje domysły, nie pytałem nikogo dlaczego nie wpuszczają dalej. Ten udostępniony fragment wymaga w miarę wysoko zawieszonego samochodu z 2 napędami. Podjazdy są miejscami bardzo strome. Jeśli czyta to ktoś, kto będzie się tam wybierał to warto przejechać całą trasę. Najlepsze widoki są od okolic najwyższego punktu na trasie (pod szczytem Jabal al Harim) do Ar Rawdah.

140. Fragment drogi, o której pisałem wyżej:

Oman-2019-064.jpg

141. Jabal al Harim

Oman-2019-077-Edit.jpg

142.

Oman-2019-096.jpg

143. Na poniższym zdjęciu widać małe zielone pola lub pastwiska. Nie mam pojęcia jak komuś się chce i opłaca uprawiać cokolwiek w takich górach. Do najbliższych wiosek jest kawał drogi. Do tych pól nie ma żadnego dojazdu. Nie wiem czy ludzie chodzą tam na piechotę czy jeżdżą na osłach ale dla mnie miejsca sprawiają wrażenie bardzo niedostępnych.

Oman-2019-071.jpg

#49 Technik

Technik

Napisano 06 marzec 2019 - 07:49

Toż to krajobrazowy samograj. Zwłaszcza to połączenie wody i skał. Podziwiam taką wyprawę.

Na poniższym zdjęciu widać małe zielone pola lub pastwiska. Nie mam pojęcia jak komuś się chce i opłaca uprawiać cokolwiek w takich górach.

Może "zioło" hodują :)

#50 laszlo111 (Szymon Bartosz)

laszlo111

Napisano 07 marzec 2019 - 15:21

@Technik dzięki za odwiedzenie wątku.

Jeszcze kilka krajobrazów z tych samych gór.

144. Oman-2019-101.jpg

145.

Oman-2019-116.jpg

146.

Oman-2019-087.jpg

Użytkownik laszlo111 edytował ten post 07 marzec 2019 - 15:21