Skocz do zawartości

Fotoprzyroda.pl używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem

Polub nas na Facebooku!       

x


Zdjęcie

Sóweczka - Glaucidium passerinum


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
983 odpowiedzi w tym temacie

#1 Dunadan

Dunadan
  • Lokalizacja:
    Warszawa

Napisano 11 styczeń 2007 - 13:53

No, tak, wczorajszy entuzjazm został łatwo zgaszony dzisiejszą pobudką - niebo zakryte warstwą chmur :evil: ciemno jak... no wiecie gdzie. Ale pomyślałem sobie że przynajmniej się przejdę po świeżym powietrzu, pooglądam ptaszki, a poza tym może jednak się przejaśni.
Pojechałem nad jezioro żeby sprawdzić jak wygląda niebo na horyzoncie - a wyglądało tak samo jak całą reszta - miało kolor i chyba konsystencję stali :-/ Pojechałem w miejsce gdzie są karmniki ale coś się mnie sikory, czeczotki ( jeszcze dorwę tą arktyczną czeczotkę! ) i dzwońce bały - chyba muszę sobie skombinować siatkę, albo pojechać w inne miejsce z karmnikami. Tak czy siak zdjęć nie mogłem porobić - zrobiłem kilka ujęć ale tragedia normalnie... i już wracałem do domu kiedy na ścieżce zobaczyłem biegnącego... Roniego :shock: i machającego do mnie. Roni. Tutaj...? 'Jakub! szybko! sóweczka!' 'Roni... eee... cześć, ale... co ty tu robisz?... zaraz, sóweczka?!'
Kiedy szedłem do karmników spotkałem gościa ( starszy facet ) który wydawał mi się znajomy - to się przywitałem. Gościu okazał się znajomym Roniego - spotkałem go kiedyś. No i ten facet szukał dzięcioła białogrzbietego ( ten sam co wam kiedyś pokazywałem )... i znalazł sóweczkę - najmniejszą sowę ( a przynajmniej najmniejszą w Europie ) i zadzwonił po Roniego, przy okazji mówiąc że ja tu jestem :-) ). Teren mały więc Roni szybko mnie znalazł i zaprowadził w miejsce gdzie to maleństwo sobie siedziało. Nie wiem ile lat ten facet obserwuje ptaki ale ma sokoli wzrok. Sóweczka jest naprawdę mała a w dodatku kolor i wzór piór na jej ciele świetnie imituje korę! Po parunastu sekundach szukania i komentarzy Roniego ( 'O, widzisz, tą pochyloną i złamaną gałąź? no, to teraz w prawo, do pierwszego rozwidlenia, potem w lewo i na prawo jest inna gałąź...' itp :mrgreen: ) znalazłem - pooglądałem sobie przez lornetkę - heh, jakie to maleństwo słodziutkie jest :mrgreen: No a potem zacząłem robić zdjęcia... wpadłem na pomysł że skoro ptak się prawie nie rusza to co mi szkodzi ustawić dłuższe czasy ale za to mniejszą przesłonę, żeby wydusić z Sigmy najlepszą jakość. Tak też zrobiłem i użyłem samowyzwalacza z podniesieniem lustra. Efekty w miarę niezłe ( szkoda że nie wpadłem na ten pomysł w przypadku sowy jarzębatej... ) ale... do ideały sporo brakuje :-/ Gdybym tylko miał 300/4!!!
Sóweczka [Glaucidium passerinum]
1.
Dołączona grafika
2.
Dołączona grafika
3.
Dołączona grafika
W momencie kiedy piszę tego posta niebo pięknie się oczyszcza z chmur - teraz ich prawie nie ma :evil: co pech w szczęściu w nieszczęsciu...

#2 tomajk

tomajk
  • Użytkownik
  • 1574 postów

Napisano 11 styczeń 2007 - 14:33

TAk wiem co to znaczy robić pod prąd ;-) ale sówka fajna, może balansem bieli trochę się pobaw na spokojnie :-D
Bardzo bojażliwe to maleństwo było?

#3 Dunadan

Dunadan
  • Lokalizacja:
    Warszawa

Napisano 11 styczeń 2007 - 15:04

W ogóle się nie bała. Staliśmy kilka metrów od niej a ona nas olewała, normalnie na głos rozmawialiśmy. Choć za każdym uderzeniem migawki od razu kierowała wzrok na aparat. Chyba to ją strasznie wkurzało :mrgreen:
Co do balansu - to co ja mogę zrobić? IMHO balans bieli jest OK, ew. można trochę z kontrastem się pobawić ale... to jest ISO 1600 :-/

:ninja:


#4 Roby

Roby
  • Lokalizacja:
    Warszawa

Napisano 11 styczeń 2007 - 15:34

Dun, ale Ci zazdroszczę tego spotkania, jest to jeden z niewielu ptaków na zobaczeniu którego, a co dopiero sfotografowaniu, mi zależy. Całkiem fajne zdjęcia. Dawałeś coś na +EV? A nie próbowałeś dać mniejsze iso skoro się nie ruszała i można było ją spokojnie przyfocić?

#5 Dunadan

Dunadan
  • Lokalizacja:
    Warszawa

Napisano 11 styczeń 2007 - 16:44

Dawałem ISO 800 ale rezultaty były raczej średnie... w sumie to szum nie wydawał się mniejszy(?). Pomiaru światła dokonywałem na pobliskim drzewie ( podobny kolor do sowy ), oczywiście pomiar punktowy. Dawało najlepsze rezultaty. Oczywiście gdyby ustawił wielosegmentowy musiałbym dać mniej więcej +1Ev.

:ninja:


#6 lynx

lynx
  • Użytkownik
  • 177 postów
  • Wiek: 49
  • Lokalizacja:
    Stężyca

Napisano 11 styczeń 2007 - 19:15

Piękna ta sufeczka!
:bow:

No nareszcie ruszyłeś ze swojego Igloo i robisz fotki zwierzętom Północy :-P

pozdr.
Canon 7D/70-200/f4 IS
www.lynx4u.pl -> e-sklep DVB-T/SAT

#7 Dunadan

Dunadan
  • Lokalizacja:
    Warszawa

Napisano 11 styczeń 2007 - 20:04

A czeczotka arktyczna, sikora północna i sójka północna to niby co? :-P
Swoją drogą sóweczki to w Polsce też można spotkać, bez chyba większego problemu ( względnie :mrgreen: )

:ninja:


#8 michalv (Michał Vogelgesang)

michalv
  • Lokalizacja:
    Ostrów Mazowiecka

Napisano 11 styczeń 2007 - 21:54

Ale miluśkie stworzonko. Fajna przygoda Dunadan, bardzo fajna :-)

Sprzęt: NIKON D300; 18-70DX; Tamron 150-600; SIGMA 50/2.8 MACRO, SIGMA 10-20, AF-S 300/4 1.4 1.7
Moja wizytówka


#9 avestom

avestom
  • Małomówny
  • 39 postów
  • Lokalizacja:
    Białystok

Napisano 14 styczeń 2007 - 02:34

Tutaj sóweczka tytułem "cudze chwalicie swego nie znacie" - mamy takie gnomki 15 min jazdy od Białegostoku :)
4.
Dołączona grafika
Ptaki Podlasia >>> www.avestom.com <<<

#10 michalv (Michał Vogelgesang)

michalv
  • Lokalizacja:
    Ostrów Mazowiecka

Napisano 14 styczeń 2007 - 09:40

mamy takie gnomki 15 min jazdy od Białegostoku :)


A gdzie konkretnie?

Sprzęt: NIKON D300; 18-70DX; Tamron 150-600; SIGMA 50/2.8 MACRO, SIGMA 10-20, AF-S 300/4 1.4 1.7
Moja wizytówka


#11 Roby

Roby
  • Lokalizacja:
    Warszawa

Napisano 14 styczeń 2007 - 10:07

No bardzo ładna. Wajrak kiedyś pisał że są w Puszczy Białowieskiej, a ta Twoja właśnie gdzie?

#12 Dunadan

Dunadan
  • Lokalizacja:
    Warszawa

Napisano 14 styczeń 2007 - 14:17

Avestom, sóweczki wszędzie takie same :-D gratuluję uchwycenia.

Właśnie się dowiedziałem ciekawej rzeczy. 'Moja' sóweczka została złapana i zaobrączkowana :-D wcześniej zdążyła jednak spałaszować trzy modraszki :mrgreen:
To oznacza że możliwe iż ta sóweczka zostanie dłużej w okolicy. Niestety ostatnio jest znowu pochmurno :-/

#13 avestom

avestom
  • Małomówny
  • 39 postów
  • Lokalizacja:
    Białystok

Napisano 14 styczeń 2007 - 22:01

Sóweczki są w różnych miejscach Puszczy Knyszyńskiej - nie ma jednego miejsca typu "13 kroków na wschód od kamienia na polanie" :)
Ptaki Podlasia >>> www.avestom.com <<<

#14 kostek-brasil

kostek-brasil
  • Użytkownik
  • 488 postów
  • Lokalizacja:
    Piła

Napisano 15 styczeń 2007 - 10:37

Dunadan, nie przejmuj się tak. Zdjęcia nie są złe. Troszkę bym próbował jeszcze rozjaśnić.
Avestom, twoja sóweczka wyszła bardzo elegancko i dostojnie. ;-)

Zazdroszczę wam, spotykam nocami często jakieś sowy, ale nawet nie wiem jakie to gatunki... :oops:
Sóweczki to chyba jednak nie są, w każdym razie za dnia to mi się tylko raz przytrafiło i oczywiście sowa uciekła, zanim kostek zdołał wyciągnąć kamerę. :roll: :-D

#15 Dunadan

Dunadan
  • Lokalizacja:
    Warszawa

Napisano 15 styczeń 2007 - 16:37

Sóweczka to raczej dzienny ptak - plujące na inne ptaki :-D co do oznaczania gatunków sów to najłatwiej chyba po głosie...

:ninja:


#16 Mike

Mike
  • Użytkownik
  • 146 postów
  • Lokalizacja:
    Warszawa

Napisano 15 styczeń 2007 - 21:28

Pamiętajcie: "Sowy nie są tym, czym się wydają".... :)

Swoją drogą to mój ulubiony ptak, marzę o zrobieniu mu zdjęcia, tylko okazji brak :(

#17 Marcin D.

Marcin D.
  • Lokalizacja:
    Żywiec

Napisano 10 luty 2008 - 21:57

Hej
Pobawiłem się wczoraj trochę z sóweczką, więc się pochwale. :-)
Proszę powiedzcie, co mogę jeszcze z tymi fotkami zrobić, czy takie kadry mogą być? Wszystkie komentarze mile widziane. Będzie lepsza pogoda to może uda mi sie jeszcze z nią zadziałać ;-).

5.
Dołączona grafika
6.
Dołączona grafika
7.
Dołączona grafika
8.
Dołączona grafika

Pozdrawiam
Marcin

#18 michalv (Michał Vogelgesang)

michalv
  • Lokalizacja:
    Ostrów Mazowiecka

Napisano 10 luty 2008 - 22:05

8 świetna!
Reszta taka sobie ze względu na tło.
Z kolei ze względu na gatunek wszystkie fotki obejrzałem z "rozdziewioną gębą" :-)

Sprzęt: NIKON D300; 18-70DX; Tamron 150-600; SIGMA 50/2.8 MACRO, SIGMA 10-20, AF-S 300/4 1.4 1.7
Moja wizytówka


#19 kacpero

kacpero
  • Użytkownik
  • 725 postów

Napisano 10 luty 2008 - 22:07

8 fajna ze względu na tło. Pozostałym właśnie tła brakuje

#20 Magnum43

Magnum43

Napisano 10 luty 2008 - 22:10

Kapitalne spotkanie :mrgreen: jakoś nie umiiem spotkać takiego stworka . Serdecznie Gratuluje 8-semka a potem 5-tka :mrgreen:





Podobne tematy Collapse

  Temat Podsumowanie Ostatni post

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych