Skocz do zawartości

Fotoprzyroda.pl używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem

Polub nas na Facebooku!       

x


Zdjęcie

Las łęgowy i olsowy


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
77 odpowiedzi w tym temacie

#1 emwi

emwi
  • Lokalizacja:
    Warszawa

Napisano 03 luty 2013 - 12:35

Tak dużo tu wątków poświęconych rzekom, a niewiele zdjęć nadrzecznych lasów (może poza działem parków narodowych). Może warto otworzyć specjalny wątek dla tego typu bardzo charakterystycznych zbiorowisk leśnych?

Na początek zaproponuję dwa zimowe kadry znad Pilicy, z miejscowości Góry.

1
Dołączona grafika

2
Dołączona grafika


X-T3, X-T20, X-M1, K-5 IIS, S5 PRO i pleśniaków garść, szklarni nie ogarniam
 


#2 Roby

Roby
  • Lokalizacja:
    Warszawa

Napisano 04 luty 2013 - 22:08

emwi, ciekawy temat zaproponowałeś. Postaram sie coś dorzucić. Łęg to mój ulubiony typ lasu. Może warto by dać kilka informacji o tego typu lesie.

Ze zdjęć dwójka bardziej mi sie podoba.

#3 emwi

emwi
  • Lokalizacja:
    Warszawa

Napisano 11 luty 2013 - 22:49

Może warto by dać kilka informacji o tego typu lesie


cytując ulubione źródło wiedzy w sieci (wiki) :
"Las łęgowy – zbiorowisko leśne, występujące nad rzekami i potokami, w zasięgu wód powodziowych, które podczas zalewu nanoszą i osadzają żyzny muł. Najbardziej typową glebą dla lasów łęgowych jest holoceńska mada rzeczna. Siedliska niemal wszystkich łęgów związane są z wodami płynącymi. W drzewostanie łęgów występują m.in.: olcha, topola, wierzba, wiąz, jesion, dąb. Gatunkami występującymi we wszystkich zespołach łęgowych są: podagrycznik pospolity (Aegopodium podagraria), kostrzewa olbrzymia (Festuca gigantea), pokrzywa zwyczajna (Urtica dioica), wiązówka błotna (Filipendula ulmaria) i bluszczyk kurdybanek (Glechoma hederacea). Lasy łęgowe zaliczane są do roślinności azonalnej, nie związanej z określoną strefą roślinną (klimatyczną), ale ze specyfiką siedliska."

nie ma to jak pójść na łatwiznę ;-)

3. nadwiślański łęg w okolicy Mniszewa, początek kalandarzowego lata
Dołączona grafika


X-T3, X-T20, X-M1, K-5 IIS, S5 PRO i pleśniaków garść, szklarni nie ogarniam
 


#4 Technik

Technik
  • Lokalizacja:
    Mazowsze

Napisano 12 luty 2013 - 15:21

emwi, w podtytule wątku powinno być napisane "zielone piekło" :-P . Trójka dobrze to oddaje.
Latem kilka razy zdarzało mi się zejść ze ścieżki i brnąć przez takie chaszcze w zaduchu, wilgoci i chmurze komarów.

4. Znalazłem taki staroć, też nadwiślański. Czasy krótkiej przygody z hdr.
Dołączona grafika

#5 rusałka

rusałka
  • Użytkownik
  • 209 postów
  • Lokalizacja:
    Zielonka

Napisano 12 luty 2013 - 15:55

4. piękne nie wiem jak wam ale mi się kojarzy z lasem jak w filmach kiedy to dinozaury były taki klimacik

#6 emwi

emwi
  • Lokalizacja:
    Warszawa

Napisano 12 luty 2013 - 16:08

"zielone piekło" :-P

świetne skojarzenie, właśnie po kilkudziesięciometrowym przedzieraniu się przez te chaszcze postanowiłem popełnić ten kadr; w tym roku z pewnością postaram się nie omijać takich terenów :-)

Twój kadr fajny, widać liźnięcie hdr, ale bez przesady

X-T3, X-T20, X-M1, K-5 IIS, S5 PRO i pleśniaków garść, szklarni nie ogarniam
 


#7 Roby

Roby
  • Lokalizacja:
    Warszawa

Napisano 23 luty 2013 - 16:00

emwi, 3 przestała sie pokazywać.
Technik, fajne dzikie miejsce.

Kampinoskie łęgi latem i zimą.

5.

Dołączona grafika

6.

Dołączona grafika



#8 max

max
  • Lokalizacja:
    Tychy

Napisano 23 luty 2013 - 16:22

Roby, oba ciekawe, choć 5 podoba mi się bardziej, ale to chyba tęsknota za tą zielenią ;-) , ładny pierwszy plan wyłaniający się z naturalnej zupy :thumbsup:

#9 Roby

Roby
  • Lokalizacja:
    Warszawa

Napisano 23 luty 2013 - 17:02

max, dzięki.

Dorzucę jeszcze jedno porównanie letnio-zimowe. Tym razem to samo miejsce. Las łęgowy przy Wilczej Strudze w Kampinosie, która w tym miejscu, choć już uregulowana, to powoli odzyskuje naturalny charakter, las na całe szczęście jak najbardziej naturalny.

7. Sierpień.

Dołączona grafika

8. Luty.

Dołączona grafika



#10 michalv (Michał Vogelgesang)

michalv
  • Lokalizacja:
    Ostrów Mazowiecka

Napisano 23 luty 2013 - 22:14

Roby, fajny pomysł z pokazaniem zdjęć z różnych pór roku. Ciekawie się to ogląda.

Sprzęt: NIKON D300; 18-70DX; Tamron 150-600; SIGMA 50/2.8 MACRO, SIGMA 10-20, AF-S 300/4 1.4 1.7
Moja wizytówka


#11 emwi

emwi
  • Lokalizacja:
    Warszawa

Napisano 23 luty 2013 - 22:16

Roby, wreszcie ruszyłeś :-) na 7 i 8 piękne światło, porównanie pór roku też mi się podoba ...

X-T3, X-T20, X-M1, K-5 IIS, S5 PRO i pleśniaków garść, szklarni nie ogarniam
 


#12 Roby

Roby
  • Lokalizacja:
    Warszawa

Napisano 25 luty 2013 - 22:53

michalv, emwi, dzięki.

wreszcie ruszyłeś

Wreszcie :-), miałem trochę czasu by przejrzeć archiwa i coś obrobić :-)

To jeszcze dwa porównania letnio - zimowe, tym razem różne miejsca.

9.

Dołączona grafika

10.

Dołączona grafika



#13 adamotl

adamotl
  • Użytkownik
  • 1039 postów
  • Wiek: 32
  • Lokalizacja:
    Beskid Niski

Napisano 26 luty 2013 - 00:32

Panowie piękne zdjęcia pokazujecie ale czy nie bezpieczniej byłoby nazwać wątek "Las łęgowy i Olsy"?
emwi, Technik, Roby, brawo :clap: zdjęcia zatrzymują wzrok na dłużej.

„Tu z wyjątkową mocą zdaje się przemawiać błękit nieba, zieleń lasów i pół, srebro jezior i rzek. Tu śpiew ptaków brzmi szczególnie znajomo, po polsku…” Jan Paweł II


#14 soohy

soohy
  • Małomówny
  • 45 postów
  • Lokalizacja:
    Małopolskie, Brzesko

Napisano 26 luty 2013 - 00:53

Zdjęcia oczywiście piękne... Różnica pomiędzy latem a zimą w takich miejscach jest prze ogromna :)
"Olej rówieśniczą presję, realizuj swoje pasje..."
https://picasaweb.go...263095461936350
http://mybushcraftsoohy.blogspot.com/

#15 Roby

Roby
  • Lokalizacja:
    Warszawa

Napisano 26 luty 2013 - 08:09

adamotl, soohy, dzieki.

czy nie bezpieczniej byłoby nazwać wątek "Las łęgowy i Olsy"?

No właśnie, masz trochę racji, nie jestem specjalistą, ale wyczytałem, że olsy są związane z wodami stojącymi okresowo zalanymi, natomiast łęgi występują obok wód płynących.
Z tymże na dwóch moich zdjęciach cieki wodne są bardzo mizerne, sam nie wiem czy bardziej nie pasowałyby pod olsy? Może jakiś specjalista by się wypowiedział :-)

#16 zdybi

zdybi
  • Użytkownik
  • 138 postów
  • Lokalizacja:
    zachpom

Napisano 26 luty 2013 - 10:49

Roby, super kontrast lato - zima! Ale różnica:) Bardzo klimatyczne foty w tym temacie widnieją. Z tego co wiem, łęgi są różne ale tak jak pisze Roby, związane z wodami płynącymi. Czasami okresowo zalewanymi przez powodzie i wylewy. Jednak kadr jest wybiórczy i las olchowy jest na nim po prostu olsem. Chyba, że z widoczną, płynącą wodą:)

#17 adamotl

adamotl
  • Użytkownik
  • 1039 postów
  • Wiek: 32
  • Lokalizacja:
    Beskid Niski

Napisano 26 luty 2013 - 12:53

Specjalistą nie jestem z całą pewnością ale tak w wielkim skrócie coś mogę napisać:

Jeżeli Las łęgowy i Ols rozpatrujemy w kategorii Typu Siedliskowego Lasu (TSL) czyli jednostki obejmującej powierzchnie leśne o zbliżonych warunkach siedliskowych: żyzności i wilgotności gleb, cechach klimatu oraz ukształtowaniu terenu i jego budowie geologicznej.
To głównymi elementami ,na które powinniśmy zwrócić uwagę przy diagnostyce jest:

1.Skład gatunkowy i bonitacje wzrostowe gatunków tworzących drzewostan

2.Obecność roślin siedliskowo – diagnostycznych tzw. różnicujących

3.Cechy utworu glebowego (typ, podtyp, uziarnienie, rodzaj skały macierzystej, typ próchnicy)

I tak dla przykładu:
Las łęgowy:
Gatunki główne drzewostanu:Db I - II, Js I, i dom. Wz,Jw,Lp,Gb,Ol,Kl,Tp,Wrzb
Gatunki runa:Czosnaczek pospolity, przytulia czepna, jasnota plamista, szczaw gajowy, jeżyna popielica, nawłoć późna, świerząbek korzenny, śledziennica skrętolistna, bluszczyk kurdybanek, perz psi, skrzydlik cisolistny
Gleba: mada rzeczna włąściwa, mada brunatna, czarna ziemia, utwór: osady rzeczne holoceńskie w dolinach rzek


Jeżeli jeszcze do tego włączymy warianty wilgotnienia i wysokość nad poziomem morza to dopiero mamy prawdziwy misz-masz .

„Tu z wyjątkową mocą zdaje się przemawiać błękit nieba, zieleń lasów i pół, srebro jezior i rzek. Tu śpiew ptaków brzmi szczególnie znajomo, po polsku…” Jan Paweł II


#18 Roby

Roby
  • Lokalizacja:
    Warszawa

Napisano 24 lipiec 2013 - 18:43

Las łęgowy o wschodzie nad Wisłą.

11.

Dołączona grafika



#19 Technik

Technik
  • Lokalizacja:
    Mazowsze

Napisano 27 lipiec 2013 - 14:31

Roby, zgrabny kadr wyłuskałeś z tego zielonego chaosu.

#20 emwi

emwi
  • Lokalizacja:
    Warszawa

Napisano 21 październik 2013 - 09:22

@Roby, świetne to ostatnie, ale i dwa poprzednie (zwałaszcza 10-ka, dzięki światłu na lodzie) fajne

 

moje dwa kadry znad Świdra

 

12

iLPvkLb08kM0Z.jpg

 

 

13

i9SM01M08AKUo.jpg


X-T3, X-T20, X-M1, K-5 IIS, S5 PRO i pleśniaków garść, szklarni nie ogarniam
 






Podobne tematy Collapse

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych