Skocz do zawartości

Fotoprzyroda.pl używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem

Polub nas na Facebooku!       

x

Zdjęcie

Jeziora Islandii

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
16 odpowiedzi w tym temacie

#1 Arthus

Arthus

Napisano 18 czerwiec 2015 - 18:51

Nie ma jeszcze takiego wątku, a warto żeby się pojawił. Na początek Graenavatn i Kleifarvatn na półwyspie Reykjanes:

1.

iytVfRD7di6J0.jpg

2.

iOiunTFpv4eji.jpg

3.

ibYnNNQmg6ICY.jpg

Zapraszam na stronę: http://www.arturglogowski.com.pl/

#2 eljot (Leszek)

eljot
  • Użytkownik
  • 272 postów

Napisano 20 czerwiec 2015 - 13:56

@Arthus, 3-ka najbardziej mi się podoba, krajobrazy wulkaniczne jak widać, ciężko tam przeżyć.Zapodawaj dalej.

#3 laszlo111 (Szymon Bartosz)

laszlo111

Napisano 20 czerwiec 2015 - 14:47

@Arthus Dawaj więcej. Może też jakiś tekst?

#4 Arthus

Arthus

Napisano 20 czerwiec 2015 - 15:28

Dzięki za komentarze :)

Jeżeli chodzi o więcej informacji to proszę bardzo. Obydwa jeziora leżą w niewielkiej odległości od portu lotniczego Keflavik. Zdjęcie nr 1 przedstawia tzw. Zielone Jezioro (widać to wyraźnie na zdjęciu) okolice tego jeziora to termalnie aktywny teren. Jeziora leżą na terenie typowo wulkanicznym - jest tam duża liczba kraterów po wybuchach wulkanów od 6000 tysięcy late temu do 1000 lat temu. Stąd na pozostałych zdjęciach tak duża ilość zastygłej lawy i fragmentów różnego rodzaju minerałów wyrzucanych podczas erupcji.

Kleifarvatn będące na pozostałych zdjęciach jest jeziorem położonym dokładnie na uskoku między płytami kontynentalnymi Euroazji i Ameryki Północnej. Po trzęsieniu ziemi w 2000 roku powstały pod nim pęknięcia, które spowodowały że do roku 2008 jezioro straciło 20% swej objętości. Od tego czasu po kolejnych trzęsieniach ziemi, które zasklepiły pęknięcia, jezioro wróciło do swoich stałych rozmiarów. Ma 98 metrów głębokości i widuje się nad nim islandzkiego odpowiednika Nessie z Loch Ness. Co ciekawe jezioro nie posiada naturalnych dopływów ani odpływów - zasilane jest jedynie wodami gruntowymi. Okolice jeziora wulkaniczny teren z kilkusetmetrowymi szczytami w maju jeszcze pokrytymi śniegiem, nawet na południowych zboczach.   

4.

iuLVYHDjqMdED.jpg

5.

ibh17kDEWPAvWc.jpg

6.

iqPLJ5lR3jjGn.jpg

#5 Arthus

Arthus

Napisano 22 czerwiec 2015 - 19:06

7.

izRYkG3qbsUit.jpg

8.

iz4CSawoi8vzx.jpg

9.

iil95OEfPmPcq.jpg

Użytkownik Arthus edytował ten post 22 czerwiec 2015 - 19:07

#6 Arthus

Arthus

Napisano 27 czerwiec 2015 - 19:13

Þingvallavatn - największe naturalne jezioro Islandii 84 km². Na jego brzegach znajduje się Park Narodowy Þingvellir, w którym to miejscu Wikingowie organizowali od 930 roku co roczny zjazd w formie parlamentu (tzw.  Alþing). 

10.

igKEPNOBGqwE3.jpg

11.

iSZQ0g0kJYXkx.jpg

12.

iNgBwRDMUTbDD.jpg

#7 carrie (Karolina)

carrie

Napisano 28 czerwiec 2015 - 07:11

Arthus piękne krajobrazy. Z ostatniej serii najbardziej podoba mi się 12. :) 

Pentax K200D, Kit 18-55mm + manualna szklarnia

#8 Terek

Terek
  • Użytkownik
  • 755 postów

Napisano 28 czerwiec 2015 - 08:08

@Arthus - jak dla mnie to 11. Widać klimat północy.

#9 Arthus

Arthus

Napisano 14 październik 2015 - 16:19

Wracamy nad Kleifarvatn, tym razem jesień:

13.

ib1tEbCrIoOxzP.jpg

14.

ib0TxqtwseQniz.jpg

15.

ib0DNFMOOHqD92.jpg

#10 Arthus

Arthus

Napisano 16 październik 2015 - 11:45

Północ wyspy to jezioro komarów czyli Myvatn. Okolice jeziora to przede wszystkim zastygła lawa, wulkany oraz gorące źródła. W lecie niesamowita ilość ptaków, komarów i turystów. Powstało ono ok. 35.000 lat temu, jest głębokie na 2 - 4,5 m i ma powierzchnię 38 km2, czyli jest czwartym co do wielkości jeziorem na Islandii. Jego nazwa znaczy „jezioro komarów” i rzeczywiście przy dobrej pogodzie widać nad powierzchnią jeziora całe ich chmary. Ponadto jest to bodaj jedyne miejsce na Wyspie gdzie występują insekty.  Tereny jeziora i okolic są niezmiernie ciekawe, gdyż wulkany były czynne tu bardzo długo. Na stosunkowo niedużym obszarze można zobaczyć najróżniejsze formy wulkanów - długie na wiele kilometrów rzędy kraterów, wulkany tarczowe i inne. Najstarsze pola lawy są pokryte już bujną roślinnością, najnowsze natomiast są jej całkiem pozbawione. Szczególnie ciekawe są bloki lawy o fantastycznych nieraz kształtach. Wzbudzają też podziw liczne pseudokratery, powstałe w zamierzchłych czasach. Są one tak podobne do kraterów księżycowych, że właśnie w okolicy jeziora przebywali przyszli kosmonauci amerykańscy z Armstrongiem na czele, by przeprowadzić liczne ćwiczenia wchodzenia i schodzenia z kraterów na wypadek konieczności poruszania się w takich warunkach na księżycu. Na południowym brzegu jeziora, w Kalfaströnd, napotykamy dziwnie uformowane bloki lawy Kalfastradrstripar. Powstały one na skutek szybkiego ochłodzenia gorącej lawy w jeziorze. Kiedy obniżył się jego poziom, z wody wyłoniły się te dziwne „stwory” z lawy, wysokie na kilka metrów. Niektóre z bloków mają nawet swoje nazwy, jeden nazywa się np. „kościół” - Kirkjan.Na wschodniej stronie jeziora widzimy wał wielkiego krateru Hverfjall. Z wysokiego  na 150 m wału widać w środku krateru miejsce wybuchu. Aby wdrapać się na wał trzeba stracić wiele czasu, jednak warto podjąć ten trud, gdyż ze szczytu rozciąga się piękny widok na całe jezioro i okolice. Na wschodzie widać wielki wulkan Ludent, a po drugiej stronie Vindbelgur.

16.

ibvGwIUg3U1YJB.jpg

17.

i4tllpSk6B8CQ.jpg

18.

ixoxWWaXYk5Sb.jpg

#11 Jacenty

Jacenty
  • Użytkownik
  • 398 postów

Napisano 17 październik 2015 - 20:06

Fajnie tam. Aż się prosi nieco mgiełki.

#12 Arthus

Arthus

Napisano 21 październik 2015 - 13:27

19.

i5jLOsLt1Hcii.jpg

20.

itkoilyQhTTqC.jpg

21.

ibv1pLkaK5qFwg.jpg

#13 KRISTOVAL (Krzysztof)

KRISTOVAL
  • Użytkownik
  • 1111 postów

Napisano 23 październik 2015 - 13:46

Piękny w swej surowości kraj i piękne zdjęcia-a i tematycznie przygotowany jesteś super

Użytkownik KRISTOVAL edytował ten post 23 październik 2015 - 13:47

Z pozdrowieniami, Krzysiek

#14 Animal (Krzysiek)

Animal

poprzednio "What now"

• Portfolio
  • Użytkownik
  • 530 postów

Napisano 23 październik 2015 - 16:21

@Arthus na 21 pięknie to wygląda.

#15 Arthus

Arthus

Napisano 26 październik 2015 - 15:44

Dziękuje za komentarze :)

W dalszym ciągu północ i okolice jeziora Myvatn:

22.

iwn6JR9UpKXZC.jpg

23.

iWVS0JDUZ7IhQ.jpg

24.

iGIx7xeYjN0Ke.jpg

#16 Poziomek

Poziomek
  • Nowa postać
  • 3 postów

Napisano 28 styczeń 2018 - 13:44

Na wycieczkę po Islandii wybieram się od dawna i zdjęcia tylko mnie utwierdzają że warto. Mam nadzieję że uda mi się to w najbliższym czasie i w końcu spełnię ten plan. Oby do tego czasu nie wybuchł  tylko jakiś wulkan i nie zniszczył tej krainy :)

#17 Iwonka

Iwonka
  • Nowa postać
  • 1 postów

Napisano Tydzień temu

Na wycieczkę po Islandii wybieram się od dawna i zdjęcia tylko mnie utwierdzają że warto. Mam nadzieję że uda mi się to w najbliższym czasie i w końcu spełnię ten plan. Oby do tego czasu nie wybuchł  tylko jakiś wulkan i nie zniszczył tej krainy :)

I jak udało się coś zorganizować? Ja właśnie kupuje bilety na wrzesień :) mam nadzieje, że pogoda dopisze.