Skocz do zawartości

Fotoprzyroda.pl używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem

Polub nas na Facebooku!       

x


Zdjęcie

Ogromnie ciężki temat czyli przesiadka z Kompakta na Hybryde/Lustro ;)


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
7 odpowiedzi w tym temacie

#1 Maksymilian Przybylski

Maksymilian Przybylski
  • Małomówny
  • 8 postów

Napisano 03 maj 2014 - 12:14

Witam Wszystkich gdyż jest to mój pierwszy post na forum. (oczywiście nie ostatni;))

 

Od roku pochłonęła mnie fotografia przyrodnicza, od niedawna prowadzę sobie również dziennik przyrodniczy okraszony fotkami. Coś tam wiem już o tej fotografii ale jest to pojęcie bardziej praktyczne. Fotografuję Canonem SX50HS a do Makro wspomagam się lupą Raynox DCR 250. Taki zestawik powoduje iż foce wszystko od ptaka po mrówkę i w sumie to mi pasuje i nie chciałbym ograniczać się do wyboru tele/makro. Zdaje sobie sprawę że w przyszłości będę potrzebował dwóch obiektywów lecz na razie chciałbym skupić się na body.Jestem zielony w tym temacie i chciałbym wydać 1000-2000zł skąd ta rozbieżność? Im mniej wydam za body tym jestem o krok bliżej obiektywów;) Oczywiście wszystko to czysta amatorka i nie spodziewam się niesamowitej jakości za taką kasę jednak teraz moje fotografowanie cierpi z 3 najważniejszych czynników: 

Słabe światło - nici z fotek

Brak manualnego focusa

bardzo słaba głębia kolorów/przepalone zdjęcia

 

Teraz pytanie, czy ktoś mógłby nakierować mnie na czynniki i parametry którymi powinienem podpierać się przy zakupie nowego body?

Co w fotografii przyrodniczej znaczy takie body? Bo wiem że 80% sukcesu to obiektyw?

 

Jeśli wypisałem głupoty to przepraszam, mam nadzieje iż zostanę zrozumiany;)

Wrzucam foto poglądowe maksimum moich możliwości tym Canonem

Załączone pliki



#2 asfoto (Andrzej Smoliński)

asfoto
  • Lokalizacja:
    Brzuśce/pomorskie

Napisano 03 maj 2014 - 12:50

Ogromnie ciężki temat a i odpowiedz nie łatwa. Przejrzyj galerię np. http://benas.atspace...fotografia.html ,dla mnie mistrzostwo świata, warto poprzeglądać takie galerie i z pewnością wiele rzeczy możesz z nich podejrzeć. Zwykły kompakt pozwala na bardzo wiele tylko trzeba go dobrze poznać, poczytać itp. 
Wiem że taka odpowiedz nie bardzo Cię usatysfakcjonuje ale może da do myślenie i natchnie do eksperymentowania ;) 

pozdrawiam 


Nikon D500 T17-50 VC, S 150 OS, Samyang 8mm
Facebook


#3 eljot (Leszek)

eljot
  • Użytkownik
  • 289 postów
  • Lokalizacja:
    Koszalin

Napisano 03 maj 2014 - 18:23

Maksymilian też miałem jeszcze pół roku temu takie dylematy, mam i ciągle moim podstawowym aparatem jest poprzednik Twojego, czyli Canon SX40HS, ten sam Raynox, tematyka fotek dokładnie taka sama.

Problemy podobne choć na pewno można z tego aparatu uzyskać więcej niż pokazujesz.

Przesiadłem się obecnie na Nikona D90 i jestem w fazie kompletowania optyki i poznawania nowego aparatu, efekty na pewno będą widoczne na forum, można się tutaj dużo nauczyć.



#4 August

August
  • Lokalizacja:
    Warszawa

Napisano 03 maj 2014 - 21:47

Do zdjęć makro w zupełności wystarczy Ci aparat jaki masz - myślę, że osiągniesz nim dużo więcej niż lustrzanką z obiektywem makro.

Dzięki temu zaoszczędzisz parę groszy na sprzęt do innych zastosowań.

Zastanów się zatem, co jest/będzie Twoim kolejnym priorytetem? Krajobraz? Ptaki? Zwierzaki?

Do każdego z tych zastosowań potrzebne będą inne szkła - aparat da radę jeden ;)

Mając taki budżet o jakim piszesz poszukałbym lustrzanki entry-level ze szkłem trochę lepszym od kitowych 18-55, bo te mimo że bywają niezłe optycznie (jak za swoją cenę) to jednak są zdecydowanie za krótkie. Rozejrzałbym się za optyką typy 18-105, 16/17 - 85.

To oczywiście do krajobrazu. O ptakach mając 2000 złotych póki co masz małe szanse myśleć na poważnie.

Myślę, że znalazłbyś jakieś budżetowe szkło typu 55/70 - 300 ale cudów po nich nie oczekuj.

Ale na początek powinny wystarczyć.

Chyba, że kupisz od razu body z uniwersalnym szkłem typu 18-200/250 - wtedy jednym zakupem "oblecisz" więcej zastosowań.

Bierzesz pod uwagę sprzęt używany?


<p>Nikon FX i Olympus m4/3

#5 Maksymilian Przybylski

Maksymilian Przybylski
  • Małomówny
  • 8 postów

Napisano 03 maj 2014 - 22:00

Oczywiście biore pod uwagę sprzęt używany.  Co do obrania celu to tak jak pisałem dwa szkła tele i makro to mnie interesuje z tym że zakup obiektywu to drugi plan, pierwszy plan to sam aparat i na nim najpierw chciałbym się skupić. Wiem że temat ptaków to temat drogi ale tak jak pisałem to co robie to amatorka kompletna i zadowoli mnie efekt lepszy niiż mój kompakcik. Jak obiore plan na body zajmę się obieraniem planu na szkła;)

 

eljot czy mógłbym zobaczyć jakieś dobre twoim zdaniem zdjęcie które zrobiłeś tym Canonem, tak dla porównania

 

Ja od siebie dorzuce jeszcze coś

Załączone pliki



#6 eljot (Leszek)

eljot
  • Użytkownik
  • 289 postów
  • Lokalizacja:
    Koszalin

Napisano 04 maj 2014 - 10:18

eljot czy mógłbym zobaczyć jakieś dobre twoim zdaniem zdjęcie które zrobiłeś tym Canonem, tak dla porównania

 

tak jak napisałem w którymś z poprzednich postów uważam się za początkującego w tej dziedzinie, ale proszę bardzo:

 

 

IMG_0120forum.jpg

 

 

 

IMG_0102forum.jpg

 

 

 

IMG_0121forum.jpg



#7 Maksymilian Przybylski

Maksymilian Przybylski
  • Małomówny
  • 8 postów

Napisano 29 maj 2014 - 00:09

Ok zdecydowałem się na Body Nikona D5000, co do zestawu Makro zostaje mój kompakcik Canona + Raynox natomiast chciałbym się zapytać Was o spacerzooma do 2500zł ?Przyznam że najbardziej ciągnie mnie do ptaków i czuje że to jest to co chce focić, potrzebuje czegos na początek co dało by lepsze efekty niż ten Canon.Zastanawiałem się nad Tamronem 70-300mm ale chyba będzie za krótki? Doradźcie proszę.



#8 PREM (Przemek Zięba)

PREM
  • Lokalizacja:
    Lublin

Napisano 29 maj 2014 - 10:14

Ok zdecydowałem się na Body Nikona D5000, co do zestawu Makro zostaje mój kompakcik Canona + Raynox natomiast chciałbym się zapytać Was o spacerzooma do 2500zł ?Przyznam że najbardziej ciągnie mnie do ptaków i czuje że to jest to co chce focić, potrzebuje czegos na początek co dało by lepsze efekty niż ten Canon.Zastanawiałem się nad Tamronem 70-300mm ale chyba będzie za krótki? Doradźcie proszę.

 

Nie wiem, czy dobrze doradzę, ponieważ nie orioentuje się, czy ciężar ma znaczenie. Uważam, że do przyzwoitych zoomów ( w tym i z mocowaniem do Nikona zdaje się) zaliczyć można Sigmę 120-400. Mam taką i najgorsza ta Sigma nie jest. Cięzka jest, ale  daję radę fotki robić zwłaszcza ptaków. W tej cenie kupisz uzywaną bez problemów. Obiektyw ma OS i HSM i najgorszy nie jest. Mój kolega użytkuje taki z Nikonem i tez sobie chwali. Podobna tylko lżejsza i o lepszych parametrach światełka jest Sigma 100-300 f4, jest i do Nikona, cena podobna uzywanych czyli do 2,5 kpln sie wyrobisz. Bardzo chwalona, chociaż ja sie jej pozbyłem z powodu, że dla mocowania Sony/Minolta nie było wersji z HSM. Troche amatorskie moje porady, ale może sie przydadzą. pozdrawiam

Przemek







Podobne tematy Collapse

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych