Skocz do zawartości

Fotoprzyroda.pl używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem

Polub nas na Facebooku!       

x


Zdjęcie

Zasiadka, ubranie, marznięcie...


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
161 odpowiedzi w tym temacie

#1 kasprzyk

kasprzyk
  • Użytkownik
  • 1059 postów
  • Lokalizacja:
    Chodzież

Napisano 02 grudzień 2012 - 16:13

Witajcie
Mam nadzieję, że dobry dział wybrałem.
Wczoraj po raz pierwszy w tym sezonie przesiedziałem kilka godzinek w czatowni. Temperatura około "zera" na dworze, czyli całkiem ciepło, a ja zmarzłem! :evil:
Kalesony termoaktywne, na to drugie kalesony, następnie spodnie (zwykłe wędkarskie nieocieplone) na koniec grube dresowe, buty wysokie, koszulka termoaktywna, druga koszulka, bluza, polar, kurtka zimowa, kominiarka.
Nie włożyłem śpiworu myśliwskiego z przyczyn lenistwa, tzn za dużo roboty, a nie miałem zamiaru siedzieć tam więcej niż 4 godziny.

Czy nie ma takiego ustrojstwa które zatrzymałoby temperaturę organizmu na parę godzin w bezruchu ? Przy bezruchu ciuchy nie potrzebują przepuszczać wilgoci (bynajmniej tak mi się wydaje) znacie coś konkretnego, dlaczego ratownicy stosują folię aluminiową - może tędy droga ?
Pozdrawiam
fotki robię: Olympus E3 i ZD 70-300
strona: www.fotochodziez.pl

#2 kulek855

kulek855
  • Użytkownik
  • 2042 postów
  • Lokalizacja:
    Z lasu

Napisano 02 grudzień 2012 - 16:17

kasprzyk,
Zastosuj grzejniczek gazowy i problem masz z głowy. :mrgreen:

ARTLIMITED

Vanitas vanitatum et omnia vanitas.


#3 Marcin STFN

Marcin STFN
  • Użytkownik
  • 1775 postów
  • Lokalizacja:
    Częstochowa/Gdańsk

Napisano 02 grudzień 2012 - 16:27

Butla gazowa z promiennikiem "Radek" :-) Ale buda musi być dość szczelna bo nie ogrzejesz jej. Moja czatownia niestety nie trzyma temperatury, ciepło ucieka przez folię i plandekę ogrodniczą :-(
Pozdrawiam!
Canon 7D+BG-E7, Canon 50D+BG-E2N, Canon EF 300/2.8 L IS USM, Canon TC 1.4xII, Manfrotto 055 PROB, Manfrotto 393, Skimmer
www.marcinstefanczyk.pl

#4 kulek855

kulek855
  • Użytkownik
  • 2042 postów
  • Lokalizacja:
    Z lasu

Napisano 02 grudzień 2012 - 16:55

Dodam jeszcze, że potrzebny jest jakiś otwór wentylacyjny nad promiennikiem zaślepiony częściowo blaszkę tak by zbyt wiele ciepła nie uciekało.

ja aktualnie ogrzewam budę gazem do zapalniczek i promiennikiem własnej konstrukcji. Ostatnio jak nagrzałem to mi szkła w obiektywie zaparowały i straciłem ujęcie gdy lis atakuje myszołowa. :-(

ARTLIMITED

Vanitas vanitatum et omnia vanitas.


#5 slawoj (Sławek Wojtczak)

slawoj
  • Lokalizacja:
    Wałcz/Nadarzyce

Napisano 02 grudzień 2012 - 16:56

Kalesony termoaktywne, na to drugie kalesony, następnie spodnie (zwykłe wędkarskie nieocieplone) na koniec grube dresowe, buty wysokie, koszulka termoaktywna, druga koszulka, bluza, polar, kurtka zimowa, kominiarka.

:shock: :shock: :shock: :mrgreen:
Ja wczoraj i dziś po 5 godzinek w budzie. Temperatura ta sama. Ja ubrany jedynie w kalesony termoaktywne i spodnie ogrodniczki + gumowce neoprenowe z wkładką z innych + t-shirt zwykły, swetr i kurtka. Na głowie czapka uszanka i nic nie zmarzłem :-P Może zasługa tego, że mam dość ciepłe spodnie i kurtke...

#6 August

August
  • Lokalizacja:
    Warszawa

Napisano 02 grudzień 2012 - 16:58

kasprzyk, może za dżo tego na sobie jednak miałeś? Zbyt ciasne ubranie może powodować problem z krążeniem i w efekcie marzniesz szybciej.
<p>Nikon FX i Olympus m4/3

#7 kamil3

kamil3
  • Użytkownik
  • 353 postów
  • Lokalizacja:
    obrzeża GPN, konina

Napisano 02 grudzień 2012 - 17:07

nie ubieraj na siebie tyle warstw tylko weź ten śpiwór
D90, 18-200mm

#8 kasprzyk

kasprzyk
  • Użytkownik
  • 1059 postów
  • Lokalizacja:
    Chodzież

Napisano 02 grudzień 2012 - 17:19

Ale dozę porad zapodaliście, teraz nie wiem czy się rozebrać czy grzejnik wstawić :)

Nie mam przekonania do ogrzewanie gazem, tzn co ze spalinami, nie zatruję się w środku, nie chciałbym się też upiec..
Buda dość szczelna, obłożona dywanem, na górze plandeka niebieska (jeszcze nigdzie woda nie przeciekła) dół 10-tka styropian + także dywan.
Pzdr
fotki robię: Olympus E3 i ZD 70-300
strona: www.fotochodziez.pl

#9 Ark (Arkadiusz)

Ark
  • Użytkownik
  • 2221 postów

Napisano 02 grudzień 2012 - 18:06

kasprzyk, coś mi się wydaje, że za dużo warstw nałożyłeś na siebie ;-).
Ja obecnie zakładam tylko kalesony (zwykłe) i spodnie. Góra to podkoszulek (zwykły), sweter i gruby golf. Stosuję tylko taki patent, że idąc do czatowni (pieszo około 20minut) jestem lekko ubrany aby się nie zgrzać za mocno. Po wejściu do środka zmieniam podkoszulek na suchy (przeważnie mam mokre plecy - od plecaka), zakładam sweter i wspomniany golf, a pod spodnie kalesony. Mam ze sobą także dwie pary grubych wełnianych skarpet, które również zakładam dopiero w czatowni i już nie zakładam butów...zauważyłem, że w butach stopy szybciej mi się wychładzają ;-). W rezerwie, na mrozy czeka śpiwór.

...spokój grabarza...

 

http://www.listkiewicz.eu


#10 Marcin STFN

Marcin STFN
  • Użytkownik
  • 1775 postów
  • Lokalizacja:
    Częstochowa/Gdańsk

Napisano 02 grudzień 2012 - 18:49

zauważyłem, że w butach stopy szybciej mi się wychładzają


Ja na sobie jeszcze tego nie sprawdziłem, przy następnej wizycie w czatowni ściągnę buty i założę skarpety neoprenowe. Są bardzo ciepłe, noga bardzo szybko się w nich poci w butach. Ja należę do zmarzluchów niestety, stopy to mój słaby punkt. Pokładałem wielkie nadzieje w butli gazowej i "Radku", ale konstrukcja czatowni nie pozwala na ogrzanie jej.

Nie mam przekonania do ogrzewanie gazem, tzn co ze spalinami, nie zatruję się w środku, nie chciałbym się też upiec..


Jeśli miałbyś budę szczelną jak puszka to pewnie się zatrujesz CO :-) Ale zawsze jest jakiś przewiew, chociażby przez dziurę na obiektyw. Z tyłu robisz drugą dziurę i jest git.
Pozdrawiam!
Canon 7D+BG-E7, Canon 50D+BG-E2N, Canon EF 300/2.8 L IS USM, Canon TC 1.4xII, Manfrotto 055 PROB, Manfrotto 393, Skimmer
www.marcinstefanczyk.pl

#11 masterkey

masterkey
  • Lokalizacja:
    Kalisz

Napisano 02 grudzień 2012 - 19:22

Zauważyłem, ze bielizna termoaktywna nie daje poczucia ciepła, najlepsza jest gruba bawełniana. Jak sama nazwa wskazuje: termoaktywna czyli dla aktywnego działania, np narty, kiedy siedzisz w bezruchu nie będzie grzała. Przerabiałem to.


pozdrawiam

#12 Ataman

Ataman
  • Użytkownik
  • 592 postów
  • Lokalizacja:
    Poznań

Napisano 02 grudzień 2012 - 21:01

Są różne rodzaje bielizny termoaktywnej (funkcyjnej). trza wybrać taką, która jest przeznaczona dla mało ruchliwych (myśliwi, wędkarze), wtedy grzeje. Na pewno nie będzie grzał żaden coolmax itp. Ja mam thermopower, firmy chyba Nordcap, właśnie przeznaczony dla myśliwych i wędkarzy i jest całkiem, całkiem. Bawełna nie jest najlepszym rozwiązaniem, bo wchłania wilgoć, np jak się ciut spocisz, zatrzymuje tą wilgoć, a na mrozie ta ona wilgoć w bawełnie zgromadzona zamarza.. i zaczyna się robić nieciekawie. Lepsza pod tym względem jest ponoć wełna.

#13 kasprzyk

kasprzyk
  • Użytkownik
  • 1059 postów
  • Lokalizacja:
    Chodzież

Napisano 02 grudzień 2012 - 22:00

Dziękuję za szeroki odzew.
Do "budy" mam minutkę od samochodu, jak tylko wejdę do środka to jest wręcz gorąco, po upływie 0,5h, 1h zaczynam odczuwać wychładzanie.
Od momentu kiedy miałem wyrwane migdałki, zrobiłem się strasznym zmarzluchem, może faktycznie krążenie krwi mam słabe.
pzdr
fotki robię: Olympus E3 i ZD 70-300
strona: www.fotochodziez.pl

#14 America (Tomasz Kuna)

America
  • Lokalizacja:
    Radom

Napisano 02 grudzień 2012 - 22:22

Nie zakładaj wszystkiego od razu. Ja ubieram się na tzw. cebulkę czyli na początku mam na sobie niewiele, a później systematycznie jak poczuje zimno zakładam kolejne warstwy na siebie. Tą metodę stosują polarnicy i alpiniści.

pozdrawiam
Tomek Kuna
www.ptaki.radom.pl

Od lipca 2016 - Canon 7D II + 400/5,6

Do lipca 2016 - Canon 350D + 400/5,6


#15 kamil3

kamil3
  • Użytkownik
  • 353 postów
  • Lokalizacja:
    obrzeża GPN, konina

Napisano 02 grudzień 2012 - 23:32

bawełna jest najgorszym rozwiązaniem jakie może być, ja pilnuje żeby nawet w swetrach nie nie mieć ani grama bawełny. Jako koszulki używam wełny z merynosów.
Nie zakładaj tylu warstw wystarczy koszulka na to jeden sweter cienki, potem gruby polar i kurtka. Na nogach kalesony i ocieplone spodnie.
W budzie zakładasz skarpety od babci, ściągasz buty i wskakujesz jeszcze do śpiwora.

Zakładanie bielizny termoaktywnej jest bez sensu jak pozostałe warstwy nie będą przepuszczały wilgoci (czytaj: będą miały bawełnę). No ale jak Ty masz minutkę od samochodu to nie sądzę żeby to miało aż takie znaczenie.
D90, 18-200mm

#16 kucharzewski (Piotr Kucharzewski)

kucharzewski
  • Lokalizacja:
    Olsztyn

Napisano 02 grudzień 2012 - 23:42

Od momentu kiedy miałem wyrwane migdałki

no to wszystko jasne, to nic nie poradzimy :lol:
Ale na mój rozum też za wiele na siebie nałożyłeś, nie należy też zakładać warstw o zupełnie innej przepuszczalności, z doświadczenia wiem że lepiej jak ubranie nie przylega ciasno do ciała - tak jak z butami napisał Arek ja tez zdejmuję i nie mam problemów, buty od zewnątrz są chłodne i odbierają ciepło stąd lepiej założyć wełnę na stopy i opatulić polarem. Na nogach mam zwykłe kalesony i normalne spodnie a góra gruba bluza bawełniana z kapturem + grubszy polar a wszytko zapakowane w śpiwór. niestety mój śpiwór jest do +5 st i myślę że cieplejszy by się przydał. Wczoraj miałem zamiar wypróbować duży znicz ale gdzieś wytrzepałem zapałki i nie odpaliłem, zawsze przy nogach można postawić żeby ciepłem promieniował.

#17 Ark (Arkadiusz)

Ark
  • Użytkownik
  • 2221 postów

Napisano 03 grudzień 2012 - 06:09

A tak przy okazji - może ktoś z Was stosuje/stosował chemiczne ogrzewacze np., coś takiego: http://allegro.pl/og... ... 60017.html

Tak sobie myślę, że w przypadku mocno mroźnych dni można by takie coś wrzucić do śpiwora/położyć pod stopy/ogrzać dłonie. Tylko czy rzeczywiście wytwarzają one ciepło przez około 30 minut o temperaturze +/- 50°C?

...spokój grabarza...

 

http://www.listkiewicz.eu


#18 ciechus (Adrian Ciechanowski)

ciechus
  • Lokalizacja:
    Police

Napisano 03 grudzień 2012 - 08:03

Ja się zastanawiam nad takim zakupem http://allegro.pl/ze... ... 16733.html

Canon eos 400D+C 300mm f/4 L

http://fotografiaprz... ... strefa.pl/


#19 kucharzewski (Piotr Kucharzewski)

kucharzewski
  • Lokalizacja:
    Olsztyn

Napisano 03 grudzień 2012 - 08:37

Ark, za krótko to grzeje, ja bym się skłaniał do propozycji ciechusataki ogrzewacz to fajna sprawa, kiedyś uprawiałem strzelectwo i jak trenowaliśmy na wiosnę i jesień na wolnym powietrzu to taki ogrzewacz był podstawą sprawnych rąk, w każdym łowieckim kupisz i długo trzyma ciepło, można włożyc w kieszeń, trzymać w rękach trzeba tylko kupić taki z którego benzyna się nie wylewa po przechyleniu :)

#20 kamil3

kamil3
  • Użytkownik
  • 353 postów
  • Lokalizacja:
    obrzeża GPN, konina

Napisano 03 grudzień 2012 - 09:28

Ark, to jest raczej do rąk za słabe ciepło żeby do śpiwora wrzucić
D90, 18-200mm





Podobne tematy Collapse

  Temat Podsumowanie Ostatni post

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych