Skocz do zawartości

Fotoprzyroda.pl używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem

Polub nas na Facebooku!       

x

Zdjęcie

Czatownia z Jula

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
6 odpowiedzi w tym temacie

#1 rafisko

rafisko
  • Użytkownik
  • 208 postów

Napisano 29 grudzień 2015 - 20:33

Witajcie!

Podchodzę pod temat fotografowania ptaków i ssaków po raz chyba 5 i teraz powinno się udać wejść na poważnie;) Zawsze coś mi stawało na drodze i nie były to zwierzęta.

Jako, że doświadczenia nie posiadam, zwracam się z prośbą o informację czy warto wydać 179 zł na krzesło-czatownię z JULA ?

Niby niewiele ale może lepiej wydać tą kasę albo po prostu przepić zamiast kupić bubla? Ma ktoś jakieś doświadczenia i się podzieli?

Ewentualnie co zamiast tego mebla nabyć, zęby stosunkowo wygodnie się zaczaić na grubego zwierza?

Do dyspozycji mam ogród oraz w niedalekim sąsiedztwie szereg ambon oraz pól i lasów. Woda też się jakaś znajdzie.

Jeszcze nie wiem dokładnie co chcę fotografować. Po prostu mnie to bawi i odstresowywuje a i przy okazji uzupełniam wiedzę o gatunkach, bo na biologii uczyli mnie rozmnażania grzybów i mchów a nie rozróżniania gatunków drzew czy ptaków...

Będę wdzięczny za wszelkie podpowiedzi jak się zaczaić żeby tematu nie spalić i czy nada się do tego ten fotelo-czatownik ;)

#2 niemar

niemar

Napisano 29 grudzień 2015 - 21:07

Pozwolę sobie odpowiedzieć.

Poszperaj forum, temat o siatkach maskujących. Moim zdaniem dużo większa mobilność i sposoby wykorzystania.  Jeśli namyślisz się na fotografowanie czegoś z pozycji leżącej - siatka tak, krzesło czatownia - nie. Fotografowałem tak np. czaple, kszyki, siweczki, łęczaki - dwa patyki na krzyż, na to siatka i siano, oczywiście pozycja leżąca. W zasadzie bardzo rzadko siedzę, ze względu na perspektywę. Ssaki też robię niemal na leżąco. Ale siatką na siedząco też się owiniesz. Moje doświadczenie mówi - siatka + moro. Czy Tobie akurat ten sposób fotografowania będzie dobry nie wiem, ale skoro jesteś na początku drogi i nie wiesz co dalej, to warto sobie wybrać taki sposób, który da Ci jak najwięcej możliwośći fotografowania z różnych perspektyw.

Canon 6DII, 7DII, EF 17-40L, EF 400/5.6L, EF 70-200/4L, YH324C.

#3 rafisko

rafisko
  • Użytkownik
  • 208 postów

Napisano 30 grudzień 2015 - 11:01

Bardzo dziękuję za opinię:)

Pozostaje zakupić jakąś bluzę moro.

Siatkę już mam i nawet mam też taką pałatkę nieprzemakalną z austriackiej armii, żeby nie moknąć w razie czego.

A na ogrodzie ptaki mnie już znają i spokojnie podchodzę na 3-4m do nich i nie uciekają, to czatowania mi zbędna.

BTW. jest teraz jakas obniżka cen w Jula i siatka jest za 39,99 zł a ja kupiłem przed świętami za 59,99

#4 kurdeniewiemco (Paweł Wróblewski)

kurdeniewiemco

Napisano 30 grudzień 2015 - 11:26

Siatka to mobilność któa nie raz jest nam niezbędna. JEdnak nie rezygnowałbym z wygody i komfortu jaki daje namiot tego typu, O jakości samej Juli było już na tym forum, poszukaj.

Canon R, 24/2.8 IS, 400/4 II, Gitzo GHFG1, Gitzo Systematic GT4533LS

www.dzikiswiat.pl

#5 rafisko

rafisko
  • Użytkownik
  • 208 postów

Napisano 30 grudzień 2015 - 22:11

Siatka to mobilność któa nie raz jest nam niezbędna. JEdnak nie rezygnowałbym z wygody i komfortu jaki daje namiot tego typu, O jakości samej Juli było już na tym forum, poszukaj.

Znalazłem różne informacje. Wiele z przed kilku lat i moze jednak coś w tym stołku zmienili na tyle, że jest teraz wygodniejszy/lepszy.

Tak czy inaczej zacznę od siatki i jak stwierdzę, że mi potrzebne krzesło z namiotem to sobie zakupię lub pożyczę od jakiejś dobrej duszy z forum ;)

#6 SQ6ODK (Romek Gomółka)

SQ6ODK
  • Małomówny
  • 10 postów

Napisano 03 marzec 2016 - 15:07

"Jula" moim zdaniem ma dwa mankamenty, które na szczęście można łatwo zniwelować. Pierwszy z nich to brak jakichkolwiek troków na zewnątrz do mocowania choćby naciętego sitowia, czy innych naturalnych elementów maskujących. Należy "dorobić". Druga wyszła przypadkiem, gdy postawiłem czatownię na granicy sitowia na już osdłoniętym dnie właśnie spuszczanego stawu hodowlanego. Dno nie było płaskie, a wyraźnie opadało od strony brzegu ku środkowej - głębszej częsci stawu. Co się okazało - w takiej konfiguracji terenu z Juli praktycznie nie da się zrobić zdjęć w poziomie. Dlaczego? Kto ciekawy niech sobie naszkicuje Julę z aparatem na statywie w środku, a następnie lekko przekręci kartkę. Tu rozwiązaniem sytuacji jest połączenie 2 i 3 stalowego płaskownika napinającego, czymś co pozwoli od środka zbliżać lub oddalać obydwa elementy - u mnie to zwykły sznurek, ale może być taśma, albo co tam sobie wymyślicie.

Pozdrowienia
Romek

#7 rusałka

rusałka
  • Użytkownik
  • 209 postów

Napisano 03 marzec 2016 - 20:14

Posiadam

-krzesło no cóż podkładam sobie coś bo jest dosyć głębokie

-ogólnie dobrze wtapia się w teren, na lato zarzucam jeszcze siatką, czasem ustawiam tak by można np. gałęzie itp. przymocować lub zawiesić o drzewo :)

-materiał dobrze się trzyma

-szybko się składa, rozkłada

-choć jak cieplej to robi się ciepło w środku (no chyba, że powiewa wietrzyk to wtedy jest jakiś przeciąg )

-ogólnie służy mi do posiedzenia i obserwacji :) a jak coś podejdzie to z ręki robię zdjęcia, bo wtedy albo przez okienko z przodu lub z bocznych :)

tak się prezentuje w moim nowym miejscu :)

12795484_993082130769658_341422422687788