Skocz do zawartości

Fotoprzyroda.pl używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem

Polub nas na Facebooku!       

x


Zdjęcie

Filtr Ochronny?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
30 odpowiedzi w tym temacie

#21 MikołajA (Mikołaj Arndt)

MikołajA

    Poprzednio "maczu pikaczu"

  • Użytkownik
  • 567 postów
  • Wiek: 26
  • Lokalizacja:
    Poznań

Napisano 07 luty 2014 - 21:38

@0426 dobre :D



#22 czytak (Paweł)

czytak
  • Małomówny
  • 10 postów
  • Wiek: 32
  • Lokalizacja:
    Augustów

Napisano 10 luty 2014 - 12:53

A na kliszy jest sens jako ochrona? :Pw przypadku droższych obiektywów i bardzo... intensywnego używania moim zdaniem jednak warto... ale to jedna z odwiecznych wojen ludzkości (warto czy nei warto używać filtru jako ochrony), obok wyższości świąt bożego narodzenia nad wielkanocnymi itp.

Na kliszy warto uzywać UV np wysoko w górach, przy czym to wysoko jest raczej wyżej niż nasze Tatry. Matryca cyfrowa jest niewrazliwa na zakres promieniowania UV. Jako ochronę bywaja fitry ochronne. BTW Szkło w dużej mierze samo z siebie filtruje UV.



#23 Jeleń150 (Patryk)

Jeleń150
  • Użytkownik
  • 137 postów
  • Lokalizacja:
    Pomorskie

Napisano 10 luty 2014 - 19:17

Musze wyczyścić przednią soczewkę z malutkich zaschniętych  plamek wody powstałych przy fotografowaniu.

I teraz chce kupić zestaw czyszczący.

Myślałem o tym:     http://allegro.pl/pr...3919302867.html

Jak myślicie nada się?A  może macie jakieś inne sprawdzone  sposoby na czyszczenie przedniej soczewki?

 

Z góry dziękuje za odpowiedź



#24 Jeleń150 (Patryk)

Jeleń150
  • Użytkownik
  • 137 postów
  • Lokalizacja:
    Pomorskie

Napisano 11 luty 2014 - 08:13

Po długich dłubaninach o filtrze UV doszedłem do wniosku że też kupię Filtr UV do swojego tele.

wybór zawęziłem do dwóch filtrów Hoya:

-Filtr UV HOYA PRO1 DIGITAL 62MM-Za tym przemawia cena.

-Filtr UV HOYA HMC SUPER 62MM-Ten używa kolega @Dunadan i sobie chwali

Jaki z tych filtrów jest najlepszy?

 

Pozdrawiam

Patryk

 

 

 

 

 

 

 

 

 

#25 jason (Wojciech Czaplejewicz)

jason
  • Lokalizacja:
    Wrocław

Napisano 11 luty 2014 - 12:28

Mam ten pierwszy, ale 77mm, bez zastrzeżeń, calkiem dobrze się go czyści z zabrudzeń. Kilka razy go myłem pod kranem.


Pentax


#26 Jeleń150 (Patryk)

Jeleń150
  • Użytkownik
  • 137 postów
  • Lokalizacja:
    Pomorskie

Napisano 11 luty 2014 - 13:20

@yazon dzięki..chyba też  kupie ten pierwszy.



#27 kurdeniewiemco (Paweł Wróblewski)

kurdeniewiemco

Napisano 11 luty 2014 - 22:53

@Jeleń150 - ja chuchałem i powstałą rosę wycierałem wraz z plamami zwyklą chusteczką jednorazową. Uwazam za zbedne bardziej zaawansowane techniki.


<p>R5+Sigma 500/4 Sport, RP+24-105 IS STMhttps://www.facebook....swiat.zdjecia/

#28 Jeleń150 (Patryk)

Jeleń150
  • Użytkownik
  • 137 postów
  • Lokalizacja:
    Pomorskie

Napisano 12 luty 2014 - 08:41

@Kurdeniewiemco Ja tez wyczyszczę na chucha ale wytrę ściereczką z mikrofibry.



#29 JohnyH (Jan)

JohnyH
  • Użytkownik
  • 185 postów
  • Wiek: 47
  • Lokalizacja:
    Tokary

Napisano 15 luty 2016 - 22:07

Panowie postanowiłem reaktywować temat bo jestem załamany.

 

Kupiłem sobie parę dni temu Canona 400/5,6 w bardzo dobrym stanie. Od razu zamówiłem do niego filtr ochronny Marumi DHG Super, porządną gruszkę do przedmuchania i zbierającą dobre opinie chusteczkę z micro fibry firmy HAMA. Przedmuchałem gruszką przednią soczewkę tak, że była idealnie czysta i poświeciłem jeszcze latarką aby zobaczyć czy czegoś tam jeszcze nie ma zanim założę filtr ochronny.

Na obrzeżu zobaczyłem małą kropeczkę tak jakby coś tam chlapnęło - ot taka mała plamka. Przetarłem ją delikatnie chusteczką z micro fibry i zdębiałem z przerażenia. Pod chusteczką pozostały koliste ślady na powłoce soczewki. Wziąłem inną chusteczkę bo myślałem, że to jakiś brud się roztarł ale nic z tego rysy zostały.

 

Wierzyć mi się nie chce jak to się mogło stać. Kupiłem bowiem specjalną chusteczkę do czyszczenia obiektywów i nią właśnie porysowałem sobie soczewkę. Nie wiem co robić, czy pisać do sklepu czy też sobie odpuścić temat. Obiektywu raczej nie będę nigdy sprzedawał więc nie ma problemu ale smak goryczki pozostaje.


C40D - C5D - C400/5,6 - C17-40/4,0L - C85/1,8


#30 rafisko

rafisko
  • Użytkownik
  • 208 postów
  • Lokalizacja:
    Gliwice

Napisano 16 luty 2016 - 09:49

Wyczyść jeszcze raz.
Często powłoki dają się w pewien sposób 'zaczesywać' podobnie jak dywan i w jedną stronę widać jakieś przebarwienia a w drugą już nie.
Ja tak mam z polarem od marumi. Zawsze zostanie jakiś ślad po czyszczeniu.
Z mojej wiedzy wynika, że L są uszcelnione i nie jest łatwo je zalać czy zachlapać wodą i może to jest kierunek. Spróbuj umyć soczewkę wodą. Najlepiej destylowaną, żeby nie było śladu i potem wytrzyj miękką chusteczką, pieluchą.

Kiedyś kupiłem gruszkę do dmuchania i zabrałem się za matrycę. Oczywiście nie umyłem jej wcześniej. W gruszce było trochę pudru albo jakiegoś talku i wszystko w dmuchałem do aparatu. Czysciłem środek kilka godzin...

#31 Roby

Roby
  • Lokalizacja:
    Warszawa

Napisano 16 luty 2016 - 20:43


Spróbuj umyć soczewkę wodą. Najlepiej destylowaną, żeby nie było śladu i potem wytrzyj miękką chusteczką, pieluchą.

Też o tym pomyślałem. Tak od razu raczej byś nie porysował obiektywu, musiałoby to być, nie wiem, jakieś ziarnko piasku, czy coś podobnego.







Podobne tematy Collapse

  Temat Podsumowanie Ostatni post

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych